Osvežavanje Staza i Bogaza

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Osvežavanje Staza i Bogaza

Post by bluealek »

Drugari,

Hajde da ovde prvo kažem bilo šta zvanično na tu temu. Poslednjih dana, što su neki od vas verovatno primetili, krenuo sam da osvežim grafički interfejs Staza i Bogaza u nameri da sadržaje bolje približim posetiocima, kao i da se što racionalnije iskoristi prostor na stranicama i menijima da se unaprede alati za pronalaženje onoga što vas zanima. Poveo sam računa i da u celoj priči malo veću težinu i bolju mogućnost lične promocije ponudim autorima članaka.

Krenuo sam tako što sam, nakon dve godine, konačno instalirao novu verziju Mystique teme, koja je doživela znatna unapređenja. Razmišljao sam i o promeni teme, ali sam od toga odustao zato što ova tema ima dosta elemenata automatike koji korisnicima pojednostavljuju rad i ne traže od njih neko posebno poznavanje WordPress-a, što je za ovakav sajt koji zavisi od priloga svojih korisnika od ključnog značaja. Isto tako, nisam sad želeo ljude da zbunjujem menjajući korisnički interfejs iz korena, već mi je želja bila samo da ono što postoji i što dobro poznaju fino doteram da korišćenje bude još jednostavnije.

Primetićete i novi, atraktivniji slajdšou za prikaz odabranih članaka ispod zaglavlja naslovne stranice, koji je sada nasumični, umesto hronološki (svaki put kad učitate naslovnu stranicu odabrano je slučajnih 6, broj može da se menja). Mislim da je to čak bolja solucija nego da se tu stalno vrti poslednjih nekoliko postavljenih trekova, jer na taj način neki sjajni trekovi postavljeni pre godinu ili dve jednostavno tonu u zaborav. Sličnu stvar sada imamo i na TAB vidžetu na levom stupcu, nekadašnjem Mystique panelu čiji je glavni sadržaj bilo "stablo" kategorija, koje zauzimalo neracionalno mnogo prostora. Sada to nekadašnje stablo kategorija imate iznad njega, elegantno rešeno kroz padajući meni koji je potpuno jednako funkcionalan i jasan. TAB vidžet sada se može slobodno konfigurisati, tako da se na njega mogu dodavati proizvoljni vidžeti u vidu tabova. Pored glavnog, koji daje nasumični izbor 5 članaka sa sličicom i kraćim uvodnikom, u preostala 4 taba sam smestio oblak oznaka, listu 10 najnovijih članaka, najnovije komentare i izbornik vrsta članaka. Sve je to podložno promeni i sugestijama, odnosno nešto se može i izbaciti, nešto se može dodati, ili drugačije iskonfigurisati.

Primetićete i da su meniji rešeni drugačije (nadam se tako da više novih posetilaca dobije želju da pročita neko od uputstava ili info stranica pre korišćenja sajta), tako što su podeljeni u dva - jedan ispod, a jedan iznad zaglavlja. Dok je na staroj poziciji ostao meni kojim se pozivaju interaktivne mape područja, a levo od njih, malo odvojen, za pozivanje foruma, gore su podignute sve info stranice i uputstva, a "o sajtu", "pitanja i odgovori", stranica sa koje se "sipaju" svi trekovi sa sajta jednim potezom u KMZ na vašem računaru, ankete i stranica sa najavama izleta svih planinarskih društava, postali su zasebne stavke na meniju.

Primetili ste možda i da sam unapredio forum, odnosno umesto standalone bbPress verzije 1.1, prešao na WP plugin verziju 2.0.2, koja je faktički integrisala forum u sajt i nudi daleko bolji potencijal da on zaista preraste u sastavni deo informativnog potencijala Staza i Bogaza. Možda, za sada, deluje da je forum pomalo unazađen (na glavnoj strani nema liste najnovijih odgovora, niti se jasno vidi u kojim forumima se nalaze nove poruke, a nema ni PM opcije), ali to je privremeno stanje, dok ne provalim kako da prilagodim template. Ako neko ume i voljan je da se bakće time umesto mene, više je nego dobrodošao.

Ono što još planiram da uradim pre nekog "zvaničnog" puštanja u promet unapređene verzije sajta jeste da mu napravim i Facebook stranicu i da je interišem među vidžete na sličan način kako sam to uradio kod Jeep Club sajta.

Radeći sve ovo poslednjih dana i sam sam na neki način bio zadivljen koliko su ljudi u poslednjih nekoliko godina kvalitetnih trekova postavili, koliko je raznovrsno i korisno to što smo tako, zajedničkim naporom, postigli za ovo vreme. Imao sam običaj da kukam kako je malo materijala, malo autora, ali sada jednostavno nemam taj utisak - ljudi koji su se uključili u priču zaista su to učinili sa ogromnim entuzijazmom i napravili nešto što je pravi zlatni rudnik geografskih informacija za sve nas. Ko god se još priključi, dobrodošao je, bilo da postavi jedan ili 100 trekova. Štaviše, daleko nam je bitniji kvalitet nego kvantitet. Ovih 400 i nešto trekova na prvi pogled možda deluje malo, ali kada razmislimo o tome koliko bi nam vremena sa sadašnjom organizacijom života trebalo da ih sve prođemo, lako shvatamo da je to već sada potencijal za čitav život.

Ne bih da vas ložim na prazno, ali još uvek se nadam da ću uspeti da obezbedim neke donacije za sajt od kojih bih mogao da platim programere da naprave neke custom plugin-ove koji bi bazični Google Earth interfejs koji imamo podigli na nivo funkcionalnosti koje imaju velike svetske baze trekova (koje uglavnom imaju samo to i ništa više od informativne vrednosti ili mogućnosti pronalaženja onoga što vas zanima). U svakom slučaju, prešli smo brojku od 1000 korisničkih naloga, tako da bi trebalo u dogledno vreme tim povodom organizovati neku žurku, na kojoj bismo najplodnijim autorima u dosadašnjem periodu podelili prigodne poklone.

www.stazeibogaze.info

Dakle, gledajte, komentarišite, i naravno, uključite se u rad, jer zaista zajedno znamo više! 8)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Osvežavanje Staza i Bogaza

Post by bluealek »

Pošto trenutno nisam u stanju da rešim tehničke probleme vezano za dizajn template-a bbPress-a 2.0 (a vremena da lupam glavu o to više nemam), morao sam privremeno da odustanem od zvaničnog prelaska na novi forum. U svakom slučaju, ako od vas koji imate administratorske naloge ima nekoga koga ne mrzi da se time bakće, novi forum imate na www.stazeibogaze.info/forumi, a sve što treba za eksperimentisanje vam je dostupno sa kontrolne table. Dok ga ne dovedemo na isti stepen preglednosti i funkcionalnosti, korisnici će da pišu u starom.
Post Reply