GPS za poneti - na laptop racunaru - kako ?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

GPS za poneti - na laptop racunaru - kako ?

Post by IRalic »

Hello :)


Dakle ovako,GPS uredjaj nemam,ali bih hteo za potrebe navigacije u automobilu,
da iskoristim svoj Asus EeePC, koji sasvim lepo i bez komplikacija staje ispred volana :)
a napaja se preko "upaljac" utikaca.

Jednostavan deo je to sto treba pazariti GPS bluetooth prijemnik,
e sad,za mene komplikovani deo,jer totalno nisam upoznat sa GPS tehnologijom i softverom,
jeste kakav softver mi treba da racunaru,da bi sve to radilo :)
Tj da mi se na ekranu prikazuje mapa,trek i sve to,a bilo bi sjajno jos ako bi ta mapa bila i rutabilna,i ako bi softver imao i govorno "upucivanje"
Recimo nest slicno sto Sale ima u svom djipu sa onim PDA uredjajem :]

Slusam vase predloge :) hvala
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Pa, ako baš hoćeš externi GPS receiver samo da koristiš uz PC računar, mislim da je bolja ideja da kupiš neki USB GPS poput Garmin GPS20x - tako dobijaš mogućnost da koristiš Garmin Mobile PC softver koji je nešto slično kao i Mobile XT za telefone i PDA, samo sve to ide na veći PC ekran :)

Prednost USB risivera je što ti ne treba externo napajanje za GPS, a mana što ne možeš da ga koristiš npr uz Symbian ili Win Mobile uređaje.

Recimo, mi sa eTrex-ovima ne možemo da koristimo Garmin Mobile PC jer su Garmin-ovi softveraši to isključili kao mogućnost, ali možemo da koristimo Garmin nRoute koji je dosta tupav i više se ne upgrade-uje od strane matične firme. Ali zato može da se koristi sa bilo kojim GPS prijemnikom...

Posle ti samo ostaje kupovina SCG Route karte i - vožnja uz navigaciju 8)

A imaš i onu drugu varijantu, naravno bez rutiranja - GPS prijemnik + PC naoružan sa Ozi Explorerom - natrpaš papirne karte i uživaš :lol:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

alazovic wrote:Pa, ako baš hoćeš externi GPS receiver samo da koristiš uz PC računar, mislim da je bolja ideja da kupiš neki USB GPS poput Garmin GPS20x - tako dobijaš mogućnost da koristiš Garmin Mobile PC softver koji je nešto slično kao i Mobile XT za telefone i PDA, samo sve to ide na veći PC ekran :)

Posle ti samo ostaje kupovina SCG Route karte i - vožnja uz navigaciju 8)
Da,"samo" .. koliko vidim 20x + kakva valjana mapa (scg i istocna eu najmanje) kosta kao DVA moja racunara :/ u cemu je stos :?

Najvise sam se nasmejao sa cenama dodatak, npr "USB PC kabl 1.593,oo :lol:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply