Putopisna beletristika

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Putopisna beletristika

Post by Jovanovic »

Čitajući Jonetove priče dosta sam se zainteresovao sa putopisnu književnost smatrajući da je valjda neko nekad pravio te stvari i bolje od Joneta. Pročitao sam za početak nekoliko putopisa domaće proizvodnje, jer mi je ipak taj geografski momenat bitan zbog uživljavanja u priču. Rastko Petrović ima neku pagansku strast, Mika Alas ima šmek za zanimljive detalje koje tumači matematički, Isidora Sekulić je jak književnik, čitao sam još neke Dučićeve kontemplacije, Simu Matavulja, izvesnog Marka Cara i još krš likova za koje prvi put čujem, ali nijedna priča me nije ni blizu zaintrigirala kao recimo Put kojim se ređe ide. Pre svega zato što ništa od toga nije hard core putopis koji se čita uz mapu, kao što ja volim, već im je taj fizičko-geografski aspekt dosta rudimentaran. Pa i inače, nisam stekao utisak da iko od njih (osim eventualno nemuštog Rastka) tako jako oseća drum (stazu, kamenjar…) kao Jone.

Pitanje glasi : šta možete preporučiti od literature na ovu temu, a da lokacijski bude vezano za Balkan i Mediteran, a koncepcijski da liči na ono što Jone pravi, odnosno ono što mi ostali smrtnici na freebiking i backpackers pokušavamo da pravimo ?
Post Reply