Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by bachaman »

Za ne poverovati, ali moj Oregon 300 je potpuno crkao!
Bio sam u Infotimu, kazu - izgorela plocha.
Prosto neverovatno da jedan tako kvalitetan uredjaj moze da rikne...Verovatno sam "ubo" jedan od 1000.
Poslah ga u Nemachku, odakle sam ga i uzeo, pa chekam da mi isporuce novi.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by barda »

bachaman wrote:Za ne poverovati, ali moj Oregon 300 je potpuno crkao!
Bio sam u Infotimu, kazu - izgorela plocha.
Prosto neverovatno da jedan tako kvalitetan uredjaj moze da rikne...Verovatno sam "ubo" jedan od 1000.
Poslah ga u Nemachku, odakle sam ga i uzeo, pa chekam da mi isporuce novi.
Ili si ga toliko čačkao i "prepisivao" da je sam hteo da umre :mrgreen:

Šala, mala, sorry :cry:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by barda »

Eli wrote:- Postoji mogučnost prikazivanja ukupne prosečne brzine i prosečne brzine u kretanju. Jedino je problem što uređaj i najmanju promenu lokacije shvata kao kretanje tako da kod svakog zaustavljanja registruje nekoliko minimalnih pomeranja koja uračunava u prosečnu brzinu u kretanju. Tako kod svakog zaustavljanja opada i prosečna brzina u kretanju. Ovo bi se moglo izbeći definisanjem neke granične brzine kretanja (na pr: 0.5km/h) ispod koje se ne bi uzimalo u obzir za proračun prosečne brzine kretanja.
Možda da se updejtuje softver - Oregon Ver. 3.85 Beta as of Aug 11, 2010

Change History


Changes made from version 3.81 to 3.85:
•Added multicaching support.
•Added Automatic Shaded Relief option.
•Added ability to set user declination direction.
•Improved accuracy of trip odometer.
•Fixed occasional shutdowns.
•Fixed issue with Oblique Mercator User grid.
•Problems with the software may be reported to OregonBeta@garmin.com.


Changes made from version 3.81 to 3.82:
•Added Geocache filtering. Select Setup > Geocaches to add custom filters.
•Fixed issue syncing with BaseCamp.


Changes made from version 3.80 to 3.81:
•Added brightness adjustments for BirdsEye imagery.
•Improved WAAS performance.
•Improved speed, trip odometer, and stopped/moving time data fields while in low velocity.
•Fixed issue with map POI's showing twice for a single point.
•Fixed elevation profiles to always use the most detailed DEM data loaded.
•Fixed issue with calculator % function.

https://buy.garmin.com/shop/store/downl ... &pID=14904
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by alazovic »

Izašle su i zvanične, "ne-beta" verzije apdejta softvera i za stare i za nove (x50) verzije Oregona.
Probajte web updater.

Recimo, za x50 uređaje je http://www.garmin.com/software/Oregonx5 ... r__380.gcd
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by Eli »

Ažurirao sam softver pomoću WebUpdater-a na verziju 3.90 (a beta verzija je 3.85, zar ne treba beta da bude veća verzija?). Probao sam ga na kratkoj vožnji posle posla i deluje da su stvarno popravili računanje prosečnog vremena kretanja. Ali ostaje da to proverim na nekoj dužoj vožnji.

Još dve primedbe koje sam zaboravio da napišem:

- Kod uključivanja Oregona početna nadmorska visina se određuje pomoću pritiska, pa ako je od poslednjeg isključivanja došlo do promene pritiska, on to uračunava kao promenu nadmorske visine. Bilo bi bolje ako se uključi na približnom mestu gde je isključen da se uzme poslednja nadmorska visina ili nadmorska visina sa karte.

- Mogučnost da se koriste rasterske karte je vrlo zgodna. Ja baš i nisam vešt u koriščenju topografskih karti, ali karte koje se naprave na osnovu satelitskih snimaka mogu biti dosta korisne. Problem je ograničenje od 100 segmenata, tako da se može pokriti dosta mala oblast. Bilo bi lepo da se ili to ograničenje izbaci ili da postoji mogučnost manipulisanja fajlovima na samom Oregonu (bez pomoći računara). Tako bi se na karticu moglo iskopirati više segmenata i na terenu u odgovarajući folder kopirati oni koji su u tom trenutku potrebni.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by barda »

Da, izgleda da je pre nedelju dana izašla i 3.90 konačna verzija

Oregon (WebUpdater) software version 3.90
as of September 1, 2010

Change History
Changes made from version 3.80 to 3.90:
Added ability to set user declination direction
Added Automatic Shaded Relief option
Added brightness adjustments for BirdsEye imagery
Added Geocache filtering. Select Setup > Geocaches to add custom filters
Added multicaching support
Improved WAAS performance
Fixed elevation profiles to always use the most detailed DEM data loaded
Fixed issue with calculator % function
Fixed issue with map POI's showing twice for a single point
Fixed issue with Oblique Mercator User grid
Fixed occasional shutdowns
Fixed spot sounding display on certain maps
http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=4051
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by bluealek »

Iskreno se nadam da će konačno ovaj apdejt rešiti problem nerealnog računanja razdaljine odometra u slučajevima kada se krećeš jako sporo (recimo, pešice na teškom terenu, kada ti prosečna brzina padne ispod 3 km/h). Odometar u tim situacijama ima običaj da radi skandalozno netačno, dajući čak i 50% manji pređeni put od realnog, a trip kompjuter značajan deo vremena koje si proveo u kretanju proglašava za vreme provedeno u mirovanju (kao da mu je smanjena osetljivost na detekciju kretanja).

