"Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

"Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

EDIT: Odmah na početku da ukažem na problem otvaranja slika pošto su mi već javili da ne rade linkovi. Ispitao sam stvar i postoji neki problem kod Picase pa neće da otori sliku kada kliknete na link, ako onda kliknete na Refresh opet neće, ali ako kliknete na adresu gore i lupite Enter onda će se slika otvoriti, a takođe će raditi i link u postu nakon toga. Izvinjavam se na problemu, ali nije do mene, ne znam zašto ovo ne radi kako treba, ali stvarno ne mogu prebacivati slike na drugo mesto i ispravljati.


Kao što je svima poznato, u izboru novih svetskih čuda naša Đavolja Varoš ima dobre izglede da se uvrsti u jedno od njih. Već godinama, možda čak i desetak godina imam ideju i želju da odem tamo, ali ne putem, preko Kuršumlije, jer sam već bio tako, već preko Radan planine na čijem zapadnom kraju se nalazi Đ.V. Probao sam pešice, lutao putevima koji odjednom nestaju, razvrtao se gledajući kartu koju smo koristili u osnovnoj školi za predmet "Naš kraj" (tako nekako beše)... ali sve je to bilo donekle neozbiljno, baš kao i ja. :) Ipak, osećaj da je to moguće, bolje rečeno potreba da to izvedem je preživela do danas, takođe, zadnjih godina sam vozio nekoliko puta po Radan planini i shvatio da je nešto tako sasvim moguće. Uz pomoć Google Earth-a sam našao put i konačno odlučio da tu ideju zaista sprovedem u delo.

Ovo je poziv svima koji žele da posete novo svetsko čudo, pre nego što ono to postane i uobrazi se, pa onda od silnih turista ne budemo mogli uživati u njegovom pravom samotnom ambijentu. Planirao sam da boravak na planini traje 4 dana, 2 dana vozimo do Đavolje Varoši i nazad, jedan dan odmaramo (slobodne aktivnosti, sa mogućom posetom obližnjeg Caričinog grada), i još jedan dan vozimo na Petrov vrh (Petrovu goru kako je neki nazivaju) u posetu crkvi Sv. Petra i jednom izuzetnom vidikovcu... na kraju dana odlazak sa planine. Međutim, moguće je i preskočiti onaj slobodan dan i sve ovo organizovati u tri dana, zavisno od slobodnog vremena, možda je čak izvodljivo da se ova dvodnevna tura izvede u jednom danu, ali to bi značilo da bi morali malo više da žurimo, opet.. sve je stvar dogovora. Ovakav je plan>>>>

Datum izvođenja: 25. - 26. jul, plus petak ili ponedeljak ili oba.
U selu Ivanje imam vikendicu koja će biti "base of operations", ona se nalazi na suprotnoj strani Radan planine od Đavolje Varoši. U vikendici ima mesta za 10-11 ljudi, međutim mesta su skoro sva popunjena od strane društva sa kojim ovo planiram, ali oko vikendice ima mesta za .... koliko hoćete šatora; ima kupatilo sa toplom vodom, kuhinju... sve osnovne pogodnosti i nalazi se na 700 MNV.

Prva tura>>>>

Radni naziv: "Radanska osmica"
Dužina: oko 65 km

Image Image

Prvo se penjemo do jednog doma iz komunističkog doba (3,5 km), lep objekat ali malo propao, zatim idemo lagano uz planinu do njenog najvišeg vrha, Šopota (1400 MNV), odatle se vraćamo 1-2 km nazad da bi uhvatili put koji će nas odvesti na obronke Gajtana (to bi bio jugo-zapadni deo Radana), zatim lagano prolazimo ispod Sokolovog visa (1350 MNV). Tu bi se moglo i izaći na vis, ja ću sigurno, a ostali kako hoće :) Nakon penjanja kod Sokolovog visa, lagano silazimo i stižemo do Đavolje Varoši... dotle smo prošli oko 30 km. U Đ.V. se odmaramo, slikamo, čudimo... i bavimo ostalim kreativnim aktivnostima. Kada budemo zadovoljili svoju zantiželju krenućemo uzbrdo sa severne strane Đ.V. i tu potražiti neko zgodno mesto za kamp.
Sledećeg dana se ponovo penjemo uz Sokolov vis, ali sada sa suprotne strane. Kada prođemo vis idemo putanjom kojom smo prethodnog dana prošli (sredina "osmice") ali samo 1 km pa se odvajamo levo obilazeći zapadnu stranu Radana i polako se spuštajući do mesta zvanog Begovićev grob (tu zaista postoji grob izvesnog Begovića, na slici se vidi u žbunju pored puta), odatle idemo istočno niz planinu i stižemo do vodopada Ripivode, fino je tu malo odmoriti i uživati u lepoti vodopada. Daljim spuštanjem i obilaženjem oko najvećeg masiva Radan planine polako stižemo do sela Dobra voda, videćemo nekoliko jako lepih imanja i njihovu primamljivu okolinu, svo to deluje jako smirujuće i prosto vam dođe da batalite grad i preselite se tu. Posle prolaska kroz Dobru vodu, ponovo se penjemo, ali ne dugo i izlazimo do raskrsnice na kojoj smo prethodnog dana krenuli put Šopota, ali sada idemo nazad ka Domu i vikendici... to je naša dvodnevna tura.

Druga tura>>>>

Radni naziv: "Sv. Petru u goste"
Dužina: oko 26 km

Image Image

Ova tura je dosta kraća od prethodne, ali po mom mišljenju mnogo zahtevnija. Prvih 6-7 km je vrlo lako preći, penjemo se samo malo iznad vikendice i skrećemo levo idući kroz livade i šumarke nakon čega dolazimo do sela Obražda. U tom selu imaju jednu staru lepu crkvu, sa još lepšim zvonikom. Par kilometara iza Obražde nailazimo na selo Borince, tu imamo poslednju svežu vodu na ovom delu puta, tako da uzimajući u obzir napor koji nas čeka treba dopuniti zalihe vode. Par kilometara iza Borinca počinje uspon... ozbiljan uspon. Ja i moj brat smo uspeli da izađemo na vrh prošle godine, a najveći problem je bila podloga jer je puna opalog lišća i grana koje vas mogu ukopati u mesto kada preko njih pređete. Ipak sva ta muka se višestruko isplati kada se dođe do vrha (kao i uvek kada su takve stvari u pitanju :) ). Inače, Petrov vrh je zapravo grupa od tri vrha, na najvišem koji je na severnoj strani se nalazi pomenuta crkva, vrh koji je malo niži od njega i vrlo često se ne primećuje u tom masivu je u sredini i najniži vrh koji je na jugu je možda i najatraktivniji zbog toga što na njemu nema drveća tako da je panorama izuzetna.
Kada krenemo da se spuštamo sa vrha idemo otprilike do polovine njegove visine i onda hvatamo put koji će nas odvesti opet uzbrdo na greben Radan planine. Na ovom delu puta će biti malo čupavo, pošto se na pojedinim mestma bicikl mora nositi i treba preskakati popadala debla preko puta. Taj deo puta je dugačak nekih 6-7 km, ali prelazak može potrajati prilično. Kada se prođe taj deo izlazimo na deo "osmice" gde smo na prethodnoj turi prošli i to baš kod izvora, a u blizini je i česma. Kod česme opet skrećemo sa glavnog puta, prelazimo preko potoka i vozimo šumskim putem koji će nas dovesti do doma iznad vikendice. Odatle se spuštamo još 3,5 km asfaltom i time završavamo taj krug.

Ovim turama ćemo obići praktično celu Radan planinu:

Image

Još jednu stvar bih da kažem... Vreme izvođenja ove ture sam prilagođavao pre svega svom komšiji i dobrom drugu Blagoju... razlog tome je to što će on ovih dana diplomirati na temi Radan planine i nije slobodan da bude izvedena ranije i zato što je on prilično zavoleo taj kraj tako da bi bilo stvarno šteta da on ne ide na tu vožnju. Pripremu i organizaciju ove ture može smatrati poklonom za diplomiranje. :)

I na kraju, evo Google Earth fajla da detaljnije pregledate putanje.

Hvala na pažnji onima koji su isčitali ovaj detaljan opis planiranog puta i slobodno se javite svi koji ste zainteresovani za ovu turu. :)
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by rajko55 »

Grujo da si mi dobru temu za razmisljanje ali cu ti konkretno reci 21-22 Jula kad se vratim sa Komova,taman imam vremena da dozujim bajsom iz Pozarevca na start.pozz
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by bluealek »

Sjajno, predivno ilustrovano, odlično zamišljeno. Ja na žalost verovatno neću moći da vam se pridružim - bilo bi zaista malo previše da treći vikend za redom zbog bajkerske ture ispaljujem Gocu da mora sama da vodi svoju kanjonarsku turu (a i Belog Rzava sam se baš nekako uželeo). Ali to nije razlog da vam se ne pridruži gomila bajkera ovom prilikom 8) .
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by alazovic »

Kraljevački MTB-eri su upravo jutros krenuli na turu do Đavolje varoši, a u povratku će verovatno na Jastrebac.
Kuša je sa njima, valjda neće da se obruka što se slika tiče :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

Ko može doći, dobrodošao je. A, ko ne može... biće prilike sledeće godine, jer nameravam da ovu turu napravim redovnom godišnjom turom... naravno, ako se ispostavi da vredi, ali u to ne sumnjam. ;)
Konačan dogovor ćemo napraviti te nedelje pred polazak.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

Za vikend sam malo istraživao deo puta ka Đavoljoj varoši koji mi nije bio siguran i sada je to jasno kao dan.
Put koji je ucrtan pomoću topo mape je išao kroz šumu, ali je teško prohodan, pun je bara i blata, takođe na nekim mestima morate malo nagađati gde je put, ali ipak je moguće proći. Međutim, za vreme istraživanja pešice, jednom prilikom nisam uspeo da se vratim nazad do svoje bicikle i nekako sam zalutao. Ipak sam sa sobom imao screenshot iz Google Earth-a po kome sam uspeo da nađem put do bicikle i to u širokom krugu oko nje. :)
Sreća u nesreći je da sam tom prilkom primetio da je umesto kretanja kroz šumu moguće izaći na isto mesto krećući se kroz livade, a one su mnogo suvlje, lepše, a možda je i kraći put preko njih. Sve u svemu bio je to jedan vrlo interesantan dan tokom kojeg sam uživao u društvu Mike Oldfield-a, Iron Maiden-a, Pink Floyd-a, Tool-a i drugih muzikonauta.

Slike:
http://picasaweb.google.com/vojislav.gr ... anaJul2009

Što se tiče putovanja do Đavolje Varoši malo sam izmenio plan u dogovoru sa društvom i ovako stoje stvari.
Put do Đ.V. vozimo u subotu i nedelju, moguće je da se to izvozi i za jedan dan, ali u to nisam siguran tako da ako se ispostavi na licu mesta da to možemo onda ćemo se dogovoriti da li i hoćemo izvoziti za jedan dan. Ako izvozimo za jedan dan, onda ostaje nedelja za onu drugu turu, do Petrovog vrha.
Ukoliko vozimo i subotu i nedelju rutu do Đ.V. onda mogu oni koji su zainteresovani i koji mogu da idu na vožnju do Petrovog vrha ostati i u ponedeljak da odvozimo na Petrov vrh.
Što se tiče mesta u vikendici, moguce je da ce ih biti 3-4 slobodnih pošto će neki izgleda odustati, spavaćemo u vrećama na krevetima. Prodavnica gore nema, tako da se do Bojnika (ili Lebana, zavisno odakle se dolazi) mora kupiti sve za vikend.
Ukoliko je neko voljan da nam se pridruži neka mi se javi na mail da se dogovorimo oko nalazenja i eventualnog prevoza do vikendice.

vojislav.grujic @ gmail.com

Pozdrav
Gruja
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by držnedaj »

Evo Marko i Ja...a ja sam Nikola... a na svetu ima milion Nikola i Marka, smo zainteresovani za odlazak na Radan planinu.
Da probamo i to svetsko čudo. Bilo kako jeste, mi smo iz Beograda i tražimo zainteresovane da im se uvalimo u kola.
Zainteresovani neka se jave.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

Fino, ostaje samo da dodjete do Leskovca, ako dodjete busom ja imam dva slobodna drzaca na mom autu tako da do vikendice imate prevoz. Odgovorio sam ti na mail malo detaljnije oko prevoza.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

Sa žaljenjem moram da kažem da odlažemo za neko vreme ovu turu jer dosta ljudi nije moglo da ide, a ostali su zabrinuti zbog visokih temperatura.
Možda se organizujemo već sledeće nedelje, a možda i kasnije. U svakom slučaju javiću na vreme da bi zainteresovani mogli da se jave i isplaniraju dolazak.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by alazovic »

Nema veze, ionako je ĐV ispala iz nominacija sa svetsko čudo prirode :twisted:
Šala, ali nadam se da će se taj teren ponovo vratiti ljubiteljima prirode, a ne ljudima koji iz fazona hrle tamo, bacajući đubre na sve strane i ko zna na koji sve drugi način upropašćavajući sve to...

Svi koji su sa nama bili na Željinu osetili su u šta će se pretvoriti sabor na Sutelici - sa džipovima, poršeima, agregatima za struju, tonama alkohola i sličnim stvarima! Tako su i nama kraljevčanima pijandure upropastile lepotu ideje Veselog spusta.

Dok neko pametan ne smisli u ovoj državi zakon protiv bahatosti - ne bih ja preterano omasovljavao odlazak u planine i ostala lepa i neupropašćena mesta :oops:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

alazovic wrote: nadam se da će se taj teren ponovo vratiti ljubiteljima prirode, a ne ljudima koji iz fazona hrle tamo, bacajući đubre na sve strane i ko zna na koji sve drugi način upropašćavajući sve to...
Apsolutno se slažem sa tim, i mene je brinula ta popularizacija Đ.V. i sve one gradnje koje sam čuo da su tamo uradili... treba ostaviti mesto onakvo kakvo je.
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by arxmilan »

evo da se najavim da sam zainteresovan i ja za turu :D
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by držnedaj »

Koliko god da je Srbija i dalje divlja i očuvana, da je njena priroda ne narušena i ne zagadjena, ipak gde god da krenete uvek sretnete jednog neprijatnog posetioca - djubre. Vidjao sam raznorazne otpatke na takvim mestima za koje mi je trebalo više složenih računica da bih izračunao i shvatio kako je ono tu dospelo. Koliko god išao dalje u divljinu, ne vredi - uvek se nadje neka kesa, neki čips ili omot od čokoladice. A da ne govorim o flašama. Biće jednog dana invazija flaša. Šume su zagadjene, planine su zagadjene, reke su zagadjene, o gradovima i da ne govorim. Ipak Srbi su stoka i ja bih uveo takav zakon gde se bacanje djubreta ne bi kažnjavalo novčanim kaznama nego sečom prstiju. A da spomenem i sunarodnike iz ekološke države. Oni su još veća stoka što se tiče bacanja djubreta.
Prisustvovao sam svečanom trenutku kada je šanker iz restoran vagona u vozu bacao kutije i kutije praznih limenki kroz prozor. Kada smo to videli zgrozili smo se i zamolili ga da ne baca jer ćemo mi na sledećoj stanici to odneti do kante. Rekli smo da Srbija nije ekološka država kao Crna Gora a da sad i znamo zašto, jer svo djubre izbace pre granice. Tu se dotični primirio sa izbacivanjem. A kada smo prešli granicu odvažno nam je dokazao da djubretu ljudske granice ne znače ništa i nastavio je da izručuje kutije i kutije praznih limenki. Užas. A onda posle par kilometara još veći užas. Prolazili smo pored nekog jezera i mislim da će njegovi stanovnici morati uskoro da promene ime u flaša jezero, jer zapravo voda se nije ni videla od gomile flaša i djubreta. I to nije bilo malo jezero. Ko zna možda nisu imali pare za izgradnju mosta pa su rešili da naprave veštačku branu.
Eto djubre je jedna složena tema, medjutim ovde joj nije mesto. Neko je spomenuo popularizaciju i očuvanje a mene to sve navodi na zagadjenje.
Malo skrenusmo sa teme al šta sad.
Nadamo se ponovljenoj ne izvedenoj bajkerskoj akciji.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Gruja »

držnedaj wrote: i ja bih uveo takav zakon gde se bacanje djubreta ne bi kažnjavalo novčanim kaznama nego sečom prstiju.
Hahahaha, welcome to the club!
Tačno je da nije mesto ovakvim raspravama ovde, ali sam morao da prokomentarišem ovo jer i ja već duuugo duuugo isto ovako razmišljam, možda ne baš o sečenju prstiju, ali svakako o dobrom prebijanju istih. ;)
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: "Radanskom osmicom" do novog Svetskog čuda

Post by Dejv »

Ma u takvih muskih ljudi - secha necheg drugog... da se ne bi nastavilo...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply