gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by milke »

I ja imam poznanicu koja redovno ide u albaniju jer se bavi humonitarnim radom, i ispitivao sam je o albaniji i albancima. U suštini, rekla je da smo mi puni predrasuda prema tom narodu i da oni ne trče s noževima u rukama i pljačkaju i kolju koga stignu... Sad su još počeli da pričaju kako kidnapuju strance i vade im organe :roll:
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by Nikola »

Ovih meseci ozbiljno razmišljam da organizujem ove godine neku turu od jedno desetak dana po ISTRI ... šta kažete? Kao mali sam imao u blizini Poreča stan... i taj deo života sam imao osećaj da sam u raju... matorci su imali gumenjak i tomos 4 i mogli smo da biramo na koji kamen ćemo da se nasukamo :D ... ne treba viza.. relativno brzo se stiže do tamo...čak možda i brže nego do Crne Gore .. U glavi mi je neka tura od Umaga do Pule pa onda malo kontinentalno... jedina stvar koja me koči je taj kontakt sa ljudima... koji bi trebalo ustvari da je bitan element svake ture... ćaskanje sa lokalcima... ako bude negativan.. onda bi i cela tura mogla da bude jako negativna.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by bluealek »

U, mogu ti reći da je ideja odlična! Istra ima fenomenalnu mrežu bajkerskih puteva i puteljaka svih kategorija i mislim da bi zapravo bila SAVRŠENA za organizaciju nekog bajkerskog zimovanja, sa uslovima za pedaliranje koji su vrlo slični prolećno-jesenjim u našim krajevima.

Što se kontakta sa ljudima tiče, bio sam još pre tri godine tamo na Jeep EuroCamp-u koji je bio organizovan u Umagu i uopšte nije bilo napetosti u komunikaciji s ljudima. Čak dok voziš kola sa BG tablicama (koja su kao da ti na čelu piše odakle si) uopšte nema nekih neprijateljskih reakcija. Istra je uvek bila liberalnija od Dalmacije po pitanjima nacionalne tolerancije, čak i dok je ona bivša Jugoslavija postojala. A ni na Krku godinu dana kasnije nikakvih problema nisam imao. Mislim da Hrvatsku generalno više ne bi trebalo tretirati kao rizičnu zonu, strasti su se davno stišale (na pijanu budalu koja će da zapeni možeš jednako da naletiš i ovde i tamo).
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by shebez »

Ufff... jako primamljivo, poslednje mesto na kome sam bio u hrvatskoj na primoriju pre 90-ih je bas Porec, posle vise nisam letovao u hrvatskoj. Ali secanja su ostala, iako sam tada imao oko 6 godina. Kao sto si rekao pravi raj...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by rajko55 »

Zdravo ja sam prosle godine bio u Dubrovniku bajsom i nisam imao nikakvih problema ,kad progovoris zna se odakle si,
ideja ti je odlicna i mene interesuje ako mi se ne ostvari put za Barselonu.postaji i varijanta Jadrana ali bih ja krenuo od Dubrovnika pa na sever ako mi Slovenci daju vizu do Trsta,znaci ceo Jadran nekih 750 km.laganih nedelju dana voznje (uz obalu) i kupanja ako se dopadne moze i duze sa vise kupanja i suncanja.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by bluealek »

Što se tura po Hrvatskoj tiče ima samo jedan bedak, a to je što su tamo zabranili kampovanje u divljini, van zvaničnih kampova. Znači praktično i nema mnogo svrhe tegliti šator.
User avatar
Jerome_Rothen
Posts: 16
Joined: 13 Jan 2009, 04:20
Location: Rue Commandant Guilbaud 24
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by Jerome_Rothen »

Ti znas ? Aj ne pricaj napamet

U Hrvatskoj i te kako mozete da kampujete,nocite,jurite medvede po sumi ....znaci freedom for all.
Allez Paris Saint-Germain do smrti !
Notre Ferveur est sans limite !
Rouge et bleu notre passion !
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by misaxtr »

što su tamo zabranili kampovanje u divljini
Kao i u Grčkoj - čisto ako nekome zatreba ova informacija...

