link?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
sidarta
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 14:15

link?

Post by sidarta »

U nekim od prethodnih topika video sam link ka sajtu gde na osnovu unosa visine,broja obuce,sirine ramena i itd. dobijaju se potrebne mere bicikla tj velicine rama visine sedista itd. zamolio bi da neko posalje link ka tom sajtu ako ga zna, jer besumucno lunjam po forumu, i topicima i nikako da nadjem link....


pozdrav
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

http://www.wrenchscience.com/WS1/Secure ... Height.asp

Pozz
User avatar
sidarta
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 14:15

Post by sidarta »

PUNO HVALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Misteriozni voz
Posts: 12
Joined: 22 Aug 2006, 14:52

Post by Misteriozni voz »

pogledao sam i na kraju dobio slike za drumski bicikl. :? da li postoje razlike u dimenzijama potrebnim za brdski i drumski bajk? :?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Misteriozni voz wrote:pogledao sam i na kraju dobio slike za drumski bicikl. :? da li postoje razlike u dimenzijama potrebnim za brdski i drumski bajk? :?
Teoretski, ali...
Kako bi rekao Piter Vajt, ne'š znati dok ne sedneš na njega. I kad na papiru dobiješ idealnu meru rama za svoju visinu, ostaje da se vidi da li ti je bajk predugačak pa moraš da uzmeš kraću lulu/rotiraš riser volan, od geometrije rama zavisi gde su ti kukovi i kolena u odnosu na pogonsku osovinu, da li ti dobar položaj ruku kvari položaj nogu i obrnuto... sedneš na bajk iste 'mere' a različite geometrije i druga priča, treba ti ohoho da se srodiš s njim.

Dakle, sva ta šublerologija je prva pomoć, a bez sedanja na bajk i kruga okolo nema ništa.

Ko hoće ram na meru, nek' ide kod Kovjanića :)
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Ključno pitanje je kako odrediti idealnu ergonomiju bicikla.
Ram jeste element koji dominantno utiče na ergonomiju, ali treba posmatrati geometriju rama u celini. Podatak o veličini rama nam samo kaže koliki je razmak između osovine pogona i otvora za šticnu sedišta i to je sve!

Nije mi sasvim jasno zašto je baš ta dimenzija izabrana da definiše i karakteriše veličinu bicikla. Po meni, veličinu bicikla određuje razmak između sedišta i volana.
Jer ramova ima raznih i kod većine je ta gornja šipka pod nekim uglom. Što je ona više nagnuta, 'veličina rama' je manja, a šticna duža.

Kako brzo i kvalitetno odrediti optimalnu veličinu rama za konkretan bicikl?
Moj predlog je sledeći:
Pogledati sliku bicikla na sajtu proizvođača i namestiti položaj i visinu sedišta i volana kao na slici. Potom uzjahati, staviti petu na pedalu koja je u najnižem položaju (važi za cipelu bez štikle) i konstatovati da je koleno blago povijeno. Zatim sa neskrivenim zadovoljstvom keširati, odjuriti kući pa u sreći i zdravlju godinama voziti! :D
Na tim slikama su volan i sedište uglavnom na istoj visini i sve je u nekom 'srednjem' položaju što ostavlja mogućnost raznih korekcija – pomeranja sedišta i volana gore-dole i napred-nazad.

Da li je baš ta ergonomija idealna?
Nije.
Kada pređeš iz Volvoa u Saab, osetićeš razliku i trebaće malo vremena da se privikneš na novu geometriju iako su oba auta ergonomski odlično rešena.
Uostalom, odlična ergonomija i nije uvek dobro došla. Uzmimo primer recimooo ... recumbent bicikala! Tu si udobno zavaljen kao u fotelji i voziš potpuno relaksiran i opušten. E sad, zamisli onako umoran se vraćaš sa dalekog puta i u punoj brzini - zaspeš za volanom! :twisted:

'
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Da, mnogo je bolje kad ti jauci iz svih delova tela zaokupe 90% mozgovskog vremena :) Inače, za ostalo se slažem. Što kaže čika Šeldon, uvek će biti neki kompromis...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Goran wrote: Uostalom, odlična ergonomija i nije uvek dobro došla. Uzmimo primer recimooo ... recumbent bicikala! Tu si udobno zavaljen kao u fotelji i voziš potpuno relaksiran i opušten. E sad, zamisli onako umoran se vraćaš sa dalekog puta i u punoj brzini - zaspeš za volanom! :twisted:

Ha haaaaa !!!!!!!!!

