ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by bluealek »

Nikad više suv ili prljav lanac! Zaboravite na razna maziva, ulja, teflonske i ostale kontroverzne sprejeve - lanac se podmazuje i čisti DOK VOZITE!

http://www.freebiking.org/RAZNO/ScottOiler.html
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by bluealek »

Prvi utisak odličan 8)

Montaža prilično jednostavna, treba malo improvizovati sa pronalaženjem optimalne pozicije za rezervoar za tečnost i pumpicu (različiti bicikli, različite pozicije), ali brzo se snađete. Evo kako sam to pozicionirao kod sebe...

Image

"Najkomplikovaniji" deo priče je skidanje donjeg pomoćnog zupčanika zadnjeg menjača i njegova zamena ScottOiler zupčanikom preko koga se vrši podmazivanje, ali i to se u suštini svodi na odvrtanje jednog šrafa imbusom. Treba samo obratiti pažnju da odaberete odgovarajuću dimenziju zupčanika od onih koji su priloženi u paketu. Evo kako je leglo...

Image

Nakon prve vožnje deluje da je sistem odlično smišljen. Tečnost se zaista ravnomerno razliva po lancu. Kad vam se učini da je lanac "presušio", stisnete pumpicu par puta u vožnji i eto maže na njemu, ne morate da se zaustavljate, ne morate da gubite vreme, ne morate da silazite sa bicikla, niti da se prljate. Videćemo sutra kakvo je iskustvo posle duže vožnje po pesku i blatu, u Deliblatskoj.

Inače, zanimljiva je boja ovog ulja, kad ga sipate u rezervoar podseća na đus 8)

Image

Nemojte u trenucima dekoncentracije da ga pobrkate sa bidonom :lol:
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by kunalagon »

Boze me oprosti...
Jos bi dobro bilo kada bi mogli da se nadju digitalni prebacivaci brzina, da ne kazem MENJACI, koji reaguju samo na toplotu tela kada se dodirnu, nesto kao onaj mis na laptopu...
User avatar
PedjaNS
Posts: 29
Joined: 17 Mar 2009, 13:39
Location: Novi Sad

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by PedjaNS »

Gledajući ove fotke, moglo bi se reći i da nisam nešto oduševljen. Nešto mnogo ima ulja svuda. Vidim da je i felna nauljena.
Šta se desi sa kočenjem posle zauljivanja????
Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by bluealek »

Nema ulja nigde sem u onim kanalićima donjeg zupčanika koji ga dovode direktno na lanac. To što vidiš na gumi je posledica prvog prolećnog čišćenja lanca sa WD40 (koji voli da se raspršuje na sve strane), još pre montaže ScottOilera. Inače to da li ti se nešto nalazi na felni ili ne, ne igra nikakvu ulogu ako koristiš diskove. Meni se na felni najčešće nalazi blato :lol:
User avatar
PedjaNS
Posts: 29
Joined: 17 Mar 2009, 13:39
Location: Novi Sad

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by PedjaNS »

Ok. Razumeo sam. Ipak je tvoja greška što nisi obrisao felnu :mrgreen: .
Jel sistem radio kako treba na peščari? (Da li je bilo prskanja ,curenja, prolivanja)
Interesuje me i koliko često aktiviraš to podmazivanje ili radi samo od sebe. Ili šta već
Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: ScottOiler, sistem za permanentno podmazivanje lanca bicikla

Post by bluealek »

Sistem je u Peščari radio odlično, nikakvog prskanja, prolivanja, curenja, tečnost diskretno navlaži lanac kad stisneš pumpicu i to je to. Ono što se meni u celoj priči dopalo jeste to što se na dotičnu tečnost ne lepi prljavština kao što je slučaj sa većinom ulja - ljudima su posle vožnje patike bile pune peska, ali je lanac bio čist kao i pre nje. Zapravo imam utisak da je ovo žuto neka mešavina sredstava za čišćenje i podmazivanje (ono plavičasto u drugoj bočici je u stvari čistač za jednokratnu upotrebu, pre prvog korišćenja), tako da lanac praktično ostaje permanentno čist. Videćemo kako stoji stvar kad dođe u dodir s blatom, prvom prilikom.

Što se "potrošnje" tiče, recimo da sam stisnuo pumpicu par puta na svakih nekoliko kilometara vožnje. Sve u svemu spucao sam oko četvrtine zapremine rezervoara na tih 43 km puta. Verujem da bi efekat bio jednako dobar i da sam duplo ređe štrcao active fluid na lanac, nego znaš kako je, svaka nova "igračka" te provocira da se s njom igraš :wink:
Post Reply