Tara i Predov Krst

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Tara i Predov Krst

Post by Nikola »

Pozdrav svima, moj kum i ja smo planirali za ovaj vikend Predov krst, pa ćemo najverovatnije tamo i ići pošto dečko prvi put ide na ovakvo planinarenje a i nema suspenziju i neki izdržljiviji bajk za Miročko klackanje ( ne bih da rizikujem velike havarije u toku vožnje) . Ja sad zovem dom da vidim da li ima slobodnih mesta, a ako neko želi može slobobdno da nam se pridruži. Plan nam je da se jedan dan motamo u široj okolini doma a drugi dan da napravimo krug Predov Krst, Zaovine , Mitrovački vidikovac, nazad do jezera pa na karaklije istim trekom koji sam vozio sa Saletom i Snežanom 2008-me. Bilo bi lepo kad bi me neko sproveo do trekova ( ako postoje ) za ove planirane rute. Pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by bluealek »

Naravno da postoje

http://www.stazeibogaze.info/category/t ... azlatibor/

odnosno, da budem precizniji

http://www.stazeibogaze.info/2011/01/23 ... i-triptih/
http://www.stazeibogaze.info/2011/01/25 ... ca-jezero/
http://www.stazeibogaze.info/2009/12/15 ... te-sargan/

Ljudi, da ponovim još jednom - Staze i Bogaze je sajt koji je zbog toga i napravljen, tako da - koristite ga! I setite se s vremena na vreme i da neki sopstveni trek postavite. Koristiće nekome, kao što ovo što već postoji koristi vama. Ne budite lenji.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by pedja »

Ja bih ti preporučio da se ipak smestiš na Mitrovac, To je idealna polazna tačka za tumaranje Tarom na bicikli. Odatle imaš više varijanti raznih dužina i težina pa svako može da sebi izabere nešto.

Kad krećeš sa Predovog krsta, osuđen si na teško celodnevno fizikalisanje.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by bluealek »

Da, Mitrovac ima centralnu poziciju na Tari i pruža mnoštvo opcija za krugove na sve strane. Sa Predovog krsta mogućnosti su donekle limitirane.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Tara i Predov Krst

Post by Nikola »

Hvala na savetima, baš se razmišljam sada da promenimo lokaciju. Problem je moja želja da bolje prostudiram okolinu Predovog krsta a da se ne vratim istim putem :) . Da li ima neki put od Mitrovca do Predovog krsta a da nije onaj pored jezera i da nema velike visinske razlike ?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by bluealek »

Nikola wrote:Da li ima neki put od Mitrovca do Predovog krsta a da nije onaj pored jezera i da nema velike visinske razlike ?
Ima. Putem ka Banjskoj steni, pa na kružnom toku pre Banjske stene sledeće odvajanje, prema Rastištu. Nažalost, veliki gubitak visine nije moguće izbeći.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Tara i Predov Krst

Post by Grujic »

Vozio letos, imaces gubitak visine oko 500 ali ipak mislim da vredi. Taj krug o kome ti pricas smo drugar i ja odvozali za 4 sata ali uz minimalno fotkanja i pauza. Obavezno idi spustem pored Baturskog potoka, ustedeces bar sat vremena nego putem preko Karaklija. Obavezno ponensite klope i za svaki slucaj ceone lampe, dani su se skratili. Pazite na spustu preko Rastista, put je sirok ali jako strm i sa krupnim kamenjem. Dan ce biti lep, ako se vrzmate po okolini Predovog krsta mozda probajte uspon na Veliki stolac, sve je vozno do 200m ispod vrha a sa vrha se pruza pogled na pola Bosne.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by alazovic »

Ja bi vam pre savetovao Veliki Kraj, a ne Veliki Stolac :) Em je niže, em vidite Drinu (ako nije presušila :)) jedno 250 stepeni oko vas u kilometarskom ambisu!
A što se tiče Rastišta, predlog je da ne propustite asfaltni spust od Predovog Krsta do dole, brzinama koje dostižu 80km/h. Jedino da vam se ne osladi, pa da promašite skretanje za Rastište kod crkve i spustite se skroz do Perućca :lol:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Tara i Predov Krst

Post by pedja »

Nikola wrote:Hvala na savetima, baš se razmišljam sada da promenimo lokaciju. Problem je moja želja da bolje prostudiram okolinu Predovog krsta a da se ne vratim istim putem :) . Da li ima neki put od Mitrovca do Predovog krsta a da nije onaj pored jezera i da nema velike visinske razlike ?
Ima. Sale i ja samo ga jednom prilikom prošli samo u obrnutom smeru -. od Predovog krsta preko Čemerišta ka Mitrovcu. Međutim, ne bih ti savetovao da probaš jer je trasa prilično nezgodna i pre se može svrstati u planinarske nego biciklističke rute (uključujući penjanje/silaza siparom sa sve biciklom na leđima).

RAzogvarao sam sa šumarima NP Tara i rekli su mi da postoji tu neka varijanta da se lepo prođe biciklom, ali ove godine nisam stigao da sa njima obiđem taj deo i da ga kartografišem. Topografske karte su neupotrebqive jer su zastareli i putevi koji su nanjima ucrtani uglavnom ne postoje više ili su u vrlo leošem stanju. U planu mi je da to obiđem i da snimim taj teren jer bi to bila vrlo lepa trasa.

Za sada, jedine opipljive varijante su ti ili oko Zaovinskog jezara ili preko Rastišta.

Možda vam je najboqa varijanta da Predov krst ostavite za posledwi dan, pa da odete preko Zovinskog jezera a spustite se s druge strane na Perućac. Jedino je nezgodno ako nemate nekoga da vam spusti automobil. Ako morate da izađete ponovo na Taru, onda je to zaita teška tura z akoju treba mnogo dobra fizička pripremqenost i dva dana sa spavanjem negde usput.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Tara i Predov Krst

Post by Nikola »

Kontaktirao sam sa ljudima koji su zaduženi za Lovački dom na Mitrovcu i imaju slobodnog smeštaja ( 650 din je noćenje ) pa ćemo tamo najverovatnije odsesti i napraviti neke nama odgovarajuće rute. Ja nisam dugo fribajkingovo tako da ćemo verovatno jedan dan ići lakšu varijantu do Kaluđerskih bara i Talijanskog puta, a drugi dan oko jezera pa možda posle Karaklija kada se popnemo na ono skretanje Predov Krst - Jezero skrenemo ponovo ka Jezeru. Pozdrav
Post Reply