Valjevske planine, 12. juli

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Valjevske planine, 12. juli

Post by bluealek »

Kao "utešna" zamena za Pešter koji smo zbog nepovoljne meteo prognoze odložili za neki stabilniji vikend, evo par zanimljivih krugova koje bismo mogli da izvezemo na području Valjevskih planina u nedelju 12. jula. Jedan je na Povlenu, drugi na Divčibarama, oba slične dužine (61, odnosno 58 km) i količine ukupnog uspona (oko 1000, odnosno 1100 m). S obzirom da smo u "monsunskom" periodu trudio sam se da i jedan i drugi imaju barem oko 50% asfalta, kako bismo mogli malo da predahnemo od vlažnih šumskih puteva i vožnje učinimo nešto opuštenijim. Ipak nemojte kretati bez guma koje se pouzdano ponašaju u blatu!

Image

Ako odlučite da napravimo krug po Povlenu, parkiramo kod manastira Lelić iznad Valjeva i preko Magleša se uspinjemo na lep šumski put oko najvišeg vrha Povlena stigavši njime do Debelog Brda, od koga nastavljamo dalje ka Jablaniku kao najvišoj tački našeg puta (1274 m), odakle se spuštamo ka manastiru Pustinja i preko Poćute hvatamo put kroz kanjon Sušice natrag ka Leliću. Ovaj krug po želji i potrebi može da se skrati za oko 30% tako što bismo se od Debelog Brda spustili asfaltom ka Poćuti, umesto da produžimo do Jablanika.

Krug po Divčibarama kreće od parkinga pred hotelom Divčibare, da bi skrenuo sa asfalta ka Kraljevom Stolu i produžio grebenom polukružno preko Velikog i Malog Maljena do Tometinog polja, odakle se vraćamo na Divčibare asfaltom. Sledi još jedan spust asfaltom ka Bukovima i dalje ka Valjevu, da bismo skrenuli makadamom uz dolinu reke Kozlice koji će nas izvući na izuzetno lep greben Pejara, kojim se vraćamo na Divčibare. Ovaj krug je tako osmišljen da i njega možemo da presečemo na pola, tako da imamo opcije i za celodnevnu i za poludnevnu varijantu.

Evo trekova za vaše GPS-ove:
http://www.freebiking.org/Najave/Ture/v ... _2009).zip

Razmislite koja vam se vožnja od dve predložene više dopada, pa da se okupimo u nedelju između 6 i 7 ujutro i da zapucamo put Valjeva da se dobro napojimo prirode i lepih vidika. Sve je to blizu, reda veličine 120 km, tako da ćemo brzo stići i malo goriva do onde potrošiti (što znači da će nas i sam izlet koštati simbolično).
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by VladaS »

Obe varijante su jako lepe, mozda za nijansu navijam za Divcibare, jer sam nesto jako slicno vec vozio u par navrata na Povlenu, ali i ako to bude svejedno, apsolutno sam za pedalanje u nedelju...
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by arxmilan »

ja sam za varijantu koja ima sto manje ASFALTA...sto manje ASFALTA.pa eto sale stavi moj glas gde mislis da treba...ako mogu, voleo bi i da rezervisem mesto kod tebe..inace sto se tice blata..od koga se svi pribojavaju ja sam danas raspalio voznju po miljakovcu po sred nekih oranja i livada i nije mi bilo lose..
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bluealek »

Bez brige Milane, nisu to beogradski asfalti, ovde automobili skoro da i ne prolaze, a ovi putevi se razlikuju od ostalih šumskih puteva samo po tome što je zemlja presvučena slojem asfalta :D Ostale nuspojave koje obično asociramo sa asfaltom tamo ne postoje...

Ako i drugi radije žele neku malo ekstremniju varijantu ili vam je ovaj teren koji sam predložio previše poznat, možda nije loša ideja da pogledate i kako su se Markowe i ekipa proveli s one strane Medvednika od 3. do 6. jula (zapadnije od onoga što sam ja predložio). Njegov foto album sa te ture nalazi se na http://www.mtbserbia.com/gallery2/v/Med ... July-2009/, evo i GE mapa za sva 3 dana koje mi je poslao, čisto da steknete bolju predstavu o tome gde se to tačno nalazi (uglavnom ih je orijentisao od severozapada ka jugoistoku).

Image
Image
Image

Ako preferirate da odemo na neki od ovih "Medvedničkih" krugova, recite :)
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bachaman »

Prolazio sam kroz te krajeve vishe puta i skoro da mi je svejedno. Sve mi se svidja 8)
Lelic mi je ostao u loshijem secanju, jer sam tamo imao zhestok pad, ali bih opet voleo da ga vidim :)
Mada i Divchibare imaju svoju char..hmm mljac :)
Kako god, idemo pa se mozemo usput dogovoriti, a ako je sada potrebno, izjashnjavam se za Divchibare.

btw..Boshko, Djordje, Igor i ja napravismo danas fin krug po okolini BG-a, taman smo se lepo zagrejali za nedelju i
na momenat zaboravili propushtenu turu po Peshteru :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by IRalic »

Da zagrejali smo se lepo :) ja nagurao citavih 92km dok sam dosao do grada i vratio se :)

I meni se nekako vise svidja tak krug oko Divcibara.
Uvek sam se zagledao u one planincuge sa leve strane puta kada se penje do Divicibara od Mionice,
bas ono kad se izbije skoro skroz gore, puca pogled na neke stencuge koje neko mogao pomisliti da su kakve Crnogorske :D

Pa eto .. ;)


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bluealek »

Ok, onda Divčibare :) . Ko može od moje trojke kod mene u 6:30 u nedelju, ko ne može pokupićemo ga usput. Naravno, ako jednodnevni izlet intrigira još nekoga sem "pešterske" ekipe, dobrodošao je još neki auto u konvoju.
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bachaman »

Pozvao sam i neke bajkere iz Valjevskog kraja, pa nam se mozda neko od njih pridruzi :D

Za moje saputnike vazi isto, (pola 7), chujemo se telefonom za detalje.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by shebez »

Sale ja vas cekam na ibarskoj kod Rusnja, nesto pre sedam.
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bluealek »

Računam da smo sve dogovorili.

Izvin'te što se nisam javljao ranije, otišao sam danas da pomognem Goci u izvođenju njenog izleta u kanjon Velikog Peka, pošto za razliku od mene ona isti nije otkazala (obaveza prema 38 prijavljenih učesnika, nedostatak termina za koji bi mogao da se odloži, itd.), što me je prilično ispunilo zebnjom. Ono što smo zatekli na terenu pokazalo je da je skepsa bila opravdana - silno narastao Pek, sa jakom maticom, potpuno zamućen, kao posledica gradonosnog nevremena i kiše koja je pljuštala čitave prethodne noći, onemogućio nas je da već na prvom prelazu bezbedno prevedemo ljude preko reke - matica je nosila mnogo gore nego na onim snimcima sa BG ulica, preteći da ljude ponese i dovede do ozbiljnijih povreda (korito je puno stena), ili čak utapanja. Zato smo, na moju sugestiju, odustali od daljeg prolaska kanjona i izlet preinačili u gljivarenje dolinom Todorove reke (zbog ovog kišnog vremena barem gljiva po šumama ima u izobilju 8) ).

S obzirom na vreme koje smo imali noćas i danas tokom dana, nije mi krivo što smo odložili Pešter za neki u ovom trenutku još uvek nepoznat termin, jer su uslovi za pedaliranje čak i u nižim predelima bili jako loši - na preko 1000 m sem kiše siguran sam da smo imali i maglu i hladnoću pride, a to bi zaista obesmislilo svaku vožnju.

Prognoza se za sada pokazala 100% tačna, pred kraj dana se razvedrilo i sutra ćemo vrlo verovatno za Divčibare imati lep, sunčan dan 8)
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by bachaman »

Ajde spavalice, gde ste svi :)
Dajte neke fotke!
Lepo smo se izvozali i donekle preboleli Peshter.
Saletu hvala na sjajno osmishljenom treku.

A sad dajte fotke :)
x3m_optimus
Freebiker
Posts: 121
Joined: 14 May 2009, 11:28

Re: Valjevske planine, 12. juli

Post by x3m_optimus »

E ljudi, kako je bilo !?
Post Reply