Freebiking manifest

Vaša pitanja i predlozi u vezi ovog foruma i Freebiking sajta, kao i administratorska obaveštenja.

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Freebiking manifest

Post by bluealek »

Da bi postalo kristalno jasno do koje mere se naši principi delovanja dijametralno razlikuju od planinarskih društava, sportskih klubova i bilo kakvih organizacija i udruženja, da bi bilo jasno do koje mere to može zaista da bude alternativa, drugačiji način mišljenja za one koji osećaju previše nepotrebnog balasta u organizovanim interesnim grupacijama, sastavio sam nešto što bi bilo najprimerenije da nazovem MANIFEST. Bacite pogled i recite mi da li sam nešto bitno zaboravio da napišem, pre nego što dotični bude proglašen finalnom verzijom i bude zvanično okačen na sajt. Unapred zahvalan na svim konstruktivnim sugestijama 8)

----------------

APP (Anarhističko prirodnjački pokret) Freebiking

MANIFEST

1. APP Freebiking je skup slobodnih pojedinaca objedinjenih oko ideje ničim ograničene slobode kretanja kroz prirodu i kulture življenja u i sa prirodom.

2. Član APP Freebiking se postaje prihvatanjem ideje, što se ne mora javno deklarisati, niti je potrebno zvanično se prijaviti i upisati u bilo kakav registar ili evidenciju – APP Freebiking se, shodno svojoj osnovnoj, anarhističkoj ideji, odriče svakog oblika administracije, kontrole i uslovljavanja članstva.

3. Ideja APP Freebiking je protivna svim oblicima nasilja, dominacije, kontrole, prinude i kazne. Članovi APP Freebiking se pozivaju da svoje zamisli sprovode isključivo na miroljubiv, gandijevski način, dajući tako primer drugima. Članovi APP Freebiking se pozivaju da štite prirodu od pogubnog uticaja čoveka, kao i da aktivno rade na onemogućavanju civilizacijski retrogradnih, destruktivnih aktivnosti, kao što je lov, uništavanje šuma i vodotokova i svako narušavanje prirodne ravnoteže i ekosistema industrijskim aktivnostima. Članovi APP Freebiking se ohrabruju da se u sopstvenoj ishrani uzdržavaju od konzumiranja hrane nastale ubijanjem.

4. APP Freebiking nije i neće biti deo organizovanih, hijerarhijski ustrojenih institucija, niti priznaje ingerencije države ili bilo kakvih sportskih saveza nad sobom.

5. Svi članovi APP Freebiking su ravnopravni, bez obzira na iskustvo koje imaju u pojedinim vrstama aktivnosti ili znanja i zvanja stečenih u drugim vrstama institucionalizovanih organizacija – ne postoje pojmovi vodiča, instruktora, načelnika, i slično. Prenošenje određenih znanja drugim članovima je slobodno, a dogovor o vrsti kompenzacije za preneta znanja je privatna stvar članova koji su dogovor postigli.

6. Članovi APP Freebiking mogu se udruživati radi zajedničkog upražnjavanja aktivnosti u prirodi, u proizvoljnom broju i na proizvoljan način, birajući zajedničke aktivnosti prema sopstvenom nahođenju (planinarenje, alpinizam, speleologija, canyoning, biciklizam, ishrana u prirodi, rafting, paraglajding, fotografisanje, itd.)

7. Osnovni postulat ličnog delovanja u okviru APP Freebiking jeste potpuna odgovornost pojedinca za svoje postupke i sudbinu, koja se ne može delegirati, odnosno preneti na drugog. To konkretno znači da u slučajevima kada jedan ili više članova APP Freebiking svojom suverenom voljom odluče da drugom članu poklone poverenje da ih vodi u bilo kakvoj situaciji povišenog rizika, oni to čine kao svesna, punoletna bića, bez prebacivanja odgovornosti na onoga ko vodi. Članovi su slobodni da u bilo kom trenutku poklonjeno poverenje uskrate ukoliko smatraju da ga pojedinac kome je ono povereno više ne zavređuje ili čini nešto u suprotnosti sa onime što oni smatraju zdravom logikom, i da od tog trenutka na dalje sopstveno delovanje rukovode po svom nahođenju. Takav čin ne povlači za sobom nikakve reperkusije.

8. Članovi APP Freebiking mogu biti svi punoletni stanovnici planete Zemlje i ostalih planeta naše galaksije, kao i maloletni u slučajevima kada se njihovi roditelji ili staraoci ne protive njihovom prihvatanju pomenutih ideja, pri čemu ličnu odgovornost za sudbinu maloletnih članova bez ograde prihvataju roditelji, tj. staraoci, bez obzira da li su prisutni tokom upražnjavanja aktivnosti ili ne.

9. U formalno pravnom smislu svaka aktivnost članova APP Freebiking (bez obzira na brojnost) predstavlja lično, privatno delovanje i ne podleže zakonima i propisima koji regulišu delovanje institucionalizovanih organizacija i grupa.

10. Na članove APP Freebiking se apeluje da svoje delovanje rukovode principom da ne čine drugima ono što ne bi želeli da njima bude činjeno, odnosno sa osećajem za pravedno, moralno i duboko ljudsko, uvažavajući potrebe i poteškoće drugih članova i pomažući im, koliko je to u njihovoj moći. Neograničena sloboda podrazumeva i visoku civilizacijsku svest da ta sloboda ne bude zloupotrebljena, sposobnost samokritičkog delovanja i preispitivanja bez spoljnih pritisaka.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by pedja »

Manifest Fribajkinga se moze napisati u jednoj recenici: IDI I UZIVAJ U PRIRODI


Ako se insistira na anarhizmu kao opisu Fribajkinga, onda sam ja sve ove godina u zabludi i meni tu vise nema mesta.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by barda »

Mislim da je Sale na umu imao pozitivnu stranu reči anarhizam

Реч анархија се често користи у негативном контексту као синоним за хаос. Прва особа која је позитивно употребила реч анархија у смислу друштвене теорије је Пјер Жозеф Прудон. Од тада, присталице анархистичке друштвене теорије је узимају као свој идеал, у смислу безвлађа.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 1%98%D0%B0

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90%D0 ... 0%B0%D0%BC

"Članovi APP Freebiking se ohrabruju da se u sopstvenoj ishrani uzdržavaju od konzumiranja hrane nastale ubijanjem."

To znači zabranu roštilja, pečenih prasića, riblje čorbe.... :D

barda edit:
Dodao bih: Promocija fotolova, kao zamena za lov
Last edited by barda on 29 Oct 2009, 10:33, edited 1 time in total.
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by bluealek »

Barda, hvala na pojašnjenju. Anarhija kao ideologija zaista se često potpuno pogrešno shvata, a u njenoj suštini je upravo negiranje potrebe za državom kao ultimativnim aparatom organizovanog kriminala. Najveća prepreka koja stoji između pojedinca i njegove potpune slobode jeste upravo država, čiji je jedini smisao da mu tu slobodu oduzme, da ga ograniči i sputa, pretvori u poslušnu kariku u lancu. U svemu tome država ga ucenjuje i reketira, odnosno traži od njega da radi za nju, da joj refundira "usluge" koje mu ona pruža.

Sloboda, međutim, ne ide bez odgovornosti. Sposobnosti pojedinca da sam sebe kontroliše, preispituje i usmerava, jednog visokog stupnja svesti koji ukida potrebu za "batinom". Društvo u celini još uvek nije zrelo za potpunu slobodu, ali je to u svakom slučaju ideal kome vredi težiti, jedan logičan smer evolucije i jedina prava alternativa svim dosadašnjim i postojećim državnim uređenjima, kojima je represivnost zajednički imenitelj.

Ako uopštenu priču o ulozi države malo konkretizujem i svedem na analizu funkcionisanja postojećih planinarskih društava kao vrlo popularnog načina za pojedince da artikulišu svoju potrebu za odlaženjem u prirodu, nije teško primetiti da tokom poslednjih nekoliko decenija i stepen kontrole i uslovljavanja u planinarskim društvima raste. Kada sam u prvoj polovini osamdesetih godina prošlog veka u Železničaru bio aktivan kao planinarski vodič, apsolutno se nije insistiralo na hijerarhiji i arbitraži od strane "organa" društva. Tada si kao pojedinac, član društva, mogao spontano da izađeš za govornicu i pozoveš ljude na izlet koji si upravo smislio. Tada je bilo moguće i da ja kao stariji maloletnik budem član uprave društva. Tako je bilo u svim društvima, ne samo u Železničaru. A danas? Praktično nije moguće doneti nikakvu samostalnu odluku, bilo šta organizovati, bez dozvole načelništva. Načelništvo za početak odlučuje o tome kome će uopšte dati dozvolu da bude vodič, odlučuju o tome koliko ćeš izleta godišnje imati prava da izvedeš, prave godišnji plan izleta unapred i praktično ne dozvoljavaju da se termini izleta menjaju, oni odlučuju o tome koji će od tvojih "predloženih" izleta biti prihvaćen, a koji ne. Postoji jedan jak lobi da se ukine uopšte pravo vodičima bez licence da vode izlete, a to dobijanje licence pre svega podrazumeva da na svakih nekoliko godina iskeširaš solidnu količinu para PSS-u za obnovu te licence, da odslušaš debilni "kurs" i na to izgubiš skoro mesec dana (ko danas od zaposlenih može da odvoji mesec dana odmora na takvu budalaštinu?), postavljaju se razni uslovi "moralno političke podobnosti", ograničenja u starosti ko može da polaže za licencu... Sve u svemu, sve ide ka tome da jedan vrlo uski krug, da tako kažem PSS mafija, drži sve na kratkom lancu, ima potpunu kontrolu i postavlja svoje ljude i razne poltrone za planinarske vodiče.

Gde je u svemu tome spontanost i istinska ljubav prema prirodi? Gde je tu sloboda? U PSS-u i planinarskim društvima je praktično više nema, sve se pretvorilo u politiku (a sve pod licemernim izgovorom brige za "bezbednost" i potrebe uvođenja "reda"), što postaje jasno svakome ko se makar malo udubi u materiju. Ovo što sam ja ispisao u ovih nekoliko tačaka je, čini mi se, zdrava alternativa, koja ukida sva ta govna koja ljudi ne žele da trpe. Što za svakog onog kome je muka od čitave te priče i PSS-u i državi šalje poruku "ma terajte se u tri lepe". Jel sad malo jasnije?
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Freebiking manifest

Post by Gosha »

Ti si vrlo temeljan, sposoban,... bla, bla, bla... covek, da te ne hvalim previse :D. Ipak, moje licno misljenje je da jedan deo energije, nije vazno koliki je procentualno, bespotrebno trosis na borbe sa vetrenjacama. OK ako ti je to, pre svega pisanje, ventil da se izduvas od nepravdi koje te "smaraju", ali bolje ti je i za zdravlje i za zivce, da bar pokusas da sva sr*nja shvatis kao neminovnost savremenog drustva i nastavis da plivas kako to radis vec godinama, preciznije decenijama :D. Nije recimo mala stvar ovaj sajt i ekipa koja se na njemu skuplja, nije uopste lose koliko vremena ustvari ti provodis bas onako kako zelis, cesto spajajuci korisno/posao i lepo. Mnogi od nas ti zavide na tome, na tom delu zivota.

Kukamo i mi svi nad mnogim stvarima, samo ne umeju svi tako lepo, i obimno :D , da sroce svoje frustracije :D. Mnoge stvari su losije nego nekada, ali vreme je donelo i ponesto bolje, bar u tehnoloskom smislu, ako nista drugo. Takodje, sve ti je bilo lepse kada si bio stariji maloletnik, nego danas kao mladji matorac, znam iz sopstvenog iskustva :D

I za kraj. Ja kao (i) anarhista ne prihvatam nikakav manifest koji bi definisao i uredjivao bilo sta :D :D :D, ali bih, ako ga usvojite, pozvao da obrnemo jare :D
Shalu na stranu, ako zelis neki proglas tog tipa, mani je tekst prihvatljiv. Uostalom, editovanje se radi lako i naknadno.

P.S. Ne zapocinjem polemiku, samo sam izneo iskreno prijateljsko zapazanje. Jer smatram te prijateljem.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by bluealek »

Ili jednostavnije rečeno Gošo, misliš da je to mlaćenje prazne slame :wink:
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Freebiking manifest

Post by Gosha »

Mislim da je zahladnelo i da imas malo vise vremena :D

Manifestom u tom obliku i sa takvim tekstom mene neces oterati sa freebikinga, meni je prihvatljiv, verujem i velikoj vecini. Vidim da je krenula polemika oko punjenja stomaka, ocekivano [na bas ovde, ali vezano za manifest, pa preseljena na adekvatnije mesto] i malo oko pojma anarhije [koju ste mislim razresili].
Dakle, ako hoces da cujes misljenje sadasnjih posetilaca, kao i da neki novi shvate gde su upali, OK, sto da ne i manifest.

A ja sam dobrim delom mislio na tvoje razne prepiske, uglavnom na nekim drugim forumima, gde si ulagao previse energije da objasnis nekim ljudima neke stvari, a koji mozda/verovatno ni ne zavredjuju toliku paznju. "Trosi se" na lepse stvari :D i seti se uvek, posto znam da shvatas, da su ljudi jako razliciti... Mozes se s nekim poklapati 99%, a zbog onih 1% ti dodje da poludis :D
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by Gruja »

Pojam anarhije u ovom manifestu je vrlo jasan i svako ko se potrudi da shvati, shvatiće. Mene je zbunio kada sam video,
ali posle dve sekunde obrade u glavi, bilo mi je jasno na šta se tu cilja i slažem se sa time neograničeno.
Još nešto, "manifest" predlaže i ohrabruje stvari, ne daje izričitu zabranu ili obavezu! Pročitajte pažljivije i videćete.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by pedja »

Možemo mi da filozofiramo o tome šta reč anarhija snači u ovom kontekstu, ali Manifest je obično namenjen ljudima koji tek treba da se uključe u pokret a oni će tu reč razumeti onako kako ona znači u savremenom društvu. Zašto apriori odbijati nekoga nerazumljivom terminologijom? Sigurno se može naći nekoliko drugih reči koji jasnije govore to što se htelo reći anarhijom.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by bluealek »

Baš zato što ona najpreciznije odražava ideju. To što je prosečan pripadnik savremenog društva kreten koji je prihvatio jedno potpuno pogrešno tumačenje određenog pojma ne znači da se treba povinovati toj opšte rasprostranjenoj zabludi i reći "tako je!". Ovo je mesto za misleće ljude, koji su u stanju da shvate šta šta znači, koji, ako su i bili u dilemi, iz objašnjenja koje je ovde dato mogu savršeno da razluče o čemu je reč. Da anarhija ne znači haos i nasilje već upravo suprotno od toga može se saznati iz svake enciklopedije. Totalitarni režimi su demonizovali pojam anarhije, upravo zato što u toj ideologiji vide najveću opasnost po sopstvenu apsolutnu kontrolu nad nemislećom rajom. Slično kao što i SPC svakome ko ne prihvata njihov mafijaški odnos prema veri lepi etiketu "sekte", koristeći drugi termin koji je dobio opšte prihvaćeno, pogrdno značenje. A kada bi se malo pažljivije udubili u definiciju pojma sekte shvatili bi da su i sami sekta.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by pedja »

Ok, ja sam kreten koji ne prihvata anarhiju kao način da se ljudi odnose jedni prema drugima.

Moj animozitet prema organizacijama tipa planinarskih društava je, mislim, odavno poznat i lako prepoznatljiv, ali ipak ne idem tako daleko da negiram potrebu bilo kakvog organizovanja.

Ubeđen sam da nijedna zajednica ne može da opstane ako ne potoje neka pravila u okviru nje, a prefriram one u kojima se ljudi ponašaju sa međusobnim uvažavanjem i da svoju slobodu ograničavaju na to da ne ugrožavaju tuđe. Sve ove godine sam bio u zabludi, misleći da fribajking baš to promoviše.

Trenutno sam prilično zbunjen je je fribajking u poslednje vreme počeo u mnogome da liči na planinarska društva, sa sve organizovanim masovnim akcijama i unapred određenom cenom (čak je i terminologija ista), a sad ispade da se fribajking upravo od toga ograđuje.

Ne vidim svrhu da se pojmovima negira savremeno značenje i da se insistira na nekom arhaičnom. Ovo sa anarhizmom je isto kao da si za znak fribajkinga uzeo svastiku tvrdeći da ona ne predstavlja nacizam nego mu vraćajući staro, mnogo lepše značenje. Misliš da bi to prošlo?

Stvarno očekuješ da neko neupućen, kome na ko zna koji način padne šaka ovaj Manifest i kada kao prvu reč pročita anarhizam, da će taj uopšte da čita dalje i da ulazi u to šta se time htelo reći. Zbog toga je kreten?

Ako se nekome obraćaš, moraš mu se obratiti jezikom koji on razume inače nećeš ostvariti dobru komunikaciju. A ako ne koristiš jezik koji on razume, zašto misliš da je on kreten? Zar nije obrnuto?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by bluealek »

pedja wrote:Ok, ja sam kreten koji ne prihvata anarhiju kao način da se ljudi odnose jedni prema drugima.
Ne Peđa, ti nisi kreten, već misleći čovek. Da si kreten ne bih uopšte raspravljao s tobom. A zašto anarhija, kao način za realizaciju potpune lične slobode, ne bi bio način da se ljudi odnose jedni prema drugima? Zašto bi bilo neophodno da ja, ili nekakva institucija, tebi bilo šta nameće i da te na bilo koji način uslovljava? Smeta ti višak slobode?
pedja wrote:Moj animozitet prema organizacijama tipa planinarskih društava je, mislim, odavno poznat i lako prepoznatljiv, ali ipak ne idem tako daleko da negiram potrebu bilo kakvog organizovanja.
I spontano okupljanje je neki oblik organizovanja, ali treba izbegavati da u tome bude bilo kakvog balasta nepotrebne birokratije. Sve bez čega se može ne treba da bude prisutno u tom organizovanju, pogotovo stvari koje ljudi doživljavaju kao restrikcije i opterećivanje bilo koje vrste.
pedja wrote:Ubeđen sam da nijedna zajednica ne može da opstane ako ne potoje neka pravila u okviru nje, a prefriram one u kojima se ljudi ponašaju sa međusobnim uvažavanjem i da svoju slobodu ograničavaju na to da ne ugrožavaju tuđe. Sve ove godine sam bio u zabludi, misleći da fribajking baš to promoviše.
Očigledno nisi bio u zabludi, jer Freebiking baš to promoviše. A upravo to je i u gore napisanom jasno definisano, odnosno formulisana su neka pravila koja imaju za cilj da ljude rasterete nepotrebnih i sputavajućih pravila karakterističnih za druge vidove interesnog okupljanja.

pedja wrote:Trenutno sam prilično zbunjen je je fribajking u poslednje vreme počeo u mnogome da liči na planinarska društva, sa sve organizovanim masovnim akcijama i unapred određenom cenom (čak je i terminologija ista), a sad ispade da se fribajking upravo od toga ograđuje.
Nema nikakvog razloga da budeš zbunjen Gocinim izletima, jer ona jeste vodič u planinarskom društvu, te svoje izlete najavljuje u planinarskom društvu i vodi u ime istog, Freebiking je samo sekundarni medij za njihovu promociju. Postoji dosta toga što se ni meni ne dopada u njenom pristupu vođenja tih ljudi, i ona to vrlo dobro zna. Čak smo se ne jednom ozbiljno kačili oko toga. Ali se trudim da taj balast "folklora" planinarskih društava ignorišem zbog njenog generalnog odnosa prema prirodi, senzibiliteta i kreativnosti. Niko nije savršen, a ljudima nas čini upravo sposobnost da budemo tolerantni i da drugome dajemo pravo i na ono što se nama ne dopada.

pedja wrote:Ne vidim svrhu da se pojmovima negira savremeno značenje i da se insistira na nekom arhaičnom. Ovo sa anarhizmom je isto kao da si za znak fribajkinga uzeo svastiku tvrdeći da ona ne predstavlja nacizam nego mu vraćajući staro, mnogo lepše značenje. Misliš da bi to prošlo?
Sad ti koristiš pogrešne termine. Ne radi se o "savremenom" i "arhaičnom" značenju, već o tačnom i pogrešnom značenju. A anarhija nikad (čak ni deklarativno) nije bila ideologija pojedinaca i grupa koji su pobili milione ljudi i razorili pola sveta, dakle poređenje je potpuno bespredmetno.

pedja wrote:Stvarno očekuješ da neko neupućen, kome na ko zna koji način padne šaka ovaj Manifest i kada kao prvu reč pročita anarhizam, da će taj uopšte da čita dalje i da ulazi u to šta se time htelo reći. Zbog toga je kreten?
Da, očekujem da time dokaže da je misleće biće. To je neki inicijalni filter.

pedja wrote:Ako se nekome obraćaš, moraš mu se obratiti jezikom koji on razume inače nećeš ostvariti dobru komunikaciju. A ako ne koristiš jezik koji on razume, zašto misliš da je on kreten? Zar nije obrnuto?
Ja se obraćam onima koji razumeju moj jezik i ne živim u zabludi da će čitav svet to biti u stanju da shvati. Da svet to jeste u stanju da shvati, države i čitav ovaj cirkus koji zovu političke partije i "demokratija" odavno ne bi postojao. Ljudi bi skapirali šta se krije iza svega toga. Ljudi bi prepoznali zajedničku nit savremnog političkog ustrojstva sa totalitarnim komunističkim režimima, diktaturama i despotijama, pa i sa feudalnim i robovlasničkim sistemom. U suštini, već par hiljada godina unazad ništa se suštinski ne menja, već samo dobija druga imena i diskretno različite rituale i folklor. A glupa raja se loži da su sad, kao, slobodniji nego što su bili pre i da oni o nečemu odlučuju.

I Nikola Vranjković je u tekstu "Andreja" spevao "Ljudi se dele na glupe i zle." One koji su dole i one koji su gore, koji gaze po onima koji su dole. Večeras u 22 h, SKC, koncert Block Out-a - svrnite ljudi da nešto shvatite o životu :wink:
Ljubitelj Prirode
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2009, 23:54

Re: Freebiking manifest

Post by Ljubitelj Prirode »

bluealek wrote: A zašto anarhija, kao način za realizaciju potpune lične slobode, ne bi bio način da se ljudi odnose jedni prema drugima? Zašto bi bilo neophodno da ja, ili nekakva institucija, tebi bilo šta nameće i da te na bilo koji način uslovljava? Smeta ti višak slobode?
Ako dozvoljavate da se umesam...Moram priznati da u ovoj raspravi podrzavam Pedju.

Ako cemo vec o realizaciji licne slobode, jos smo od Hobsa naucili sta znaci nedostatak institucija ( Hobs T., "Levijatan", blize odrednice "prirodno stanje", "Homo homini lupus", itd.), te je jasno da je realizacija iste moguca samo u odsustvu anarhije, tj. u njenom prevazilazenju. Drugacije i jednostavnije receno "ogranicavam svoju slobodu tamo gde ona pocinje da ugrozava slobodu drugih...". Odgovor "realizacija moje slobode ne ogranicava tudju slobodu" ne stoji, zato sto ja ne znam gde tudja sloboda pocinje...Dakle , u gore navedenom citatu imamo contradictio in adjecto ( anarhija kao sredstvo za realizaciju licne slobode- logicki nemoguce).

Zajednicko nam je da volimo prirodu, cuvamo je i uzivamo u njoj, pa zar to nije dovoljno razloga za slogu.Ne moramo bas oko svega imati isto misljenje, pogotovu oko muzike; ne mislim da ce nam oni pomoci da shvatimo ista o zivotu...Pozdrav svim freebajkerima
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Freebiking manifest

Post by bluealek »

Kao odgovor na ovo da malo ciitiram sam sebe, pošto deluje da je manifest površno čitan:
bluealek wrote: 10. Na članove APP Freebiking se apeluje da svoje delovanje rukovode principom da ne čine drugima ono što ne bi želeli da njima bude činjeno, odnosno sa osećajem za pravedno, moralno i duboko ljudsko, uvažavajući potrebe i poteškoće drugih članova i pomažući im, koliko je to u njihovoj moći. Neograničena sloboda podrazumeva i visoku civilizacijsku svest da ta sloboda ne bude zloupotrebljena, sposobnost samokritičkog delovanja i preispitivanja bez spoljnih pritisaka.
Što se Block Out-a tiče, to je stanje svesti koje treba dosegnuti, ili što bi neki muzički kritičari rekli "muzika sa viškom smisla" :idea: Treba u to uroniti u pravom trenutku, u pravom raspoloženju, otvoriti se na pravi način. Pre 15 godina možda uopšte ne bih bio u stanju za to. Naravno, postoje i druge vrste muzike koje itekako imaju smisla (za mene), ali iz jedne drugačije perspektive, druga vrsta traganja i očekivanja od muzike je u pitanju.

Ljudi su bili SJAJNI, šteta što niko od vas nije bio. 3 sata i 10 minuta beskompromisne svirke, bez pauze. Karta za njihov koncert vredi svakog datog dinara, ne znam ni za koga drugog ko svoje koncerte tako pošteno odrađuje.

Inače, možda će vam biti interesantno da čujete da ih je SPC, recimo, zbog teksta pesme SDSS proglasila za "satanistički" bend :lol: . Što je mene samo dodatno učvrstilo u uverenju da su članovi sinoda dotične retardirani. Ili proračunati i maliciozni preko svake mere i granice ljudskosti, s obzirom da je tekst dotične pesme jedna od najbritkijih kritika sveopšte nacističke, ratno huškačke euforije u srba 90-ih godina prošlog veka.
3opaH
Posts: 7
Joined: 19 Oct 2007, 08:37
Location: Sr. Karlovci -> FG

Re: Freebiking manifest

Post by 3opaH »

Ne bi trebalo da se nadodajem na ovakvo raspisivanje, narocito jer postove na takve teme a duzu od pet redi citam leteci, tj na preskok, ali ....
Za dobrobit ovog foruma koji dosta redovno pratim ponovicu, otprilike, posto me mrzi da trazim pa da citiram, ono sto je u jednoj zahuktaloj raspravi od pre godine dana neko (recimo Pedja, ali nisam 100% siguran) napisao: Ova kisa se bas raspadala ili ova kisa nikako da stane ...

Biciklo podase a put predase pa posle jedno 50-tak km gore-dole razgovora sa samim sobom mnogi nesporazumi sa drugima se izglade.

Pozdrav svima i nadam se da je ovo dobronamerno i receno i isto tako svaceno.

PS Od redovnog pracenja toliko da nisam video akciju za FG a upravo sam se vratio odatle. Masili smo smo se za km-dva, odnosno sat-dva.
Post Reply