Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by bluealek »

Napravio sam detaljan program izleta na Pešter, imate ga na

http://www.freebiking.org/Najave/Ture/pester.html

Pošto sam ja predstojećeg vikenda poslovno odsutan, u ponedeljak ponovo u gradu, da bih u utorak i sredu bio u Mikuljskom manastiru na slavi, za eventualne dogovore vezano za Pešter ne ostaje nam puno vremena, odnosno vrlo je moguće da pre sledećeg četvrtka nećemo znati ko, kako i s kim (a već u petak dižemo sidro put Sjenice). Vremena za angažovanje minibusa i zezanje sa spiskom ljudi nema, dakle idemo svojim kolima, sa onoliko automobila koliko je potrebno da popakujemo sve ljude.

Kod mene u autu, iz Beograda, slobodna su TRI MESTA, dakle dobijaju ih oni koji mi se prvi jave. Najbolje da mi u narednim danima šaljete SMS poruke (na 064 1159852) da ste zainteresovani (pošto je sva prilika da češće neću biti u dometu nego što hoću), a ja ću pokušati, kada zaokružim spisak za svoj auto, da dojavim Aci ili već nekome da ovamo prenese da su mesta kod mene popunjena. U ovom trenutku, znači, 3. jula predveče, SVA TRI MESTA SU JOŠ UVEK SLOBODNA.

Što se ostalih tiče, tu vam je ova tema da se samostalno međusobno organizujete i popakujete po automobilima - nadam se da vam za to neće biti potrebna moja asistencija 8) ? Slobodno pozovite i naše prijatelje bajkere sa drugih foruma i mejling lista da nam se pridruže - cikloberzijance, ciklosvece, ciklonaute i sve one koje sam prevideo.

Vidimo se na vrelu Grabovice 10. jula uveče!

P.S. Kao što rekoh u zbirnoj temi o izletima u julu, u najavi imate sve, uključujući i .gpx fajl sa trekovima. Svi koji posedujete GPS-ove nemojte da vas mrzi da iste prebacite u svoje uređaje - opuštenije ćemo i sa više užitka pedalirati, umesto da se tražimo po planini.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by IRalic »

Eto pisi mene Sale kod tebe u auto.
Sa mojim jos ne znam sta ce da ispadne, moram da vidim s majstorom dal moze tako da se tera,
ili da se ipak ne salim.
Ako kaze da moze, i bude potrebe, voljan sam da ga angazujem pa cemo se lako pretumbati ako bude zainteresovanih.
Do Sjenice i nazad, Ibarskom, bi mu trebalo sigurno 40 litara benzina, sto je oko 4000 din valjda.
Kazem Ibarskom, jer mi se cini da je preko Ivanjice dosta brdovitije,a moj nema 250 konja ;)
a i verovatno je kvalitet puta na brskom nivou ? a Ibarska je relativno ravna i glatka.
Duze je jedno 70km, ali po odokativnoj proceni i za jednu i za drugu varijantu ce trebati oko 4 sata voznje,
tako da isti djavo, osim sto bi preko Ivanjice potrosnja goriva mogla da se znatno poveca, zbog dosta uspona.

Inace ja ko sto znate sam u Bataji, te sam i Novosadjanima usput, ako treba da im se popuni kakav auto.

Pa eto, dajte da vidimo koliko nas ima, i odakle, pa da se organizujemo racionalno :)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by VladaS »

Ja takodje idem. Kako stoje stvari, Sasinim rekreativnim vozilom...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by IRalic »

E dobro. Sale je vec popunio mesta kod njega, ne ukljucujuci mene.
Dakle ajd da vidimo ko bi sve da ide, i kako, pa da se iskombinujemo sto se prevoza tice.

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by bluealek »

Meni su se za prevoz prvi javili Vlada Sremčević, Shebez i Milan. Teoretski mogao bi se nabaviti još jedan krovni nosač, ali i inače neudobna zadnja klupa u Čirokiju za petog (onog koji sedi pozadi u sredini i "jaše" kardan) bi bila ekstremno neudobna, a mnogo veći problem je što bi bilo gotovo nemoguće u gepek u kome značajan prostor zauzima plinska boca upakovati kompletnu kamp opremu za 5 osoba. Hajde da vidimo koji auto još ide, pa da Igora spakujemo u isti.

Ja sam se inače upravo vratio sa snimanja za Auto Bild po Tari i moram vam reći da su ove svakodnevne obilne kiše natopile tlo po planinama preko svake mere, praktično svaki travnjak kad gazite po njemu ostavlja utisak da gazite po sunđeru. Na Predovom Krstu recimo teče voda na sve strane oko planinarskog doma, preko one livade gde su klupice praktično se čitavo brdo cedi dan i noć. Oni koji su tamo bili na Gocinom izletu u maju znaju da je ta livada bila SUVA, da se moglo bez problema ležati na njoj. Što se kretanja po putevima tiče, moguće je samo po dobro nasutim makadamima. Onog trenutka kada siđete na neki zemljani put to je glib do kolena (uz retke izuzetke). U ova dva dana koliko sam bio gore nije bilo hladno (temperatura 15-20 C), ali su se smenjivali sunce i žestoki, dugotrajni pljuskovi, tako da svako ko se zatekao tamo bez nekog prevoza sa krovom garantovano mu je bilo da će da iskisne do gole kože, i juče i danas.

Bojim se da se situacija sa Tare može preslikati na svaku planinu u Srbiji trenutno, tako da se može reći da je kretanje po šumskim putevima na biciklu (naročito onima koji nisu nasuti) ovog jula u Srbiji kontraindikovano. VEOMA strepim šta bi to moglo da znači za naš plan, jer sam trasu od Sjenice PREMA Sopotnici konstruisao bez ličnog iskustva prolaska njome, samo na osnovu Google Earth-a i topo mapa. Pokušao sam konsultujem i glavnog Sjeničkog rendžera u rezervatu "Uvac" Sretka Kovačevića, računajući da poznaje i taj kraj, međutim iz njegovih krajnje neodređenih odgovora na pitanje da li je bolje ići grebenom Ozrena do Jadovnika ili kroz Tičje polje i preko Bulinog groba stiče se utisak da on tuda nije ni prolazio, dakle bio bi to pionirski poduhvat, gde bismo se često suočavali sa strmim putevima kroz šumu, od kojih dobar broj kilometara verovatno nije nasut, što bi u ovim uslovima bilo nemoguće provesti i ostati u sedlu.

Zato ću, uprkos apelima da obavezno treba otići do Sopotnice, da isprojektujem i treću, kraću varijantu, koja bi bila samo uspon na Katunić, eventualno prečenje preko Malog Jadovnika do Gvozda i povratak preko Miloševog dola i Aljinovića. U OVAKVIM uslovima podloge, preći u jednom danu po teškom terenu 79 km uz oko 2000 m uspona, jednostavno NIJE REALNO. Ipak ne treba smetnuti s uma da u planinu idemo pre svega da doživimo nešto zanimljivo i da uživamo, a ne da nam se to pretvori u suvi mazohizam i dokazivanje da je nemoguće moguće. Nemojte da se razočarate ako Sopotnica bude morala da ostane za neku drugačiju kombinaciju.

Što se drugog dana tiče, tu uglavnom idemo po dobro nasutim putevima kraja koji je inače kraški i radi se o vrlo malim visinskim amplitudama (i čitav krug sam proletos prošao, tako da nema nepoznanica), tako da verujem da ćemo njega da izvezemo rutinski, iako ni on sa svih osamdesetak kilometara dužine nije za podcenjivanje.

Sretko mi je u telefonskom razgovoru nabacio da je vrelo Grabovice, gde sam planirao da noćimo, izletište preblizu gradu, i da bi tu mogli da nam smetaju klinci, a nije mi zvučao preterano uverljivo ni u odgovoru na pitanje da li je tu bezbedno ostaviti kola čitav dan dok smo na vožnji. Pominjao mi je i neko drugo mesto zgodno na kamp, malo dalje od Sjenice prema Jadovniku, sa česmom, pa ću pokušati to da lociram na karti i da se možda tu stacioniramo prve noći. Sretko inače tog vikenda ima neku novinarsku džipijadu po svom kraju, pa je pomenuo i varijantu eventualnog skraćenja trase tako što bi nam obezbedio ljude da nam preteraju kola do neke druge tačke pred kraj dana, ali mi to deluje malo previše komplikovano i neizvesno za organizaciju. Pogotovo što u ovom trenutku još uvek ne znamo ni sa koliko kola idemo.
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by bachaman »

Upravo sam se dogovorio sa Boshkom - X3m-om :) tako da ostaje jedno upraznjeno mesto za iRalica i njegov bajk (Igore - javi mi se na 065/8223823-Miroslav)
Jedini problemchic sa moje strane je neizvesno zdravlje, poshto sam neshto kilav poslednjih dana, ali se nadam da ce do petka sve biti ok.
Iskreno, malo su me poplashili onih 80km i 2000m visinske razlike planirane za prvi dan. Trenutno se ne osecam sposobnim za to, ali kao stho mi Sale malopre reche, postoji mogucnost da se taj put skrati, a to cemo se dogovoriti na licu mesta.
x3m_optimus
Freebiker
Posts: 121
Joined: 14 May 2009, 11:28

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by x3m_optimus »

Boško ovde... Sad sam se čuo sa Miroslavom i idem sa njegovim kolima. Mislim da mi je spomenuo da ima jos jedno mesto, ali o tome će se on izjasniti ovde.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by IRalic »

Evo ja se takodje upravo cuo sa Miroslavom (bachaman) i popunio to jedno mesto.

Tako da, koliko sam shvatio, imamo trenutno dva napunjena auta sa ukupno 7 biciklista.

Inace navijam za to da ipak posetimo Sopotnicu :) Ipak krecemo ranom zorom, a dan je dug,
i cak da nam prosecna brzina bude 10km/h pa to je 8 sati voznje.
Nije lako, ali opet :)



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by bluealek »

Igore, na turama sa 2000 m uspona ne možeš da izvučeš prosek od 10 km/h. Na poslednjih n vožnji prosek je bio oko 8 km/h, u šta možeš i sam da se uveriš ako pogledaš statistiku trekova. Off-road vožnja po planini i vožnja po ravnom na asfaltu odnos brzine 1:3.
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by rajko55 »

Osmi stize bajsom diraktno u Sjenicu, a u petak cu se sa Saletom mob. dogovoriti radi tacnog mesta ili cu vas cekati u Sjenici.pozz
x3m_optimus
Freebiker
Posts: 121
Joined: 14 May 2009, 11:28

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by x3m_optimus »

Tooo Rajko! Idemo na pivo kad dodjes :D

Ajde bre Bachmane, mojne da si žena :lol:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by IRalic »

bluealek wrote:Igore, na turama sa 2000 m uspona ne možeš da izvučeš prosek od 10 km/h. Na poslednjih n vožnji prosek je bio oko 8 km/h, u šta možeš i sam da se uveriš ako pogledaš statistiku trekova. Off-road vožnja po planini i vožnja po ravnom na asfaltu odnos brzine 1:3.
Naravno da nisam razmisljao o asfaltu ;)
Koliko se secam, na Kucaju nijednom nismo pali ispod 12-13km/h, cak i onda kad smo nagurali preko 80km, i oko 1800m ako se secam.
Sad, mozda Jadovnik nije Kucaj ;) nisam strucnjak ;)


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by VladaS »

Upravo mi je Aleksandar javio da ima odredjenih problema sa vozilom na terenu, ukratko ostao je bez struje i tu nema nista od paljenja do daljnjeg.
Tako da u zavisnosti od punjenja mozda se vrati tek sutra u Bgd, u najboljem slucaju danas kasno.
A i tada treba videti u Beogradu kakve je prirode kvar, odnosno da li je umesno kretati na put za vikend ukoliko postoji sansa da se opet tako nesto desi.
Ukratko - mi koji po dogovoru idemo Sasinim dzipom trenutno smo pod ?
A o tome ce nacisto reci Sale po povratku, ubrzo i blagovremeno...
User avatar
bachaman
Freebiker
Posts: 158
Joined: 09 Feb 2007, 22:28
Location: Beograd
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by bachaman »

Auu ovo nam nije trebalo....
Gledam danas prognozu vremena za vikend i neshto mi ne deluje obecavajuce.
weather2umbrella.com kaze kisha u petak i subotu uveche.
Chekamo info od Saleta.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Pešter - Jadovnik, 10-12. juli

Post by alazovic »

Stvarno vam predvideli kišu za vikend...

Ma strpite se do sledeće nedelje, pa svi kod nas na Željin :P
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply