"Uzak" forum

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: "Uzak" forum

Post by Nikola »

I jesi i nisi u pravu što se ovoga tiče... Kao prvo da bi tvoja teza bila dokazana morao bi da dokažeš da ljudi koji posećuju ovaj i bilo koje druge forume na prvi link koji je eksternog karatktera ( link za drugi forum ) odma izvrše migraciju na drugi forum... što je po meni malo potcenjivanje korisnika i njihove inteligencije ... istina je da su ljudi u društvu podložni određenim zakonima i da se u skladu sa njima i ponašaju ali ne verujem da je tako u primeni interneta.



Ja recimo posećujem i ovaj i "onaj drugi forum" i "onaj treći forum" :lol: ... i na sve to gledam kao na jedan kapacitet koji bi meni doneo neka nova znanja i iskustva... znači ne jedan forum nego ceo internet... drugo... ova situacija može da se uporedi sa onom kada odeš kod kod majstora i treba ti vodovodna cev širine xx dužine xxx a maijstor ima dva odgovora u opciji: 1. idi u ulicu Janka Čmelika xx ima tamo
2. E nemam pojma di to ima (ustvari zna a neće da kaže) ... moje pitanje je kog bi majstora više poštovao... imam malo iskustva u trgovini i poslovnim odnosima i mogu ti reći da je osobina korektnosti još uvek na visokoj nozi u odnosima (mad ne znam koliko još :) ). Na kraju krajeva ljudi hoće da imaju veze sa pouzdanim ljudima a ne obrnuto.

Složio bih se sa tobom jedino kad bi video misuxtr da je dva ili tri puta postavio link ka jednoj adresi ...t o bi se onda već sa sigurnošću nazvalo reklamiranjem ... ovako ti ne možeš sa sigurnošću da utvrdiš da li su Mišine namere bile loše ili dobre... ja čak i volim kad se krene jedna tema pa neko da liink za već razglabanu temu na drugom forumu... i to mi je + za primarni a ne za sekundarni forum jer ga pritom posećuju ljudi koji nisu zakucani na jedan forum nego imaju širi spektar ... jednostavno forum čine ljudi a ne megabajti ... posebno ne megabajti u kojima su određena neka da kažem pravila sa "komunističkim" elementima :lol: .. ljudi to ne vole... vole slobodu i demokratiju i bežaće od takvih mesta.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by bluealek »

Peđa,

Čega recimo ima lošeg u tome da, kada organizujem neku akciju, na nju pozovem kako posetioce ovog, tako i drugih foruma? I ne vidim zašto bi se paralelno jedna te ista diskusija na tu temu vodila na svim forumima? Jednostavno dam link na onaj gde je više toga rečeno, odnosno gde je diskusija dalje odmakla, i ekipa će se spontano tamo okupiti. Meni je zaista svejedno da li je to ovde ili onde. Bitna je suština, tema, a ne mesto. Potpuno se slažem s Nikolom da kvalitetan forum nema razloga da strepi od konkurencije i razmene linkova i svakog oblika saradnje sa drugim forumima i sajtovima. Na žalost, u ovoj zemlji je preovladao neki paranoidni "internet bonton" sa kojim se nikako ne slažem, gde na mnogim forumima moderatori samo jure linkove po porukama i brišu one u kojima ih nađu, što ponegde ide čak dotle da se brišu i linkovi na fotografije, odnosno foto albume koji nisu na njihovom domenu (pa makar bili u pitanju i veliki foto serveri tipa Flickr, Picassa, Fotopic, Imageshack i slični). Ja mislim da je to bolestan pristup i pogrešna vizija internet komunikacije, iako je, na žalost, dominantna.

Naravno, ne tvrdim da treba tolerisati drske oblike propagande, kao što su slučajevi kada se neko sveže prijavi na forum samo zato da bi u što je moguće više tema u okviru foruma plasirao svoju evidentno poslovnu ponudu koja je uz to još i off-topic, tj. nema direktne veze s osnovnom tematikom foruma. Tako smo recimo skoro imali slučaj nekog lika iz Smedereva koji se sveže prijavio na forum, ne uključivši se ni u jednu diskusiju i ne napisavši ništa sem što je okačio klasičan oglas za neke svoje luksuzne apartmane čija je cena lupanje po ušima. Ako je mislio da će to završiti u Bazi "jeftine" spavke, grdno se zajebao. Poruke su momentalno obrisane, a novostvoreni korisnik koji ih je postavio takođe obrisan i banovan, nisam čak ni osetio potrebu da bilo šta obrazlažem. Jedno je reklamirati svoju kreativnost, entuzijazam, nešto lepo što zaista imaš želju da podeliš, pokažeš ljudima, a potpuno drugo kad ne biraš sredstva za reklamiranje svog biznisa. Ali mislim da je u sveopštem paranoidnom sasecanju svih vrsta linkova diljem interneta daleko više suzbijanja onog prvog nego ovog drugog. Nije potrebno previše inteligencije da bi se shvatilo gde šta spada, samo malo dobre volje od strane moderatora.

Ne znam šta konkretno hoćeš da kažeš pominjući "grabež" i pokušaj izvlačenja lične koristi od Freebikinga kao faktor koji je na njega negativno uticao? Freebiking je bio i ostao projekat rađen iz čistog entuzijazma, u koji sam samo u toku protekle godine spucao vremena za koje bih verovatno da sam radio neki posao za pare pokupio nekoliko hiljada evra u honorarima. Dakle, za mene FB ima prevashodno duhovnu vrednost, u pitanju je ideja. Određeni odnos prema prirodi i slobodi koji kroz njega želim da približim ljudima, bez fiksacija i bilo kakvih oblika zadrtosti. Svi koji su na istoj talasnoj dužini dobrodošli su da mi se u tome pridruže. Štaviše voleo bih da ljudi budu manje pasivni, da i sami pokazuju inicijativu, ideje, da pokreću diskusije, organizuju dešavanja, a ne da se ponašaju kao da su kupili kartu za pozorište gde neko treba da ih animira.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by pedja »

Svoje stavove zasnivam na sopstvenim iskustvima, a ona pokazuju da reklamiranje na forumima itekako donosi korist. Stoga uvek kada vidim neki link na forumu polazim od procene koliku korist taj link donosi forumu na kome je ostavljen (uopste nije bitno ka cemu vodi link) i ako je odnos koristi koju dobija linkovani sajt u odnosu na korist koju dobija forum na kome je link ostavljen debelo na strani linkovanog sajta, to smatram reklamom. Ka kom konkretno sajtu vodi link, i na kom sajtu je link objavljen, nebitno je.

U tom svetlu, svako ostavljanje linka samo zarad njegovog ostavljanja, uvek jeste reklama. Ocigledn primer jeste to kad aneko sotavi poruku sa linkom samo zato da bi ga reklamirao, ali je isto to i kada u nekoj diskusiji, neko od sagovornika, umesto da ostavi informaciju, umesto nje podmetne link. Korektno je u diskusiji sotaviti inforamciju a link kavesti kao izvor inforamcije ili kao mesto gde se o datoj inforamciji citlac moze podrobnije obavestiti, ako je inforamcija preopsirna. Poenta je u tome da ucesnik na forumu ne mora da ode sa foruma na drugi sajt da bi dobio informaciju.

Nema tu paranoje. Radi se prosto o tome da svako ko drzi sajt ulaze u njega i sebe i vreme i novac, i da je normalno da se ocekuje da drugi, koji to koriste budu korektni. Opet, sasvim je normalno da ako neko drzi forum i na njemu zeli da okupi odredjenu ciljnu grupu posetilaca, da mu je stalo da te posetioce zadrzi, a uslov da se posetiocu zadrzavaju na forumu je taj da taj forum, tematski i informativno, zadovoljava njihove potrebe.

Onog momenta kada neko, umesto da na forumu ostavi informaciju, ostavi link ka informaciji koju je postavio na drugi forum, taj odvlaci korisnike i to je nekorektno ponasanje.

Svaki sajt okuplja ciljnu grupu posetilaca i potrebno je vreme i dosta truda da se sa takva grupa oformi. I sta sad, dodje neko sa drugog sajta iste tematike i pocne nesmetano da se reklamira ciljnoj grupi koju je neko drugi nacinio. Niti je potrosio vremena ni para, ni truda, sve je dobio na gotovo.

Ko misli da nije tako, zasto onda ne ostavlja informacije ovde, a na drugim forumima neka ostavlja linkove ka ovom forumu, posto mu je svejedno?

Varate se ako mislite da ce posetioci da po ceo dan obilaze forume. Nece, oni ce da se zadrze na jednom forumu, jer nemaju ni vremena ni volje da trose na posecivanje vise sajtova koji imaju identicnu tematiku i da na svima citaju jedne te iste price samo malo izrazmestane, da ne bi propustili da procitaju nesto. Po pravilu korisnik se opredeljuje za sajt koji ima najvise informacija i ostale zanemaruje.

Dakle, ako neko reklamira svoj forum, tako sto na druge foruma ostavlja linkove, taj ce imati najvise korisnika, jer on ce informacije da stavlja na svoj forum, a na drugim forumima ce samo da ostavlja linkove koji sami po sebi nisu mnogo korisna informacija, ali ce motivisati korisnike da isprate link i dodju na reklamirani forum i tako ce taj forum preuzimati korisnike.

Idealna forma bi u stvari bila mogucnost da forumi izmedju sebe sami razmenjuju poruke, kao sto smo to nekada radili na pomenutom SETNet-u izmedju BBS-ova, ili kao sto se to i danas radi na NEWS servisu, jer bi tada sve informacije bile deljene pa bi problem neravnomerne raspodele informacija bio daleko manji.

