Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni saveti!

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni saveti!

Post by barda »

Predavanje Miroslava Marića (vlasnika sjajnog sajta http://www.takeadventure.com) o pripremi visokogorske ture na nepoznatom terenu, kao i šta sve treba poneti, kako se spremiti, navigirati, oprema, odgovori na neka pitanja koja se dugo provlače po forumu i još mnogo toga u sat vremena - preporuka da svako pogleda

Još jednom sve preporuke, pedatno urađena prezentacija (kao i sajt) i da svi pogledaju :!:

http://blip.tv/zelena-akcija/predavanje ... ic-3817425

Ja bih ovo stavio (ako se urednici slažu), u neku lepljivu, temu!
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni save

Post by barda »

Da li neko koristi izotonik pića (i slane prahove)? Koje preporučujete?

I kakva iskustva imate sa tabletama za prečišćavanje vode ili sa aqua filterima? (voda je ipak najvažnija na turama - osetio i na svojoj koži)
On spominje da nosi i crevo i kanap kako bi dohvatio vodu iz bazena? - zanimljivo
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni save

Post by Grujic »

barda wrote:Da li neko koristi izotonik pića (i slane prahove)? Koje preporučujete?

I kakva iskustva imate sa tabletama za prečišćavanje vode ili sa aqua filterima? (voda je ipak najvažnija na turama - osetio i na svojoj koži)
On spominje da nosi i crevo i kanap kako bi dohvatio vodu iz bazena? - zanimljivo

Ma sta ce ti ta hemija, nema nista bolje od izvorske vode ili vode iz planinskog potoka :). Sto se tice tableta, to se koristi samo za visednene ekspedicije u Africi, Aziji ili Juznoj Americi gde su vode pune parazita. Mislim da ti to nje potrebno.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni save

Post by barda »

Jedno iskustvo iz prakse - ipak je koristan kanap!

Na ovoj poziciji - Prenj - Tisovica - gde inače na celoj trasi nema vode, pogotovo u leto - Baćaman je pronašao bunar i neki kanap pored njega (mada smo imali i mi) i uz pomoć flašice izvukao vodu. Imali smo u tom trenutku oko 1l vode na nas dvojicu gde smo trebali da se vratimo dole sa još jedno 400m uspona

Image
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Priprema visokogorske MTB ture i razni jako korisni save

Post by bachaman »

Ja sam blago rečeno, "navučen" na onu Aquaviva hydroactive Sport vodu.
Verovatno ćete reći da je i to hemija, ali mene ona ubedljivo najbolje hidrira, jer ne moram da je pijem puno da bih se osvežio.
Doduše, nisam probao druge napitke, ali sasvim sam zadovoljan akvavivom.

Hehe, situacija na slici je bila baš zanimljiva.
Bunar i njegova okolina su delovali kao da su minirani :) Bez konopca nije bilo šanse da dohvatim vodu, pa sam se tu malo iscimao.
Za to vreme, Barda je doživeo napad straha, da mi se nešto nije dogodilo, jer sam previše dugo ostao kod tog bunara, dok me je čekao kilometar dalje ... :) Mada, razumem čoveka, kad se naslušao svih mojih priča o nesrećama koje su me zadesila prethodnih godina :) pu pu pu, daleko bilo :)
Post Reply