GeoCaching

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

White
Posts: 2
Joined: 22 Mar 2011, 14:26

GeoCaching

Post by White »

http://www.geocaching.com/

Želim da vam predstavim novi hobi, geek-sport, ili nazovite ga kako želite. Reč je o GeoCaching-u (geokeshing). Ima više od 5 miliona članova širom sveta i taj broj raste iz dana u dan.
Pravila igre su jednostavna: jedan član sakrije neku kutijicu(velicine od kutije za sladoled do malog Micro-kanistera), u njoj postavi blokče(log book),olovku i neki jeftini poklon, npr privezak.
Uz pomoć GPS-a zapise lokaciju i objavi je na sajtu http://www.geocaching.com/. Onda tu kutijicu bilo ko moze videti, skinuti koordinate, i uz pomoc svog GPS-a(moze i mobilni) ode do te lokacije i uz malo truda pronadje kutijicu koja moze biti vrlo kreativno skrivena! Potpise se u blokce, i svoju posetu,objavi na sajtu.
U svetu ima blizu 2 miliona kutijica, npr. u Budimpesti ih ima oko 300, dok u Beogradu samo 12, a u celoj srbiji ne vise od 70...Ovo je odlican hobi za sve koji vole lov na blago!
Ja sam se uclanio pre oko Dva meseca,Postavio par keševa i retko ko ih obilazi!...Zato sam krenuo da pisem mnogim sajtovima da objave clanak o ovom sajtu, pa sam se setio i ovog foruma, i mislim da je ovo idealno mesto da to kazem!
P.S. Registracija na sajtu je besplatna(ima i neki premium membership koji se placa ali je sajt potpuno funkcionalan i bez toga), i mislim da zajedno mozemo prosiriti ovu vest svojim prijateljima, i stvoriti veliku bazu GeoCachera u Srbiji!

PRAVILA

Pa ima nekih pravila, uglavnom se svodi da ne sme da bude u zatvorenom prostoru (napuštena kuća) i ne sme bliže od 30 metra od pruge. Verovao ili ne, ljudi dolaze da traže. Ima nekih stranaca koji se organizuju i u leto/jesen krenu odozgo iz Nemačke nadole ka Grčkoj redom... Meni našo jedan lik iz Kanade, ostavio mi Kanadski privezak, mnogo kul! Znači možeš nešto i da dobiješ ipak... a uzevši da te to sve košta džabe(samo blokče, olovka i stara kutija od sladoleda), nije loše...gledajte malo klipove po YouTubeu, ili skinite film Splinterheads, tu se pojavljuje Geocaching...postaje vrlo zarazno nakon nekog vremena!

1) Registrujes se na sajtu http://www.geocaching.com/ , upises ime, prezime itd, za adresu nisam siguran, ne secam se sta sam ja stavio ali na profilu mi izlazi samo jedan zarez :D, verovatno sam se plasio da im dam punu adresu :D Ali to nije bitno, koliko vidim.
2)Sto se tice postavljanja kutijice, u njoj sme da bude barem blokce (ili svitak papira) na koji mogu da se potpisuju oni koji su nasli. To uglavnom vazi za one Micro cacheve, sto su samo kutije od fotografskog filma. U vece kutijice, kutije za sladoled i vece, mogu da se stave i olovka, i neki jeftini predmeti, npr bedzevi itd... Kada neko nadje kutijicu, sme da uzme taj predmet ali bi trebao i on da ostavi neki jeftin poklon zauzvrat.
3) Kutijica ne sme da bude u zatvorenom prostoru, blizu pruge, na ili u spomeniku (to sam se ja zeznuo jednom :D). Trebalo bi da bude na nekom mestu gde nece moci da bude vidjena od strane 'obicnih' ljudi. Mozes npr u rupu u drvetu, mozes da napravis rucno radjenu kutijicu sa magnetima i 'zalepis' je na neki znak visoko, itd...msm samo pogledaj ovaj klip
http://www.youtube.com/watch?v=O2j3byPfoYQ
, dokle su vec dosli u skrivanju kutijica, ja sam ga sad tek video i zacudio se!
4)Kada nadjes mesto, postavi kutijicu i uz pomoc GPS-a odredi i sacuvaj koordinate. Kada dodjes kuci mozes ih proveriti na Google earth, i mozes dati malo preciznije koordinate posto GPSovi na telefonima skacu po 20m.
5) Uloguj se na geocaching, klikni s leve strane 'hide and seek a cache', i klikni sa desne strane, u onom plavom, pise 'online form'.
6) Za tip cache-a izaberi traditional, postoje i drugi tipovi ali ovaj koji postavljas je 'default' tip.
7) Izaberi velicinu (micro-kutija od filma, itd), daj joj ime,postavi koordinate, drzavu,i otprilike koliko je tesko naci je (difficulty), i tezinu terena (ovde pazi, 1 znaci na mogu ljudi u kolicima da pridju, 5 znaci da ti maltene treba planinarska oprema), ako je otprilike ravno, stavi ipak 1,5. U description opisi okolinu, zasto je to mesto bitno(ako jeste), kako doci do kutijice, itd...u hints stavi neki nagovestaj koji ce da pomogne nalazacu(to ce biti sakriveno i taj ce morati da pritisne dugme da bi video to), u note to reviewer mozes napisati nesto tom coveku koji je clan geocaching tima i koji ce morati da odobri cache. Otprilike 2-7 dana se ceka da cache bude odobren i pojavi se na mapi.
8) Kad si to uradio, gotovo je! Sada cekaj da cache bude objavljen, i ljudi ce eventualno poceti da dolaze. Svaki cache ima svoju stranicu, na kojoj pise ko je sve nasao kutijicu, i jos nesto sto imaju da kazu. Ako dobijes nekoliko DNF-a(did not find), to moze da znaci da je neko ukrao kutijicu ili da je kisa odnela ili tako nesto. U tom slucaju mozes da postavis drugu na to isto mesto, ili na neko mesto koje je blizu prvobitnog ali je malo bolje, ili da izbrises cache sa sajta.

Sto se tice trazenja kutijica, kada nadjes neku kutijicu potpises se u blokce, i to objavis na stranici te kutijice. Postoji jos nekoliko stvari, kao sto su travel bug-ovi, to su uglavnom stvarcice koje idu iz kutijice u kutijicu, ali to nije toliko bitno za sad.

Zelim sve koji su zainteresovani za ovo da se prijave i pridruze se preko 5.000.000 ljudi koji vec igraju!

Sva pitanja koja imate možete mi postaviti dole ili me kontaktirati na fejsbuku. (Milutin White)
Pozdrav!
Potpis? Jel se to maže na leba? :)
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GeoCaching

Post by alazovic »

Milutine, malo si zakasnio, imaš naše geokeševe i na geokešing sajtu, a pogledai na http://www.stazeibogaze.info/?s=geoke%C5%A1
Super je što ti se sviđa geokešing, da li si našao neke od naših keševa? Koji je link za tvoje?

Uzgred, imaš i Garminov http://www.opencaching.com, kao i http://www.opencaching.us , jer originalan geokešing sajt traži da se plati da bi korisnik dobio neke naprednije funkcije sajta...

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
White
Posts: 2
Joined: 22 Mar 2011, 14:26

Re: GeoCaching

Post by White »

Uglavnom u užem krugu dvojke.

http://coord.info/GC2NZJB
http://coord.info/GC2Q663
http://coord.info/GC2PMQ7 Prince of Serbia. NApravljen po ugledu na fil-igricu Prince Of Persia i za one koji vole da se pentraju.
http://coord.info/GC2NYPR Uskoro će biti apdejtovan
http://coord.info/GC2NK8G
http://coord.info/GC2PJ72 Uskoro će biti apdejtovan
http://coord.info/GC2PWMA


Ime mi je Serbian_slayer Jel Ostaje tema?
Potpis? Jel se to maže na leba? :)
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Tema je malo starija, ali da ne otvaram novu.

Geocaching meni deluje jako zanimljivo, ali kod nas baš i nije popularan. Kada sam na drugom forumu pisao o tome, jedan od komentara je bio: Sta ti dobijas od svega toga? Očigledno samo zadovoljstvo, bez materijalne koristi nije dovoljno!

Na žalost skoro svi keševi koje je postavio White su sada neaktivni tj. neko ih je ili ukrao ili uništio. A to se desilo i sa dosta keševa drugih korisnika, nestao je i keš "Spomen park oslobodiocima Beograda" sa stazeibogaze. Imajući u vidu zanemarljivu materijalnu vrednost keševa dolazim do prilično poražavajućeg stava: neko će uništiti nešto što drugima pričinjava zadovoljstvo, čak i ako od toga nema koristi.

Meni se naročito sviđa kombinacija geokešinga sa biciklizmom tj. traženje i postavljanje keševa korišćenjem bicikla. Zato sam juče postavio dva keša specijalno za bicikliste: Ostruznica bridge i Bojcin forest, na popularnim biciklističkim destinacijama. Detalje možete videti na zvaničnom sajtu http://www.geocaching.com. Namerno sam stavio dovoljno objašnjenja i slika, tako da ih je moguće naći i bez GPS uređaja (naravno sa njim je malo lakše).

Pokušao sam da ih postavim i na Staze i Bogaze, ali sam odustao, pošto mi je procedura postavljanja previše komplikovana.

Inače, koliko vidim na http://www.opencaching.com nema ni jednog keša u široj okolini Beograda
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by shebez »

Da, veliki je problem odrzavati kesh, ja sam par puta obnavljo kes u spomen parku ali ga ljudi koji odrzavaju park redovno bace, tj. ociste. Par puta sam obnavljo i tudje kesove kod mene u kraju ali ni oni nisu trajali dugo.
Dugo ce trajati ako ga dobro sakrijes ali onda i oni koji znaju sta traze i sta je geocash nece ga naci.
Srecno sa keshom pa sto duze da traju...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Eli wrote: Pokušao sam da ih postavim i na Staze i Bogaze, ali sam odustao, pošto mi je procedura postavljanja previše komplikovana.
Šta ti je "komplikovano"? Samo ispuniš sva polja u formularu za unos članka i klikneš na OBJAVI. Identična procedura onoj za unos članka na BILO KOM Wordpress sajtu na planeti.
Inače, koliko vidim na http://www.opencaching.com nema ni jednog keša u široj okolini Beograda
Batali okolinu Beograda, naši ljudi su stoka i uništiće sve što postaviš na mestima gde se godišnje pojavljuje više od jednog i po čoveka. Jedini način da geokeševi u Srbiji opstanu jeste da ih stavljaš u što veće zabiti, gde je šansa da se uopšte stigne vrlo, vrlo mala. A kamoli da se pronađe nešto sakriveno.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Koliko se sećam nisam unosio članak na nekom drugom Wordpress sajtu, tako da ne mogu da poredim. Verovatno nisam posvetio dovoljno pažnje, jer vidim da drugi bez problema objavljuju članke i to u solidnom broju. Ali evo da na brzinu navedem nekoliko stvari koje me zbunjuju:

- Bilo bi mi logično da počnem unos podataka na vrhu strane, popunjavam prema dole i na kraju strane imam komandu za slanje. Pokušavajući da pratim uputstvo za postavljanje poruka (koje se ne poklapa potpuno sa onim što vidim na strani), sa unosom sam skakao levo-desno, gore-dole. A komanda za slanje se nalazi u gornjem desnom uglu. Tek sam je danas primetio, juče je nisam ni video i nije mi bilo jasno kako da pošaljem tekst.

- Jedan deo strane je na srpskom a drugi na engleskom. Nemam problema sa engleskim, ali me ovo zbunjuje.

- Postoji jedno upozorenje: "Warning: call_user_func(classPozicija::draw_panel) [function.call-user-func]: First argument is expected to be a valid callback in /home/content/b/l/u/bluealek2/html/wp-admin/includes/template.php on line 970". Da li je to neka greška kod mene ili na serveru?

- U sekciji Series treba da izaberem tip treka i to mi je jasno. Ali mi nije jasno šta treba da unesem u polje Series Part:

- U sekciji Page Links To šta znači izbor: Use a temporary 302 redirect (default is a permanent 301 redirect)

- Šta je Izdvojena slika?

Možda bih nešto od toga uspeo i sam da razrešim, ali mi je delovalo previše truda za nešto što lakše mogu da objavim na http://www.geocaching.com.

Potpuno shvatam lepotu bicikliranja po nekim zabitima, ali to se ne uklapa u moj stil rekreativne vožnje. Meni odgovaraju jednodnevne ture bez upotrebe pomoćnih prevoznih sredstava, tako da sam osuđen na bližu i malo dalju okolinu Beograda. A i postavljanje keševa bliže prometnijim lokacijama omogučava većem broju ljudi da ih nađe. Pošto želim da povežem biciklizam i geokešing, postavljaću keševe na lokacije koje su lako dostupne biciklistima iz Beograda a nisu lako dostupne za slučajnog prolaznika. Mislim da sam sa Bojčinskom šumom to prilično uspeo, donekle i sa Ostružničkim mostom. Imam još dosta ideja za dobre lokacije, ali će večina verovatno sačekati proleće.

Preko onog linka na YouTube što je dao White sam video nekoliko zanimljivih načina da se keš postavi na lako dostupna mesta a da nije uočljiv za slučajnog prolaznika, pa čak ni za onoga ko ga traži, ali ja sam još daleko od toga.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Eli wrote: - Bilo bi mi logično da počnem unos podataka na vrhu strane, popunjavam prema dole i na kraju strane imam komandu za slanje. Pokušavajući da pratim uputstvo za postavljanje poruka (koje se ne poklapa potpuno sa onim što vidim na strani), sa unosom sam skakao levo-desno, gore-dole.
Redosled je nebitan. Opusti se i unosi sadržaj onim redosledom koji ti najviše prija.
- Jedan deo strane je na srpskom a drugi na engleskom. Nemam problema sa engleskim, ali me ovo zbunjuje.
Ne znam na koji deo misliš kad kažeš da je na engleskom. Sve što je za autore članaka bitno je na srpskom.
- Postoji jedno upozorenje: "Warning: call_user_func(classPozicija::draw_panel) [function.call-user-func]: First argument is expected to be a valid callback in /home/content/b/l/u/bluealek2/html/wp-admin/includes/template.php on line 970". Da li je to neka greška kod mene ili na serveru?
To je bag u WP temi (ili u nekom od plugin-ova, ne sećam se), potpuno nebitan za tebe kao autora članka. Ignoriši.
- U sekciji Series treba da izaberem tip treka i to mi je jasno. Ali mi nije jasno šta treba da unesem u polje Series Part:
Ništa, ostaviš prazno.
- U sekciji Page Links To šta znači izbor: Use a temporary 302 redirect (default is a permanent 301 redirect)
I tu ne stavljaš ništa. To polje se koristi samo ukoliko želiš da članak na Stazama preusmerava na članak koji se zapravo nalazi na nekoj drugoj web adresi.
- Šta je Izdvojena slika?
Izdvojena slika je ona koja želiš da se pojavljuje kada članke izlistavaš po kategoriji, odnosno ona koja se pojavljuje i u rotaciji deset najnovijih članaka na sajtu. Odlomak je tekst koji želiš da se pojavljuje na istim mestima.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Kad si se toliko potrudio da mi odgovoriš, moraću još jednom da probam da postavim članak. :D
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Objavio sam oba keša (Bojčinska šuma i Obedska bara) na staze i bogaze. Bilo je raznih problema, naročito kod ubacivanja slika, ali sam ih valjda prebrodio.

Jedno pitanje: pošto geokeš u gpx fajlu ima samo jednu tačku, mapa se prikaže sa maksimalnim zumom za koji kod nas nema satelitskih snimaka. Da li je nekako moguće kontrolisati zum za prikaz, osim dodavanjem još neke tačke?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GeoCaching

Post by bluealek »

Eli wrote: Jedno pitanje: pošto geokeš u gpx fajlu ima samo jednu tačku, mapa se prikaže sa maksimalnim zumom za koji kod nas nema satelitskih snimaka. Da li je nekako moguće kontrolisati zum za prikaz, osim dodavanjem još neke tačke?
Na žalost ne (ili barem meni nije poznato). Mi to rešavamo tako što ubacimo još nekoliko tačaka koje predstavljaju pomoćne orijentire. U svakom slučaju, svaka čas na trudu.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GeoCaching

Post by barda »

Evo za vlasnike Androida besplatan sjajan program za geokeš - c:geo - skida podatke sa zvaničnog sajta geocaching.com, live map, spisak, opis, komentari, slike - all in one :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: GeoCaching

Post by pedja »

Meni android prijavio da nema vise mesta za apliakcije...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Da podsetim na ovu temu, ako je neko koga zanima zaboravio preko zime.
Trenutno u Beogradu i bližoj okolini (do 30km od centra) ima 36 keševa, a do 100km još nekih 25. Taj broj se stalno menja pošto se dodaju novi, ali i nestaju stari.

Ja sam do sada postavio 16 keševa, svi su pogodni da se traže biciklom, a neki su i specijalno namenjeni biciklistima. Lako ih možete naći na zvaničnom sajtu, tamo sam korisnik ekabiljo.

Problem sa ovom zabavom je što ona zahtema GPS uređaj. Neke keševe je moguće naći i bez GPS uređaja, ali je zaista lakše sa njim. Nabaviti ga samo zbog geokešinga nije realno u našim uslovima. Ali sada skoro svaki bolji mobilni telefon ima u sebi GPS, za Android platformu postoje besplatne aplikacije za geokešing, a verovatno i za druge platforme. Osim toga GPS se može koristiti i za druge namene: za navigaciju (za šta je i namenjen) ili za pračenje vožnji (za šta ga ja koristim). Takođe ako je grupa koja vozi neku turu malo veća, velika je verovatnoča da će bar neko imati GPS.

Dakle, moj predlog je da pre nego što krenete na neku turu, proverite da li usput ima neki keš, pa ako ima utrošite malo vremena i na traženje. Jeste da ništa konkretno ne dobijate, ali biće zabavno. A ako vas ovo stvarno zainteresuje, možete i sami negde da postavite neki keš. Mene uvek obraduje kad pronađem neki keš ili kad neko pronađe neki moj.

I na kraju da prosledim link kolege geokešera koji trenutno postavlja keševe u Novom Sadu: http://www.interfejs.tv/prilog.php?ID=10894 gde se priča o geokešingu.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: GeoCaching

Post by Eli »

Da obeležim godinu dana bavljenja geokešingom i moj osamdeseti postavljeni keš. Osim dva keša na Zlatiboru, svi ostali su na manje od 75km od centra Beograda, tako da su iz Beograda dostupni biciklom. Sve keševe (pa i one na Zlatiboru) sam postavio na biciklističkim vožnjama, a neke sam i specijalno posvetio biciklistima. Dosta keševa sam postavio na popularnim biciklističkim destinacijama: Ada, Avala, Obedska Bara, Fruška Gora...

Na ovom forumu sam počeo da pišem o geokešingu sa idejom da više biciklista zainteresujem za njega. To sam samo delimično uspeo: zaiteresovao sam jednog biciklistu, a on je privukao još par svojih drugova. I to je uglavnom sve.

Meni je kombinacija biciklizma sa geokešingom veoma interesantna, daje dodatnu zanimljivost vožnjama. Ja bih svakako vozio, jer volim da vozim, a ovako mi je zanimljvije usput, dok tražim ili postavljam keševe.

Broj keševa se bitno popravio od početka ove godine. Sada na 30km od Beograda ima oko 100 keševa, a do 100km oko 160 keševa. Tačan broj je teško dati, pošto se novi keševi stalno postavljaju, ali i postojeći nestaju. Da bi ste bili sigurni da keš neće nestati trebalo bi ga postaviti u neku divljinu, gde niko ne prolazi, ali su onda i mnogo manje šanse da će ga neki geokešer pronaći. A postaviti keš koji niko ne nađe nema mnogo smisla. Zato sam postavljao keševe i na prilično prometnim mestima. Oni su najviše puta pronađeni, ali su zati i povremeno nestajali ili uništavani, pa sam ih obnavljao.

Na kraju da uputim još jednom poziv biciklistima: kad već vozite, probajte i geokešing, možda se zarazite kao ja.
Post Reply