Istočno Homolje na uskršnji ponedeljak (28.04.2008.)

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Istočno Homolje na uskršnji ponedeljak (28.04.2008.)

Post by bluealek »

Drugari,

Bane Rodić i ja smo ovih dana pominjali mogućnost da napravimo neku kratku ali slatku biciklijadu na uskršnji ponedeljak (28.04.) i ja upravo dođoh na ideju šta bi to moglo biti (sa kojom se Bane složio). Dakle, ponuda je sledeća...

Inspirisan zaista fenomenalno uspešnom prošlonedeljnom pešačko-planinarskom turom dolinama istočno Homoljskih reka (pogledati http://www.freebiking.org/RAZNO/Freetre ... k/Pek.html), pomislih da bi zapravo bilo savršeno da upravo sada, kada su te bajne šume sveže olistale, napravimo jedan bajkerski krug kroz isti kraj (sa maršrutom optimizovanom za maksimalno efikasno pedaliranje, naravno). Ideja je da od Debelog Luga krenemo prvo nekoliko kilometara asfaltom do doline Falješane, zatim Falješanom do slapova, pa šumskim putem lagano naviše do Breze i glavnog grebena Homoljskih planina, kojim bismo se kretali do nešto iza Kupinove Glave, odakle bismo se spustili u dolinu reke Komše. Niz Komšu bismo lagano klizili do Neresnice, a zatim bismo celom dužinom pratili reku Malu Gložanu, od koje imamo kraći prelaz preko brda do doline Grabove reke. Onda do cilja lagano još par kilometara.

Dobar deo ovog puta je poznat i vožen. Jedina nepoznanica bi moglo biti jedno parče spusta od Kupinove Glave ka Komši i tristotinak metara puta (dužinski) od kraja doline Gložane do grebena iznad nje (kojim sam prošao). Doduše, putem uz Falješanu sam samo delimično prošao, ali tu ne očekujem bilo kakva iznenađenja, jer je to frekventan šumski put. Što se podloge tiče, očekujte usput barice, tu i tamo malo benignog blata, dakle bićete prskani, ali ne i ukaljani. Savetujem kramponke, mada verujem da je trasa većim delom dovoljno dobra da ćete proći i sa nekim poluslikovima. Što se kilometraže tiče odokativna procena je oko 60 km, kad nacrtam trek javiću tačnu kilometražu i okačiću mapu vožnje na sajt. Težinski, ovo će biti umereno zahtevna tura - mislim da neće biti puno silaženja sa bicikla zbog jačine nagiba, a možda ga ne bude ni uopšte.

Na žalost, ovoga puta nisam u poziciji da vam ponudim prevoz, pošto mi je auto na servisiranju. I sam se grebem za prevoz u Banetovim kolima, gde bi eventualno moglo biti mesta za još jednog bajkera (sem nas dvojice). Dakle, ako ste u prilici da nam se pridružite sopstvenim prevozom, okvirni plan je da krenemo iz Beograda u ponedeljak oko 7, u Debeli Lug stižemo do 10, do mraka pedaliramo i idemo kući istim putem. Od Beograda do Debelog Luga ima oko 180 km. Ako ste raspoloženi da nam se pridružite, javite mi na 064 1159852.
Last edited by bluealek on 01 May 2008, 02:54, edited 1 time in total.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Bili, vozili (nas četvorica). Uskoro kratka foto priča...
ninja2
Freebiking iskušenik
Posts: 43
Joined: 29 Jan 2006, 11:10

Post by ninja2 »

Bilo je super, homolje je fantasticno, odlicna tura, sve pohvale Saletu na organizaciji jedva cekam fotke pozz.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Evo instant foto pričice sa ture:

http://www.freebiking.org/galerije/main ... itemId=487
Post Reply