Image
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by shebez »

A kakve su kazne? Ako pokusas da se prosvercujes negde van puta i radoznalih ociju. Da li je moguce negde zakonaciti uvece i ujutru nastaviti put bez nekog veceg zadrzavanja.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by bluealek »

Ako te niko ne vidi, nema kazne :D

Ali pretprošle godine jedan moj poslovni partner što se u Švajcarskoj bavi organizovanjem 4x4 tura vodio je grupu kroz Hrvatsku i gde god su pokušali da se ulogore vrlo brzo se pojavljivala policijska patrola da ih upozori da ne mogu tu da ostanu i da moraju da idu u zvaničan kamp. Rezultat toga je da je čovek prestao da pravi ture po Hrvatskoj, jer je kampovanje u divljini za njegove klijente neka vrsta rituala, najslađi deo čitavog dešavanja.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by Dejv »

Ja ni ne vidim poentu kampovanja u organizovanom kampu - ako cu vec na organizovano mesto - onda cu lepo hotel sa 4 zvezdice - a ako hocu da kampujem - onda cu da kampujem tamo gde mi se svidja, sa kime mi se svidja.

Jel ima neko podatak za ovde slucajno ; )
Planiram jednu 15-dnevnu turu u martu... sitno nesto - 500 km - al planiram da bas turisticki prodje - tj to ce biti polu turizazm - polu selidba ; )
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by Jovanovic »

Ljudi ne najebavaju jednostavno zato što tamo ne idu (sem nekih retkih izuzetaka koji ne najebavaju zato što uspevaju da ostanu neprimećeni).
To što Srbi slabo idu, ne znači da niko ne ide. A ti si pominjao i nekakve drumske razbojnike, koji valjda i ne pregledaju krvna zrnca ;).
Kad si poslednji put recimo čuo da je neko prepedalirao Kosovo, a da se pritom nije pravio englez? Iskustvo Talesa sa planinarenjem po Kosovu koje je svojevremeno opširno opisao na yu-mount listi dovoljno je jezivo da tako nešto u meni ne pobuđuje ni najmanju dozu radoznalosti. Možda za jedno 20 godina.
Eh, čoveče, je l možeš na brzaka po sećanju da uporediš političke stavove prosečnog Srbina iz Srbije i prosečnog Srbina iz Bosne ? Razlika se vidi iz aviona. Kod Albanaca je - rekao bih - razlika još veća i to je sasvim logično. Zato ti Kosovo nije baš neki orjentir, i ja nisam ni pričao o usponu na štajaznam Brezovicu. Uostalom, bio sam i ja u Severnoj Mitrovici, i nisam se usudio na pređem most (mada me golicalo, priznajem).
Što se prelaženja istih brda trista puta tiče, možda su neka mesta jednostavno toliko lepa, da još više uživaš upravo u tome što ZNAŠ gde ideš i što se unapred raduješ onome što ćeš da iskusiš? Sem toga, ne možeš neki predeo da upoznaš jednim prolaskom. Kad negde prođeš prvi put, to ti je kao da si samo liznuo šlag sa torte, još uvek zapravo nemaš pojma kakvog je ukusa. A da bi došao do one najslađe voćke duboko u torti, moraš da progutaš poprilično zalogaja.
Ma znam ja odlično celu ovu tvoju priču i nemam ništa protiv nje. A meni je recimo uvek slabij doživljaj kad sam negde drugi put, jer već ima manje novog nego prvi put. A smrznem se kad pomislim kolko ima sjajnih mesta koje nisam ni okrznuo. Zato valjda i imam nešto širi radijus kretanja od tebe, iako dosta ređe idem u skitanje. Poenta moje poruke je bila (i ostala) u tome da nas ima raznih.
Ako želiš primer egzotične zemlje koja nije rizična, a neverovatno je lepa za prepedalirati je, mogu toplo da ti preporučim Norvešku, kao i ostatak Skandinavije. Ili recimo Irsku. Ili Island.
...
Eh. Bojim se da si sam sebi već replicirao na ovo. U onom pasusu o vikendima. Tako da nema potrebe da produbljujem tvoju tezu o lepoti fjordova. Osim što ću ponovo da uzdahnem za nekim severnoameričkim pustinjama i da ponovo pozavidim Vladu Naumoviću.

