Prolecno ciscenje i podmazivanje

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
viper_bg
Posts: 14
Joined: 25 May 2008, 17:21
Location: Bezanijska Kosa

Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by viper_bg »

Pre neki dan sam obrisao bajs od prasine, kupio Axal za odmascivanje i naprskao lanac, zupcanike, osovine i svuda gde je bilo prljavo i masno. Sacekao 1-2min, isprao ovodom i ostavio da se osusi. Sad je sve kao fabricki, cisto i sjajno. E sad pitanje glasi, posto imam i klasicno ulje za podmazivanje i silikonski sprej, da li da i osocine naprskam sprejem ili uljem kao i do sada!? Lanac i zupcanike cu svakako silikoncem zbog skupljanja pasine i prljavrstine.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by IRalic »

kako to mislis osovine ? osovine cega ? tockova ? pogona ?
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by bluealek »

Ja sam zastupnik teorije da je glancanje bicikla čisto gubljenje vremena. To uverenje temeljim na dugogodišnjem iskustvu, pri čemu mi komponente na biciklu nisu ništa duže trajale u vreme kad sam ih redovno glancao nego sada kada ih perem samo onoliko koliko je neophodno da bi točkovi mogli normalno da se okreću. Kad nešto negde zaškripi naprskam WD40 i to prestane da škripi. Jednom u par godina oteram ga u neki servis da stave mast na osovine, i to je sve od održavanja. Za podmazivanje/čišćenje lanca koristim ScottOiler. Besmisleno je nakon povratka iz šume s blatnjavim biciklom isti čistiti išta više nego da se šmrkom ovlaš skinu one najveće gromade blata, jer ću i tako prvom narednom prilikom ponovo otići u to isto blato. Mislim da čovek ima zilion pametnijih načina da potroši vreme.
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by arxmilan »

salžem se sa gore navedenim...čišćenje bajsa je čisto gubljenje vremena...danas ga opreš utošiš sate da ga izribaš da se glanca i sutra upadnem u blato do kolena...tako da sam od glancanja odustao, bitno je samo podmazivanje ;)
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by shebez »

Ja moj bajs operem na OMV ili u nekoj auto perionici, samo pod pritiskom vode. Na OMV takodje iskoristim one salvete da ga malo obrisem i prousim, podmazem i bude ko nov za pet minuta.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
viper_bg
Posts: 14
Joined: 25 May 2008, 17:21
Location: Bezanijska Kosa

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by viper_bg »

Ja bajs ne vozim po kisi niti idem na off-roud. Uglavnom su to destinacije do Ade, Avale, Surcin, isao par puta do Obrenovca i na Kosutnjak. :D

@IRalic

Kada spomenuh osovinu mislio sam na osovinu tocka ili kako se vec zove:
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by IRalic »

Ok :) tako sam i mislio.

No, bilo kako bilo, na tim mestima ne treba preterivati sa odmascivacem,
jer je unutra mast, kao i na prstenovima/semerinzima koji stite nablu od ulaska vode unutra (koja onda kontaminira mast)
jer to tamo je masno upravo zato, da preko te masne barijere nista ne ulazi unutra gde je bitno da je cisto i masno ;)
Dovoljno je na takvim mestima, ako su vec masna, samo papirnim ubrusom, ili kakvom suvom krpom obrisati visak masti.

Ako si vec odmastio, nije lose prsnuti malo teflon/silikon ili drugog spreja koji odbija vodu i stiti od korozije.
Ali opet ne rpeterivati, jer ako se taj sprej domogne masti, razlaze je a onda to po nablu ne valja.
Dakle nikako recimo odvajati zaptivnu gumu od nable i u unutrasnjost prskati sprej ili kakvo ulje.

Gubljenje vremena ili ne ? Licno ne volim da sednem na bajs i slucajno rukama ili odecom dodirnem negde i umastim se/isprljam.
Treba bajs drzati cistim, ali naravno bez preterivanja. :D


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
viper_bg
Posts: 14
Joined: 25 May 2008, 17:21
Location: Bezanijska Kosa

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by viper_bg »

Ja sam i te delove naprskao Axal-om za odmascivanje, sacekao koji min i preko toga vodom iz flase sprao. Ne bi trebalo da je takav postupak stetan. Uglavnom, razmisljao sam i mislim da cu ta mesta podmazati klasicnim uljem, a da cu za sve ostalo koristiti teflonski sprej. Da li je istina da ukoliko se koristi teflonski sprej postupak podmazivanja mora cesto tj. pred svaku voznju da se ponavlja!?
Koliko cesto stavljate mast u osovine i kako prepoznati u voznji da masti fali!?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by IRalic »

viper_bg wrote: Da li je istina da ukoliko se koristi teflonski sprej postupak podmazivanja mora cesto tj. pred svaku voznju da se ponavlja!?
Da,ali kada je u pitanju podmazivanje lanca. Teflon ne traje dugo na njemu.
Za sve ostalo po potrebi, ili naravno posle pranja.
viper_bg wrote: Koliko cesto stavljate mast u osovine i kako prepoznati u voznji da masti fali!?
Kako prepoznati u voznji ? Kada pocne da skripi i cici ! :mrgreen:
A onda je za fine povrsine soljica lezaja i kuglice vec kasno, nema im spasa.
Doduse ako stavis mast, ciukanje ce prestati, ali ostecene povrsine ne mogu ponovo da izrastu ;)
Koliko cesto ? Opet po potrebi. Ako teras kroz potoke svaki dan, onda mozes i svakih mesec dana,
ili posle svake takve voznje, a ako vozis po gradu,do Ade po suvom - skoro nikad.
Ako bas hoces da ti lezaji traju vecno, onda je jednom godisnje dovoljno, recimo na kraju sezone.



Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
viper_bg
Posts: 14
Joined: 25 May 2008, 17:21
Location: Bezanijska Kosa

Re: Prolecno ciscenje i podmazivanje

Post by viper_bg »

Ok, skontacu valjda vremenom kada treba podmazati lanac teflonom, mada verujem da cu to pred svaku voznju raditi. Sa uljem sam se ispraksovao vec. A sto se tice masti, meni je bajs star dve godine, nikad anisam vozio po kisi tako da verujem da ce jos dugo drzati! :mrgreen:
Post Reply