ABS

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

mixitron wrote:Na klizavom putu se ne skreće naglo, nego se vozi kako treba.
Naravno da niko normalan ne bi naglo skretao i divljao, a šta ako krene da prelazi put pešak, a da pre toga nije pogledao ima li vozila? Ili ukoliko ti na put izleti neka krupnija životinja?
Ja ne kažem da su ABS i ESP neophodni, ali su od pomoći. Na primer, Dacia Logan se ne bi prevrnula na testu severnog jelena da je imala ESP. A ako voziš neko krupnije/visoko vozilo, da ne pričamo uopšte o tome koliko može sva ova elektronika da pomogne u kritičnim situacijama. Ponavljam, sve ovo nije neophodno, ali ako ne škodi, onda koristi?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

1. Tu je vozač da vidi umesto njih. Isto kao i na biciklu, batali ti što je onaj drugi 'obavezan da pogleda'.

Pre tri godine grebemo tako ka Babinom zubu uzbrdo, ja vozim. Odjednom, saputnici poleću napred i taman zinu da me pitaju jesam li normalan i šta kočim k'o lud na čistom putu, kad klinac iz kapije izleće na put. Video sam pokret kroz tarabu, i reagovao. To što sam mogao da pretpostavim da će klinja nasred Stare da proviruje ide li šta putem bi mi baš pomoglo u situaciji.

2. Koja je verovatnoća da se to nama desi u ovoj zemlji?
Čekao sam i krave i ovce i svinje da mi se maknu s' puta, al' teško da su se tek tako stvorile preda mnom. :)
Jedino što mi je 'izletelo' pred vozilo bio je srndać. I to pred bicikl, proletos :)


3. Starim samurajem sa mekim krovom sam mogao da uđem sa 50 u 90-krivinu. :) Jedan ortak koji me je svojevremeno zamolio da 'malo zgazim' da bi uhvatio tramvaj će doživotno tvrditi da ga više ništa ne može uplašiti dok je u kolima, posle tog iskustva ;)


Naravno, sve te džidže se instaliraju u modernije automobile, i kad su tu, teško da ću ih čupati iz auta, ali nema te opreme koja zamenjuje opreznog vozača niti ga bolje nadopunjuje od njega samog. "Vozi kao da ih nema" je verovatno dobra deviza.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Na primer, Dacia Logan se ne bi prevrnula na testu severnog jelena da je imala ESP.
Znam da je offtopic, ali bilo je price o sirenju dezinformacija.
Dacia Logan se na testu prevrnula zato sto su je vozili sa izduvanim gumama, a ne zato sto nije imala ESP, sto su priznali i urednici casopisa koji je vrsio testiranje. Vjerovatno je i VW malo pomogao.
Sorry, zbog skretanja sa teme, ali nije u redu iznositi neprovjerene informacije, makar i ne bile o biciklima.
Pozdrav
Makarenko
Post Reply