Uzbrdo... pa ... nizbrdo

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Uzbrdo... pa ... nizbrdo

Post by držnedaj »

Ovaj predlog ne uključuje nikakave točkove i zato možda u potpunosti odudara od tema, predloga i ideja vezanih za freebiking pokret. Ali kako su mi freebikeri kao narod daleko draži od ostalih udruženja raznih aktivnosti a pri tome vole da idu i uzbrdo i nizbrdo na svom biciklu ne mareći za motorizovanu populaciju, svoj predlog izlažem baš ovde.

U suštini nije to ništa novo, samo je jedan drugačiji vid rekreacije.
Znam da medju bajkerima ima i planinara a verovatno i skjaša. Ako ima ujedno i planinara i skijaša (snowboardera) imam jedan predlog za vas.

Znate kad leti planinarite pa se penjete na sve te silne vrhove i onda sedite gore i uživate u uspehu i pogledu, a onda dodje momenat da se morate spuštati nazad pa pomislite, zar već, jel baš moram, i slično. Spuštanje sem ako ste na bajku pruža uvek manje zadovoljstva nego penjanje.

Pošto je zima vreme snežnih padavina izlazak na vrh bilo koje planine predstavlja svojevrstan uspeh. A ako bi smo tome pridodali iznošenje ski opreme na vrh, ovde navodim snowboard, pošto to vozim, to bi bio još jedan uspeh.
U Srbiji je sve nekako u znaku trojstva, tri put se ženiti, tri dana slaviti slavu, tri put se ljubiti i tako dalje... onda bi na ta dva uspeha mogli da pridodamo i treći a to bi bilo spuštanje snowboardom (skijama malo teže) niz padine osvojenih vrhova.
Naravno to zahteva odredjeno skijaško iskustvo (poprilično) kao i napor da se dodje do željenog vrha.
U Srbiji ima par zanimljivih mesta za takve akcije, Divčibare ( sa Paljbe ka Kozomoru pa na železničku stanicu Razana), Rtanj, Goč, delovi oko i iznad Ibra kod Ušća, verujem i Kopaonik, Stara planina.
To bi praktično značilo odlazak na planinu i spuštanje do njenog podnožja uz povremeno hodanje, probijanje kroz šumu i sve ostalo.
Naravno pod uslovom da ima puno snega i da imate neku stariju ili rezervnu opremu za koju nećete mariti i ako je skršite.
Uf...ovo ispade podugačko. Ne predlažem da budem vodja, već tražim kompanjerose ili barem neke savete, tj, dobra i moguća mesta za izvodjenje ovakvih stvari. U svemu ovome ima mnogo "ako" ali bez ako nema ni realizacije.
Ovo sve iz razloga što put u Francusku Paraliju sa milion skijaša i ždranje banjalučkog ćevapa i domaće proje i 25 sati klackanja u autobusu za samo 250 eura za mene ne predstavljaju vrhunske čari skijanja.

To vam dodje nešto kao vožnja bajsa samo u zimskim uslovima. A Srbija i da kažem Crna Gora su nam praktično ispred nosa.

Očekujem sugestije predloge, pljuvanje i sve ostalo što ide po redu.
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Uzbrdo... pa ... nizbrdo

Post by sboris »

Hm, a jesi li video turno skijanje, tj. ski touring. Koliko znam ima ljudi u Srbiji koji se time bave.

Baš mi neki rekoše da bi rado probali od Babinog Zuba to Toplog Dola na turno skijama.
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Re: Uzbrdo... pa ... nizbrdo

Post by držnedaj »

Čuo sam. Sa tim možeš i uzbrdo i nizbrdo al te skije su nešto nenormalno skupe a i ja sam "daskaš". Ostala mi navika od skejta, šta ću.
Post Reply