Novi DIY recumbent u Zagrebu

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
stajp
Freebiker
Posts: 22
Joined: 14 Aug 2008, 22:42

Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by stajp »

Na Usenetu je osvanuo niz poruka o novom recumbentu u Zagrebu. Jedan moj student (ja sam asistent na fakultetu) je odlučio napraviti benta - napravio ga je bez planova, gledajući par slika na netu. Danas ga je isprobao, i koliko se može isčitati, iznimno je zadovoljan recumbentaštvom (iako je nezadovoljan samim svojim biciklom).

Kad ga uspijem isprobati javim utiske, možda nagovorim novog vlasnika da se javi :)

Slika iz faze izrade:
Image

Za one koji žele sve pročitati : Thread na google groups
miljacev
Posts: 1
Joined: 05 Jan 2009, 12:59

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by miljacev »

pozdrav svima!

slucajno sam naletio na forum i vidim sliku iz svoje garaze :)
...pa da se i ja malo javim.

jucer sam bas dobrsio drugu beta verziju beta verzije recumbenta.
eto i fotke: http://img58.imageshack.us/my.php?image=dsc00637bn4.jpg
razlika je u tome sto je prva verzija imala fiksni naslon i sjedalo, a novoj verziji se moze mijenjati kut naslona.
sjedalo je na vecoj udaljenosti od poda i sada su sjedalo i naslon "suplji" ...nesto ovog tipa: http://members.core.com/~flyboy/trike_f.jpg
-svrha zadnjeg mjenjaca je samo to da drzi lanac tako da ne spadne s kazete.
-volan je isto samo reda radi stavljen.

cini mi se da je prva verzija (nemam fotke) bila stabilnija.
jucer sam pokusao voziti drugu verziju i 2 puta sam se tako fino razbio (na minus 10*C) da sam odustao.
danas cu pokusati ponovo. moram i gume napumpati kako spada.
najvise me muci ta stabilnost , male brzine. volan nikako da nastimam da mi pase njegov polozaj.
ako imate kakve prijedloge, pucajte.

pokusao bi sto prije smontirati rucicu mjenjaca, i barem jednu kocnicu pa imam veliki problem.
ne znam kako se to zove pa sam stavio sliku: http://img136.imageshack.us/my.php?image=qwertzli1.jpg
dakle, trazim ove "stvari" koje su unutar crvenih krugova.
jel se moze toga naci negdje? pricao sam s jednim covjekom iz bike servisa i rekao mi je da pokusam na jednom otpadu i da si raspilam rame i to povadim. ...nikako mi se ne svidja ta opcija.

toliko za sada. zbrejkao mi se komp pa sad ovo tipkam 2. puta tako da vise nemam ni volje :)
pozz
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by bodapro »

dobro nam došao ;)

sedište? takvo (ligeštul) više priliči trike-ovima nego
dvotočkašima, ali ako to tebi ne predstavlja smetnju, ok.
jedan od razloga je upravo stabilnost, jer si u toj
vrsti sedišta zavaljen i nemaš mnogo mogućnosti ni
zadnjicu ni noge da izbacuješ iz ravni bike-a i
time regulišeš ravnotežu, koja na trike-u i
nije potrena ;)

kada su mala brzina i nestabilnost u pitanju,
ja je rešavam tako što se pridignem u sedištu.
kada je pridizanje kratkotrajno samo se
mišićima ruku privučem kormanu.
dugotrajno pridizanje (na usponu npr.)
rešavam tako što zadnjicu "izbacim"
u nazad i pedalam u tom položaju.

heh, i ja sam zaboravio naziv tih...khmm ;)
uglavnom...po meni, nema potrebe da se
zamaraš time. bužir je jeftin, uzmi X metara
seckaj po potrebi i za krajeve uzmi kapice
(krajevi bužira)... sasvim pristojno rešenje.
bužir za ram, naravno plastičnim vezicama..

pozz.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by IRalic »

To se na engleskom kaze "cable stop".
Tesko da se tako nesto moze kupiti u prodavnici ..
Znaci ili nadji neku ram sa koga ces da skines, ili stavi ceo buzir svom duzinom i gotovo :)
Sto i nije lose, jer imak ti je bajk beta verzija ;) kad ustalis sve detalje, i resis sve eventualne probleme,
i resis napraviti konacan ram koji ces voziti dugo, onda razmisljaj o tim, a do tada ceo buzir sajle, i gotovo :)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by Dejv »

Sad jedno glupo pitanje.

Zasto se uopste prave ti prekidi buzira? Zar nije bolje da sajla bude pokrivena celom duzinom - ne moze da unese nikakvu prljavstinu na tim prekidima. Takodje - zasticena je od spoljnih uticaja - samim tim valjda i dugotrajnija...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by IRalic »

Dejv wrote:Sad jedno glupo pitanje.