Ali pazi,moze to i na obicnom biciklu ! Ja probao !

Zamisli ono,pedalas vec danima,umoran si,
pa jos i predhodnu noc nisi spavao mozda ni 2 sata kako treba,
gulis 140 i neki kilometar,pao je mrak,
smeta ti svetlo farova automobila ..
A na sve to te zglobovi odvaljuju od bola,
sake trnu,pozadina takodje,a toliko si umoran da totalno ne primecujes vise taj bol ..
I ladno sebe uhvatis kako vozis bicikl u nekom hipnotickom dremezu!
Ono,vozis ti,bicikl ide pravo manje vise,ali pred ocima mrak,
refleksi i vid rame uz rame sa Granpa Simpsonom,
i bas nemas neku veliku predstavu sta,ko i kako se krece oko tebe ..

huh ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

IRalic wrote: gulis 140 i neki kilometar,pao je mrak,
smeta ti svetlo farova automobila ..
A na sve to te zglobovi odvaljuju od bola,
sake trnu,pozadina takodje,a toliko si umoran da totalno ne primecujes vise taj bol ..
I ladno sebe uhvatis kako vozis bicikl u nekom hipnotickom dremezu!
Ono,vozis ti,bicikl ide pravo manje vise,ali pred ocima mrak,
refleksi i vid rame uz rame sa Granpa Simpsonom,
i bas nemas neku veliku predstavu sta,ko i kako se krece oko tebe ..

huh ..
:shock: :shock: :shock:

Čoveče, to je zaista impresivno i jako uzbudljivo, ali izvini ipak malo otkačeno i veoma opasno.

Prema tome, zavidim ti ali uglavnom samo na kilometraži. :twisted:

Ja sam zadovoljan kada sastavim 50km u jednom danu mada više volim neku lakšu offroad vožnju u prirodi gde mi kilometraža uopšte nije bitna.
Obožavam Košutnjak i preporučujem ga!8)
.
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Gde vozis u Kosutjaku?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Ajde da se i ja ubacim sa Kosutnjakom, kada god nemam puno vremena, strcim ( odvozam ) se do tamo, skoro svaki drugi dan, staze su sasvim ok za XC voznju po prirodi, nisu naravno konfiguracije kao na npr. bliskoj Avali, ali je prednost - blizu i prakticno je u gradu!
Ako se truckate tamo, mozemo da se organizujemo...
Image

MTB-VRH brate!!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Goran wrote:
Čoveče, to je zaista impresivno i jako uzbudljivo, ali izvini ipak malo otkačeno i veoma opasno.

Da,slazem se .. opasno isto koliko i vozac koji drema za volanom

Ako si ikada vozio automobil,i za par sekundi zadremao,znas o cemu pricam
Covek uopste toga nije svestan,dok se ne trgne iz tog sna ..
E onda treba stati,i odmoriti ..

Mene je u konkretnom slucaju cekao topli tus i krevet,i vecera :d
pa sam morao da tamo stignem kako znam i umem :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

misaxtr wrote:Ako se truckate tamo, mozemo da se organizujemo...
Ja sam za :)
Da vidimo da li ce jos neko, pa da se dogovorimo.
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Vrlo rado, mada radnim danom jako teško.

Inače, vozim onako rekreativno. 8)
.
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Da, i ja vozim rekreativno kada idem uzbrdo :wink:
Nista onda, posto sam ovih dana (do oktobra) slobodan, kazite kada i gde vam odgovara pa se vidimo.
Post Reply