Ovaj problem, naravno, ne postoji pri korišćenju dotičnog na biciklu ili u kolima, ali za pešačenje odometar čini gotovo neupotrebljivim. Čudno je da su odometri na eTrex-ima bili daleko tačniji. Doduše, malo su lagali naviše, ali ni približno ovoliko (još uvek jedini pouzdan podatak o rastojanju ostaje onaj koji očitaš direktno sa treka kada ga prebaciš na kompjuter).
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by Eli »

Čudno je da se spisak izmena u beta i regularnoj verziji ne poklapa. Na primer u regularnoj se ne pominje: •Improved accuracy of trip odometer. Da li to znači da ta izmena nije ubačena u regularnu verziju?

@bluealek
Interesantno, ono što meni na biciklu smeta na jednu stranu, tebi peške smeta na drugu stranu. To samo pokazuje koliko zahtevi mogu biti različiti. Zato bi za konkretan slučaj bilo najbolje da korisnik može sam da izabere brzinu ispod koje se smatra da nije kretanje, pa ti recimo staviš 0.1km/h a ja 1km/h.

Da li si nekad probao da pišeš Garminu sa svojim željama? Na koji način i da li to ima efekta?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by Gruja »

bluealek wrote: Čudno je da su odometri na eTrex-ima bili daleko tačniji. Doduše, malo su lagali naviše, ali ni približno ovoliko
Čudno, ja sam primetio da kod mene laže naniže, uvek pokaže manju distancu nego što jeste. Ali ništa suviše značajno.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by bluealek »

Ok, moguće i da nisam u pravu, ali eTrex-i se pokazuje da lažu naniže ipak manje nego Oregoni. U prvo vreme mi se činilo da su na Oregonima odometri tačniji, ali to se odnosi isključivo na situacije kada se krećeš brže od 5 km/h. Kada sam izrekao konstataciju pre svega sam se prisećao situacije od jesenas kad smo prošetali od Male Brezovice do Prskala, kada je odometar kod mene na Oregonu pokazao jednu kilometražu, a Legend HCx (čini mi se) kod zorana.v je pokazao čak nekih 3 km više. Kasnije kad sam prebacio trek u PC pokazalo se da je istina bila negde između te dve cifre. Inače, na stazi je bilo delova sa teškim terenom, gde smo se kretali baš, baš sporo.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by Eli »

"Kada ništa drugo ne pomaže - pročitaj uputstvo!"

Ovom metodom sam rešio "problem" sa kompasom. :oops: Potrebno je prvo uraditi kalibraciju i onda elektronski kompas radi kako treba.

Evo još jednog pitanja. Koliko shvatam DEM verzija SCGRoute bi trebalo da sadrži visinski profil terena, a obična ne. Kako onda sa običnom verzijom, ako zadam neku rutu na ekranu za visinomer imam visinski profil buduće trase (obojen plavom bojom)? Koja je poslednja DEM verzija koja je izašla? Nje nema na sajtu Infoteama, treba posebno da je tražim od njih? Da li instalacija DEM karte ima i neke negativne posledice na funkcionisanje Oregona? (ispalo je nekoliko pitanja, ali sva su na istu temu)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by Gruja »

Ipak Sale, možda i jesi u pravu, a ja nisam bio dovoljno pažljiv i detaljan u pisanju.
Ja nisam proveravao vrednosti prilikom sporog kretanja već samo prilikom vožnje biciklom.
Dakle, moguće je i jedno i drugo! :D
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by alazovic »

Eli wrote:Evo još jednog pitanja. Koliko shvatam DEM verzija SCGRoute bi trebalo da sadrži visinski profil terena, a obična ne. Kako onda sa običnom verzijom, ako zadam neku rutu na ekranu za visinomer imam visinski profil buduće trase (obojen plavom bojom)?
Verovatno imaš europe basemap kartu sa DEM visinskim profilima. Ti visinski profili su mnogo lošiji od onih sa SCG Route, ali eto, mogu da ti posluže ponekad.
Ako postoji više karata za isti prostor sa DEM profilima, GPS čita one najdetaljnije, tako je to rešeno...
Eli wrote:Koja je poslednja DEM verzija koja je izašla? Nje nema na sajtu Infoteama, treba posebno da je tražim od njih? Da li instalacija DEM karte ima i neke negativne posledice na funkcionisanje Oregona?
Kada izađe "obična" nova verzija, Infoteam napravi i DEM varijantu. Dakle, postoji SCG 2.3 DEM. Posebno se traži od Infoteama.
Negativne posledice? Samo ta da je sporije iscrtavanje mape, jer se GPS, pored mape, druži i sa DEM profilima.

Eto...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by barda »

Evo i 4.0 verzije

http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=4051

Changes made from version 3.90 to 4.00:
Fixed issue on 3D View where vehicle could move after using the map.
Fixed issue on map page where back button would jump to the main menu.
Fixed issues with odometer distance.
Fixed shutdown while panning the map for extended periods of time.
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Garmin Oregon 300 - detaljan prikaz

Post by barda »

Evo i 4.10

Oregon (WebUpdater) software version 4.10
as of October 14, 2010

Change History
Changes made from version 4.00 to 4.10:
Added support for Chirp™.
Fixed problem with certain custom maps.

Nešto brzi izbacuju update (verovatno zbog ovog interesantnog Chirp-a za geokešere)
http://garmin.blogs.com/my_weblog/2010/ ... ivity.html
http://www.gpsfix.net/garmin-chirp-review/

P.S. Ovde bi to nestalo dok si rekao keks :(
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply