Graovo - zaboravljeni kraj

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Graovo - zaboravljeni kraj

Post by Gruja »

Zdravo freebikeri,
ovog vikenda i pored tmurnog vremena, u Srbiji je bilo puno biciklističkih podviga. Počev od ranog jutra u subotu, zahuktavajući se
oko podneva i nastavljajući tokom cele noći i u nedelju! Naravno, i mi na jugu smo napravili jednu lepu avanturu, nismo bili lenji i
obeshrabreni iako je nebo neprestano pretilo.
Vozili smo u subotu, a destinacija je bila Leskovac - Grdelica - Graovo - Oraovica - Grdelica - Leskovac.
Okolina sela Graova je na mene ostavila vrlo jak utisak kada sam se slučajno tamo našao nekim poslom pre tri godine. Od tada
imam u planu posetu tom kraju biciklom, ali nikako se nisam uspeo organizovati da to i izvedem.
Ipak, u subotu se nekako sve uklopilo i nas troje, moj drug Novak, devojka Tanja i ja, smo krenuli ka Graovu.
Put do Grdelice je postao rutina, oko 17km ravnog i dobrog asfalta, bez jakog saobraćaja, čisto za zagrevanje. Od Grdelice se prelazi
na zemljani put i jakim usponom se lagano penjemo ka Graovu. Uspon nije dug i ubrzo stižemo do sela u kome je put ponovo asfaltiran i
relativno horizontalan. Sa desne strane puta se prostire dolina, a sa svih strana se nižu vrhovi brda i tu i tamo poneka livada i kućerak.
Zanimljiva stvar u vezi ovog kraja je to što je on potpuno izolovan brdima. Selo se nalazi na visini od 480-500 metara,
a dolina se spušta i do 400 mnv, a možda i niže. Ceo kraj izgleda kao da je istrgnut iz vremena i prostora i živi zaseban život.
Prošavši glavni deo sela prelazimo na zemljani put, umereno blatnjav, ali u voznom stanju. Postepeno stižemo do dna doline i tu prelazimo
reku pa onda ponovo počinjemo penjanje uz susedno brdo. Nepažnjom omašimo putanju, ali se ispostavilo da je to čak bolje jer smo išli
putem koji je mnogo prohodniji od ucrtanog u kutiji za navođenje. Lagano izlazimo na oko 540mnv u mahalu Robin Del, jednu od dvanaest
mahala sela Oraovica. Odatle prelazimo na mnogo bolji seoski put, zemljani ali mnogo bolji, i spuštamo se u selo Oraovica. Ubrzo stižemo
nazad u Grdelicu i ponovo asfaltom do Leskovca.
Ukupno smo prešli 54 km, skoro 20km off-roada koji je bio poprilično ozbiljan u pojedinim delovima, negde se moralo i gurati, ali sve u svemu
putanja je prilično prohodna za bicikl. Osećaj vožnje po ovom kraju je fantastičan jer imate utisak da svet i vreme van te doline ne postoje.
Ovo je bila tek prva, istraživačka, vožnja ovim krajem, biće i drugih jer postoje i mnoge druge opcije za kretanje dalje planinom.
Inače ceo ovaj kraj se nalazi na severoistočnom delu Kukavice.

I na kraju, naravno fotografije...

https://picasaweb.google.com/vojislav.g ... caJun2011#

Nadam se da ćete uživati.

Image

Pozdrav do sledeće avanture!

Gruja
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Graovo - zaboravljeni kraj

Post by Gruja »

Nedelju dana nakon prve vožnje kroz Graovo već smo se organizovali i na drugu vožnju kroz isti kraj. Ovog puta smo odlučili da od Graova nastavimo ka selu Repište i obiđemo brdo između ta dva sela. Na izlazu iz Graova nailazimo na vrlo jaku uzbrdicu, ali smo bili spremni da se sa njom suočimo i uspeli smo da je pređemo relativno brzo, a zatim smo bili nagrađeni prelepim vidicima ka brdima iznad Predejana i okoline i na put do Vranja i pretežno ravnim terenom. Ovaj krug je težak, ali zato pruža puno prelepih vidika i prosto svaki napor bledi naspram onoga što vam se nudi, prelep pogled, čist vazduh, čista izvorska voda. Jedna karakteristična stvar za ovaj krug je i to što na njemu ima čak 8 izvora, bar onih koje smo primetili, sa odličnom planinskom vodom, tako da je za vožnju po ovom kraju dovoljan samo jedan bidon vode.
Planirano je da se iz doline Graova izađe pored reke Bistrice, ali zbog teškoće oko nalaženja puta izašli smo kroz centar sela Graovo.

Sličice
Post Reply