Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by pedja »

U nekim sam planovima da mozda obidjem malo istocnu Srbiju. Za to imam najvise pet dana a rado bih video stovise. Za sada sam zaokruiziop da se vidi Djerdap i okolina Bora, a rado bih se spustio i nesto juznije.

Posto nikada nisam bio u tom delu zemlje nemam pojma sta, kako i kuda, tako da je svaka preporuka (jos ako je propracena nekim waypintom ili trekom) dobrodosla .

Nazlost, bicikl verovatno ne ide samnom, vec cu ici kolima gde se moze sa izletima na nogama.

Ono sto me generalno interesuje su: jezera, kanjoni (voda uopste), i dobri pogledi sa vrhova.

Posebno me interesuju preporuke gde moze da se prenoci, radije u cvrstom objektu sa tusem, ali ne bezim ni od sator varijanti.

Ako neko hoce da se pridruzi, ugosti, bude vodic, jos bolje :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by bluealek »

Uh Peđa, sad si našao da postaviš tako jedno opširno pitanje kad sam u ludnici sa poslom i žurbi da postignem jer sutra na 24-oro sa bajsevima kreće na Staru planinu :( . Dok ne stignem da ti natenane i opširno odgovorim, baci pogled na foto albume na sajtu (http://www.freebiking.org/galerije/main.php) i putopise u sve 4 turoteke - 80% materijala je upravo iz istočne Srbije i siguran sam da u njima možeš za tili čas da pronađeš daleko više ideja nego što može da stane u 4-5 dana 8) . Mislim da ti mogu koristiti i trekovi i opisi iz Đerdapske i Kučajske sekcije u Freebiking Atlasu, bez obzira što su pre svega namenjeni bajkerima - neki ljudi su pomoću njih osmislili čitavo letovanje u istočnoj Srbiji.

Ovako na prvu loptu, nabaciću ti samo neke ideje...

Đerdap:
Kanjon Brnjice, Šomrda sa svojim rezervatima i kanjonom Boljetinke nadomak Lepenskog Vira, Veliki i Mali Štrbac na Miroču, kao i vidikovci Ploče i Mali prilaz, kanjon Kašajne sa tunelskom pećinom Velika peštera, Prerasti na Vratni (ukupno 3), prerast na Zamni.

Što se smeštaja tiče, ima dosta kvalitetnog privatnog smeštaja u Donjem Milanovcu (imaš kontakte u Bazi jeftine spavke) i Tekiji (svrati na tekijsku plažu, sjajna je, kao i do Hajdučke vodenice ispod Malog Štrpca na Dunavu), a imaš i jedan prelep kamp zvani Toma na samom Dunavu, 5 km nizvodno od sela Brnjice (jedan od boljih zalazaka Sunca na Dunavu koje znam). Kvalitetan privatan smeštaj možeš da dobiješ i u selu Crnajka, između Deli Jovana i Stola.

Malo južnije mogao bi da obiđeš Stol i njegovo jezerce (imaš dobar planinarski dom na Stolu), u okolini Majdanpeka prerast Šuplju stenu (kilometar od puta Donji Milanovac - Majdanpek preko Rudne Glave), Rajkovu pećinu, kanjon Peka uzvodno od Debelog Luga, da vidiš tradicionalne metode ispiranja zlata na pritokama Peka Todorovoj i Grabovoj reci, onda malo zapadnije imaš još pećina, Ceremošnju, Ravništarku i Dubočku pećinu...

Naravno, tu je i Kučaj, sa Lazarevom pećinom i Vernjikicom, Lazarevim kanjonom i svojim ogromnim nenaseljenim prostranstvom (koje svojom Fiestom prilično udobno možeš da prokrstariš uzduž i popreko), gde treba da vidiš i kanjone Resave i Kločanice, Valkaluci i Veliku Brezovicu, vodopad Prskalo, pa i vodopad u Lisinama... A mogao bi da svratiš i do Straže i Lisca. Na području Kučaja povoljan privatan smeštaj možeš da dobiješ u Zlotu, a možeš da dobiješ i besplatan smeštaj u pojatama koje pripadaju Mikuljskom manastiru. U Lisinama prilično deru za prenoćište, a čujem da hotel na vrelu Mlave u Žagubici povoljniji. Naravno, ima sjajnih mesta za kampovanje, na Beljaničkom Buku, pored krsta na Vinatovači, i drugde.