A u Hrvatskoj možeš slobodno da primeniš isti princip razmišljanja kao za Srbe i Albance - frka može da bude na Plitvicama, u Kninskoj Karjini, severnoj Dalmaciji i sličnim mestima. Ostrvljani su generalno opušteniji, a za Istru verujem da je drugi svet. I - što bi rekao neki tip što me vozio kroz Dalmaciju - budi opreznij u društvu ljudi rođenih 71e-72e godine ;).
Dajem i svoj glas pedalanju kroz Istru (nisam prošao, samo sam proučavao), i skrećem pažnju na pogled sa Učke na Kvarnerski zaliv.
gde god su pokušali da se ulogore vrlo brzo se pojavljivala policijska patrola da ih upozori da ne mogu tu da ostanu
Mislim da ovo treba najozbiljnije shvatiti na obali. I poenta i jeste u prihodu koji imaju od klasičnih turista. Negde van turističkih krajeva je - verujem - ova priča opuštenija. U Sloveniji postoji isti zakon, ali ne mogu nikako da zamislim nekog pandura da me juri štajaznam između vinograda po Vipavskim brdima. Ali već u Piranu nismo bili raspoloženi da isprobavamo divlje kampovanje.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by bluealek »

Jovanovic wrote:
gde god su pokušali da se ulogore vrlo brzo se pojavljivala policijska patrola da ih upozori da ne mogu tu da ostanu
Mislim da ovo treba najozbiljnije shvatiti na obali. I poenta i jeste u prihodu koji imaju od klasičnih turista. Negde van turističkih krajeva je - verujem - ova priča opuštenija. U Sloveniji postoji isti zakon, ali ne mogu nikako da zamislim nekog pandura da me juri štajaznam između vinograda po Vipavskim brdima. Ali već u Piranu nismo bili raspoloženi da isprobavamo divlje kampovanje.
Ovde uopšte nije bilo reči o obali, ljudi su se zavukli u planine, nekoliko desetina kilometara u kopno, u predele gde baš i nema mnogo turista.

Naravno da bi me zanimala i druga iskustva, recimo ljudi koji su tamo išli na planinarenje i pokušavali da kampuju u divljini.
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by rajko55 »

Zdravo ja vozih i spavah gde stignem po Sloveniji i nisam imao problema,mozda sa dzipovima upadas u oci a bajkom predvece skrenes sa puta bacis vrecu gde je zgodno iza nekog grmlja i ne privlacis paznju,ja sator nisam ni otvarao iako sam ga vukao na svim putovanjima sluzio mi je da podigne bisage da ih ne udaram petama.Bajkeri smirite tenziju ovde smo da razmenjujemo iskustva i savete svadja nam netreba i nevodi nicemu,ja sam i pristupio zato ovom sajtu,jesam prosao dosta i ako bude srece procicu jos i vise i svaki savet dobro dodje i zato jos jednom samo lagano i opusteno cekaju nas putevi da se provezemo njima i da se nagledamo lepota i Srbije i Evrope a i sto da ne nekog drugog kontinenta. pozdrav od Rajka
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: gde voziti za vreme letnjeg raspusta

Post by Dejv »

Ovo moram da podelim sa vama...

Znaci na bici forumu pitam ja njih za kampovanje po Japanu, dal je to legalno... i dobijem - jeste opusteno.
I onda mi jos kazu - kampuj u parkovima.

I ja sam onda kao - dajte ljudi - nemojte me zezati... I potvrde - da, biciklisti po japanu obicno kampuju po parkovima. Naravno - ne u centru Tokija - al u manjim mestima bez problema...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply