Transilvanija 2013 (14-28. juli)

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Transilvanija 2013 (14-28. juli)

Post by bluealek »

Upravo sam obavešten da su ljudi na koje sam računao da će mi biti saputnici na ovogodišnjoj ekspediciji po Karpatima sprečeni poslom da mi se priključe, tako da su mesta u mom autu (optimalno jedno, maksimum do dva) slobodna. Ako neko slučajno nije u toku, da podsetim o čemu se radi:

http://www.jeep-club.rs/forum/index.php?topic=484.0

Image

Ukratko, u pitanju je nomadska 4x4 tura (spavanje u šatorima u divljini većinu noći) na kojoj ćemo preći oko 1300-1400 km kroz zapadne, severne i istočne delove Rumunije, odnosno one delove Rumunskih Karpata koji su dalje od Srbije, koji su manje poznati i koji se ređe obilaze (verujem da nakon što pogledate fotografije na linku nećete nimalo sumnjati u lepotu predela). Koliko ćemo tačno prelaziti u toku dana, koliko će biti učestale i duge eventualne pešačke ture (čisto da nam se zadnjice ne zalepe za sedišta), zavisiće od raspoloženja učesnika i o tome ćemo se dogovarati kako tura bude odmicala. Ono što je gotovo izvesno jeste da ćemo izaći barem na jedan od dva najviša vrha Rodne pešice (Piatrosu ili Ineu), na Cibleš (Tibles), kao i na "svetu" rumunsku planinu Ceahlau (kod njih uživa status kao Rtanj kod nas). Biće pešačenja i do pojedinih pećina, mini kanjona i vidikovaca po nacionalnom parku Apuseni. Za turu je ukupno pripremljeno oko 2700 km trekova, tako da prostora za improvizaciju i spontano praćenje svog interesovanja na terenu itekako ima, mada će verovatno za merila prosečnog planinara biti previše planinarenja na točkovima. Ali ćemo zato za dve nedelje uspeti da pređemo i upoznamo toliko Karpatskih predeonih celina koliko bismo na biciklu upoznali za jedno tri meseca, a pešice za jedno par godina (pod uslovom da smo sve vreme tamo). A dve nedelje u prirodi, uz svakodnevni ritual podizanja logora pored jezera i reka i loženja logorske vatre, jednostavno nema cenu.

Što se troškova tiče, oni nisu veliki. S obzirom na kilometražu koju ćemo preći, najveći (i skoro jedini) trošak jeste onaj za gorivo, koji ukupno iznosi oko 600 evra za celu turu. Ako ga podelimo na ravne časti, svako daje po 300 (ako nas ima troje svako daje po 200). Hrana je po rumunskim megamarketima jeftinija nego kod nas (tako da će vas izaći manje nego da sedite kod kuće), a jedini eventualno dodatni trošak može biti ako neke noći zbog lošeg vremena ili nedostatka zgodnog mesta za kamp (ili možda zato što smo konačno jako poželeli da se istuširamo :-P) uzmemo sobe u nekoj "cabani" (mali planinski motelčići kojih po Rumuniji ima na sve strane) - tu noćenje može izaći reda veličine desetak evra.

Eto, pa ako ste zainteresovani, javite mi do sutra (sreda) oko 20 h (tel. 064 1159852), ili još bolje, svratite u KAUP, u Ustaničkoj 125c oko 20:30 h (a možete doći i na predavanje o paraglajdingu od 19 h), kada se okupljaju učesnici ekspedicije radi konačnog dogovora. Prednost imaju ljudi koje lično poznajem, jer ipak nije svejedno s kim ćete podeliti jedno putovanje koje svima treba da bude prijatno i opušteno.

Da budem do kraja jasan - učesnici ove ture ne planiraju da nose bicikle, dakle radi se o 90% 4x4 vožnje i 10% pešačenja.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Transilvanija 2013 (14-28. juli)

Post by bluealek »

Mesto mog saputnika (jednog ili dva) na Karpatskoj turi ostalo je nepopunjeno. Ako neko razmišlja da se priključi u poslednji čas...
Post Reply