Priča koja te zanima je mnogo šira nego što može da se smesti u jedan post, ili u tvojih raspoloživih 4-5 dana. U svakom slučaju, štagod da vidiš od ovoga, osetićeš tu mističnu atmosferu istočne Srbije i mislim da ćeš biti vrlo zadovoljan i da će da ti stvori želju da se vrlo brzo ponovo vratiš :-) Ja se tamo ceo život muvam i još mi nije dosta, ima još gomila kutaka u koje se još nisam zavukao...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by pedja »

Zato ja i pitam,jer toliko toga ima, a ja ne umem da proberem :)
ywanho_bg
Posts: 21
Joined: 30 Jul 2009, 13:48
Location: Avala

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by ywanho_bg »

Vredi posetiti Borsko jezero. Sredili su ga, a imas solidan smestaj u Brestovackoj banji (7km od Bora), izmedju Borskog jezera i Bora. Aku budes u banji spavao idi kod Cire, on je na brdu, a ne u Srpsku krunu (u rupi) imaju losu klopu i cesto nema vode kod njih u sobama. Mozes da obidjes i borsku jamu, rudnik bakra i Borski stol. To bi trebalo da je to u okolini Bora. U samom gradu i nema sta da se vidi, tako da ne moras nesto puno tuda da lutas. Pazi se njihovih pajkana, mnogo su zahebani.
Zajecar je lep gradic i ako krenes juznije od Bora, neces se pokajati ako i njega obidjes. Sredjen i cist i ima par lepih mesta za kracu pauzu od puta. Na pola puta izmedju zajecara i Negotina je mesto salas i tu imas hotel Folk disk. Lepo sredjen i sluze dobru klopu. (konobar Gile je okoreli zvezdas i to mu je velika mana :D ). Feliks Romulijana obavezno da se poseti, Rgotinsko jezero moze da se vidi, mada nema sta zanimljivo i ima jedno lepo mestasce iza Salasa sa lepim jezercetom, ali to pitaj tamo kako se zove, sad mi stade mozak i ne mogu da se setim.
Ako se setim jos necega, javljam. Puno pozdrava i srecan put.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Bor i okolina

Post by pedja »

Namerio sam da ove godine odem malo podalje od kuće. Nekako mi se okolina Bora nameće kao prilično raznovrsna.

Ima li neko kakve konkretne preporuke vezano za smeštaj i šta sve valja običi i videti. Interesuje me planina, jezera, možda neka pešačka ili biciklistička tura.

Još bolje ako neko ko poznaje taj kraj planira slično pa da se nekako organizuje zajednički...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by shebez »

Razmisljam, znam da je neko pitao za Bor i okolinu i trazim tu temu kad ono, ti si pitao.
Pa sam spojio da se ne vuce na dva mesta, mozda neko sad ima svezijih informacija gde i kuda.
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Bor i okolina

Post by Gosha »

pedja wrote:Namerio sam da ove godine odem malo podalje od kuće. Nekako mi se okolina Bora nameće kao prilično raznovrsna.

Ima li neko kakve konkretne preporuke vezano za smeštaj i šta sve valja običi i videti. Interesuje me planina, jezera, možda neka pešačka ili biciklistička tura.

Još bolje ako neko ko poznaje taj kraj planira slično pa da se nekako organizuje zajednički...

Ovo bi ti moglo pomoci, malo je sire od samo okoline Bora, ali ne mnogo :D . Pominje se i smestaj.

Magija prerasti

Suplja stena i Beli izvori
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by alazovic »

Ako ne odemo sledeće nedelje ponovo do Grčke, verovatno ćemo da iskoristimo vikend 15. avgusta da napravimo automobilsko - pešačku varijantu malo južnije od tebe Peđa, ali ništa extremno:
Jug Kučaja, klopa na Grzi sa brčkanjem prstića u vrelu, Rtanj (spavanje u Rtnju ), možda do Vrmdže, Soko Banja, Sokograd i njene okolne znamenitosti, a možda i pokušaj kupanja na Bovanskom...

Eto...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by alexapi32 »

Obavezno svrati do Babinog Zuba (1754m n.v), nigde cisci vazduh neces naci :) a posle ima pesacka staza do Midzora (2168m n.v)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by pedja »

Najverovatnije ću bazu postaviti na Borskom jezeru pa odatle ići unaokolo.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by bluealek »

Goca i ja vec deveti dan obilazimo jug i istok Srbije i svaki dan dozivimo nesto zaista izuzetno i ispunjavajuce. Marsruta nas je do sada vodila od Prokuplja, preko Pasjace, Vidojevice, Radana, Kukavice, Oblika, Prohora Pcinjskog, Dukata, Besne kobile, Vardenika, Vlasine, Babicke gore, Suve planine (Pasarelo i visoravan), Trgoviskog Timoka, Rgotskog kamena i Rgotskog jezera, obroncima Borskog stola i Poreckim zalivom do Djerdapa i Dunava. Odavno nisam imao lepsu turu kroz Srbiju 8-)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by pedja »

Kakav je put od Despotovca, preko Strmostean pa klisuorm Resava, oko Velike Treste pa do Borskog jezera?

Na Garmin mapi je ucrtan kao kolski put a na topografskim kartama je naznačen kao prilično dobar put.

Ovo mi je interesantno, mogao bih da svratim do Vodopada Lisine i Resavske pećine.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by bluealek »

U prvih 13 km, do Vinatovace, put je besprekoran. U nastavku je takav da, uz malo opreza tu i tamo, bez problema moze da se prodje i putnickim automobilom. Od Dubasnice nizbrdo ka jezeru je asfalt.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by pedja »

Znači da idem tuda da omirišem vaše popularno izletište :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sta poseiti u istocnoj Srbiji?

Post by bluealek »

Samo napred! :)
Post Reply