Sta kupiti?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
pasaran
Posts: 1
Joined: 29 Aug 2006, 15:24

Sta kupiti?

Post by pasaran »

Pozdrav svima.
Po preporuci sam ovde i treba mi vasa pomoc. Dakle hocu da kupim biciklu ali ne znam koju :)
Sto se tice finansija recimo da je do nekih 550 evra ok. Naravno bilo bi sjajno da to ne bude neka varijanta kupovine opreme pojedinacno, vec onako sve od jednom.
Dajte mi predlog sta da kupim!

Hvala
Poz
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Hm, hm ...
To je lepa suma. Za te pare mislim da može da se kupi dobar nov bicikl, ali samo ako si potpuno siguran kakav tip bicikla ti treba i koja veličina.
Jer ako iz bilo kog razloga odlučiš da ga prodaš, nećeš dobiti možda ni pola od cene novog. :?

Prema tome, mislim da je bolje najpre uzeti polovan. Vremenom ćeš otkrivati šta ti na njemu odgovara, a šta bi menjao. Osetićeš kakva vožnja ti najviše prija, po kojim terenima, videćeš da li si pogodio optimalnu veličinu rama itd.
Takav bajk uvek možeš da prodaš za slične pare, a možda još i zaradiš. :wink:

Moj predlog je za početak neki offroad trekking sa prednjom suspenzijom. Taj ide po svim terenima tako da možeš da eksperimentišeš. Samo neka bude bez hidraulike.

Što se tiče opreme, teško je naći da neko prodaje sa kompletnom opremom. Ali to i nije neki problem. Lako ćeš je sam kupiti i kupićeš samo ono što tebi treba. Pa još kad uklopiš boju i dizajn, radosti i sreći nikad kraja! :D
I vodi računa, oprema bez garderobe može da izađe i preko sto ojra, naročito ako kreneš od CatEye garniture. Jer tu su razne torbice, bidon, pumpa, prednje i zadnje svetlo, brzinomer, sajla, zvonce, sitan alat ...

Dalje, već na prvoj vožnji konstatovaćeš da se bez naočara ne može i tačka. Pa kada izguraš malo veću kilometražu u cugu počeće malo da te žulja pozadi i razumećeš čemu između ostalog služe one smešne biciklističke gaće ...

I na kraju, kod kupovine bilo čega što je polovno treba imati i malo sreće.
Good luck!

'
User avatar
PETZA
Posts: 51
Joined: 25 May 2005, 15:53
Location: BEOGRAD

Post by PETZA »

I ja se slazem sa Goranom kupi polovnjak neces se pokajati odes, vidis, provozas kupis odvezes kod majstora ako neznas sam on sve pregleda ocisti podmaze i onda mozes da teras bez brige i vozis mnogo bolji bajk od bilo kog novog :wink:
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Profa u Takovskoj, da vidim da nađeš veoma dobar bike i ne ostane ti još 100-150E kusura...

Oprema na takvim bajkovima (350+E) je mahom LX/XT sa povremenim Deore upadom tipa srednji pogon i nable, što je sasvim OK. Pošto nisi takmičar, daleko od toga da sve mora da je ultranaj klasa ili blizu nje.

(da, očigledno pričamo o polovnjacima)

U svakom slučaju nemoj dati sve pare na bajk, jer će ti, ako se rešiš da ozbiljno voziš, veoma brzo zatrebati i kojekakva dodatna oprema - alat, garderoba za toplo, hladno, suvo, mokro, ledeno, SPD patike+pedale...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote: U svakom slučaju nemoj dati sve pare na bajk, jer će ti, ako se rešiš da ozbiljno voziš, veoma brzo zatrebati i kojekakva dodatna oprema - alat, garderoba za toplo, hladno, suvo, mokro, ledeno, SPD patike+pedale...
Mhm !

Pogotovo ako mislis da ovo jesenje vreme koje dolazi (ili je vec doslo!?)
maximalno iskoristis za voznju.
Treba ti neka "shell" jakna,dakle nepromociva,
a da dise,a da nije debela,tj ne zimska,
nego samo "pokrivac" a onda ispod nje slojevi prema datim uslovima.

Racunaj da je solidna shell jakna od 50-100 evra (preporucujem BC Partizan,ja tamo kupio finu za male pare)
pa nekih 3000-4000 za neki deblji polar mekani spoljni/unutrasnji sloj,
pa jos malo za donji sloj.
Pa bar 7000-10000 za spd patike

I jos stosta .. uvek nesto fali ;)

Tako da,ako nemas neki izvor prihoda koji ce ti ubrzo obezbediti da kupis tu "dodatnu" (pre bi rekao obaveznu) opremu,
onda gledaj da to uracunas u kupovinu bajka,
ili bar osnovni deo te opreme,kao sto su svetla,jakna,bici gace i sl.
Patike mozes ostaviti za kasnije recimo,
ali slojvita odeca,od sintetickih materijala koji provode vlagu napolje,
i brzo se suse je MUST!

Ovako na slepo bih procenio da ti treba bar 200 evra za osnovnu opremu.
Apsolutni minimum su ti bici gace,majca,rukavice (za letnju voznju)

Sto se bajsa tice,tvoje je da udlucis da li hoces apsolutno nov,
ili polovnjak sumljivog porekla.
U svakom slucaju ne bih isao ispod Deore nivoa opreme,
sto u slucaju novog bajsa do oko 550 evra znaci:
- Polar Viper ili nesto vise kesa za neki Scott kod njih
- Caprjolo Lizard (ima i Avid diskove)
- Mozda nesto vise kesa za ekvivalent Nakamuru u intersportu (nisam tamo bio 100 godina)

Sto se polovnjaka tice,za Deore komplet NE DAJ vise od 300 evra!
Neki dan sam prosao pored Pirane,nisam zagledao,ali ima solidan izbor/kolicina bajkova.
Racunaj da tamo UVEK traze vecu cenu,
pa moras da se cenjkas.
Ali samo pokazes kes u nekoj realnoj sumi,i zacas odes kuci sa bajkom.
Naravno trebalo bi da znas sta kupujes,i koliko to kosta,
jer znas kakav je prosecan trgovac u nas ..

Ako pak hoces nesto da sam iskomponujes,
onda preporucujem TerranoTeam,
jer ti profa moze za cas nesto zameniti,
ili sklopiti komplet bajk po zelji,sa delovima iz Caprjola/Planet bajka

Bilo kako bilo,izbor ti nije mali.
Sto se tipa bicikla tice,ja bih ipak preporucio MTB
jer bilo da ti se svidi voznja po drumu,ili po sumi,
MTB uvek mozes prilagoditi i jednom i drugom,
ili ga cak raditi konverziju Dr.Jackil/Mr.Hyde samo promenom guma !

Ako te mrzi da menjas gume,onda kupis jos jedan par tockova,
za drugim tipom gume na njima,i kasete naravno
i zamo ih promenis u roku od 1 minuta :)
Na jednom kompletu tanki slick za asfalt sa drumaskom corn-knob kasetom,
a na drugom full mountain krampon za mtb kasetom :)


Pozzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
csc-fan
Posts: 29
Joined: 06 Oct 2005, 12:58

Post by csc-fan »

Ja nikada za te pare koje zelis da das ne bih kupio polovan bajs. Dobro, ja i inace ne volim nista polovno da kupujem... Kupis ga od nule, pa znas sta mu radis, koliko ga drndas i sta mozes da ocekujes.

Verujem da je Polar Viper sasvim dobar izbor. Nisam cak ni siguran da za ovo sto ima ime Scott kod nas treba dati vise para nego za Polara. Ramovi se prave u istoj fabrici na Tajvanu, a oprema je sta ti stave...

Nego, uzeo sam ove godine u inostranstvu grejace za ruke i noge (Agu i Sportful). To kosta oko 20E par. Mnogo dobra stvar za prelazno vreme, posebno ako otopli u toku voznje, pa mogu da se skinu i smotaju u malu zapreminu.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

IRalic wrote: Pa bar 7000-10000 za spd patike
Ubi ga na! :)
Moje patike sam letos viđao za 3,5k, a entry spd pedale (kao moje :)) su 20-25E. Šta će mu te svemirke od 100+ evra?

