GPS pitanja i odgovori

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

ywanho_bg
Posts: 21
Joined: 30 Jul 2009, 13:48
Location: Avala

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by ywanho_bg »

Svi su Garmin proizvodi, ali malo stariji. Najnoviji nam je eTrex. OK. Probacu da uradim to, pa javljam. Ranije sam pokusavao preko nekog softvera u koji sam uspeo da uvezem tacke, ali kada prebacim na gps jednu koordinatu mi pokaze kako je i ukucana, a drugu osim prve cifre (4) prikaze mi slovo E i naravno ne moze da nadje tacku.
Hvala puno.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Ozi Explorer možeš da iskonfigurišeš za tačan model GPS-a koji koristiš (bez obzira da li je USB ili serijska veza), tako da ne bi trebalo da bude problema koje pominješ.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by KUSHA »

Imao sam ozi 3.95.4s koju sam abdejtovao i sad imam 3.95.5g .Imam problem kako da uspostavim komunikaciju sa oregonom 450.Drugo pitanje je kada ga upalim daje mi poruku da ne moze da otkljuca karte.Registrovao sam uredjaj i azurirao softver na Garminovom sajtu,Kakva je procedura za otkljucavanje karti u mapSorsu.? I jos nesto,kad ukljucim USB kabal u vec ukljucen uredjaj on odmah iskljuci aplikacije i pokazuje na ekranu samo da je prikljucen na PS.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by alazovic »

Procedura za otključavanje karata je jednostavna - kupiš novu kartu koja te zanima, ukucaš broj uređaja na adresi sajta koju si dobio u uputstvu uz kartu i tu dobiješ kod za otključavanje koji ubaciš u Mapsource. Jednostavno :)

Jedna karta je za jedan uređaj. Kad kupiš novi uređaj, moraš ponovo da kupiš kartu...

Ostale probleme ćemo da rešimo kad dođem kod tebe za vikend 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by KUSHA »

Sale,Barda,Gosha i ko jos ima Oregona-POMOC.Kada u GloballMaperru odsecem(Cropping)rubove mapa na kartama pedeseticama odsece mi kartu za odprilike trecinu po horizontali.Na dvadeset petici trecinu po vertikali.Stotka ,tristotina i hiljadarka su uredu.U subotu sam sa Acom prebacio jednu pedesericu i bilo je Ok.Od tada vise nece.Probao san na vise karata i pokazuje isto.HELP.Moj prvi utisak za Oregon 450 i dalje je mana displej.Navikao sam va Vistu HcX,razlika u vidljivosti je velika.Sto se tice ubacivanja rasterskih karata neznam sta bi vise moglo da se izmisli-VRH.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by barda »

Pa neznam Kusha, meni sve radi ok sa svim dimenzijama. (Global Mapper 11)

Ideš na Tools-Control Centar onda Option-Cropping i postaviš na Automatically Crop Collar
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by pedja »

KUSHA wrote:kad ukljucim USB kabal u vec ukljucen uredjaj on odmah iskljuci aplikacije i pokazuje na ekranu samo da je prikljucen na PS.
Je l' koristis Garmin kabal ili obican?
Vidi: http://pedja.supurovic.net/napajanje-ga ... prikljucka
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by alazovic »

Razrešio sam Kuši sve probleme na licu mesta... Tj skoro sve - pre neki dan se pohvalio da je rešio i poslednji problem koji ga je mučio u vezi kombinovanja rasterskih karata 8)

Kod povezivanja na računar, GPS mora da se u sistemu namesti na Garmin Spanner. Ako se pitate šta je Spanner - evo vam ga:
http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=1627
Na žalost, ne radi sa eTrex serijom :(
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
ywanho_bg
Posts: 21
Joined: 30 Jul 2009, 13:48
Location: Avala

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by ywanho_bg »

Jos jedan u nizu problema koji me muce oko ovog prebacivanja wpt-a sa kompa na gps. Sad kada kreiram wpt preko ozi explorera Easting koordinatu mi daje kao sestocifren, a ne kako bi trebalo sedmocifren broj. Ne pokazuje mi prvu cifru. Zna li neko kako da resim sve ove probleme ili ako ima neko iz BG-a sa kim mogu negde da se nadjem i da mi sve to pokaze na delu. Mogu i da platim neku razumnu cenu za to pokazivanje.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Hm, ne znam kakve veze ima prikaz koordinata sa prebacivanjem podataka na uređaj? Ja sam u poslednje vreme čak potpuno prestao da koristim UTM koordinatni sistem.

Što se rada sa Oregonima i Dakotama tiče, samo instalirajte NAJNOVIJU VERZIJU Ozi Explorera i moći ćete najnormalnije u oba smera da razmenjujete trekove i waypointe, na potpuno isti način kao što ste to činili sa eTrex-ima. S tim što je procedura za povezivanje uređaja na PC nešto drugačija - povezujete uređaj na USB dok je ISKLJUČEN i on se automatski uključuje i baca u mass storage mod. Ozi Explorer dalje preuzima sve, samo u konfiguraciji podesite Oregon iz liste uređaja i uključite Garmin USB.
ywanho_bg
Posts: 21
Joined: 30 Jul 2009, 13:48
Location: Avala

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by ywanho_bg »

Jel moze neko da mi kaze koji jos datum osim Hermannskogel datuma moze da se koristi za nase podneblje ili bar kako da u MapSource ubacim ovaj datum.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

1) Napraviš tekstualni fajl sa samo jednom linijom, koja glasi:

Srbija, 3, 653, -212, 449

2) Snimiš ga pod imenom datums.dat u folderu gde ti je instaliran Ozi Explorer.

Nakon toga, u menijima Ozi Explorera će ti se pojavljivati i datum Srbija, koji je 100% ono što ti treba.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by Gruja »

Evo i ja imam jedno pitanje, za koje već naslućujem odgovor, ali bolje da pitam.
Imam Garmin eTrex Vista Hcx uređaj. Imam memorijsku karticu u njemu i svi trekovi koje napravim
se snimaju na kartici. Međutim, izgleda da uređaj ne može sa kartice da učita trek ili ja nikako ne mogu da nađem
tu opciju. Ažurirao sam softver urađaja u nadi da će se pojaviti takva opcija, ali i dalje ista stvar.
Jedino što mogu uraditi sa trekovima snimljenim na kartici je da ih obrišem...
Dakle, da li je zaista nemoguće učitati trekove sa kartice ili je ipak nekako moguće... bez posredovanja računara i
drugih programa?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Grujo, ja se baš nešto nisam igrao sa automatizovanom .gpx arhivom koju Vista HCx pohranjuje na kartici, ali trebalo bi da možeš najnormalnije da je učitaš kao GPX fajl kada karticu staviš u čitač. Moguće je da postoji još neki način.

To je inače zamišljeno kao bekap log tvog kretanja, nisu ga ni namenili razmeni trekova sa osnovnom memorijom za trekove u uređaju.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by KUSHA »

Moje iskustvo je da se GPX fajlovi čitaju samo kad izvadiš karticu iz uredjaja i kao što Sale reče ubaciš u čitač i to je to.Dakle samo uz pomoć računara.
Post Reply