Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Ivan
Posts: 20
Joined: 01 Sep 2006, 15:06

Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by Ivan »

UPOZORENJE: Ovo je tema sa puno slova! Koga mrzi da cita nek' preskoci do postova sa slikama (i u njima ce biti puno slova ali barem ima slika da skrenu paznju :D )

Ovo je tura koju planiram odvozati barem 7-8 godina. U planiranju sam najdalje stigao jedne godine kada sam odlucno rekao: "E, a bas bih mogao... Mozda..." Tada sam cak u par navrata i zagledao usputna potencijalna prenocista. Originalni "plan" je podrazumevao najkraci moguci put: Sarajevo-Sokolac- Vlasenica- Zvornik- Loznica- Sabac-NS. To je 300km, mozda koji preko toga. Svake godine voznja je ostajala u domenu nerealizovane ideje. Razlog je uglavnom bilo to sto mi sezona ozbiljnih voznji u proseku traje 2 meseca nakon cega nadjem neku drugu zanimaciju, dakle nikada nisam bio ni priblizno dovoljno utreniran da bih se odvazio na 2-3 dana celodnevnog grbavljenja na biciklu.

Ova sezona je drugacija. Ova sezona je bolja! Jos zimus sam poceo redovno vezbati sa tegovima, povremeno ici na trcanje. Bicikl se vozio svakog dana kada je vreme licilo na nesto. Kada je doslo lepo vreme i kada su pocele ozbiljne voznje odmah je bilo jasno da su te predsezonske pripreme imale efekta: voznje su brze, uzbrdice nisu vise toliko strme, ledja ne zabole toliko brzo... Naravno, nije dugo trebalo da se crv ponovo uvuce u podsvest. Vremena imam (jedna od retkih prednosti dugogodisnjeg studiranja), volja je tu, snage i kondicije valjda imam (do sada nisam imao prilike da vise dana uzastopno vozim tako velike kilometraze. Uglavnom sam bio fokusiran na pojedinacne, brze voznje).

Plan? Doziveo je ozbiljnu transformaciju. Odustao sam od prvobitne trase. Trenutna me vodi preko Visegrada-Uzica i Valjeva. Nemam pojma koja je kilometraza u pitanju, necu previse da se opterecujem planiranjem :) Ako budem raspolozen i imao snage lako ce se tu ubaciti i jos neke obilazne deonice, potpuno sam fleksibilan.

Sator ili motel/hotel? Sator! Zato sto mi to zvuci nekako ispravno, logicno... Zato sto ne znam gde usput ima smestaja, zato sto necu da dajem pare za spavanje. Zato sto nikada nisam radio nista slicno (kampovanje sa roditeljima pre 15 godina se NE racuna :D )

Zasto specijalka? Zato sto... Procitao sam negde: Adventure is taking inappropriate equipment to out-of-the-way places. Ta izjava mi se svidja. Volim avanture. Drugi, mnogo prakticniji i zapravo pravi razlog je to sto me u Sarajevu ceka bicikl koji treba da prevezem u Novi Sad :D Posto na raspolaganju nemam auto a ni kombi ostaje jedino pedaliranje. Naravno da na tom biciklu nisam napravio ni kilometra do sada, cisto da stvar bude jos zanimljivija :)

Oprema? Sator za jednu osobu, vreca za spavanje minijaturnih dimenzija, civilni sorc, majica i papuce, biciklisticki dres, kaciga, rukavice i sprinterice, fleece duks i kabanica, 2 para carapa. Pribor za krpljenje guma, 2 imbusa i to je to sto se tice alata. Fotoaparat naravno. Upaljac. Potpuno minimalisticko pakovanje, sve kompletno je tesko 3.5kg. Hranu i vodu naravno kupujem usput, nista ne vucem sa sobom.
Dugo mi je problem predstavljalo kako da to sve smestim na bicikl. Klasicni pak-treger mi se nije kupovao a ni ne znam da li ih je moguce montirati na specijalke. Ranac nije dolazio u obzir! Znam kako izgleda voziti par sati sa torbom na ledjima, to iskustvo ne zelim da ponavljam tokom nekoliko uzastopnih dana... Ostaje nosac koji se kaci na cev sedista. Naravno, dugo vremena nisam mogao da ga nadjem u prodaji. Kada sam konacno uspeo da ga kupim postalo je jasno da vise nema nazad. To je definitivno i potvrdjeno kada sam kupio vrecu, jedini deo opreme koji mi je nedostajao. To je ujedno bilo i prvo vece da sam imao problema sa spavanjem; izvesnost putovanja je postala potpuno ocigledna, nazad vise nije moglo :)

Kada sam kompletirao svu opremu napravio sam celu jednu probnu voznju od cak 30km, cisto da isprobam sistem pakovanja, ponasanje natovarenog bicikla. Logicno, bolje je da nesto pokaze svoje nedostatke na 15km od kuce nego na 300. Test je dao potpuno zadovoljavajuce rezultate: nista nisam izgubio, nista ne ometa pokrete nogu. Sa te probne voznje je i ova fotka, cisto da vidite kako to sve izgleda na biciklu.

Image

Image

Jedino mi se ne svidja sto ovaj sistem opterecuje ram bas na mestu gde mi je jedan vec pukao ali zaista ne mogu nista da uradim po tom pitanju. Racunam da je to isto kao da bicikl vozi neko 10-15 kila tezi od mene a posto ja nisam deb'o onda ni to nije problem :)


Ovo je bilo nesto poput uvoda, najave. Voznja tek treba da se desi, sad, od srede pa narednih par dana :) Veceras putujem za Sarajevo, sutra pravim kracu probnu voznju tamo, a prekosutra krecem na Pravu Stvar.

Od veceras pa do povratka necu imati pristup internetu. Ako neko bude zeleo da se usput upoznamo ili jednostavno pruzi podrsku neka mi posalje SMS na 064/27-42-128.
User avatar
IONE
Posts: 62
Joined: 04 Aug 2008, 00:50
Location: Sabac

Re: Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by IONE »

Koliko dana planiras turu tj. kada si u Sapcu ... da opravimo neku pratnju i osvezenje :D

Obavezno ponesi dve unutrasnje gume da se ne bi "cimao" sa krpljenjem(osusio se lepak,nece flekica da 'vata,defekt na prometnom putu + 'lada nema i sl.) a flekice uposli na pauzi ili na zavrsetku ture.
Probaj da namestis ranac vodoravno u odnosu na tocak,ovako je lose rasporedjena tezina + kvari aerodinamicnost drumasa.

Prosle godine sam napravio trodnevnu turu(Sabac-Pale,Pale-Tara,Tara-Sabac) putevima kojim ces pedalati https://picasaweb.google.com/IoneSabac/ ... mnaSabac02
Mediokritet je pojeo disidenta...
http://www.google.com/profiles/IoneSabac
User avatar
Ivan
Posts: 20
Joined: 01 Sep 2006, 15:06

Re: Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by Ivan »

Pravo da ti kazem ne znam koliko ce mi vremena trebati. Nisam ni gledao tacnu kilometrazu. Ocekujem izmedju 5 (optimisticno) i 7 dana, ne opterecujem se time. Jednostavno ne znam koliko cu moci da prelazim dnevno. Imas moj broj, javi se za koji dan pa cu moci preciznije da odgovorim, kada vidim kako mi ide.

Gume se obavezno nose, bez toga ni do trafike :) I ja sam hteo da torba stoji uzduzno al' nosac je nekako suvise kratak za to plus sto sam imao i torbicu ispod sedista. Videcu na drugom bajku da li ce moci tako da se namesti. U svakom slucaju bi to bila puno bolja opcija.

Od celog puta meni je poznata samo deonica od Sarajeva do Sokolca i od Sapca do NS, ostalo sam prosao jednom, autobusom, pre 10 godina :D

Hvala na savetima i predlozima. Pogledao sam slike, svidja mi se kako to sve izgleda :)
User avatar
IONE
Posts: 62
Joined: 04 Aug 2008, 00:50
Location: Sabac

Re: Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by IONE »

Os 15-og pedalam za Herceg Novi preko Bosne,mozda se mi i sretnemo na putu :D
Tipujem da ces preci za maksimum 4 dana :wink:
Mediokritet je pojeo disidenta...
http://www.google.com/profiles/IoneSabac
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by IRalic »

Prosao sam prosle godine autom Sarajevo-Sokolac. Put je ok, i spust je fantastican.Naravno tek posle duuugor uspona iz Sarajeva na "ravnu" Romaniju ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Sarajevo-Novi Sad. Naokolo. Specijalkom.

Post by shebez »

Voznja je izvedena, pogledaj te kako je bilo u turoteci...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply