Radio amateri - su među nama :)

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Radio amateri - su među nama :)

Post by barda »

Da se malo pohvalimo i da proverimo da li ima još nekog od radio-amatera među nama.

Naime Tomo i ja smo, posle mukotrpnog, predanog i marljivog rada tokom jeseni 2012, uspešno položili ispit za 1 kategoriju Radio-amatera.
Evo i dokaza http://www.yu7bpq.org.rs/

Tomo je uzeo pozivni znak YU7TOR - ipsilon užice sedam timok obilić ruma
A ja sam YU7VOJ - ipsilon užice sedam valjevo obilić jadran

Sada smo obučeni da koristimo radio-stanice, da održavamo vezu i bazno vozilo Freebikinga (kada kupimo radio stanicu i vozilo) će imati obučenog vozača :D

Ko nije upoznat sa tim šta je radio-amaterizam evo sjajnog video...




Radio talasi su svuda oko nas i sva bežična komunikacija se odvija uprave preko njih :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
bolens
Posts: 3
Joined: 17 Mar 2009, 21:39
Location: Novi Sad

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by bolens »

Evo i mene YT7SIM ali sam uspavan... k'o masonska loža!

Drugim rečima, godinama nisam ni jednu vezu održao. Sad, ako Barda s tobom bar jednu vezu ne napravim, bolje da ti poklonim stanice! :-)

73
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by shebez »

bolens wrote:Evo i mene YT7SIM ali sam uspavan...
Bole da li je ovo greska u kucanju, zar ne pocinju sve za YUxxxx...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Polar
Freebiker
Posts: 308
Joined: 11 Sep 2009, 18:33
Location: Beograd

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by Polar »

Čestitamo, ipsilon užice sedam valjevo obilić jadran i ipsilon užice sedam timok obilić ruma.
Pozdrav od pirot obilić leskovac avala ruma.
Tomo
Posts: 16
Joined: 11 Jul 2012, 12:29

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by Tomo »

Pozdrav svima. Vidi se. Ko zna zna.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by alazovic »

Jel to znači da ćete, pored fotoaparata, GPS-ova i mobilinih telefona, na vožnje sad da nosite i RUP-ove? :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by barda »

Oznake radio-amatera prve klase počinju prefiksom YU ili YT (pre je to bila treća klasa), brojevi su 7, 3, 2 (ranije su to bile oznake republika - Srbija je 7) a sufiks možeš sam da biraš pod uslovom da je slobodan.

Nemamo nameru da se opterećujemo i radio stanicama, iz prostog razloga što ih nismo ni kupili, ali u budućnosti mislim da nije loša alternativa u područjima gde nema signala mobilne telefonije (mada je pitanje koliko i ručne stanice od 5w mogu da dobace... ali u svakom slučaju više od običnih PMR stanica od 0,5w koje su po zakonu dozvoljene za upotrebu bez dozvole)

U procesu poručivanja će verovatno biti ova ručna od 5w a u timsko vozilo da se ugradi ova stacionarna od 60w sa dobrom antenom koja bi slušala te male ručne :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by bluealek »

barda wrote: U procesu poručivanja će verovatno biti ova ručna od 5w a u timsko vozilo da se ugradi ova stacionarna od 60w sa dobrom antenom koja bi slušala te male ručne :wink:
Ovo je zaista sjajna stvar za komunikaciju između terenaca kad se ide na neke duže ekspedicije, između ljudi koji se poznaju i koji su se unapred dogovorili da ih nabave. Ali za neke jednodnevne i dvodnevne ture sa ljudima koji nisu neka stalna ekipa je malo nepraktično, jer ne možeš ti da nabaviš dovoljno komada za sve (mislim, možeš, ali je skupo), niti možeš na početku svake ture da im odradiš ugradnju, a zatim na kraju demontažu. Tu jedino PMR igra (a i oko njih je muka živa na kraju ture ih pokupiti od svih, da neku ne zaboraviš).
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by barda »

Da, kod nas biciklista komunikacija je spontanija i možda i nisu potrebne - dok se neko ne izgubi :)
Nemamo barijeru metala i kutije oko sebe.

Kod terenaca i konvoja je stvar sjajna - zato što i kada stanete negde da se dogovorite, ne morate svi da izlazite iz vozila, već slušate isti kanal :)
Takođe i na grupnim putovanjima, radio stanica omogućava besplatne razgovore između više vozila...

Jedina nepoznata stvar je domet - tj. poznata je ali mnogo zavisi od terena, same snage uređaja, kao i antene. Tu dolazimo do toga da ni radio stanica nije pouzdan način komunikacije, ali je svakako upotrebljivija od radio stanica koje imamo svi u džepu u vidu mobilnog telefona, pogotovo ako se koriste repetitori kojih ima prilično - mapa repetitora. Repetitori na UHF području (433MHz) su linkovani tako da se poruka prosleđuje po celoj Srbiji :)

Jedino je nezgodno što radio stanicu čuju svi i besplatno je, a mobilnim telefonom gađaš 1 na 1 i plaća se 8)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by pedja »

Da se prijavim: YT9TP ex YZ1TP

Ne zaboravite za ove stanice treba dozvola. Ne smeju ih koristiti osobe koje nemaju odgovarajuću licencu.

PMR je ipak po tom pitanju jedini izbor. A i nema loš domet.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by shebez »

Jos jedan licencirani...
Yankee Tango One Charlie Whiskey Whiskey ili YT1CWW

Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Radio amateri - su među nama :)

Post by pedja »

Čestitke :)
Post Reply