Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
Hamster
Posts: 4
Joined: 03 Jun 2010, 21:49

Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by Hamster »

Pozdrav Ljudi!
Ovako,ekipa od nas 5-6 bi drugom polovinom avgusta trebala da se uputi na jednu desetodnevnu turu koja bi ukljucivala: Zlatibor,Taru i Durmitor.
Mi smo iz Istocnog Sarajeva i do skretanja za Zlatibor,iznajmili bi kombi.Znaci to bi bila neka pocetna tacka a kako sam slabo upoznat sa ovim predjelima volio bih kad bi u ovih 2,5 mjeseca uz vasu pomoc napravio detaljnu mapu puta.
Sad ovako, kako smo svi na godisnjem(nebi forsirali) planirali smo dnevno prelaziti ne vise od 30-40 km.Pretpostavljam da na forumu ima dosta ljudi koji su prelazili slicnu dionicu i koji bolje poznaju region tako da bih volio bih kad bi nam: 1.)predlozili dionice koje vrijedi proci,2.)kad bi mijesta kampovanja bila uz neka jezera ili rijeke i 3.)kad bi ruta bar svaki treci dan prolazila kroz neko mjesto gdje se moze kupiti hljeb i sl. i 4.)bitno je da se tura zavrsava u BiH tj. negdje oko Gacka odakle bi imali prevoz nazad.
Nisam napisao da bi spavali u satorima, da su bicikla tehnicki ispravna, da smo u solidnoj kondiciji i da smo navikli na brdske ture tako da sa te strane nema nikakvih oganicenja.
Na freebiking se nisam mogao ulogvati par dana pa sam temu postavio jos na jedan srodan sajt.Cini mi se da ovdje ima par ljudi iz Uzica i onih koji poznaju ovu regiju tako da se nadam pomoci.U obzir dolazi i skracenje ture na Taru i Zlatibor.
Hvala!
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by pedja »

Ako idete iz Sarajeva onda bibilo logično da idete preko VIšegrada a možete da se iskrcate već u u Mokroj Gori. To mesto se nalazi između Tare i Zlatibora pa možete na bilo koju stranu.

Što se snabdevanja tiče, ne bi trebalo da imate probleme jer su naselja česta tako da biste praktično svaki dan imali svežeg hleba.

Što se tiče samih putanja, to zavisi šta vas interesuje i koliko ste spremni za jače uspone.
Hamster
Posts: 4
Joined: 03 Jun 2010, 21:49

Re: Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by Hamster »

Da, da idemo preko Visegrada.Znam gdje je Mokra gora ali nesto gledajuci ovih par track-ova i google eart cini mi se da nebi lose bilo izaci u Kremni pa voziti krug oko Kaludjerskih bara i onda se spojiti na onaj put prema Mitrovcu pa na Zaovinsko jezero to bi recimo bio plan za 2 dana ostaje jos 8:)Sad da li ici na zapad prama Jagostici i Predovom krstu ili prema Mitrovcu i Mokroj gori,Neznam ja bih volio i bio bih pravo zahvalan nekom kad bi mi bar ugrubo naveo neke rute i orijentire kojima bi mogli obici ovaj region.Ovako na nevidjeno mi je tesko planirati jer nemam ni visinske profile ni prohodnost puteva koje vidim na google earth-u.
Sto se tice spremnosti poprilicno smo dobri.Recimo da 2-3 puta sedmicno prelazimo rute od nekih 50-100 km ukupnog upona 1000-1600m visinske razlike.
Hvala jos jednom i nadam se da cemo uspjeti sloziti nesto!
User avatar
radnik
Posts: 10
Joined: 25 Jun 2009, 12:03
Location: Užice

Re: Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by radnik »

Bilo bi još lepše bez kombija od starta, ali kako odlučite...

Višegrad, Dobrun i Mokra Gora bi mogli biti prvi dan.

Od Kremana se skreće levo za Taru, a tu već ima puno različitih mogućnosti...

Za Taru je uradjen projekat TAROCIKL na kome imaju profili, probajte malo sa Google, ili barem mapu:
http://www.tara-planina.com/tara.html

I Zlatibor takođe dosta vremena za obilazak, tako da Durmitor teško može da se uklopi u raspoloživo vreme.

Prelazićete dnevno sigurno duplo više od planiranih 30-40km.

Samo polako i detaljno sa pripremama! Možda Vam se u vožnji priključi neko iz ovih krajeva.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by pedja »

Hamsteru, imate li GPS?
Hamster
Posts: 4
Joined: 03 Jun 2010, 21:49

Re: Biciklom: Tara, Zlatibor, Durmitor

Post by Hamster »

Radnik:
Pa vidjet cemo odakle da pocnemo pedalati.Izbjegavamo asfalt zbog loseg iskustva.Ovaj link je dobar a ovaj Taracikl projekat odlican i za svaku pohvalu.Inace mi se citav taj region cini kao raj za MTB.
Ja sam inace pristalica detaljisanja u pripremama a kad je u pitanju visednevna tura onda zaista zelim to dovesti do detalja da se uzivanje nebi pretvorilo u agoniju.
Sto se tice drustva bice nam drago da se neko pridruzi makar na nekim deonicama.Naravno da bi nam bilo drago ugostiti i neke od vas pa da pedalamo po ovim nasim planinama tako da poziv stoji u svakom momentu.
Pedja:
Imamo dva Garmina koji su se pokazali kao dosta pouzdani tako da nam svaki track znaci,

Jos jedno hvala za pomoc i interesovanje za ovo nase putesestvije i nadam se da cemo uciniti nesto kako bi se povezali na nekim turama u buducnosti,
Post Reply