Sad, što se /opet/ tiče toga nemoj nov/nemoj polovan - svi koji su kupili polovan bajk i smatraju da su se z* nek' podignu ruku... sad svi koji su kupili NOV bajk (kod nas) i smatraju... da dignu ruku... suzdržani? Hvala :)

Polovnjaku će eventualno morati da se menja patron, i eventualno lanac. Zupčanici - vidi se kakvi su - ako iole liče na cirkular više nego na zupčanik:), ne valjaju, to se ne uzima. Ostalo, ako nije ubijeno, izgrebano, udarano, lepo šalta - to je to. Jedino hidrauliku ne bih uzeo polovnu, lično iskustvo - 50km kasnije, to je curelo na sve strane a pri kupovini ni traga ni glasa.
csc-fan
Posts: 29
Joined: 06 Oct 2005, 12:58

Post by csc-fan »

mixitron wrote:
Sad, što se /opet/ tiče toga nemoj nov/nemoj polovan - svi koji su kupili polovan bajk i smatraju da su se z* nek' podignu ruku... sad svi koji su kupili NOV bajk (kod nas) i smatraju... da dignu ruku... suzdržani? Hvala :)
A sto bi neko prodavao polovan bicikl? Zato sto mu je mnogo dobar, pa onda zato hoce da ga se resi? Ili zato sto ocekuje da ce da mu jos dugo traje, pa hoce da ga se opet resi? Zato sto ne ocekuje da ce da mu nesto uskoro crkne? Polovno je polovno... Slicno je i sa kolima. Kupis polovan strani auto, a onda za svaki slucaj menjas kais, pa jos nekoliko delova, a uskoro moras da promenis jos nesto itd...
Mozda ima onih koji se loze da svake godine imaju novi model bicikla, pa prodaju stare, ali ne verujem da je mnogo takvih u Srbiji, a posebno to nisu oni koji profesionalno prodaju polovne bicikle.
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

csc-fan wrote: A sto bi neko prodavao polovan bicikl? Zato sto mu je mnogo dobar, pa onda zato hoce da ga se resi? Ili zato sto ocekuje da ce da mu jos dugo traje, pa hoce da ga se opet resi? Zato sto ne ocekuje da ce da mu nesto uskoro crkne? Polovno je polovno... Slicno je i sa kolima. Kupis polovan strani auto, a onda za svaki slucaj menjas kais, pa jos nekoliko delova, a uskoro moras da promenis jos nesto itd...
Mozda ima onih koji se loze da svake godine imaju novi model bicikla, pa prodaju stare, ali ne verujem da je mnogo takvih u Srbiji, a posebno to nisu oni koji profesionalno prodaju polovne bicikle.
:D Da stvarno :lol:
Mada i nisam bas siguran da bi ih vlasnici prodali... cak mislim da bi bili srecni kad bi ih dobili nazad :D
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Stvarno, za ljude koji su pali na Zemlju, ovde se 'polovnjak' koristi kao eufemizam za ukr... polovan bicikl :wink: jer je tako nekako lakše vezati ga za banderu i otići u radnju.

Ima u ponudi polovnjaka i polovnjaka, a oni prvi se se razlikuju od onih drugih po 50-100e nižoj ceni, 6 klasa jačoj opremi i 2-3 godine manje iza sebe :)


Evo, ja lično ne bih ni lud dao svog legalno kupljenog i pristojno izvozanog, ali ne i rasturenog polara ispod 220E, ne posle svega što je uloženo u njega. Na to dodaš još 40E tj 20% i kupiš (relativno gledano) zver.
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Ako padne odluka da se uzme nov bike, nemoj zaobići Metalia-commerce u Kralja Petra.
Oni drže Meridu i svi modeli su sa kompletnom kataloškom opremom.

Ja hteo da kupim novu Meridu, ali sam se predomislio i uzeo polovan za manje para i sa boljom opremom.
I nisam pogrešio, veoma sam zadovoljan. 8)

'
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:
IRalic wrote: Pa bar 7000-10000 za spd patike
Ubi ga na! :)
Moje patike sam letos viđao za 3,5k, a entry spd pedale (kao moje :)) su 20-25E. Šta će mu te svemirke od 100+ evra?
Pa zato sto od tih nema broja! ;-p


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply