Preporuka za pneumatike 26"

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
bruki
Posts: 7
Joined: 14 Mar 2008, 20:22
Contact:

Preporuka za pneumatike 26"

Post by bruki »

Kao prvo pozdrav svima!

Potrebna mi je preporuka za spoljasnju gumu od 26". Ista ce se koristiti na biciklu koji ce se 90% vremena koristiti po gradu (znaci: kladrma, ivicnjaci, rupe, bankine i sve ostalo sto se kod nas naziva "drum") uz po koji izlet van asfalata na neku utabanu prtinu, travu i ostale tvrdje podloge.
Da napomenem da nisam neki zahtevan vozac ali vozim na dva tocka dosta dugo tako da imam snage i kondicije ali bih ipak zeleo nesto sto po asfaltu nece zahtevati toliko snage kao trenutne Kenda kramponke koje imam i sto ce mi takodje povecati udobnost (imam udoban sic ali izvoljevam :wink: ) Gledao sam one poluslik sto im je centar skoro pa slik a spolja su kramponi, meni kao laiku se to ucinilo najboljim ali voleo bi da me strucnjaci posavetuju
Znaci u sustini treba mi izdrzljiva kuma (zbog rupa, kaldrme ivicnjaka...) relativno udobna za po asfaltu i da me previse ne izda kad pomalo skrenem sa puta, i naravno da ne kosta ko svetog Petra kajgana i da se mogu kupiti u NS

Unapred hvala na pomoci!

PS-vidim hvalite kenda k-west ovako na gledanju po netu nesto ne ulivaju poverenje da ce biti dobre van puta ali sta ja znam a i voleo bi da ih vidim uzivo negde u NS (bio u fanatic-u i planet bike-u ali nisu imali)
veb
Posts: 20
Joined: 26 Nov 2006, 11:44
Location: Boleč, Beograd

Post by veb »

Sto se tice kenda kwest, za te pare nema boljih guma. Ja sam ih terao i offroad i imao sam samo jedno busenje u zadnjih, otprilike 10 meseci, mada slik gume nisu bas predvidjene za offroad. Za tvoje potrebe savrsen izbor (90-10%)
User avatar
bruki
Posts: 7
Joined: 14 Mar 2008, 20:22
Contact:

Post by bruki »

Aha! Hvala za savet!
Elem lutao sam danas po prodavnicama i naletim na tu Kwes (kako nekeko krhko deluje!) kao i na Kenda Kross plus http://www.biketiresdirect.com/productd ... KEPOL&tn=0 za slicne pare ko i kwest ali mi deluje izdrzljivije. Kao i Schvalbe Silento 2 za malo vise novaca. Postoji li neko misljenje o ovim gumama
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ja sam vozio Kross,i svaka pohvala.
Jeftina,dobra,i traje vecno.
Mozda bas upravo to sto tebi treba.

Po asfaltu se kotrlja samo na tom centralnom,glatko delu,a kad skrenes na nesto mekse,
kramponi na ivici utonu u podlogu(manji pritisak poomaze) i da se terati njome po vecini ugazenih staza.

K-west sam takodje vozio,i odlicna guma za sve vrste asfaltnih voznji.
Dovoljno je debela da je udobna kada nije na max pritisku,a opet da koliko toliko odoli izazovima nasih drumova.
Ali za silazenje sa puta bas i nije,ipak je glatka.Procice ona po nekoj tvrdoj podlozi,
ali ne toliko efikasno i sigurno kao Kross.

Kross kod nas ima i kao Kenda(bar je bilo) a u Planet Bajku ima i kao ChengShin.
Posto ces vise da teras asfalt,preporucujem sirinu 1,75
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

A da,i Silento je super za tako nesto.
Za vise para dobijas bolju firmu,ali i ne samo to.Zaista je guma kvalitetnija,poprilicno.

Ima moja bivsa cura na njenom bajku,i ja vozio :)
Samo malo lazu,kada kazu da je Siletno (tiha) ;-)
Sredina nije toliko gladka,pa pravi malo vise buke u odnosu na obe Kende koje sam pominjao.
A i bocni kramponi nisu tiliko izrazeni.
Ali za neku generalnu upotrebu je sasvim dobra.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bruki
Posts: 7
Joined: 14 Mar 2008, 20:22
Contact:

Post by bruki »

Nakon vozanja Metzelre Karoo ja nemam srca da i jednoj gumi (na bilo kom vozilu) kazem da je na asfaltu bucna :)
A sto se tice Silenta kad kazes kvalitetnija sta konkretno mislis? Trosenje, prijanjanje, udobnost itd. posto im citam na site-u da imaju neku zastitu od busenja pa me interesuje radi li to ili je u pitanju marketinski trik. Zaista se lomim izmedju Kross-a i Silento-a, nekako mi Kwest previse tanka 1.5" pa mislim da ce biti malo neudobnija od druge dve (Silento 1.75, Kross 1.9). Moze biti da gresim ali mislim da su sire gume, za isti pritisak, udobnije. a ni razlika u ceni izmedju te dve nije drasticna ipak je silento samo 100din skuplji od Kross-a tako da nisam pametan :?

Pozdrav!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Mislio sam na sam kvalitet i tehnologiju izrade.I na oko se uoci da je Silento mnogo kvalitetnija guma.Bar primerci koje sam ja video.
Sto se zastite tice,to je pomalo marketinski trik,razni nazivi u Schwalbea i to sve.
Ustvari se radi u vrsti "tkanja" i materijalu u gaznom delu gume,
koje sprecava prodor raznoraznog trnja do unutrasnje gume.
Takva zastita naravno da znaci.Na K-west i Kross kada god sam nagazio trn,
ili parce stakla u tom obliku,uvek je trn zavrsavao duboko u gumu,buseci unutrasnju.
Silento nisam probao na trnju ;) pa ne znam kako to kod njega izgleda.

Ako je razlika u ceni mala,mozda bolje onda Silento,ako ti zadovoljava potrebe oblikom i sirinom.

A da,sto se udobnosti tice,generalno da,sira guma znaci veci volumen,
i na istom pritisku je biti "meksa" od uze gume.
Ali nije sve u tome.Bitna stvar je konstrukcija bocnih zidova gume.
Kako su i od cega napravljeni,i koliko su fleksibilni.
Fleksibilniji zid znaci vecu udobnost,ali i manji otpor kotrljanja na neravnom putu.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bruki
Posts: 7
Joined: 14 Mar 2008, 20:22
Contact:

Post by bruki »

Cisto da ne ispadnem nezahvalan.

Hvala IRalicu na savetima, kupljena je guma Schwalbe Silento II, montirana je u nedelju a juce i danas sam je vozio i moram priznati da se odlicno pokazala. Jako je udobna i cini mi se izdrzljivao posto je prezivela udar u bok jedne Astre :x ali rucica kocnice nije prezivela asfalt tako da je to sledece na dnevnom redu mada cu tu neku socijalu da stavim tipa Avid FR5 ili tako nesto :)
Relativno lako se montirala posto sam prednju morao malo "masirati" da simetricno uskoci u felnu i nakon pumpanja na 4 bara je lepo legla, inace na njoj pise da se duva na najvise 4.5 ali je i na 4 veoma udobna za voznju (probano po kaldrmi i jako zrnastom asfaltu). Prijanjanje za asfalt je solidno a i prilicno sam se naginjao i nisam proklizao. Takodje je i tiha bar koliko se moze to osetiti u gradskoj buci. Zamerki za sada nemam ako ih bude javicu!

Pozdrav i jos jednom
Hvala !
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

Uskoro ću da pređem prvu hiljadarku pa razmišljam da se počastim boljim gumama, pošto imam neke kramponske što zuje ko komarci, pevaju što bi se reklo, a ionako se ispostavilo da 90% vremena provodim na asfaltu, 80% ajde.

Kolko koštaju te Silento II i gde ima da se kupe? i poželjno da mi još i nameste :)
User avatar
bruki
Posts: 7
Joined: 14 Mar 2008, 20:22
Contact:

Post by bruki »

Mene je silento u NS izašao 450 din komad, sad za nameštanje nisam ni pitao da budem iskren. Nekako me bilo sramota :) ali za tim zaista nema potrebe pošto guma lako nailazi na felnu, probio sam zadnju čiodom i bez problema sam je skinuo i stavio samo uz pomoć ruku. Jedino što nekad neće da sedne potpuno simetrično ali to rešavam upotrebom taš-a ili nekog sličnog sredstva za pranje posuđa, čisto da podmaže pa kad se pumpa sve lepo sedne.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

Otišao po Silento II, a ono oni imali samo jednu, tako da sam uzeo bolju, a za super cenu, schwalbe marathon cross hs 334 (da budem precizan)

Image

800 kinti komad, nabavna cena, ima ih gomilu pa ne zna šta će sa njima :), a silento II je bila 500.

Guma je stvarno super, mislim, u odnosu na prethodnu krš kramponku, evo odma da kažem, ako se iko neiskusan poput mene dvoumi da l da se potroši malo na bolje gume, razlika je stvarno velika, odma se oseti olakšano pedalanje, šta bi tek bilo sa nekim kodžak :s, sam bi išao uzbrdo, sad sve radim u jednoj brzini više nego pre, sledi samo da ih isprobam u nekoj off road varijanti.

edit: evo stavio sam u avatar da se zna :)
PSG_bg

Post by PSG_bg »

Ja sam se malo zajebao sto se tice zadnje gume,ali nema veze ispade kao dobar trening kad budem presao na bolje.Naime,imao sam Michelin 1,90 iza ,i vec je trebala da se menja.Ja reko aj da stavim najbolju gumu nazad,milsim ono znate imate dobar bajs pa hocete da sve bude u tonu,stavim ja tako Hutchinson 2.10.Kad sam krenuo kao da sam vuako kamen sa sobom.Dobro vremenom sam se navikao.Ali ona je pri kraju.Sad ima da stavim iza nesto manje cak i od 1,90 pa kad poletim......
Primera radi,cist trening: Sa gumom od 1,90 Michelin sam iz Bg do Smedereva stigao za tacno,ravno 2:00:00 (sata).
Sa ovom H 2,10 sam posle jedno dva meseca voznje krenuo u Smederevo i stigao (verovali ili ne) za 1:48:00.

Zamislite sad kad opet predjem na gumu od 1,75 ili koju vec.Pa ima za sat i po da stignem. :D

P.S Ovo sa vrmeenima je tacno jer ,verujte,nekad sam i preopterecen sa onim brzinomero.Nekad zapisujem dobra vremena u sekund.Volim ono do poslednjeg metra da vidim koliko sam presao i sl.pOzzzz :)
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

e a koja je fora sa tim da su različite prednja i zadnja guma? vidjao sam to, ne znam da l ima neku svrhu il vlasnik nije našao istu ko prednju kad je uništio zadnju il nešto slično

edit: videh sad šta ima šeldon braun da kaže o tome, al koja su vaša iskustva?
PSG_bg

Post by PSG_bg »

Easst wrote:e a koja je fora sa tim da su različite prednja i zadnja guma? vidjao sam to, ne znam da l ima neku svrhu il vlasnik nije našao istu ko prednju kad je uništio zadnju il nešto slično

edit: videh sad šta ima šeldon braun da kaže o tome, al koja su vaša iskustva?
Pa bolje je kad je razlicito.Ali ima i razlike.Ne moze svaka da bude i prednja.Kramponi prave otpor,a i bitan je smer okretanja.Pritom zadnja nema takav otpor zbog sipke od sic-a.Ali tacan odgovor ne znam.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

šipka

Post by Nikola »

Kakve veze ima šipka od sica sa otporom guma :?
Post Reply