Novosadjani - Venac zove!

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Novosadjani - Venac zove!

Post by markowe »

Današnji prekid struje oko 10 sati, i lepo (mada hladnjikavo) vreme napolju, poslužili su kao povod da navučem na sebe neke toplije stvari, i upustim se u svečano otvaranje trening-sezone za 2007.

Iako sam prvenstveno freebiker, volim da održavam kondiciju kratkim vožnjama van grada - uostalom, ne može se u planine svake nedelje!

U Novom Sadu, svaki ozbiljan program vežbe mora da obuhvati Iriški venac, konkretnije, uspon koji počinje faktički iz Sremske Kamenice i vodi ka raskrsnici na samom Vencu.

Za ne-novosađane, ovaj uspon, ako računamo njegov glavni deo, od podnožja na oko 100mnm (?) do "vrha" na oko 500 mnm (??) je skoro okruglih 4km i predstavlja jedan fin "trening" za kondiciju (da ne spomenemo i nagradu koja čeka: petominutni spust vratolomnom brzinom!) - neki manijaci vole i više puta da se popnu i spuste.

Elem, odlučio sam da "overim" početak sezone jednim krugom od 30km sa Grbavice gde živim, na Venac i natrag, i da vidim kako stvari stoje sa kondicijom. Izmerio sam vreme za uspon, koji se meri od tačke račvanja dva puta (jedan vodi gore, jedan dole, jednosmerni su), pa do znaka STOP na samom Vencu i zabeležio sam prilično tragičnih

21m 29s!!

Ovo je loše! Ali možda je i razumljivo posle zimskog "odmora" - to može mnogo bolje, pogotovo ako si drumaš (ja nisam). Mislim da sam znao za nekih 17ak minuta da se popnem.

Bilo bi zanimljivo da se jave kolege ovde kada budu zabeležili prvo ovogodišnje vreme (stara slava se ne priznaje!), pa da vidimo kako stvari stoje!

marko
Last edited by markowe on 20 Feb 2007, 22:41, edited 1 time in total.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Bas :)

Venac je bas super uspon.
Ja sam imao obicaj da krenem iz Indjije,preko Banstola i Sr.Karlovaca do Petrovaradina (ako mi se bajs ne raspadne od truckanja do Karlovaca ;) )
pa onda ili oma skrenem prema Vencu na ulasku u Petrovaradin,
ili produzim pa preko Trandzamenta i Kamenice.
I onda taman na sredini dodje uspon na venac :)
Prvo od Petrovaradina lako gorediliras,taman da se zagrejes,
sirokim i glatkim putem se lagano dobija "startna visina"
pa onda kad se put odvoji polako krene uspon,pa na sredini pojaca,
pa malo smanji toliko da dodjes do daha,pa onda opet,
i kao visnja na slag poslednji metri uspona,stop linija i znak,
a onda krug da se rashladis,pljus ladnom vodom na cesmi iza restorana,
a onda zna se - sladoled! :D

Ne pamtim vremena,ali znam da je svakog meseca bivalo sve bolje ..
Bas su udariti jedan dzir kad stignem,da vidim kolko mi treba ..

Ali cekaj,kako to "no moze se svakog dana na planinu" !? a planinu imas na 5km od centra ? :D



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Post by markowe »

IRalic wrote:Bas :)

Venac je bas super uspon.
Ja sam imao obicaj da krenem iz Indjije,preko Banstola i Sr.Karlovaca do Petrovaradina ...
I onda taman na sredini dodje uspon na venac :)
Prvo od Petrovaradina lako gorediliras,taman da se zagrejes,
sirokim i glatkim putem se lagano dobija "startna visina"
U, pa treba stici prvo do Venca iz Indjije...! I to je sastavni deo, jer lagan uspon krece vec od Dunava, naravno, pa se fino zagrejes dok ne stignes to pocetka "pravog" uspona.
IRalic wrote:pa onda kad se put odvoji polako krene uspon,pa na sredini pojaca,
pa malo smanji toliko da dodjes do daha,pa onda opet,
i kao visnja na slag poslednji metri uspona,stop linija i znak,
a onda krug da se rashladis,pljus ladnom vodom na cesmi iza restorana,
a onda zna se - sladoled! :D
E, da, sladoled je obavezan deo ako ne zuris dalje! A ja mislio da smo se mi prvi toga setili, he he! A moze i da se produzi i do restorana na Zmajevcu, pa popiti nesto hladno. Jednom sam popio pivo tamo (ma, ko kaze da jedno pivce ne moze kad se vozi!) a nisam imao sitno. Konobar je rekao, "ma nema veze, donesi drugi put", pa je skoro pao u nesvest kad sam dosao posle mesec dana i dao mu tih 60 din, ili sta vec! Ali ovo je sad OT!
IRalic wrote:Ne pamtim vremena,ali znam da je svakog meseca bivalo sve bolje ..
Bas su udariti jedan dzir kad stignem,da vidim kolko mi treba ..
Hajde, bas me zivo interesuje za koliko ga drugi izguraju, ukljucujuci i ove drumase-manijake. Ako imas brzinomer, pa uspes prosek od 15 da drzis onda si super u odnosu na mene :)
IRalic wrote: Ali cekaj,kako to "no moze se svakog dana na planinu" !? a planinu imas na 5km od centra ? :D
`
Uf, da, ne smem da zaboravim da smo ipak povlasceni. Mislio sam vise zbog vremena i svega, ali mogu misliti kakve su mogucnosti za planinski biciklizam u Indjiji :?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

markowe wrote:
U, pa treba stici prvo do Venca iz Indjije...!

Da :-/ bas se posteno zagrejem i razmrdam truckajuci se po onom uzasnom putu .. :-/



markowe wrote:E, da, sladoled je obavezan deo ako ne zuris dalje!

Pa ja uvek iskuliram malo na vrhu,da se "osusim" i ohladim malo,pa onda na spust :D



markowe wrote: ali mogu misliti kakve su mogucnosti za planinski biciklizam u Indjiji :?
Pa za planinski ne bas,ali za brdski ima ;)
Secam se da sam kao mladji jurcao tamo oko bazena,uz ono brdo,pa niz,
pa okok vodotornja,pa uz liticu nizbrdo,
sve neke single trail stazice,neke cak i prilicno strme,ali kratke .. mislim da mozda cak i ceo kilometar ima jedan krug ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Novosadjani - Venac zove!

Post by bluealek »

markowe wrote: - uostalom, ne može se u planine svake nedelje!
Ko kaže? :) To je ono u šta već godinama pokušavam da ubedim ljude, ali mi nešto baš i ne veruju na reč, pa se slabo odazivaju kad zovem u planine...
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

20:40!!!

Post by markowe »

20:40!!!

Hej, pa moguce je poboljsati svoju kondiciju! Eto, samo da vidite kako to moze. "Izgurao" sam Venac za neki 50 sekundi manje nego prosli put, i to bez neke voznje izmedju (jednom sam bio da trcim, doduse, ali umalo nisam crkao!)

Ali ovo je jos uvek prilicno lose. Ajde neko, da vidimo kako se to stvarno radi!

P.S. Posle spusta cesto ceka policija pa je zabavno pokusati da vozis brze od dozvoljenih 60km/s, sto je sasvim izvodljivo! Mogu samo da ti masu, posto cisto sumnjam da radar moze da ufati bajs! Mada zavisi koliki je "profil" bicikliste, he he
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: 20:40!!!

Post by IRalic »

markowe wrote:20:40!!!

Mogu samo da ti masu, posto cisto sumnjam da radar moze da ufati bajs!
Moze moze,mene fatali jednom u CG :D ali sam isao znatno ispod ogranicenja ;-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
gordan
Posts: 5
Joined: 30 Nov 2006, 12:08
Location: Novi Sad

Re: 20:40!!!

Post by gordan »

markowe wrote: Posle spusta cesto ceka policija pa je zabavno pokusati da vozis brze od dozvoljenih 60km/s,
Obrati paznju da je na kraju spusta sa Venca dozvoljena brzina 40km/h!
Tako bar kaze znak ispred pretposlednje krivine, one u kojoj je put poceo da klizi. Zbog toga i postavljaju radar posle spusta.

Za ljubitelje cesme iza restorana na raskrsnici: cesma ne radi, restoran se renovira.
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Re: 20:40!!!

Post by markowe »

gordan wrote:
markowe wrote: Posle spusta cesto ceka policija pa je zabavno pokusati da vozis brze od dozvoljenih 60km/s,
Obrati paznju da je na kraju spusta sa Venca dozvoljena brzina 40km/h!
Tako bar kaze znak ispred pretposlednje krivine, one u kojoj je put poceo da klizi. Zbog toga i postavljaju radar posle spusta.

Za ljubitelje cesme iza restorana na raskrsnici: cesma ne radi, restoran se renovira.
U, da! 40kmh se ustvari odnosi na onaj deo gde je bio odron, ali moguce ja da dobri cike-policajci to drugacije protumace!

Cesma radi!! Samo sto moras da se proguras kroz krs koji su napravili iza. Bio (i pio) ja sad!
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

aggghhhhhh!

Post by markowe »

Aggghhhhhh! 20:50!! Gore nego prekjuce!

Vadicu se na vetar, i obilan rucak sat i po pre!

Ako se pitate sta sam uopste navalio na taj Venac, jednostavno, to mi je dobra turica od sat i 15, koliko mogu da izdvojim radnim danom. Nisam narocito takmicarski nastrojen, ali nije lose odrzavati kondiciju tako sto se meris barem prema sopstvenom ucinku. A zanimljivo bi mi bilo i da vidim za koliko ga drugi izguraju, mada izgleda da sam poranio sa pocetkom sezone...!

Sudeci po danjasnjem "ucinku", izgleda da mi ne ginem jos koja voznja u tom pravcu...
User avatar
gordan
Posts: 5
Joined: 30 Nov 2006, 12:08
Location: Novi Sad

Re: aggghhhhhh!

Post by gordan »

markowe wrote: [...] A zanimljivo bi mi bilo i da vidim za koliko ga drugi izguraju [...]
cini mi se da ces vise odgovora na to pitanje dobiti ako ga postavis na "Fanatic"-ovom forumu http://www.mtbfanatic.com/forum/index.php.

meni treba izmedju 18 i 20 min (ako ti kao referenca moze da posluzi neko ko je po godinama na granici izmedju mastersa i veterana :) ). jednom mi je uspelo da to vreme smajim na ispod 17min, ali to je bila grupna nocna voznja i znao sam da nas gore u "areni" cekaju cevapcici i dva sata gledanja filma preko video bima, pa sam pozurio :D
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Re: aggghhhhhh!

Post by markowe »

gordan wrote:
markowe wrote: [...] A zanimljivo bi mi bilo i da vidim za koliko ga drugi izguraju [...]
cini mi se da ces vise odgovora na to pitanje dobiti ako ga postavis na "Fanatic"-ovom forumu http://www.mtbfanatic.com/forum/index.php.

meni treba izmedju 18 i 20 min (ako ti kao referenca moze da posluzi neko ko je po godinama na granici izmedju mastersa i veterana :) ). jednom mi je uspelo da to vreme smajim na ispod 17min, ali to je bila grupna nocna voznja i znao sam da nas gore u "areni" cekaju cevapcici i dva sata gledanja filma preko video bima, pa sam pozurio :D
Mmm... cevapi....

Uf, i ja sam se jednom penjao nocu, tacnije u 4 ujutru, ali iz drugog pravca, iz Rume. Duga prica, ali ne znam da li sam nesto gluplje radio u zivotu. Nije bilo cevapa, samo pekara u Irigu sa jednom jedinom kiflom i vrlo iznenadjenom prodavacicom!

A za ovaj "drugi" forum, nisam bas neki Fanatic, pravo da ti kazem, vise volim da odmeravam snagu sa "slobodnim dusama" - jednom sa ucestvovao u MTB fruskogorskom maratonu pa sam se uverio kakvi su to "Fanatici"...
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

18:59!!

Post by markowe »

Ako nekog uopste interesuje, (ako ne, slobodno idi dalje!) nisam se penjao na Venac jedno vreme, a evo najnovije vreme za uspon, posle par meseci malo ozbiljnije voznje:

18:59


Ovo objavljujem ne zato da vidite ko se najbrzi popeo na Venac (ima ih mnogo brzih, verujte mi), nego da vidite svojim ocima kako redovna voznja pozitivno deluje na kondiciju (i to drasticno!)!

Jes', otkrio sam Ameriku! Ali jos jedan razlog da sedamo na bajseve, kako i kada znamo i umemo. Ovo je moj plan za sprecavanje infarkta (ili mozda i za dobijanje istog...?), a mogu ga toplo preporuciti!
User avatar
Bojan
Posts: 5
Joined: 12 Aug 2008, 12:50
Location: Novi Sad

nadmorska visina

Post by Bojan »

Čisto koga zanima, u podnožju je oko 160 m n.v., a na Vencu oko 450 m n.v.
Post Reply