Rtanj 25. decembar

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Rtanj 25. decembar

Post by shebez »

Pozdrav drugari,
Dogovarao sam se sa jos par ljudi sa foruma, pa da pozovemo i sve ostale da poslednji vikend u godini se skupimo i prosetamo malo po plani, znaci nema bicikla vec gojzerice i setnja :D

Plan je da ispenjemo Rtanj severnom stranom, spustamo se juznom. Start 25.12.2011 u 07.30 kako bi smo iskoristili sto veci deo dana. Polazak je kod separacije nedaleko od restorana Balasevic, a moze i od restorana jer ima parking za kola.

Severna strana je teza strana ima preko 1100 metara uspona, lepi vidici interesantna staza koja vodi do grebena pa grebenom do najviseg vrha Siljak (1565 mnv). Pauza i slikanje, pa spust juznom stranom prema selu Rtanj.

Nadam se snegu i vedrom danu, pravoj zimskoj idili na planini, zato ponesite zimsku opremu toplu garderobu, kamasne, zastitu od kise i vetra. Cena zavisi od troskova goriva i putarine, zavisno od vozaca sa kojim se dogovorite za prevoz. Hrana je iz ranca. Svako ide na sopstvenu odgovornost.

Za one koji putuju iz daljih krajeva postoji mogucnost da dodju dan ranije, smestaj u ugostiteljskom objektu Rtanj, prepustam vama da se sami dogovorite za smestaj, na ovom linku mozete videti ponudu smestaja i cene.

Trek mozete skinuti sa Staza i Bogaza
http://www.stazeibogaze.info/2010/01/17 ... elo-rtanj/

Pa ko je zainteresovan nek se javi.
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by bluealek »

Ako sam dobro zapamtio najavu, tog dana i Nikola Radojević vodi grupu iz Železničara istom putanjom na vrh. Ja još nemam neki konkretan plan za taj termin (daleko je 25. decembar), pa ako budem slobodan nije isključeno da ću da vam se pridružim. Za promenu, da se malo ide i pešice na vrh ;-)

Inače, mi smo spavali kod Balaševića kada smo organizovali akciju Jeep Kluba. Smeštaj je zaista vrhunski, a možemo da dobijemo polupansion po ceni od 1.930 dinara.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Rtanj 25. decembar

Post by Grujic »

Ja se prijavljujem, jos samo da vidim za prevoz iz Novog Sada ili bar do Beograda pa sa nekim u kola.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Rtanj 25. decembar

Post by KUSHA »

U ovakvom sumornom vremenu ovo dodje kao pred novogodisnja poslastica.Apsolutno sam za.Potrudicu se da organizujem ekipu iz Kraljeva a i sin mi je skoro izrazio zelju da ide na Rtanj.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by barda »

To mu dodje fribajkerska proslava nove godine :)

Ja najverovatnije ide, i to u subotu sa noćenjem, videćemo koliko će biti slobodnih mesta... ima još vremena... :P
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
sssasa
Freebiker
Posts: 116
Joined: 07 Apr 2009, 17:48
Location: pozarevac

Re: Rtanj 25. decembar

Post by sssasa »

...da ja ne govorim u ime ovo malo ljudi iz Pozarevca ali mislim da ce te imati drustvo s ovu stranu :-). Ja dan pre toga stizem iz Austrije pa se nadam da cu vam se pridruziti.

pozadrav
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by rajko55 »

Pozdrav , za sada stižemo Mlađa i ja , i ako ovaj jebivetar što samo skita po Evropi :lol: stigne ima mesto u autu pošto krećemo 25 ujutro i susret sa ostalima kod Balaševića na gibanici ili na startu uspona sa severne strane.
pozdrav i neka gojzerice šetaju
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by barda »

Rajko je pronašao sliku kapele na Rtnju koja je dignuta u vazduh 90-tih godina zbog priča o zakopanom blagu....

Na žalost nije prošao ni predlog obnove u ovo akciji - http://www.mestokojevolim.rs/predlozi/mesto/60

Ali bi mogli mi da napravimo akciju Kamen po kamen i svaki planinar da iznese po jedan kamen kao doprinos obnovi kapele!
Mogao bi i Jeep klub da učestvije u akciji kao znak podrške :wink:

I da počnemo na katolički božić 25.decembra...
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Rtanj 25. decembar

Post by Grujic »

A najjaci od nas nek iznese dzak cementa :) pa nek ostane za prolece kad izguramo i mesalicu :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by barda »

Prenosim vam i utiske Boleta, koji je i rodom iz Krivog Vira (i koji će najverovatnije i ići sa nama sledeće nedelje)

Kad pomislim na tu kapelu, obuzme me velika ogorčenost prema našem srpskom narodu. Kakva je to bagra koja ništa ne zna svoje da ceni niti sačuva. A toliko je gramziva na pare da je to neverovatno. Ti ostaci su zapravo spomenik srpske naravi. O tim Nemcima stariji ljudi još po Krivom Viru još pričaju kakva su sve dobročinstva činili okolnom kraju. Svakako bi je trebalo obnoviti.

* * *

"Na Šiljku, najvišem vrhu Rtnja, je 1935. godine, nakon smrti Julijusa Minha, vlasnika rudnika "Rtanj", izgrađena crkvica-kapela, a u njenoj izgradnji učestvovalo je oko 1.000 radnika, (sav potreban materijal i kamen za izgradnju dopreman je na vrh Rtnja magarcima) i od tada je postala simbol ove planine. Crkvicu je podigla Julijusova supruga, Greta Minh, u znak sećanja na muža i osveštana je 1936. godine. Porodica Minh je bila vlasnik rudnika "Rtanj" sve dok ga nisu "oslobodili" partizani, (Prle i Tihi, možda - prim.aut.), a Greta je sve do svoje smrti, 1947.g. živela kod porodica Stamenković i Radenković u naselju Ilino na Rrtnju. Nažalost, savremeni tragači za zlatom, verujući u priče o zakopanom blagu u kapeli, razrušili su ovu građevinu i samo deo istočnog zida još odoleva zubu vremena. "

http://www.soko-banja.org/index.php?opt ... 3&Itemid=1
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by rajko55 »

Lepo je Barda ovo što predlažeš i slažem se ,
Što se tiče polaska na uspon u 7,30h mislim da je prerano a i mi što stižemo taj dan treba da vampirišemo sa polaskom, mislim da 9 h za polazak na uspon savim odgovara većini (i Božićni uspon kreće u 9h) pa razmislite o satnici polaska a u 7.30 možemo se naći na gibanici u Timočkoj kapiji (ex Balašević).
pozdrav i neka se okreću pedale i šetaju gojzerice
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by bluealek »

barda wrote: Ali bi mogli mi da napravimo akciju Kamen po kamen i svaki planinar da iznese po jedan kamen kao doprinos obnovi kapele!
Mogao bi i Jeep klub da učestvije u akciji kao znak podrške :wink:
http://www.jeep-club.rs/forum/index.php?topic=245.0 8)
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Rtanj 25. decembar

Post by Бранко »

Драги фрибајкери,
свим срцем сам за и потпуно подржавам идеју да некако помогнемо да се капела на врху Ртња обнови. Високо ценим племенитост, љубав и наклоност породице Минх према према нашем крају и народу. Учинимо ли то самоинцијативно и организовано, како и приличи цивилизованим друштвима, доказаћемо да вредимо. Дакле, у праву сте, камен по камен у ранац и навише, на врх. Можда би и најбоље било када би сви-планинари, бајкери, Салетови џипови, дакле сви и свако на свој начин то урадили истовремено ,у једном великом походу. Толико смо пута гурали бицикле са бисагама тешким као камен негде небу под облаке да би ми овај догађај био врло лак. И били би двоструко срећнији.
П.С. Ваљало би да, након свега, негде уз капелу оставимо поруку : ОВДЕ НЕМА ЗЛАТА !!
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Rtanj 25. decembar

Post by bluealek »

Branko, razumem entuzijazam, ali kada se planira tako nešto treba biti malo i racionalan. Da li znaš koliko je svaki kamen težak, i koliko je kamenja bilo uzidano u kapelu? Možeš li da pretpostaviš koliko bi izlazaka bilo potrebno kada bi svako sopstvenom snagom teglio kamen? To bi pre ličilo na neku kaznenu ekspediciju nego na poduhvat. Budimo realni - ne može se tako. Drugo, čak i kad bismo krenuli tako kao što su svojevremeno robovi faraonima gradili piramide, bojim se da bi se vrlo brzo neke strukture u državi pobunile i pokušale da nas osujete u tome. Ako zaista želimo da uspemo, treba nam institucionalna koordinacija napora i određene dozvole. Danas čovek više ne može ni rođenu kuću da renovira bez da dobije blagoslov od opštine, a kamoli da obnavlja neki istorijski spomenik ko zna gde. Dakle, mislim da je redosled događaja i koncepcija rada na tome koju sam izložio u svom predlogu na Jeep Club sajtu zapravo jedina realno moguća. Treba nam koordinacija sa državom i treba nam tehnika.
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Rtanj 25. decembar

Post by Бранко »

Сале,
попуно си у праву. Мој пост више говори о мом ставу него о мом плану. Тај излазак на врх је симболичан, говори о нама. Јасно је да држава треба да уради све што је до ње ако јој је стало; дозволе, копије планова, пројекат итд. Ако институције (држава) хоће да помогну, а нико им то не брани већ деценијама, све би могла да заврши за 2-3 сата хелихоптером. Битна је идеја, бар почетна.
Post Reply