Zasto se uopste prave ti prekidi buzira? Zar nije bolje da sajla bude pokrivena celom duzinom - ne moze da unese nikakvu prljavstinu na tim prekidima. Takodje - zasticena je od spoljnih uticaja - samim tim valjda i dugotrajnija...
Koristi se iz vise razloga.Nabrojacu neke od njih, manje ili vise vazne ..
Prvo, buzir se kompresuje pod tenzijom sajle.Sto veca tenzija sajle i sto duzi buzir,to se vise kompresuje,
sto dovodi do nepreciznog rada menjackog sistema,posebno njegovog dela koji se stara o preciznom indeksiranju,
a kod kocionog sistema dolazi do gubitka energije usled te kompresije,znaci prenosenje sile od rucice do celjusti kocnice je kompromitovano.
Dakle sto krace to bolje.
Drugo,kada je buzir iz jednog komada,i ako je provucen groz drzaca na ramu u obliku prstena,
da bi u slucaju potrebe odstranio buzir sa rama,moras da prvo sajlu odkacis i kompletno izvuces iz buzira.
Ako je sajla secena na kraju,i na kraj stavljena "kapica", ili sot je obicno slucaj,kapica je davno spala a sajla se rascvetala,
nikada vise neces moci da je vratis u buzir!
A kada je buzir iz delova,samo spustis u najnizu brzinu da se sajla opusti skroz,a zatim sve komplet povadis i uklonis sa rama.
Ja sam to cesto radio,kada prepakujem ram (farbao se) ili sam ga pakovao za put,ili sam samo hteo da fino ocistim blato koje se nakupilo a bez uklanjanja buzira sa rama ne moze da se ocisti.
A da ne spominjem ciscenje samih buzira! Bucnes sve u odmascivac i gotovo,posle podmazes i ko novo.
Trece,da,upravu si sto se zastite od atmsferskih uslova tice, celi buzir pruza bolju zastitu,ali kad se sve sabere,ipak je bolje bez.
A i da,neki se brinu i o tezini ;-) a buzir ume da bude prilicno tezak ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
extremeparche
Posts: 8
Joined: 12 Sep 2008, 16:54

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by extremeparche »

Pre pet godina za jedan dan nacrtam recumbent,isecem cevi,izvarim ram,sklopim,provozam,rastavim i ofarbam.Sutradan sastavim ponovo i pocnem voziti neko vreme.Mesec,dva.I naravno sto vise vremena provedem na NETu,pocnem i vise fantazirati.Pa tako napravim jedan lwb,pa low racer,pa clwb...I na kraju se vratim prvom i jedinom!Otislo struje,cevi,farbe,zice,gasa...VREMENA!I sada ga ponovo radim.SWB 20/26. WB110cm,sediste52cm,pogon62cm.BENTECH clone,bez nepotrebnih idlera,jednostavno da ne moze biti jednostavnije.Sa obzirom na visinu od 165cm nisam za high racera,low racer me skoro stajao glave,trike opet ima tri traga tockova a to u okolini Sombora moze biti jako opasno.Nase puteve odrzava VOJPUT!A sto se tice te koncepcije rade je mnoge firme sto sa suspenzijom sto bez.Pa bi to po meni i bila preporuka za neku samogradnju.Uskoro cu postaviti i fotografije istog.A sto se tice cevi,prototip sam napravio od kutije 40x40x1.8,zadnje vile od MTBa.I da za neke bicikliste nocna mora bude veca,ta po njima skalamerija je isla kao sam vrag.Doduse i ja vozim vec dosta godina.Toliko je bio startan cudo jedno.E sad zamisli kvalitetne cevi,sediste..Znaci da ponovim favorit mi je BENTECH clone uprkos mom fetisizmu prema carbonu i titanijumu.Ujedno mi je taj hobi doneo i neke novce posto radim tricikle za starije osobe pa smo tu neka pozitiva.E sad ga i ja pretera ali je to kriv Igor posto me je uputio na forum pod OBAVEZNO.POZDRAV
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by bodapro »

dobrodošao :D

http://www.bentechbikes.com/

da, poznat mi je od ranije, samo sam ja gabaritniji :D
pa mi odnos ne odgovara...
nije Igor pogrešio u to sam uveren :roll:
slike pod obavezno, hehe..

pozz.
extremeparche
Posts: 8
Joined: 12 Sep 2008, 16:54

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by extremeparche »

Zaboravio sam napisati da sam sa nekih 68kg nagurao na 85kg pati onda vidi na tu visinu sta su gabariti.A one brzine su bile sa gumama SCHWALBE MARATHON 20x1.5 i nekom MICHELIN slick gumom od cak 26x1.9.Pogon je bio 42/52 a kaseta 12-28.AHOJ!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by Dejv »

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru ; )
P.S. Znao sam da ce biti ponudjena i tezina - al nadao sam se da nece biti jedini razlog ; )
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
extremeparche
Posts: 8
Joined: 12 Sep 2008, 16:54

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by extremeparche »

Dok ne ukapiram kako da postavim slike na forum,stavio sam dve na facebook.Posto u okolini B.Monostora ima lepih offroad terena na brzinu sam juce sklepao jedan swb.Nesto kao RANS VIVO.Ali sad ide tezi deo.Napraviti sediste i to podesivo,pa jos i cvrsto...Zoran Parcetic
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by bodapro »

zoki, a da ipak postaviš barem link? ;)

pozz
extremeparche
Posts: 8
Joined: 12 Sep 2008, 16:54

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by extremeparche »

Kada sam uzimao antenu za bezicni internet provajder mi nije rekao da sam dobio LETNJU varijantu.Znaci kad se malo magle spusti nad moje malo mesto konekcija i protok su mi kao lutrija.Ulogovao sam se na ImageShack i juce probao da prebacim nekoliko fotki i na kraju odustao.A dve slike sam stavio na moj facebook:Zoran Parcetic
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Novi DIY recumbent u Zagrebu

Post by Dejv »

OT: Ne postoji letnja i zimska WiFi antena - nego je jednostavno takva tehnologija da magla smeta.
Kisa moze da pomogne - a moze i da odmogne.
Sneg je isto zanimljiv... tj ne zanimljiv...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply