Sa pakni na diskove?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
arsenique
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2006, 11:22
Location: Novi Sad
Contact:

Sa pakni na diskove?

Post by arsenique »

Elem, kao što i sam naslov kaže hteo bih da promenim stil kočenja :lol: te da unapredim bajk i obradujem i njega i sebe novim kočionim sistemom. E, sad tu leži problem... Novaca bih još i skrpio za novi sistem ali ne znam da li bi to pasovalo tj. da li je uopšte moguće na bajs koji je do sada imao obični (V-brake ako sam dobro napisao) kočioni sistem sa paknama, staviti diskove i šta je sve potrebno uraditi da bi se došlo do toga.

Ako sam nešto lupio pa ostao živ ili ako sam ispao smešan, dobro se ismejte na taj račun (i ja ću ako mi objasnite šta sam lupio) al mi dajte neki odgovor... unapred fala pametnijima i iskusnijima :oops:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Hejka :-)




Ne,nisi nista lupio,sve je na mestu :)

Ta operacija moze da bude malo komplikovanija nego sto to na prvi pogled zvuci ..

Prvo,da li hoces diskove i napred i nazad ?

Da li ti viljuska i ram imaju "okice" za montiranje diskova ?
(ako odgovor ne znas,okaci sliku,pa ce ona sve reci)

Drugo,99.5% je verovatnoce da su tvoje nable (glave,kako se to govori na severu)
"obicne" sto ce reci nisu predvidjene sa montazu rotora disk kocnice.

Dakle potrebno je da kupis disk-nable,
i iste upletes u postojeci tocak,
ili jednostavno kupis ceo tocak ;)

Cene su od 30ak evra(prednja+zadnja) za najjeftiniji Joytec ili sl.
U Planetu ima neka disk prednja za 900 din.

Najjeftiniji Shimano 495(Alivio) je 1300din prednja i 1900 din zadnja.

Uplitanje disk nable umesto obicne isto tako nije jednostavno kako na prvi pogled zvuci ..
Trebaju ti nove zbice,jer ce disk nabla sigurno imati drugacije dimenzije "flange"-a (onaj "zid" gde su provucene zbice kros nablu)
Evantualno bi mogle da se skrate,ako su "obicne",odnosno "strait gauge"
odnosno nisu "butted"
Ali takve zbice su slabe,i ja ih ne bi preporucivao za tocak sa disk kocnicom,
jer se sila kocenja prenosi preko njih,a obicne isuvise lako pucaju ..

Naravno sve to neko mora da odradi,dakle i majstora treba platiti.
Samo uplitanje nove nable i centriranje tocka nije ispod 500 po komadu.

E,kada sredis tockove,ostaje da kupis disk kocnice i instaliras ih.

Koliko novca imas da izdvojis za sistem,toliko ce ti i izbor biti sirok.

Osnovna podela je mehanicke i hidraulicne.

Mehanicke se aktiviraju istom rucicom kao i V-brake,
preko celicne sajle.
Dakle skoro pa mozes da zadrzis postojece rucice kocnica.

Hidraulika naravno zahteva ceo komplet(rucica,crevo,klip,klesta..)


Dakle kao sto i sam vidis,najjednostavnija za upgrade je mehanika.

Na trzistu imas jeftine ProMax,Logan i ostale Tajwance,
koji kostaju od 2000 dinara za kociona klesta,
i u tu cenu ne ulazi i rotor (disk)

Da li su dobre ? Kao i uvek - koliko para,toliko i muzike ..

Ako ces nesto ozbiljnije,a ne neku kinesku sminku,
onda neki Shimano 495/465,ili najbolje Avid BB5 ili BB7

Skokni do Caprjola,oni drze Avid.
Mislim da je BB7 negde oko 100 evra komad (sa rotorom)
mozda malo manje ..nisam siguran .. takodje probaj prodavnicu(velprodaju?) u samoj Backoj Palanci.
Nesto se prica kako je tamo dosta jeftinije nego u BG-u.
Pominju se neke smesne cene,tako da vredi proveriti !

Shimano ima razne modele,a i razne cene,i cena kocnice ne ukljucuje cenu rotora ! (bar je tako u Planet Bajku)
Dakle pitaj sta dobijas za tu cenu.

495 je valjda oko 3500din,a rotor je od 1000-2000din.
Zavisi sta ima na lageru,najbolje da licno odes.
Deore hidraulika je oko 10000din. (sa rotorom valjda?)


Sve u svemu,to sto si naumio verovatno moze,ali ce da kosta ..
Pa se tu postavlja pitanje - mozda bolje da svoj bajk "menjas" za neki bolji ?

Ili kupis polovne kocnice i disk tockove ?

Na FreeBerzi je uvek bilo povoljnih kombinacija ..

Recimo ja sam onomad prodavao set vrhunskih tockova i vrhunskih freeride kocnica za tricavih 500 eura .. (ako neko hoce jos ih imam,i mozda bih razmislio o prodaji)

A bilo je i Magura Julie/Luise za 50-60 eura/kom
i kompleta osrednjih disk tockova za 60-80


Razmisljaj o tome ..


Pozzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
arsenique
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2006, 11:22
Location: Novi Sad
Contact:

Post by arsenique »

Mnoooogo se zahvaljujem na poprilično iscrpnom odgovoru prepunom korisnih informacija...

Elem, kao što sam i pretpostavio, od toga za sada neće biti ništa pošto NEMAM na viljuški i ramu "okice" predviđene za montažu takvih kočnica. Mislim... i pretpostavljao sam da nema... ipak je to Capriolo (sad će neko verovatno reći nešto u stilu "OMG!!! :shock: OVAJ JE HTEO DISKOVE NA CAPRIOLA!!! :shock: " Al šta da radim... otkada znam za sebe uvek sam nešto budžio pa sam eto mislio da taj svoj "dar" upotrebim i u biciklizmu.

U svakom slučaju, budženja će biti pošto Capriolo polako počinje da se buni pa mislim da ću polako početi da sklapam neki "normalan" bicikl i mislim čak da ću do sledeće sezone uspeti u tome. Duga je zima a i lični dohodak bi trebao da se povećeva u narednom periodu pa će se lepo moći kupovati kvalitetniji delovi i sastaviti neki kršten bajk. Eto sad unapred znate da ćete biti smoreni raznoraznim pitanjima i podpitanjima dok budem sklapao to al jednom ćemo se naći na nekom pivu pa ću se onda odužiti (u galonima) šta sam kome dužan :wink:

Uzdravlje!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

E vidis,bas Caprjolo ima neki bajsic koji je prilicno solidno sklopljen ..

Ne secam se sad imena,ali nije ni bitno .. ali izgleda super !
Ja sam nesto razmisljao,ako se konvertujem u recumbent ridera,
da uzmem neki jeftin mtb,pa sam posteno zagledao ovaj,moram da ti priznam ..
Mozda bolje to nego 350-400 za isti takav polovljak ! Da,cene su lepo skocile ..

Uglavnom,ima BB5 diskove i napred i pozadi,
neke fency looking tockove.
a ostatak je Deore ili tako nesto.
Neka RS J series viljsuka

Jedino su na nablama ustedeli,pa sustavili Joytec ili tako nesto ..

Cena je bile nesto ispod 500 eura ako se dobro secam ..
Uglavnom sam zakljucio da je bolji pazar od Polar Viper-a sa full Deore-om(V-brake)


Skupljaj ti polako kes,pa kad nakupis vidi sta ces .. novo ili polovno .. i kakvo ..


Pozzzzz


PS: Evo nasao sam ga - Lizard - http://www.capriolobike.com./bikes/c06/lizard.html
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
arsenique
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2006, 11:22
Location: Novi Sad
Contact:

Post by arsenique »

E a ja sam bio jako zagrejan da pazarim KOMODO ali ga nisu imali tamo gde sam ja pazarivao tako da sam morao uzeti neku "ekonomskiju" klasu... Nije mi ni ovo baš bilo jeftino (Anaconda) al davali ljudi na 24 rate pa sam iskoristio priliku da se što brže na što lakši način domognem pedaliranja...

Mislio sam da na njega stavim diskove, da zamenim trenutni Shimano Tourney menjač nekim Deore menjačem i da umesto prenje ŠKLJ viljuške stavim RS J1 ali je pitanje koliko je sve to izvodljivo. Sad sam od diskova totalno odustao (barem na ovom bajsu), menjače ću verovatno zameniti a za viljušku nisam siguran da li bi RS J1 pasovala.

Mada... još uvek se jako lomim da li da leram toliko keša u njega ili da jednostavno sve te delove pazarim i stavljam na gomilu a posle kad skrpim dovoljno za neki alu-ram lepo namontiram sve to na njega pošto ma koliko budžio ovog Capriola uvek će mu ram biti slaba tačka tj. uvek će biti težak ko tuč.

I tako... keš se meće sa strane pa ćemo videti šta će do kraja ispasti (možda iz moje garaže na proleće izađe i neki recumbent... ko zna... kako sam krenuo ništa nije nemoguće :lol: )
ciklopia
Posts: 7
Joined: 17 Jul 2006, 21:43
Location: Pozarevac

Post by ciklopia »

Tek sada sam se ukljucio u temu,lepo je videti posle duze vremena da su ljudi i kod nas poceli da postavljaju pitanje HIDRAULIKA ili MECHANIKA.Sto se mechanike tice,slozio bih se sa konstatacijom...koliko para toliko i muzike.Uglavnom se slazem sa kolegom,samo sto ne treba zaboraviti ni Hayes hidrauliku,koja je sa cenom tu negde kao i Shimano,samo {sto se tice mog licnog osecaja} je za koju nijansu bolji osecaj kocenja nego kod Shimana.
Ako hoces da stavis nesto ozbiljnije kocaljke na svom ljubimcu,ima tu jos i Avid-a,Magure i najzad Formule,koja je za nas mehanicare kosmar kada se pojavi neki od problema.Sve zavisi normalno od tvog finansijskog stanja,a onda kojim stilom hoces da se bavis.
Sto se tice mehanike,ja podrazumevam samo Avid-ovu mehaniku pod nesto ozbiljnijom,nekako sam skeptican sto se tice ostalih,ne znam,one mi deluju najjiozbiljnije.
Ako se budes odlucio za Maguru,da znas da bilo koji problem da imas sa rezervoarom,ne diras nista,samo upakujes i posaljes u prvi Magura servis,naime imas veooooooooma dugu garanciju na taj deo,pod uslovom da nije mehanicki ostecen.
Ja imam XT hidrauliku koja mi{cuk,cuk u drvo}za sada sluzi kako treba.Sta god da uzmes,morao bi da vodis racuna samo o jednom detalju,a to je da sa vremena na vreme proveris istrosenost paknova{to ljudi zaboravljaju}.Kod V-brake paknova nije problem,zato sto su oni lako vidljivi,a kod diska nije bas tako...
Srecno pri odabiru...
User avatar
arsenique
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2006, 11:22
Location: Novi Sad
Contact:

Post by arsenique »

Manje-više je za sve tako "koliko para toliko muzike" tako da je i u ovom slučaju isto tako. Ne verujem da ću baš imati novaca za neki hi-end sistem ali zapravo tako nešto meni nije ni potrebno pošto sam ipak ja samo rekreativac koji eto voli malo agresivniju vožnju po malo blatnjavijem terenu.
Pazariću šta već pazarim (shodno svojim mogućnostima) a svakako ću vas ovde obavestiti šta sam pazario pa da možete lepo da mi kažete kako sam se za***o i kako sam za te novce mogao i nešto pametnije/kvalitetnije/lepše da kupim... :wink:
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Bolje da kada budes nameravao da kupis nesto, pre nego sto kupis preispitas da li je to ok, nego da ti posle "solimo" kako si se z***** :D
Image

MTB-VRH brate!!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mada,neko ce se uvek naci da "soli" sta god da kupis ;p
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
arsenique
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2006, 11:22
Location: Novi Sad
Contact:

Post by arsenique »

IRalic wrote:mada,neko ce se uvek naci da "soli" sta god da kupis ;p
Totally aware of that...
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Malo iz naftalina... danas sam isprobao mehaničke deore diskove. Theh. Moje SRAM7 kočnice/Avid7 ručice + pijačni paknovi koče bolje od toga. Osetno.
User avatar
High_Octane
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2006, 13:15
Location: Smederevo

Post by High_Octane »

Jos iz goreg naftalina......Prodji kroz neku vodu ili blato pa mi kazi sta bolje koci...... 8)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ako mi opet daju :D
User avatar
High_Octane
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2006, 13:15
Location: Smederevo

Post by High_Octane »

Otmi im :D
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Moram da ih namamim napolje 8)
Post Reply