GeoCaching

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: GeoCaching

Post by LongDistance »

Haa! Tek danas sam provalio celu pricu o Geocachingu :) Cuo sam ja jos ranije za koncept geocaching GPS treasure hunt, ali nisam imao predstave da je ovo postalo na planetarnom nivou...

Nego... uhhh... ima li uopste poente predlagati da svako od nas postavi bar po jedan geocache, a unutra neke freebiking dzidza bidze... flajere, nalepnice... ili sta vec...

...a sve radi bolje promocije nase zemlje. Kao i uvek, opet smo najgori od sve dece. Gledao sam mapu sa svim lokacijama, Tacno se vidi gde je rupa na celoj mapi :)

Mislim, bez obzira na sve ja krecem sa ovim kutijama. Samo sam zeleo da vidim da li neko hoce da odradimo kao neku akciju, ili opet da cackam nesto solo...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Da dignem ovu temu iz mrtvih. :)

U međuvremenu je postavljeno još dosta keševa, tako da ih sada u okolini Beograda ima preko 200. Da li je to dovoljno da krenete u potragu?

A kao dodatna motivacija, napravljena je grupa na facebooku: Geocaching Serbia. Evo ga i link: [url]https://www.facebook...358517/?fref=nf[/url]
Ako ste zainteresovani, prijavite se.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GeoCaching

Post by alazovic »

Malo si loše kopirao ovaj link, ajd ponovo :)

Lepa priča je taj geokešing, ali ne za Srbiju. Moraš toliko dobro da sakriješ keš, da maltene sam ne možeš da ga nađeš. Jer u suprotnom, proći će prosečan Srbin i baciće ga, kakvo god ti uputstvo/objašnjenje/molbu da staviš! U startu me je to odbilo da krenem u geokešing po svojoj okolini...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Ko radi taj i greši, tako da ispada da nešto i radim, pošto sam pogrešio. :)

Evo da probam ponovo, link je ovaj: https://www.facebook.com/groups/1207144 ... 7/?fref=nf
Ili da probam kao tekst ako link ponovo ne uspe: https://www.facebook.com/groups/1207144 ... 7/?fref=nf

A za nestajanje keševa si na žalost prilično u pravu, keševi treba zaista da budu dobro sakriveni, inače će ih neko ko ne treba pronaći i uzeti ili baciti. Ali kao dokaz da to ipak nije nemoguće je preko 200 keševa koji su trenutno aktivni u široj okolini Beograda, a u celoj Srbiji i preko 300.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Gdegod smo Goca i ja postavljali keševe po divljini, a da ih je bilo iole lako naći, uglavnom su nestajali. Svetli izuzetak je naš geokeš na Sokolovcu. Mislim da su opstala i dva na Koveju.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Ma potpuno se slažem da je nestajanje keševa veliki problem, kako za vlasnika koji bi trebalo da zameni svaki nestali keš, tako i za one koji traže pa posle uloženog truda i vremena ustanove da keš više nije na svom mestu. I ja sam mnogo puta morao da ponovo postavim neki keš ili sam uzaludno tražio neki nestali. Ali to me neće sprečiti da i dalje nastavim sa ovom igricom i da je i dalje popularišem uvek kad imam prilku. Jer što više geokešera, to više i zabave.

Naročito pokušavam da geokešing popularišem kod biciklista, jer i ja stalno kombinujem to dvoje, ali moram priznati da imam prilično skromne rezultate. :(
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Najkrvavija situacija iz geokešing karijere bila mi je kad se javio lik koji je pronašao keš u šupljini iznad Kulinog potoka, i pita "a jel ima neka nagrada?" :lol: Ko veli, kad se već zove keš, mora da se dobijaju pare :o
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GeoCaching

Post by alazovic »

Eli wrote:Naročito pokušavam da geokešing popularišem kod biciklista, jer i ja stalno kombinujem to dvoje, ali moram priznati da imam prilično skromne rezultate. :(
Od kad je "onaj" geokešing sajt uspeo da postane monopolista u svom poslu, odmah je krenuo u komercijalizaciju, što mene naravno odbija od čitave priče. Openkešing varijante su polako otpadale, samim tim i moje interesovanje za neku takvu aktivnost. Zamal' da postavim prvi keš pre jedno desetak godina, predomislih se i mislim da sam dobro uradio...

A zamal' i da "pronađem" svoj prvi, odnosno Gocin keš na Prskalu, onu prvu verziju, ali je kutijica dobila noge i - ništa :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Svako ima svoj stav, koji se ne mora poklapati sa stavovima drugih. Ja mislim da nisam pogrešio što sam se upustio u geokešing. I traženje i postavljanje keševa mi je pružilo dosta zabave. Svaki novi geokešer može doprineti toj zabavi, zato i pokušavam sa popularizacijom.

A sama komercijalizacija sajta mi ne predstavlja veliki problem. Sajt se sasvim dobro može koristiti i bez plačanja članarine. Uostalom tako funkcionišu i mnogi drugi sajtovi, mogu se koristiti besplatno a uz članarinu se samo dobija veća funkcionalnost. Na primer Strava, Gmail, sajtovi za igranje igrica ...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Nažalost, Garmin je odustao od guranja opencaching sajta, tako da sada, ako čovek želi da koristi neki globalni geokešing sajt, aternative više i nema... Doduše, mislim da je to više posledica činjenice da je Garmin u načelu batalio ozbiljno bavljenje outdoor klijentelom za svoje uređaje (ima ih još uvek u ponudi ono, više reda radi), i sve snage i marketinške fondove usmerio ka rekreativnim uređajima (za trkače i ostale sportiste). Verovatno su ukapirali da u eri jeftinih android telefona i tableta i sjajnih android GPS aplikacija (uključujući i geokešing aplikacije) jednostavno više nisu u stanju da pariraju.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GeoCaching

Post by alazovic »

Eli wrote:Svako ima svoj stav, koji se ne mora poklapati sa stavovima drugih. Ja mislim da nisam pogrešio što sam se upustio u geokešing. I traženje i postavljanje keševa mi je pružilo dosta zabave. Svaki novi geokešer može doprineti toj zabavi, zato i pokušavam sa popularizacijom.
Nemoj pogrešno da me shvatiš da te ja odvraćam od geokešinga. Čak naprotiv, sledi svoje snove i ne obaziri se na druge ako to tebe ispunjava!
Kad sam objavio da penjem Elbrus i Kazbek, pojedini su mi rekli da to nije za mene, da ja to ne mogu i tako slično. Sledio sam svoj put i uspeo sam. Po povratku, oni prethodno pomenuti su mi nabacili da je taj uspon neozbiljan i da to može svako. Kažem - samo izvolite, prvo popnite malenu Ostrvicu pa imamo o čemu dalje da razgovaramo! A kamen koji sam doneo sa Elbrusa gledam svaki dan i uvek mi drugačije sjaji :)

Uživaj!!!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply