Golija, 9. i 10. oktobar

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Hajde prvo da se neke stvari dogovorimo pre nego što nacrtam definitivne trase vožnji za ovogodišnju Goliju.

Namera mi je bila da ove godine malo priđemo s druge strane, odnosno da napravimo dve kružne vožnje s bazom na Golijskoj reci (to je ono gde smo se sklonili od kiše prošle godine, ako se sećate). Poznata je stvar da tamo malo drpaju što se cene prenoćišta tiče. Zvao sam ih malopre, kažu najbolje što mogu da mi daju je 1300 dinara prenoćište s doručkom. To bi bilo 2600 dinara za dve noći. Da li vam to odgovara? Problem je što na toj strani nema baš nekog velikog izbora (ili sam samo ja loše informisan).

Ako imate neki bolji predlog (kvalitetniji, jeftiniji, zanimljivije geografski pozicioniran), slušam. Hoću da apsolviramo pitanje prenoćišta pre nego što nacrtam trase, jer od toga sve zavisi.

Izvin'te što je ova priča krenula tako kasno, jednostavno ne stižem od posla (ne žalim se, samo konstatujem). Ja bih inače vrlo verovatno opet išao gore nekim službenim autom pa produžio boravak još dan, dva da odradim posao (ne bih ga koristio u subotu i nedelju kao prateće vozilo, jer u ovom scenariju za tako nečim realno nema potrebe).
lesandro
Freebiker
Posts: 36
Joined: 19 Aug 2009, 12:07

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by lesandro »

Koliko se secam ispred tog objekta ima mesta za satore. To bi moglo pojeftiniti citavu pricu?
Mada predvidjaju jutarnje temperature oko nule :?
Ako bi tura bila kruzna to bi znacilo da satore i vrece ne moramo vuci sa sobom vec ih ostavimo u vozilima!
Ne znam, samo razmisljam naglas...
User avatar
fermax
Posts: 43
Joined: 13 Sep 2010, 19:03
Location: Beograd

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by fermax »

Mudro je da se u ovo doba godine voze ture iz jedne baze. Zvuči malo komformistički,ali dobro je da stvari budu na suvom(ako može da se bira). Ko se jednom o mleko opeče i u jogurt duva :lol: . Meni je OK cifra.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by KUSHA »

Kraljevačkoj a mislim i niškoj ekipi više odgovaraju već isprobana mesta za noćenje,Milići i Odvraćevšnica.Evo jednog treka koji bi mogao da se ubaci za prvi ili drugi dan.http://files.duborezac.webnode.com/2000 ... 064km..gpx.evo i jedne zanimljive karte.
Attachments
Rudno.jpg
(157.12 KiB) Downloaded 468 times
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by Milan »

Mislim da je Golijski dar sa svojom lokacijom, lepim apartmanima i cenom oko 650 din za prenoćište dobra alternativa. Apartmani su četvoro i petokrevetni sa kuhinjom.
http://www.golijskidar.com/index_sr.html
No temperatura jutarnja od 0-2 i dnevna od 10-12 me opasno odvlači od bajka i prebacuje na neke pešačke ili auto varijante.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Da, ako je zaista 650 dinara deluje kao odlična alternativa. Imamo li tačne geografske koordinate Golijskog Dara? Jel to u neposrednoj blizini Golijske reke, ili negde bliže Ivanjici?

S druge strane, treba uvažiti i sugestije Kraljevačkog dela ekipe da njima daleko više odgovara da se ponovo baziramo na istočnim delovima Golije. Daleko od toga da smo iscrpeli taj prostor, oko Rudnog ima još puno zanimljivih krugova koje bi valjalo izvesti, a možda je i pravi trenutak da krenemo malo ka Čemernu kako je Kuša sugerisao.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by Milan »

http://hotfile.com/dl/73947113/1dce1d8/ ... r.kml.html
Koordinate Golijskog dara
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Golijski dar je očigledno na lokalitetu Bele Vode, nekih desetak kilometara severnije od Golijske reke. Možda bi se lokacija i mogla smatrati za prilično zahvalnu, mada ne treba gubiti iz vida je je upravo u tom kraju deo prošlogodišnje grupe u pokušaju praćenja zacrtanog treka zabasao u teško blato :wink: . Ja sam trenutno u proučavanju Kušinog predloga i razmatranju ideje da li bi bilo smisleno da se ove godine baziramo na Čemernom i Radočelu, da preskočimo centralni masiv Golije i Jankov kamen? To bi nam omogućilo dve noći u motelu "Radočelo" u Milićima, koji dobro poznajemo i za koji se može reći da je provereno kvalitetan smeštaj po vrlo povoljnoj ceni. A i blizu je Kraljevačkoj ekipi.

Čemerno koliko vidim na Google-u ima odličnu mrežu šumskih puteva, čitavo more mogućnosti gde je prilična muka odabrati najbolju. A drugi dan bi mogao da bude krug po Radočelu, preko Rudnog. U svakom slučaju, mislim da bismo najkasnije sutra pre podne morali da donesemo konačnu odluku i rezervišemo smeštaj.

Javor + glavni greben Golije (noćenje Golijska reka, Golijski Dar ili Odvraćenica)
ili
Čemerno + Radočelo (noćenje u Milićima)
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by KUSHA »

Ne znam da li su i drugi stekli utisak kao i ja da smeštaj Golijska Reka ne odaje toplinu kakvu imaju u Milićima i Odvraćenica.Golijski dar mi po slikama izgleda primamljivo pod uslovom da imamo spremljena drva za loženje.Pozicija Bele Vode daje nam mogućnost obilaska dela Golije a i dela Javora.Što se tiče Čemerna to je sve provereno i putevi su odlični,Radoćelo takodje samo vreme da posluži.Šte se dešava sa zainteresovanim učesnicima već im je hladno a još nisu ni pošli.Javite se ljudi prokomentarišite po koju rečenicu,guknite dal ste živi.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Čitavo veče buljim u Google Earth, turističke i topo mape i isctah već par stotina kilometara mogućih puteva na raznim stranama. Kad već potežemo na put, stalo mi je pre svega da se za ta dva dana spreme dve savršene vožnje koje bi išle trasama različitim od onih koje smo do sada vozili, jer taj teren to apsolutno omogućava. Bacite pogled na:

http://www.freebiking.org/RAZNO/cemerno_krug.gpx

To je jedan prilično ambiciozan krug po Čemernu, dvadesetak kilometara duži od onoga što je Kuša predložio, nacrtan na osnovu Google Earth-a; daleko duže ide po samom grebenu Čemerna, a putevi bi trebalo da su pretežno vrlo solidni. Uspon jak, ali (barem se meni tako čini) provozan. Možda je Kušin predlog razumniji za kratak jesenji dan, jer je ovo ipak 59 km.

Gledam Radočelo preko puta, zumiram Krivaču do najsitnijih detalja i što više zagledam to sam sigurniji da postoje solidne staze koje idu na sam vrh, a dalje sa njega se spuštaju prema Rudnom. Doduše, to su ipak samo šumske i livadske staze, ništa nalik onome po čemu sam crtao trek na Čemernu, pa se plašim da bi možda bilo previše pokušati proturiti bajkersku trasu baš tuda. Možda je razumnije hvatati put oko vrha Krivače (jedno 100-200 m ispod vrha)? Ili bi možda, s obzirom na generalno oštru konfiguraciju terena po Radočelu, najrazumnije od svega (barem ako nam je stalo da ljudi više pedaliraju nego guraju i nose bicikle) bilo uhvatiti onaj put od manastira Studenica ka Rudnom i zaobići Krivaču i najveće divljine Radočela u malo širem luku? Recimo, zatvoriti krug tako što bismo se od Rudnog spustili na Deviće i natrag asfaltom? Ili možda onim putem oko Crepuljnika iznad Košaninovih jezera kojim smo se pre dve godine peli? Nizbrdo bi to bilo prilično opušteno.

Znam da se većini verovatno ova košava i hladnoća trenutno uvlače u kosti, ali očekuje se da će vikend biti sunčan i topliji, sa temperaturama u proseku višim nego što smo ih imali u prethodne dve godine na Goliji. Tako da nema mnogo razloga da zazirete od lošeg vremena (u svakom slučaju će biti bolje nego što nam je bilo na Besnoj Kobili).
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Bacite pogled i na ovaj krug od 55 km preko Radočela (Krivače), Rudnog i Devića i recite kako vam se čini:

http://www.freebiking.org/RAZNO/radocel ... devici.gpx

Ako pogledate visinski profil, videćete da je uspon na Radočelo prilično ekstreman, u proseku preko 10%. Nisam načisto da li bi možda bilo pametnije obrnuti smer? Umerenija alternativa ovome moglo bi biti potpuno preskočiti uspon na Krivaču, već se umesto toga opredeliti za daleko umereniji put od manastira Studenica ka Rudnom. To bi svakako bilo vozno, mada bi to dodalo još nekoliko kilometara u dužinu trase.
User avatar
Polar
Freebiker
Posts: 308
Joined: 11 Sep 2009, 18:33
Location: Beograd

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by Polar »

Ja čekam potvrdu iz servisa,da će mi auto biti gotov do petka i krenuo bi u subotu rano ujutro,jer u petak imam neke obaveze,koje ne mogu da pomerim.
Verujem da će te odabrati i smeštaj i rutu koja će nam pružiti maksimalno zadovoljstvo u vožnji bajseva.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by barda »

Ljudi, srećan put i vedro vreme!

Ja sam kod druga na svadbi - nadam se da ću sledeće godine okusiti Goliju :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by bluealek »

Možda je Kušin angažman u ovoj temi bio ključan da prelomim za Čemerno i Radočelo ovoga puta. Nije isključeno i da je prognoza jutarnjih temperatura reda -5 za Sjenicu odigrala neku ulogu da se malo povučem od razmišljanja o Golijskoj reci i svemu tome što vuče ka Pešteru :wink: . Nadam se da ste saglasni? I Čemerno i Radočelo imaju šta da ponude, u pitanju su vrlo lepi tereni koji se doduše ne zovu Golija, ali su unutar parka prirode Golija i predstavljaju sa njom jedinstvenu ambijentalnu i geomorfološku celinu.

Zvao sam Dragoslava iz motela "Radočelo", neće biti problem oko smeštaja - limit je 20 ljudi, a imam neki utisak da će nas ove godine biti manje.

Uskoro ću da sklepam i zvaničan program i da ga okačim.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Golija, 9. i 10. oktobar

Post by alazovic »

Lepote tog kraja naravno možete da pogledate i na http://www.stazeibogaze.info/2010/08/23 ... ice-31-km/ gde su zajedno moj i Kušin trek.
Podržavam spavanje kod Dragoslava i zbog odnosa kvalitet/cena, zbog tradicije koju smo ustanovili pre 3 godine (nadam se da Mirko sa Odvraćenice neće da se naljuti, ali ispeglaću ja to lično :)), a i greh je da FB populacija ne proveze prelepe planine Čemerno i Radočelo.

Ja u subotu idem na rođendan Raškovoj ćerki i nema mi bežanja.
Napravite lepu satnicu za nedelju, za uspon na Radočelo i verovatno dolazim autobusom do 8 sati pred motel ako ponovo sebi ne nakokam neku obavezu.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply