Odmašćivanje i podmazivanje lanca

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

markomm wrote:Axel je odlican! Nije bas kao benzin, ali fenomenalno zavrsava posao.
Питање бр. 1: Где се купује Питурин и колико кошта?
Питање бр. 2: Где се купује Аксел и колико кошта?

:wink:

--
Ок, пошто нико не одговара - сам одговарам: Аксел се може наћи у свакој боље опремљеној продаваоници робе широке потрошње. Међутим, нисам нашао Аксел са "пумпицом" већ у обичној боци. Тако, купио сам неки Mr Proper Degreaser spray. Могу да кажем да предњи погон никада није изгледао чистији и блиставији. Браво!

Елем, за једно чишћење и одмашћивање касете, затим ланца без скидања као и ланчаника предњег погона оде скоро 250 мл (пола боце) ове текућине. Како једна боца кошта 175 динара... Хм, није баш економично.

Аксел (без "пумпице") кошта неких 68 динара, па тако - следећи пут идем и купујем цео раф Аксела; Ако ми је до штрцања и прскања, а јесте - лакше се наноси, пресипаћу Аксел у боцу од Гдин. Пропера и проблем решен :P Надам се да се Гдин. Пропер неће наљутити.

Питурин ми за сада није потребан јер немам СРАМ ланац са спојницом; Једног дана... А питао сам колика му је цена да бих видео шта се највише исплати - бензин, разређивач или тај питурин.

Даље, паметно је набавити и на руке метнути и гумене рукавице, оне "за домаћинство". Може и хируршке (зависи које су јефтиније). Од оволиких хемикалија све ми се осуши кожа на рукама, плус једва уклоним црне мрље са прстију...
Image
User avatar
PETZA
Posts: 51
Joined: 25 May 2005, 15:53
Location: BEOGRAD

Post by PETZA »

Gde si nasao Aksel-a bez pumpice za 68 kad ga placam negde oko 120din. ?!
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Хм, радња је локална али има ону налепницу ЦБА (удружење потрошача, као, бла, бла...).

---
Допуна:

Није 68 већ 65 динара. Да би упоредили да ли је то тај исти ево слике:

Image

Овај је у боци од 750 мл и пише да може да се користи на свим површинама.
Image
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

nameless.developer wrote:Елем, за једно чишћење и одмашћивање касете, затим ланца без скидања као и ланчаника предњег погона оде скоро 250 мл (пола боце) ове текућине.
Da li ti odmašćivači oštećuju boju? Planiram da ovih dana obavim poduhvat čišćenja lanca, ali se nekako plašim da mi se ta tekućina razliva po felnama i ramu. I još jedno pitanje: kako i čime si trljao lanac da bi lepo odstranio svu nečistoću iz njega?
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

На боци "Mr Proper Degreaser spray" лепо пише да се прво испроба на некој мањој површини. Ја нисам испробао, па ми је на једном бициклу, како ми се чини, оштетио боју са ричице педала. Али у питању је био неки неквалитетни СР Сантур погон... Боја је мало избледела, ништа страшно :?

Самом раму није било ништа. Па ти, пробај, види... шта да ти кажем.
kako i čime si trljao lanac da bi lepo odstranio svu nečistoću iz njega?
То је немогуће сем ако немаш "алат" за чишћење ланца:

Image

... или спојницу с којом би лако демонтирао ланац, па га потом промућкао у некој флаши или тегли пуној бензина/питурина/разређивача. У супротном, ма колико се трудио, нека нечистоћа ће ипак остати :roll:

И ево једног питања од мене:
Знам да се код аутомобила после прања наноси неки восак, шта ли, који даје сјај боји па каросерија изгледа као нова. Да ли може исти штос да се користи и код бицикала? Које је то средство, где се купује, како се зове и колико кошта? Хвала!
Image
User avatar
PETZA
Posts: 51
Joined: 25 May 2005, 15:53
Location: BEOGRAD

Post by PETZA »

Nije ja kupujem Axel sgrasso zuta tekucina skida ko lud. mislim negde oko 170din. ;-)
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Ok, nemam spojnicu, a nemam ni taj alat za ćišćenje. Znači, mogu da zaboravim na čišćenje :(
Gde si kupio tu alatku za čišćenje i koliko si je platio?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Да ли може исти штос да се користи и код бицикала? Које је то средство, где се купује, како се зове и колико кошта? Хвала!

Naravno, to su polir paste, ali za bajk iskljucivo one koje su ili za metalik farbu, ili one koje su sa najmanje abraziva u njoj. Ja npr. koristim "turtle wax" i odlicno se pokazao.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Чисти слободно, само нећеш моћи баш све да ишчачкаш. Боље је колико-толико очишћено него никако не очишћено. Ни ја немам спојницу... Пошто сад имам неки XТ ланац, погледаћу да ли се није сувише развукао: ако јесте купићу СРАМ ланац, они фабрички долазе са спојницом; ако се није још развукао, купићу и наместити спојницу. Просто!

Такође, немам ни ову чегртаљку за чишћење ланца. Појма немам где може да се купи, код нас нисам виђао :(

Иако немам ништа од ове "опреме", имам добру вољу. Ланац чистим тако што га одмастим овим хемикалијама: напрскам, исперем под млазом воде. Затим обухватим ланац крпом док окрећем педалу слободном руком. Тако се макар нешто скине од прљавштине, знам да није довољно, али све је боље него ништа (најбитније је "дубинско" чишћење, а то мислим да може да се добије само скидањем ланца, потапањем и мућкањем).
Image
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

misaxtr wrote:Naravno, to su polir paste, ali za bajk iskljucivo one koje su ili za metalik farbu, ili one koje su sa najmanje abraziva u njoj. Ja npr. koristim "turtle wax" i odlicno se pokazao.
Савет искуснијег злата вреди! Хвала Misaxtr!
Image
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

PETZA wrote:Nije ja kupujem Axel sgrasso zuta tekucina skida ko lud. mislim negde oko 170din. ;-)
Ako nemas alat za ciscenje, sigurno imas cetkicu za zube :D Naprskaj Axel (ali onaj sa pumpicom, da ne bi trisio pola litre) na istu, lanac i lancanike i ribaj... Pazi samo da cist deo lanca dodje na cist deo lancanika, da se ne bi medjusobno prljali, jer onda ciscenju nikad kraja.
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

To sam i planirao da uradim :) Nema mi druge, moraću da improvizujem :x
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

misaxtr wrote:Naravno, to su polir paste, ali za bajk iskljucivo one koje su ili za metalik farbu, ili one koje su sa najmanje abraziva u njoj. Ja npr. koristim "turtle wax" i odlicno se pokazao.
Dodao bi i to da je bitno da obratiš pažnju na to za koju boju uzimaš polir pastu, pošto se prave uglavom za jednu boju. Takođe, ja bi uzeo isključivo za metalik boju, pošto ostale uglavom sadrže abrazive, a zna se šta oni rade :)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

U vezi podmazivanja lanca: iskopao sam interesantan recept na sajtu nekog MTB veterana (koji je isprobao i suve i tečne podmazivače), primenio ga, i mogu reći da sasvim pristojno radi.

Čovek pomeša neko-mašinsko-motorno-ulje (u mom slučaju testerol - bar je za lance) i uljani razređivač u odnosu 1:1. Kad se očisti lanac, napunite špric mešavinom, pedalirate unazad i sipate po lancu, preko zglobova. Obrišete višak (koji bude minimalan). Razređivač ispari, ulje ostane unutra. Imate dve litre podmazivača za 300 dindži.

Modifikacija tehnike: držim palac na klipu šprica tako da 'samo što ne krene' i naslonim ga na lanac, negde na zupčaniku. Dok pedaliram, ispupčeni deo lanca na spojkici udari u špric i istisne mikrokapljicu.

Podmazivanje: 30 sekundi. Zapremina: 5-10 ml, zavisi koliko sam dugo vozio pre mazanja i gde (normalno, najbolje svaki put podmazati). Lanac: nečujan. Prašina: veoma malo.

Inače, imam sram-ov lanac. Izmućkam ga u teglici sa ulj. razređivačem, (tnx misaxtr), doribam praškom za veš i nekom četkom, isperem, osušim fenom. Vratim na lanac, prethodno malo zamstivši spojku. Dok se lanac čvari na fenu (snađu se i sami, samo ih namestite u pozu), skinem točak i oribam kasetu praškom i onom istom četkom. CLINK! K'o nova za 20 sekundi.
Post Reply