Koliko je ovaj forum upotrebljiv i koristan?

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

slalic
Posts: 5
Joined: 25 Jul 2006, 13:12
Location: Beograd

Koliko je ovaj forum upotrebljiv i koristan?

Post by slalic »

Poštovani,
već par sati listam po svemu što je na ovom forumu napisano, izaista deluje porazno, razočaravajuće. Do foruma sam došao u nameri da pročitam korisne informacije o tome gde biciklom otići, šta me na tom putu čeka, karte...uputstva.
Veliki deo je prazna priča gde se moderatori ponašaju kao šerifi (kada oduzimaju pravo komentara sasvim pristojnim ljudima) ili kao gosti na forumu.
Korisne i vredne informacije sam našao na sajtovima pojedinaca koji se ovim sportom u Srbiji bave.
Verovatno, zahvaljujući neprofesionalizmu, forum je slabo i retko posećen, i reklo bi se, gledajući ovaj forum, da je freebiking sport kojom se bavi mala grupa ljudi.
Tragedija je što je ovaj forum gotovo jedini na ovu temu.
Nažalost, iz hrvatskih sajtova se može daleko više naučiti, ali avaj ne o freebikingu u našoj zemlji.

S.Lalić
Beograd
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Dragi S.Laliću,

Ovaj forum je onoliko upotrebljiv i koristan koliko ga učine njegovi članovi. Ne mislim da neko treba (niti može) da ih bičem tera da ga učine još "korisnijim". Sve je pitanje motiva i raspoloživog vremena. Ja verovatno imam najveću kolekciju GPS trekova i kartografije u ovoj zemlji (a i iskustva i ličnog poznavanja terena) i svakome ko mi se obratio lično pomogao sam oko dobijanja prave informacije o terenu koji ga zanima. Možda mislite da bi trebalo više da se poradi na nekoj bazi terena i trekova, da sve to postoji negde na sajtu u sistematizovanom obliku... Verovatno je tako, ali treba neko to da uradi, treba naći vremena, a vreme je danas (na žalost) postalo mnogo skuplje od novca. U julu imam samo dve nedelje godišnjeg odmora (ovo mi je jedini dan da sam u Beogradu u tom periodu) i svakako ću ga radije iskoristiti za konkretnu aktivnost na terenu nego za neko čvakanje po HTML-u. Od altruizma (pogotovo tako difuznog, neusmerenog na konkretne pojedince) uglavnom nema nikakve koristi, a vreme nepovratno ističe.

Da sam ubeđen da za tako nešto u Srbiji zaista postoji ogromno interesovanje možda bih svoje slobodne sate tokom godine angažovao i na tako nešto, no pošto je već više godina unazad (javni) odziv na MTB ture netakmičarskog karaktera gotovo ravan nuli (i sutra krećem na teren potpuno sam, jer jednostavno NIKO nije zainteresovan, ili u mogućnosti da vreme do ponedeljka provede u divljini), mogu samo da zaključim da to upražnjava zaista šačica nas koji se svi dobro družimo i međusobno poznajemo i među sobom bez problema razmenjujemo sve potrebne informacije.

Tvrdnje o "šerifovanju" su potpuno proizvoljne, odnosno na forumu mogućnost "oduzimanja reči" jednostavno ne postoji. Odnosno postoji mogućnost isključenja članova, ali na forumu još NIKADA nije primenjena. Što znači da to što ste pročitali niste pažljivo čitali. Molio bih Vas zato da ne pribegavate paušalnim tvrdnjama.

Pošto vidim da olako upotrebljavate reč "neprofesionalizam", moram da Vas obavestim da se profesionalno bavim nečim sasvim drugim, a ovo je samo moj hobi za koji ni od koga ne dobijam ni prebijene pare. Ukoliko bi se desilo da mi održavanje Freebiking foruma, sajta i mejling liste postane PROFESIJA (što bi podrazumevalo da od nekoga za to dobijam novac dovoljan za podmirenje troškova i vremena uloženog u stvaranje njegovog sadržaja, kao i sopstvenih egzistencijalnih potreba), to bi bila jedna potpuno druga situacija i potpuno druga vrsta odgovornosti za kvalitet sadržaja. Ovako je odgovornost proporcionalna profitu, odnosno sve je na amaterskoj i krajnje dobrovoljnoj bazi, u onoj i onakvoj funkciji za koju moji prijatelji i ja smatramo da ispunjava naše želje i očekivanja.

Ne mogu da se otmem utisku da Internet i javne resurse dostupne na njemu doživljavate nekako isuviše komunistički. Zapravo Internet, web portali, forumi, mejling liste i ostali resursi, uistinu funkcionišu po svim zapadnim pravilima privatne svojine (i odgovornosti), što mudri vlasnici u startu stavljaju do znanja na način kako je to recimo nedavno učinio Damir Andrić pokrećući mejling listu SerbiaOutdoor (više na http://groups.yahoo.com/group/serbiaoutdoor/). Mislim da upravo u tome leži suština konflikta koji mnogi posetioci raznih foruma (apsolutno nije specifično vezano za ovaj) imaju sa administratorima (odnosno vlasnicima) istih. U pitanju je, dakle, ideološki konflikt. Istina, postoje komunistički forumi (svačije i ničije), ali ovaj to nije.
slalic
Posts: 5
Joined: 25 Jul 2006, 13:12
Location: Beograd

Post by slalic »

Poštovani Bluealek,

moje pitanje, i kritika upućena forumu i njegovim administratorima je reakcija na sadržaj foruma koga sam pronašao surfujuću web-om. Nešto što me je obradovalo je upravo postojanje ovakvog foruma, koji se zove "Freebiking forum-za one koji vreme u prirodi provode na biciklima". Pronašao sam se u tome, jer već duže vreme, u cilju rekreacije, i održavanja kilaže, provodim slobodno vreme upravo tako. Ono što mi nedostaje je iskustvo nekoga ko se time duže od mene bavi, ko je prošao nekim putem, kuda proći, konfiguracija terena...gde ima pitke vode...
Svestan sam da to zahteva trud, i vreme i niko to ne može ni od koga tražiti, pogotovo danas, ali čini mi se da se onda sve svodi na privatna međusobna poznanstva i deljenje informacija između ljudi koji se znaju, a onda za to i nije neophodan ovaj forum.
Ukoliko neko postavi forum "Freebiking forum-za one koji vreme u prirodi provode na biciklima", i to je uradio bez i jedne pare, bez financijske naknade, iz posvećenosti nečemu što voli, onda očekujem da se taj entuzijazam nije istopio na tome, jer onda se gubi smisao. To možete nazvati komunističkim, ili kako god, ali ja volonterski posao iz ljubavi i vere u ono čime se bavim, smatram vrednim, nemerljivo novcem. Najprofitabilnije poslove, pokrenuli su na volonterskom radu ljudi bez inicijalne ideje da se obogate, pronašavši ljude koji isto misle i okupivši ih oko iste ideje. Sasvim sa siguran da se neke stvari zbog novca ne mogu i da se samo iz , i sa ljubavlju mogu raditi. A profesionalizam ni u kom slučaju nije vezan za materijalnu naknadu.

Postoji volonterski rad u koji mnogo više verujem, kada se nešto radi sa dušom. A koliko je to komunistički...čitava Amerika je bazirana na volonterskom radu, na koji roditelji decu teraju od malih nogu...

Ne želim da sa literarnim prepucavanjem trošim i svoje ali i Vaše dragoceno vreme, moja je kritika bila jasna, i smatram je korisnom za one koji su pokrenuli forum sa imenom koje sam već citirao.

Ja sam ubeđen da za freebiking u Srbiji postoji ogromno interesovanje i smatram da ogroman broj ljudi, kao i ja, razmišljaju o tome gde bi i kako negde proveli vikend na biciklu u prirodi. Nažalost, kao i ja, u tom razmišljanju se odluče na neku turu gde su već bili, ili ako se odvaže za nešto potpuno novo prođe im taj put sa knedlom u grlu, pun neizvesnosti, u osećaju koji prelazi granicu prijatnosti. Moj je utisak da je razlog slabog odziva i ambiciozan plan, ruta, koji umnogome prevazilazi snagu, mogućnosti, onih koji bi se u to možda rado upustili, ali su tek početnici koji po ravnom dnevno pređu 40 km. Moram reći da i meni ture od 100 km dnevno, po nepoznatoj konfiguraciji ulivaju strah da li bi grupa sa kojom idem morala usporavati zbog mene...
Moja je kritika potpuno promašila cilj i besmislena je, ukoliko Vi ovaj forum smatrate privatnim vlasništvom, gde šačica Vas koji se inače poznajete i dobro družite, razmenjuje informacije i iskustva.

Tvrdnje o "šerifovanju" nisu proizvoljne, niti su moje tvrdnje paušalne. Pročitajte Vaš (i ne samo Vaš) post od 12. jula ove godine u forumu "Svaštara/Yahoo group" kao odgovor članu "vanxee". Bez razloga da li je neko prekršio pravila foruma ili nije...jednostavno, to nije primeren način komunikacije sa članovima i ostavlja ružan utisak da moderator predstavlja silu sa diskrecionim pravom da nekoga bez upozorenja kazni a nekoga ne, po vlastitom nahođenju, bez razloga na doslednost principima koji na forumu važe.
Što se mene lično tiče, čitajući taj dijalog, "vanxee" mi se čini sasvim pristojnom osobom, i ukoliko je napravio grešku u korištenju foruma, red bi bilo da ga se na to opomene, a ne oduzme pravo da postavi post, bez znanja da je "kažnjen". (Pogotovo kad se na forumu postavljaju slike golih riba, i mnogo je tekstova off topic i to prolazi bez sankcija...) Ovo me daleko više posdseća na komunističku praksu koju ste pomenuli.

Žao mi je što na ovu temu trošimo vreme, ja sam zainteresovan za nešto savim drugo. Rado bih informacije koje su mi potrebne (karte sa ucrtanim rutama koje je neko već prošao) platio, ne očekujem ništa za dž. i sve što je neko napisao u Turoteci, beskrajno cenim. Takođe bih pozdravio i plaćanje članarine forumu koji bi bio neka vrsta servisa...

Srdačno Vas pozdravljam
S.Lalić
Beograd
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

slalic wrote: Što se mene lično tiče, čitajući taj dijalog, "vanxee" mi se čini sasvim pristojnom osobom, i ukoliko je napravio grešku u korištenju foruma, red bi bilo da ga se na to opomene, a ne oduzme pravo da postavi post, bez znanja da je "kažnjen". (Pogotovo kad se na forumu postavljaju slike golih riba, i mnogo je tekstova off topic i to prolazi bez sankcija...)

Jedna ispravka,nije u pitanju zabrana postovanja na forumu,
nego moderisani rezim na FreeBiking e-mailing listi ( groups.yahoo.com/group/freebiking/ )


A sto se tice riba i to,prvo nisu gole ;) drugo to je "svastara" - gde fribajkeri diskutuju o svemu i svacemu kada im je dosadno,on i off topic ..

:-)


Slazem se sa ocenom da forum nije bog zna sta,
ali kao sto je Sale rekao,to zavisi od clanova istog,
i od toga sta oni pisu,i kakve informacije daju.


Svi su kukali da dobiju forum,pa su ga i dobili .. neka ga sada naprave zanimljivim! :)


Ali isto tako neko zeli da sazna nesto o nekoj temi,treba da postavi pitanje,
a mozda i dobije neki koristan odgovor,jer ljude nije lako naterati da napistu nesto,ako ih niko o tome ne pita ..

Sticem utisak da nisi (nadam se da mozemo na Ti )
prelistao sadrzaj web stranice www.freebiking.org niti sadrzaj email liste
tamo ima itekako korisnih informacija ..

Sadrzaj je veoma bogat,doduse ne bas up to date,ali to je vec prica za sebe,buuuga prica ..



Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
slalic
Posts: 5
Joined: 25 Jul 2006, 13:12
Location: Beograd

Post by slalic »

Hvala, jesam, još pre godinu dana, nabasao sam na sajt sasvim slučajno, tražeći nešto o šarganskoj osmici...
Sajt je interesantan i momci koji su proputovali uložili dosta vremena u opis puta. Vrlo interesantne priče potkrepljene fotografijama. Taj me je sajt i odveo na Mokru goru, gde sam stigao kolima, zatim od Mokre gore asfaltom do Zlatibora, odakle sam sutradan preko planine izbio u Mokru goru. Problem na koji sam naišao je orjentacija... na putu od Zlatibora ka Mokroj gori planinskim puteljcima, naseljenost je ravna nuli. Retke kuće na koje sam nailazio su bile bez domaćina, nigde nikoga da saznam kuda idem. Orjentacija sa Bože pomozi. Na sreću naišao je šumar na konju koji mi je rekao da sam pogrešio put, da ću izbiti na Višegrad, i da se vratim...da ne dužim, prošao sam predivnim predelom, ali sam putovao sa srcem u petama, bez vode, po suncu koje je peklo, i po uzbrdicama od kojih su mi pluća bila mala...
Bilo bi daleko bolje negde ići u društvu, ali sa ekipom koja zna put i koja je kondicije približne mojoj ili bar opremljen kartom koja odgovora realnosti na koju se nailazi.
Put od Mokre gore do Zlatibora me je ubio (asfaltom) a to je tek 40 km. Uzbrdica pre Zlatibora (oko 8 km) mi je bila previše tako da sam zadnjih 500 m uspona bicikl, obeznanjen, gurao...
Sve bi bilo dobro kada bi neko od Vas koji ste iskusniji u ovom, prikupili kartografiju i rute na jedno mesto, odredili cenu za kopiju, pa kom' treba, nek' kupi. To je skraćivanje mučnog posla svima kojima to treba, a večnost je potrebna da se to pronađe i sakupi.
Pozdrav.
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Slažem se da bi rute koje ste do sad prešli i ubeležili na karte trebalo podeliti i ostalima, naravno uz neku naknadu (što za mučenje i upisivanje, što za štampanje, ako se karte budu davale u papirnom obliku) jer svi cenimo vaš trud :wink: .
Pokušavao sam da pronađem neke karte mog kraja (oko kraljeva, bliže i dalje), ali naišao sam samo (pra)stare topografske karte koje su trenutno negde polu do jedva upotrebljive. Zbog toga se još ne usuđujem da idem bilo na planinarenje bilo na biking sa drugovima po novim terenima ako pre toga nisam tuda prošao sa nekim iskusnijim planinarima ...

Inače, ovaj je forum prilično koristan, bar za moje skromne potrebe. Ovde sam našao puno korisnih saveta od kupovine bicikle, sređivanja, podmazivanja, iskustava sa određenim komponentama, ...
Dobro je da ovaj forum uopšte postoji, a mesta za poboljšanja uvek ima.

pozz
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Kao što Igor reče, pitanje koje je pokrenuo user vanxee je vezano za mejling listu (groups.yahoo.com/group/freebiking), a ne forum, a objašnjenje je veoma jednostavno i logično. Dotični se jednog lepog dana pre izvesnog vremena prijavio kao novi korisnik na listu i istog trenutka istu počeo prilično euforično da zatrpava tonama kilometarskih poruka. Takav "entuzijazam" novog člana svakako ukazuje na izvestan stepen nezrelosti odnosno nepoznavanja elementarnog internet bontona i u takvim slučajevima potpuno je očekivano da će moderatori takvog člana staviti na moderisani režim kako bi mu "smanjili doživljaj", odnosno zaštitili ostale članove od ničim izazvane logorejične poplave njegovog oduševljenja. Kao što rekoh, nije reč o bilo kakvim pitanjima dobra i zla, zameranju ili nezameranju bilo koga prema bilo kome, ovo su pitanja čisto tehničke prirode koja treba posmatrati kao kontrolni mehanizam za održavanje liste u onakvom obliku koji bi glavnini članova (ili barem jezgru istomišljenika koji aktivno profilišu listu) bio zanimljiv i neopterećujući. Vanxee jednostavno nije poznavao pravila, u međuvremenu ih je izgleda naučio, a ja nijednog trenutka nisam tvrdio da je on loš čovek ili nešto slično. Nemam apsolutno ništa protiv njega.

Što se tiče karata i očekivanja nekih da će im biti štampane nekakve papirnate karte, na današnjem stupnju razvoja elektronike to je u najmanju ruku anahrono. Onima koji to još nisu učinili toplo preporučujem da se pod hitno upoznaju sa GPS tehnologijom i nabave GPS uređaj u skladu sa svojim platežnim mogućnostima, jer je to za ljude kojima je zaista stalo da se precizno orijentišu u prirodi najkorisnija investicija u koju mogu da se upuste (eventualno se može smatrati neisplativom samo za nekoga ko namerava da krene na nepoznat teren samo jednom u životu i nikad više, pa i to je pitanje).

Pogledajte na www.garmin.co.yu ili www.garmin.com i odaberite uređaj za vas. Onima slabijih materijalnih mogućnosti preporučujem eTrex Legend, a onima koji su spremni da ulože nešto više u optimum eTrex Legend Cx ili, još bolje eTrex Vista Cx. Ako baš imate novca viška ima smisla razmisliti o GPSMap 60 CSx kao trenutno najmoćnijoj GPS napravi za ovu vrstu primene.

Zašto vam to sugerišem? Zato što će vam to ne samo omogućiti opušteno kretanje po (vama) potpuno nepoznatom terenu, već će vam drastično olakšati i pribavljanje neophodnih informacija (pretežno track log-ova i waypoint baza) u elektronskom obliku (zatražite za tu i tu lokaciju, dobijete na mejl, učitate u vaš GPS i idete na teren!). Mislim da je najbolje da se za iskustvo iz prve ruke obratite Draganu Katiću (kale1@po.sbb.co.yu), pasioniranom planinaru iz Požarevca i da njega pitate do koje mere mu je GPS za samo nekoliko meseci iz korena izmenio percepciju orijentacije u planini (još koliko zimus o tome nije znao apsolutno ništa), kao i koliko je korisnih resursa u međuvremenu za svoja putešestvija dobio od mene.

Ukoliko i dalje insistirate da su karta i busola u 21. veku prava stvar, sorry, ne mogu vam pomoći... Primenom tog principa automobili bi se i dan danas palili na kurblu, umesto na dugme :lol:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

slalic wrote: Ja sam ubeđen da za freebiking u Srbiji postoji ogromno interesovanje i smatram da ogroman broj ljudi, kao i ja, razmišljaju o tome gde bi i kako negde proveli vikend na biciklu u prirodi. Nažalost, kao i ja, u tom razmišljanju se odluče na neku turu gde su već bili, ili ako se odvaže za nešto potpuno novo prođe im taj put sa knedlom u grlu, pun neizvesnosti, u osećaju koji prelazi granicu prijatnosti. Moj je utisak da je razlog slabog odziva i ambiciozan plan, ruta, koji umnogome prevazilazi snagu, mogućnosti, onih koji bi se u to možda rado upustili, ali su tek početnici koji po ravnom dnevno pređu 40 km. Moram reći da i meni ture od 100 km dnevno, po nepoznatoj konfiguraciji ulivaju strah da li bi grupa sa kojom idem morala usporavati zbog mene...
Ovo je jedno potpuno pogrešno (a masovno rasprostranjeno) percipiranje onoga što ja i ekipa koja redovno sa mnom ide radimo u planini. Ne sećam se kad je poslednji put bila planirana neka dnevna ruta od 100 km, uglavnom je to do 50, maksimum 60 km, odnosno uvek samo onoliko da se osigura potpuno opušteno kretanje i konzumacija okruženja po kome se krećemo, nikako bezglavo jurcanje. Ovo što mi radimo nisu trke, misaXTR i još jedan manji deo njegovih istomišljenika će vam vrlo lepo i jasno opisati šta su to MTB trke i kakva je priprema za to potrebna. Ja svoje ture koncipiram tako da bude obilje vremena da se sedne na svakom lepom mestu, da se svaki čas izvuče fotoaparat i iškljoca, i ne postoji tako nešto kao što je prespora vožnja, jer sam upravo ja taj koji insistira da se ide što je moguće laganijim tempom, nije nam cilj da se iznurujemo. Sledeći put kad ponudim neku turu dobro zapamtite to.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Jeste bogami, lepo je ovo rekao bluealek, trke i priprema za iste je nesto sasvim drugo, tu nema ni stajanja ni odmora ni laganog tempa...nisu bas sve voznje takve naravno, ali veliki deo jeste. Desi se i nama da se "opustimo" pa neke ture odvozamo freebikerski!
Ono sto znam odkako sam na forumu je da kada god je bluealek nesto organizovao, bilo je za "dusu" freebiking-a, dakle uzivanje pre svega u prirodi!
Samo da se razumemo - uzivam i ja u prirodi, ali nacin voznje mi je drugaciji, kao i sam cilj. Gotovo da vise i ne znam da vozim sporo, pa se osecam cudno kada malo padne tempo...stvar navike i afiniteta.
Image

MTB-VRH brate!!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

bluealek wrote:
Ovo je jedno potpuno pogrešno (a masovno rasprostranjeno) percipiranje onoga što ja i ekipa koja redovno sa mnom ide radimo u planini. Ne sećam se kad je poslednji put bila planirana neka dnevna ruta od 100 km, uglavnom je to do 50, maksimum 60 km, odnosno uvek samo onoliko da se osigura potpuno opušteno kretanje i konzumacija okruženja po kome se krećemo, nikako bezglavo jurcanje. Ja svoje ture koncipiram tako da bude obilje vremena da se sedne na svakom lepom mestu, da se svaki čas izvuče fotoaparat i iškljoca, i ne postoji tako nešto kao što je prespora vožnja, jer sam upravo ja taj koji insistira da se ide što je moguće laganijim tempom, nije nam cilj da se iznurujemo. Sledeći put kad ponudim neku turu dobro zapamtite to.


Ja,kao neko ko je sa Saletom prevezao podosta kilometara,
mogu samo da potvrdim da je sve sto kaze istina.

Nikakvo to jurcanje nije,svi mi ubacimo u prvu i drobimo uspon zajdno.
Nekada se nadje mladja ekipa,koja voli da jurca,
sto nizbrdo,sto uzbrdo,ali nista drasticno.
Sacekamo se na vrhu ili negde na pola brda(obicno tako)
ili negde dooole,kada jurimo nizbrdo.

Cak sam i jao bio jedan od tih(vas) koji se tripuju kao je ekipa koja vozi
neka besna,za besnim bajsevima koji prosto lete uz planinu ..
sve dok nisam otisao na prvu turu,i shvatio da je to ustvari opusteno 100%

Javi se kad bude nesto organizovano,kreni i videces sam.


POzzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
slalic
Posts: 5
Joined: 25 Jul 2006, 13:12
Location: Beograd

Post by slalic »

Ovo što je Blualek napisao, zaista me je obradovalo, i ukoliko se budu ture najavljivale(a gde to videti?) ja ću to pokušati uglaviti u svoj raspored. Kako godine idu, odmotri tipa 15 dana negde, odavno ne unose smiraj u moj način života, tako da me ove ture već i kao ideja raduju kao nešto lekovito što mi je neophodno.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

slalic wrote:Ovo što je Blualek napisao, zaista me je obradovalo, i ukoliko se budu ture najavljivale(a gde to videti?).
To videti ovde: http://forum.freebiking.org/viewforum.php?f=3

Ili pracenjem freebiking@yahoogroups.com email :)


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

I ja bih da dam svoj skromni doprinos ovoj diskusiji o opštim pitanjima vezanim za koncept i funkcionisanje kako foruma tako i celog freebiking sajta.

Čini mi se da je pogrešno tražiti i očekivati punu zastupljenost svih relevantnih tema na forumu koji praktično nastaje i razvija se spontano. Moja taktika je pretrčati preko svega što se tu nalazi, a zaustavljati se samo na meni interesantnim delovima. One druge jednostavno treba ignorisati.
Dalje, uvek je moguće na osnovu sadržaja kako foruma tako i samog sajta doći do mnoštva linkova ka raznim drugim sajtovima sa sličnom tematikom.
Ja sam dosta tražio, kopao i burgijao po raznim sajtovima sa bici sadržajem tražeći pritom specifične informacije, izvlačeći korisne podatke, bez velikog mozganja o kvalitetu i uređivačkoj politici istih.

Isto tako, siguran sam da će većina forumaša sa odgovarajućim iskustvom dati informacije i korisne savete svima koji to traže. Kako neko već reče, treba pitati i odgovori stižu!
Naročito ako su pitanja u vezi recumbent bicikala. :D

Meni su ovaj i slični forumi i sajtovi znatno pomogli da najpre definišem koji tip bicikla meni treba, kakva geometrija, veličina ... Pa onda solidna ponuda bicikala na freebiking berzi i gomila korisnih stvari na forumu vezanih za opremu i održavanje.
Što se tiče tura i poziva na vožnju, njih je zaista malo, verovatno zbog slabog interesovanja. Možda je problem u daljini i dužini. Kada neko prvi put pročita poziv na vožnju od sto i više km siguran sam da se najpre pošteno isprepada, a onda monumentalno pobegne sa foruma. :shock:
Za to ipak treba određena priprema, kako kondiciona tako i mentalna, plus odgovarajuća oprema, znanja i veštine za manje popravke i razna podešavanja.

Takođe, treba razdvojiti formalni od neformalnog dela foruma (svaštara, npr). Ovaj drugi trpi i guta sve moguće ekskurzije kako u blagi tako i u teški off topic. :wink:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Goran wrote: Kada neko prvi put pročita poziv na vožnju od sto i više km siguran sam da se najpre pošteno isprepada, a onda monumentalno pobegne sa foruma. :shock:
Za to ipak treba određena priprema, kako kondiciona tako i mentalna, plus odgovarajuća oprema, znanja i veštine za manje popravke i razna podešavanja.

Ma neee .. el znas kako sam ja napravio svoju prvu stotku ?

Bese godina 1992,imao sam 13 godina,i zapalio sam iz Indjije za NS,
pravac na cuveni NS-ki buvljak,
tada jedino mesto gde sija sunce sto se biciklizma tice,
da kupim svoje prve bajk rukavice :)

Isao sam preko Beske,pa na autoput.
Ravno 50km u jednom pravcu.
Krenuo sam u 5:30 izjutra,posle 2 sata sna,
sa Plazma keksom pod miskom,
i termosom 'ladne vode u rancu na pak tregeru
mog ljubljenog Peugeota.

Vracao sa u sred podneva,na 35 stepeni,
nabacio crvenu kozu,i neobicne sare na rukama :D (od rukavica)

I nista mi nije falilo :)
sad,dobro,jeste da sam od tada malo luud,ali nije zvanicno dokazano ;)

Posle smo drugari i ja smisljali plan kako da stignemo na more bajsevima ..
Nazalost zavrsilo se sa onim "moji nece da me puste .. "


Uobicajeni poziv na voznju je u proseku 50-70km
sa sasvim osrednjim usponima kroz neke od suma ove zemlje.
Trust me,nije to nista mnogo,
niti zahteva neku tehnicku pripremu/opremu
Naravno da ce vam ta neka "oprema" ako je imate,
dati vise komfora u nekim situacijama,
ali uopste nije neophodna da bi se uzivalo u prirodi.

Da podsetim da je nas drug Ugi presao hiljade offroad kilometara
sa njegovim "trkackim" bajsom !
Bese ROG Maraton ? ili nesto u tom fazonu
sa sve down tube shifterima i nesto malo brzina,
bmx kocnicama,i tankim "letnjim" 27" gumama.

Dakle sve sto vam treba da krenete na jednu prosecnu FB voznju
jeste mentalna priprema,
koja se sastoji iz toga da sebi trebate da kazete
"idem da teram tocak,i da uzivam u tome"

Bojite se sume i svezeg vazduha ?
Mozda vas pojedu termiti tokom noci ?
Ili od hrkanja iz susednog satora pomislite da je Grizli dosao da opaja ostatke hrane koje ste tako nemarno ostavili na drvenom stolu
jer ste posle duge freebikerske price "do kasno u noc" jedva cekali da se domognete svoje tople vrece ?

Nemate sator ? Nemate vrecu ?
Pa pitajte,zamolite,uvek ce se naci neko ko ima viska mesta u satoru,
ili ima vrecu viska ..
A koliko smu puta spavali u domu na Grzi za 150 dinara
sa sve toplim tusem i TA grejanjem !?

A opet,ima i sasvim dovoljan broj ljudi na listi
koji svako malo zuje po asfaltiranoj ravnici,
do Devojackog bunara,Kovacice,Surduka,Surcina,
i uvece se umorni vracaju u svoj topli dom,pod ugodni tus i mekani pokrivac ..

sve je to FreeBiking :)

Sad,negde je vazduh cist,i vodu pijete iz obliznjeg potoka,
a negde pak vazduh i nije tako cist,a hladna izvorska voda se toci u podavnicama ..

The choice is only Yours! :-)


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
ypow
Posts: 7
Joined: 22 Apr 2006, 11:23
Location: selo Žarkovo

Post by ypow »

Ne zalazim u tematiku ove teme, jer nisam hteo da otvaram novu, već samo da pokažem na šta treba obratiti pažnju:

Na originalnom homepage-u :freebiking.org u meniju ne postoji link ka forumu, već je link u na prvi pogled neobaveznom text-u sa desne strane.
Na novoj "obnovljenoj stranici" taj link ni ne postoji, ili sam se istripovao?
Ono što hoću da kažem je da samo treba da postoji link u meniju :D

Poz!
Post Reply