Takodje, danas se do informacija dolazi preko pretrazivaca, a tu je bitno ko ih ima vise, jer ko ima vise informacija blizi je vrhu liste rezultata na pretrazivacu. Posetilac ce izabrati onog sa vrha liste i ostale nece ni pogledati (malo karikiram ali trend je takav). Sajt koji drugima dozvoljava da se neometano i neograniceno reklamiraju na njemu, sam sebi kopa jamu, jer tako sam sebi smanjuje rejting na pretrazivacima i smanjuje broj posetilaca.

Medju sajtovima itekako vlada konkurencija, iako se cesto ne radi o parama - radi se o posecenosti. Sajt koji nema posecenost je (osim i vrlo retkim izuzecima) promasen sajt, a u skupu sajtova vrlo slicne ili iste tematike, vrlo je vazno biti u vrhu i imati visi rejting. Postici rejting nije lako, ni jeftino, ali je vrlo lako postignuti rejting izgubiti, pogotovo opustenom politikom prema besplatnom reklamiranju drugih sajtova iste tematike.

E sad, kad u sve to umesamo i razne logike raznih administratora sajtova gde se cesto mesa i cista konkurencija ili zavist ili sta vec, pa neko namerno ne dozvoljava da se vas link objavi na njegovom sajtu, samo zato sto je to vas sajt, ja ne vidim nikakvu logiku da se ne uzvrati istom merom, to jest, ne dozovljava postavljanje linkova ka takvom sajtu. Zasto bi jedan sajt drugom davao rejting, ako ovaj drugi otvoreno ne uzvraca istom merom? To bi bila cista ludost, narocito ako je situacija kao sto jeste sa Freebiking sajtom i forumom i jos nekoliko drugih sajtova i foruma koji su svi isti klinac a drugo pakovanje, gde je ciljna grupa posetilaca potpuno identicna, a oni su razvuceni izmedju nekoliko sajtova samo zato sto svaka susa moze da pokrene sajt, a posetioce na svoj sajt moze da dovuce samo ako ih vuce za rukav obilazeci po drugim sajtovima iste tematike. Jos ako posetilaca za sajtove iste tematike ukupno nema mnogo, tako da je itekako vazan svaki posetilac i sasvim je razumljivo sto neko mora da preduzima nekorektne i beskrupulozne korake da bi sebi privukao i to malo posetilaca.

Ovo sve ne pisem u kontekstu odnosa Freebiking foruma ka drugim sajtovima, nego uopste, kao prepoznatljive principe koji vaze na web-u kao medijumu. Na Freebikingu Sale na to jos uvek ne obraca paznju (iako oseca, jer prati statistike posecenosti), ali ako se desi da mu ovaj forum postane debela obaveza, kako u radnom vremenu, tako i u visokim troskovima, itekako ce da merka svaki link koji mu neko na forumu ostavi, jer svaki taj link potencijalno predstavlja gubitak i rasipanje ulozenog vremena, energije i para.

Kada su u pitanju bajkerski sajtovi, meni s cini da je sada neki prelazni period, nijedan u stvari nije kvalitetan u smislu da nema veliki broj korisnika i veliki protok informacija. Onaj koji bude prevagnuo i preveo na svoju vodenicu i ovo malo ljudi koji se interesuju za tematiku, taj ce preziveti, a ostali ce ili da zakatance ili ce nastaviti da zivotare zbog neopravdanog entuzijazma svojih vlasnika, kao sto i sada zivotare, upravo zahvaljujuci entuzijazmu, ali koji je jos uvek opravdan. A s obzirom da su skoro svi ovi sajtovi nastali iz zelej vlasnika da on uradi nesto drugacije, vrlo je moguce da ce se poajviti neko sasvim sesti, koji ce pokupti dobre ideje sa svakog, uloziti malo da napravi novi sajt koji ce obuhvatiti sve sto sadasnji nude posetiocima i jednim potezom pokupi kajmak.
Čega recimo ima lošeg u tome da, kada organizujem neku akciju, na nju pozovem kako posetioce ovog, tako i drugih foruma? I ne vidim zašto bi se paralelno jedna te ista diskusija na tu temu vodila na svim forumima?
Situacija medju bajkerskim sajtova je specificna, jer oni svi dele istu ciljnu grupu i prakticno se otimaju za iste korisnike. Ako ti na svom forumu objavis informaciju a onda na drugom pozoves korisnike da na tvom diskutuju, ti si zabio prst u oko adminu tog drugog foruma, koji ionako svaki dan triput proverava koliko je poseta imao i sve se nada da ce danas probiti nekirekord koji je postignut pre ko zna koliko meseci.

Da stvari stoje logicno, svaki forum bi imao svoje korisnike koji imaju neki razlog zasto su se opredelili za taj forum, i forumi ne bi delili istu ciljnu grupu, jer ti korisnici ne bi obilazili druge forume osim sporadicno. Tada tek nema smisla da ih pozivas na svoj forum, vec lepo ostavis informaciju na njihovom forumu i oni ce tamo o njoj da diskutuju na svoj nacin i izmedju sebe. Nepisani je obicaj da se takve informcije kao sto su tvoje akcije, koje s epromovisu na vise foruma, ne sotavljaju izvorno na jedan forum, nego na neko mesto kojenije forum a koje se onda korsiti za promociju po forumima. tako ce korsinici foruma da odu na linkovani sajt vide informaciju i vrate se na svoj forum da je produskutuju. To je korektan nacin - obavestis ljude, ali ih ne odvlacis na drugi forum.
Ne znam šta konkretno hoćeš da kažeš pominjući "grabež" i pokušaj izvlačenja lične koristi od Freebikinga kao faktor koji je na njega negativno uticao?
Ima vise znacenja u tom izrazu, ali se to prvenstven odnosi na to da ljudi od Freebikinga ocekuju da dobiju sto vise (informacije, zabave, saveta, pomoci) ali pri tom nisu spremni da i sami tome doprinesu. Druga znacenja su mnogo pipavija a ja kao sto si rekao, nema bas dlake na jeziku pa bi mi sigurno neki zamerili ako bih to objasnjavao,jer bi se nasli prozvani cak i da ih ne pomenem direktno.
Dakle, za mene FB ima prevashodno duhovnu vrednost, u pitanju je ideja.
Mislim da jos nisi poceo da uvidjas da drugi tu tvoju ideju pocinju da unovcavaju (ne obavezno u novcu) dok ti i dalje idealises. U toj trci, ti unapred gubis, jer ces na kraju pisati sam za sebe. Ideja ne moze da opstane ako je podrzava samo jedan covek. Ideje zive samo ako imaju siroku podrsku, jer se one hrane to podrskom.

Jednostavno treba da se zapitas, zasto ama bas sve sto treba da se uradi na Freebikingu, moras ti da uradis.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: "Uzak" forum

Post by misaxtr »

Situacija medju bajkerskim sajtova je specificna, jer oni svi dele istu ciljnu grupu i prakticno se otimaju za iste korisnike.
Ne mogu da verujem da ovakav stav vlada necijim razmisljanjem...kao prvo, bajkeri koje ja poznajem - a znam ih mnogo - su malo drugaciji sa svojim mentalnim sklopom od onih kojima je ovo mozda imperativ - bar na ovim terenima, jer smo mi pre svega zaludjenici u voznje, bicikle, prirodu i da ne nabrajam, svako od nas ima svoje zasto je posegnuo za 2 tocka - ali to sigurno nije da bi se OTIMALI za clanstvo po forumima...pa koliko to mnogo foruma ima pa da treba da se "otimamo" za ljude...i sta bi to donelo? Pa sve sto se ovde radi oko biciklizma, pa cak i MTB Liga trke su totalno volonterske organizacije klubova sopstvenim sredstvima - tu ni BSS a ni MTB savez ne daje ni dinara, da onda ne govorim o sajtovima i forumima...DRUZENJE - poznata rec zar ne?
Kao drugo, ne bih NIKADA mogao sebe da zamislim u ulozi - JA SAM MISAXTR - KOLIKO PLACATE DA BUDEM CLAN FORUMA I DA PISEM NA ISTOM - moja ljubav prema dvotockasima je LJUBAV a ne biznis - u biznisu sam direktor privatne firme i tamo zaradjujem novac, ovde sam samo jedan od mnogih koji je vezan i bice vezan za 2 tocka dokle god noge budu sluzile i dokle god budem mogao da vozim. I TU CINJENICU nece promeniti ni freebiking, ni cikloberza, ni Bounty, ni neki treci sajt ili forum.
A da se ljudi opredeljuju zamo za jedan sajt-forum ili kako god bilo - prvi sam ja kontraprimer, jer posecujem sto se domacih prilika tice gotovo SVE sto se bavi tematikom na 2 tocka, a o stranim sajtovima da i ne govorim...i ne smatram sebe "izdajnikom" ni jednog foruma, sajta ili sta god to bilo na net-u.
Trece, ovde je situacija takva da svaki forum ima svoju - nazovimo to - stalnu "klijentelu" jer se freebiking solidno razlikuje od cikloberze po samom default-u - OVDE cu gotovo uvek gledati za ture, voznje, organizaciju istih, cikloberza je specifikum za tehnikalije, Bounty je gotovo iskljucivo vezan za MTB takmicenja i sve oko njih. Ali dobar deo njih posecuje SVE ove sajtove, bas radi upotpunjenja raznih korisnih informacija - kakve god da su potrebne u tom trenutku.
Licno, porodicne obaveze su mi i najveca zadrska sto do sada nisam sa Saletom i ostalima isao po Srbiji na voznje - sto ce se nadam se u skorijoj buducnosti promeniti na bolje - ali onda stoji i sledece - ja cu malo da usporim tempo, a Sale i ostali da malo nagaze - pa da se nadjemo na sredini :wink: :wink: :wink:
I to je i sustina price - na voznjama i druzenjima NEMA zavisti, NEMA podmetanja, svadjanja...To je DRUZENJE i UZIVANJE i to treba i da ostane bez ikakvih "OTIMACINA"...
Image

MTB-VRH brate!!!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by Dejv »

Pedja, ti u svakoj svojoj poruci imas barem tri reklame i to na forumu koji SashaV placa.
(pogledaj svoj potpis)
(reklame - sam si okarakterisao takve linkove kao reklame)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by IRalic »

Eee ljudi! znam da pada kisa vec nedelju dana, svaki dan, ali nemojte preterivati :D
Evo ja sedim pred Planet Bajkom (reklama) i cekam da otvore, da kupim nov lancanik kako bih spremno docekao prvi suvi dan :)
Koliko vidim za vikend bi trebalo da bude suvo, ali ne i toplo .. ma samo da je suvo :mrgreen:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: "Uzak" forum

Post by Nikola »

Ni ja ne mogu da verujem da ovakav projekat kao što je freebiking ili bilo koji sličan (mada mislim da ga nema) neko može da gleda kroz prizmu materijalnog... i kroz prizmu novca ... Saletov trud jeste velik i moguće da zaslužuje i mnogo veće priznanje.. ali kao što je rekao Miša svi smo mi ovde zbog druženja i iz ljubavi prema prirodi. Evo kako to rade u Kanadi http://www.greenbelt.ca/possibility-grows-here (treći video ) čak su i sredili sa železnicom da im napakuje jedan vagon samo za transport bicikala... a oni koji imaju koristi su udaljene Ruralne zajednice koje je moderan urbani svet zaboravio. Žalosno je što neki gledaju iz onakvog ugla se ovo.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by bluealek »

pedja wrote:E sad, kad u sve to umesamo i razne logike raznih administratora sajtova gde se cesto mesa i cista konkurencija ili zavist ili sta vec, pa neko namerno ne dozvoljava da se vas link objavi na njegovom sajtu, samo zato sto je to vas sajt, ja ne vidim nikakvu logiku da se ne uzvrati istom merom, to jest, ne dozovljava postavljanje linkova ka takvom sajtu. Zasto bi jedan sajt drugom davao rejting, ako ovaj drugi otvoreno ne uzvraca istom merom? To bi bila cista ludost, narocito ako je situacija kao sto jeste sa Freebiking sajtom i forumom i jos nekoliko drugih sajtova i foruma koji su svi isti klinac a drugo pakovanje
Ok Peđa, oko ovoga si u pravu. Reciprocitet je skroz logična stvar. Tako me recimo nimalo ne boli kada se na Freebikingu reklamiraju Cikloberza ili Ciklosvet (na kojima takođe niko ne postavlja pitanje oko reklamiranja Freebikinga). Ali ako bi neko, recimo, linkovao na Ciklonaut, očekivao bih vrlo logičnu stvar, a to je da se omogući recipročno linkovanje na sadržaje i akcije Freebikinga barem kroz poruke njegove mejling liste (mada to nema istu težinu, s ozbirom da njihov sadržaj nije javno vidljiv, sem za "odabrane"). To ja, kao ni ti, iz svima dobro poznatih razloga, ne možemo da uradimo (jer nismo "odabrani", šta da radimo kad smo druge religije). No čak ni takav link ne bih momentalno obrisao, ostavio bih, recimo, rok od 48 sati da se recipročno uzvrati, i tek ukoliko bi to izostalo link (ili možda cela poruka) bi bio obrisan. Princip koga se držim jeste da SVAKO ima šansu za normalnost, uviđanje sopstvenih grešaka i čovečno ponašanje, bez obzira na gluposti koje je u prošlosti pravio i mišljenje koje imam o njegovim karakternim osobinama, pri čemu ni Eraković kao čovek o čijim karakternim osobinama imam najgore moguće mišljenje nije izuzetak. Da se sutra javi da hoće da učestvuje na nekoj turi koju sam najavio ili da hoće da nešto zajednički organizujemo ne bih mu tu mogućnost uskratio, naravno, uz razumljivu predostrožnost u ophođenju, znajući ono što znam o njemu. No obrnuto očigledno ne važi (članovi Ciklonaut liste često pozive na svoje vožnje upućuju i preko Freebikinga, a još se nije desilo da tamo vidim poziv za neku našu vožnju).

Pedja wrote:Kada su u pitanju bajkerski sajtovi, meni s cini da je sada neki prelazni period, nijedan u stvari nije kvalitetan u smislu da nema veliki broj korisnika i veliki protok informacija. Onaj koji bude prevagnuo i preveo na svoju vodenicu i ovo malo ljudi koji se interesuju za tematiku, taj ce preziveti, a ostali ce ili da zakatance ili ce nastaviti da zivotare zbog neopravdanog entuzijazma svojih vlasnika, kao sto i sada zivotare, upravo zahvaljujuci entuzijazmu, ali koji je jos uvek opravdan. A s obzirom da su skoro svi ovi sajtovi nastali iz zelej vlasnika da on uradi nesto drugacije, vrlo je moguce da ce se poajviti neko sasvim sesti, koji ce pokupti dobre ideje sa svakog, uloziti malo da napravi novi sajt koji ce obuhvatiti sve sto sadasnji nude posetiocima i jednim potezom pokupi kajmak.
Peđa, moraš da imaš u vidu da je bajkerska populacija jedna beznadežno mala populacija (čak i u odnosu na recimo planinarsku, a da ne pominjem opštu turističku populaciju), pa su tako i mogućnosti za neku dalju evoluciju bajkerskih sajtova vrlo ograničene, naročito u nekom komercijalnom smislu. U Srbiji je gotovo nemoguće baviti se profesionalno organizacijom tura i drugih bajkerskih sadržaja (vidiš da su čak i trgovci poput Planet Bike-a prilično pustili niz vodu bajkersku trgovinu i bacili se na ono gde ima mnogo više para, a to je skijanje), sem možda da izađeš sa konkretnom ponudom za strance, a to podrazumeva izradu drugačijeg sajta, na engleskom. Mnogo je čak racionalnije bajkerske sadržaje na sajtu nuditi u nekom širem sadržajnom kontekstu, koji recimo uključuje i aktivnosti kao što su hiking, canyoning, paraglajding, jahanje (konja), 4x4 akcije, geocaching, obilazak speleo objekata, branje lekovitog bilja i ostalih plodova prirode i druge oblike aktivnosti koje čovek može da upražnjava u prirodi. Samo tako se može dopreti do šire publike, pa, što da ne, i napraviti neki održiv biznis od onoga što znaš i umeš da ponudiš, a vezano je za prirodu. 95% onih koji su zainteresovani za boravak u prirodi, uz sav uloženi trud, nikad nećeš moći da posadiš na bicikl, i besmisleno bi bilo samo zbog toga ih izgubiti kao potencijalne posetioce ili klijente.

Kao što vidiš, Freebiking je u ovoj novoj inkarnaciji napravio jasan iskorak u tom smeru (mada još uvek bez neke konkretne komercijalne ponude, što mi pomalo deluje i nespojivo sa duhom sajta) i to se vidi - sem bajkera, uspeo je u protekloj godini da animira i širu populaciju ljubitelja prirode. Ali mislim da neka radikalnija unapređenja neće biti moguća, odnosno ako bih uveo još neke elemente (posebno komercijalnu ponudu na engleskom) to bi se pretvorilo u bućkuriš i sajt bi zaista izgubio onaj svoj izvorni smisao, koji sam nadam se dovoljno jasno opisao u http://www.freebiking.org/filozofija.html. Zato ću verovatno u skorijoj budućnosti napraviti još jedan dvojezični sajt u tu svrhu, kome bi Freebiking bio dragocen izvor korisnih i zanimljivih linkova.
Pedja wrote:Situacija medju bajkerskim sajtova je specificna, jer oni svi dele istu ciljnu grupu i prakticno se otimaju za iste korisnike. Ako ti na svom forumu objavis informaciju a onda na drugom pozoves korisnike da na tvom diskutuju, ti si zabio prst u oko adminu tog drugog foruma, koji ionako svaki dan triput proverava koliko je poseta imao i sve se nada da ce danas probiti nekirekord koji je postignut pre ko zna koliko meseci.
Mislim da MIša i ostatak ekipe koja pravi Cikloberzu nemaju tu vrstu mentalnog opterećenja.
Pedja wrote:Ima vise znacenja u tom izrazu, ali se to prvenstven odnosi na to da ljudi od Freebikinga ocekuju da dobiju sto vise (informacije, zabave, saveta, pomoci) ali pri tom nisu spremni da i sami tome doprinesu. Druga znacenja su mnogo pipavija a ja kao sto si rekao, nema bas dlake na jeziku pa bi mi sigurno neki zamerili ako bih to objasnjavao,jer bi se nasli prozvani cak i da ih ne pomenem direktno.
Nema ničeg lošeg u prozivanju i direktnom pominjanju. Štaviše, to je jedini način da se neke stvari isteraju na čistinu i nazovu pravim imenom. Kada neko izbegava da razgovara na neku temu, to samo znači da ima nešto da krije, odnosno da mu činjenice ne idu u prilog, da će mnogo više da izgubi otvorenom raspravom nego što bi sačuvao ćutanjem. Kao što si mogao da primetiš, ja čak i više nego ti nemam dlake na jeziku i ljude nazivam njihovim imenom, bez obzira da li je u pitanju pozitivan ili negativan kontekst.
Pedja wrote:U toj trci, ti unapred gubis, jer ces na kraju pisati sam za sebe. Ideja ne moze da opstane ako je podrzava samo jedan covek. Ideje zive samo ako imaju siroku podrsku, jer se one hrane to podrskom.
Neke ideje su jednostavno previše fluidne, nedovoljno konkretne, nedovoljno jasne širokoj populaciji, niti prijemčive za istu. Takve ideje nikada ne mogu da imaju neku masovnu podršku. S jedne strane, svaki novi putopis, svaki novi foto album i izveštaj sa neke ture, posetu Freebikingu umeju i da utrostruče u trajanju od po nekoliko dana, dakle daleko od toga da pišem sam za sebe, itekakako ima publike koja to čita. Freebiking Atlas je očigledno odlična ideja, jer beleži konstantu posete, i daleko nakon što neka trasa ili sekcija bude objavljena. Često mi se javljaju ljudi privatno na mejl oduševljeni nekim od sadržaja koje su pronašli na sajtu, pri čemu neki od njih predlažu neke konkretne stvari, nude saradnju. Mada je to skoro po pravilu zapravo neka vrsta molbe za pomoć, apel da iz čistog entuzijazma uradim nešto za "njihovu stvar", a za takve stvari se jednostavno nema vremena.

Ono čime sam pomalo razočaran jeste odsustvo spremnosti ljudi da šalju sopstvene priče za sajt, da aktivno učestvuju u obogaćivanju njegovih sadržaja, da više komuniciraju na forumu i mejling listi. Ali ne mogu da ih krivim, vreme u kome živimo je zaista šizofreno, svi smo potpuno sluđeni u suludoj trci za novcem u koju nas guraju sve viši životni troškovi. A ovo su pre svega rekreativne, slobodne aktivnosti, koje se upražnjavaju u slobodno vreme, koga je sve manje i manje. Ljudi jednostavno nisu u poziciji da pokazuju tu količinu altruizma, da "rasipaju" energiju na nešto što je prosto lepo, što im ne donosi nikakvu konkretnu korist. Moramo da se suočimo sa surovom realnošću sveta u kome živimo i da iz te spoznaje izvučemo neke konkretne pouke. Freebiking je zapravo neka vrsta bunta protiv takvog sveta, ali ljudi imaju sve manje snage za bunt, sve su više deo mašinerije.
Pedja wrote:Jednostavno treba da se zapitas, zasto ama bas sve sto treba da se uradi na Freebikingu, moras ti da uradis.
Očigledno zato što su ljudi beznadežno sebični i što rade samo na svojoj ličnoj promociji. I Jone je svojevremeno neumorno štrikao priče ne zbog Freebikinga ili ideje, nego zbog svoje lične promocije. Dok je verovao u tezu "Freebiking, to sam ja" bio je itekako motivisan. Ali onog trenutka kada mu je saopšteno "alo prijatelju, uspori malo, Freebiking nisi SAMO TI", odjednom je, i to prilično radikalno, promenio ploču i praktično, iz čiste sebičnosti, rešio da "uništi" Freebikng selidbom svega što je napisao na drugi sajt, po principu - posle mene potop. Sada ima sličan problem na Ciklonautu. Doduše, sada mu ništa ne stoji na putu da veruje u tezu "Ciklonaut, to sam ja", iako ima šačicu poklonika koji se identifikuju sa dotičnim pojmom i uzimaju učešća u njegovim infantilno orkestriranim diskusijama, još uvek je prinuđen da SVE što se tiče Ciklonauta - radi sam. Da mu nije Vlade Naumovića koji je imao malo dobre volje da svoje kotrljanje preko Amerike napiše za sajt, i dalje bi bio prinuđen da on obezbeđuje sve sadržaje sam. On je taj koji pokreće diskusije, koji pokušava da ih animira, da ih primi na nešto, ćak i po cenu da skreće u čist off-topic kako bi razbio mrtvilo, kao što je bio slučaj sa skrorašnjom diskusijom na temu subnotebook modela. Svi mu oni aplaudiraju, klanjaju se i povremeno diljem interneta uzviknu "Jone je Bog" (što svakako godi njegovoj sujeti), ali ostaje činjenica da je on u potpuno istom problemu kao i ja, samo na drugom koloseku - i Ciklonaut je, u suštini, one man band.

Možda jednostavno ne može da bude drugačije. Možda ideju treba korenito izmeniti da bi moglo biti drugačije? Treba pronaći "hranu" za ljudske sujete, efikasne mehanizme motivacije, nešto što bi ljude ubedilo da će zaista imati KORISTI ako se aktivno uključe o priču. Ali to je jako, jako teško. Money makes the world go round. A u bajkingu ga nema, koliko god nam ta aktivnost bila dragocena, pružajući nam neke od najlepših trenutaka koje živ čovek može da iskusi, motivišući nas da preživimo sve one turobne, glupe i dosadne stvari koje moramo da radimo za obezbeđivanje egzistencije.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by alazovic »

Uzak forum?
Hmmmm... Ubi ova kiša :mrgreen:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: "Uzak" forum

Post by milke »

Ako ništa, ova diskusija je dobra prilika da se proveri čitljivost "širokog" foruma :mrgreen: :wink:
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
Jerome_Rothen
Posts: 16
Joined: 13 Jan 2009, 04:20
Location: Rue Commandant Guilbaud 24
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by Jerome_Rothen »

imaju 3 foruma kvalitetna u zemlji oko ovoga.Najbolji je Cikloberza jer je sve tamo daleko ispred. Od ljudi,karaktera,skina foruma, do brdo brdo korsnih tekstova. Ovde ima manje, a o nekima ne treba trositi prostor.To je sramota i srbije i azije. PEDJA KRALJU MAKSIMALNO TE PODRZAVAM. Ja mogu ,ako se zainatim,da sedenm i da napravim sajt/forum i da sjebem sve,ali nemam vremena. Ovaj php je shit. HTML moze, ali XHTML sa Javom je keva.
Allez Paris Saint-Germain do smrti !
Notre Ferveur est sans limite !
Rouge et bleu notre passion !
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by pedja »

Nazalost, forum mi je progutao poruku kojom sam zeleo da pojasnim stvari koje su ocigledno zlonamerno naopako protumacene, a neam volje da ponovo sve to radim, pa cu skratiti.

Iznenadjen sam kolicinom bezobrazluka s kojm se moje reci izvlace iz konteksta i potpuno izvrcu. Zapanjen sam da je neko spreman da meni spocitava pitanje para i koristi, kda za to nema nikakvog osnova u celoj istoriji mojih aktivnosti na Freebiking-u, pogotovo neko ko je upravo svojim primerom pokazao sav svoj sebicluk, nezahvalnost i iskljucivu zelju za samopromocijom, ma kako da se on deklarise.

Ja nikoga nisam poimence prozvao, niti sam ikoga nazvao izdajnikom ili tako necim. Ko se nasao prozvan, sasvim sigurno ima osnova za to i ja mu u tome nisam nista kriv. Svakome od nas su dela najbolje ogledalo.

Jednom ste vec uspeli da ucinite da zazalim sto sam nesto uradio za Freebiking, a ovo je drugi put. Prosto mi je neverovatno kako pokvarenih ljudi ima.

Sit sam pametnjakovica koji nista ne zele da urade vec samo ocekuju da neko uradi za njih, a kada naidju na granicu spremnosti toga da i dalje radi za njih, onda ga blate.

Sale, molim te, gledaj da sto pre premestis forum na svoj host. Ako si ti spreman da trpis da od tebe prave budalu, samo napred, ja vise nisam. Dvaput mi je dovoljno.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by bluealek »

Peđa, mislim da ti zaista ova emotivna reakcija nema realni osnov u napisanom, koliko god različiti ljudi zastupali različita gledišta. Moraš da imaš u vidu da su neki skloni olakom kvalifikovanju bez razmišljanja o onome što komentarišu i bez uvida u pravo stanje stvari. Neću ni ja da nabrajam ljude poimenično, ali iz drugih diskusija bi trebalo da ti bude savršeno jasno ko ima kakav pristup i kakvu težinu imaju reči nekih ljudi. Lično zaista mislim da nemaš razloga da se potresaš oko bilo čega što je ovde napisano, mislim da si jednostavno neke kvalifikacije doživeo kao mnogo teže nego što zaista jesu. I ti kao i ja imaš sasvim dovoljno iskustva sa ljudima koji prosto eto pišu jer im je dosadno, znaš do čega mogu da dovedu internet diskusije i krajnje je vreme da celu tu stvar počneš da doživljavaš manje emotivno (trebalo bi ponekad i sam sebi da uputim isti savet).
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Uzak" forum

Post by bluealek »

Aco, ovde neka tvoja poruka fali (izgubila se pri transferu baze). Molim te da je ponovo postuješ.
alazovic wrote:Evo je :)

Ej, ej!
Ovo ovde bi trebalo da gledamo kao na ventil, a ne na obavezu. Sigurno nećemo uspeti da raščistimo naše stavove na forumu.
Definitivno nam fale zajedničke vožnje, nešto ih nije bilo prošle godine, tu se svi čas izsporazumevamo 8)
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: "Uzak" forum

Post by misaxtr »

Sale, ako je sad forum transferisan negde gde imas mogucnost, stavi na forum kao i na glavnu RSS FEED - meni je to dobra opcija, a verujem i drugima koji posecuju forum.
Image

MTB-VRH brate!!!
Post Reply