Naknada za pratnju u NP Đerdap

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Jeste li spremni da platite 200 dinara za angažovanje pratioca iz nadzorne službe Parka?

Da
9
82%
Ne
2
18%
 
Total votes: 11

User avatar
ktm
Freebiker
Posts: 45
Joined: 19 Feb 2007, 22:57
Location: N 45 22,015' E 20 24,053' Zrenjanin

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by ktm »

Pozdrav drustvo,
Sale,tek sutra cu znati da li mogu da idem na ovu turu pa cu te u vezi toga kontaktirati sutra.
Sto se tice rasprave o placanju naknade za pratioca u NP Djerdap imam stav da me boli uvo za dvesto dindzi ali me itekako boli ako doticna osoba misli da nam smrdi sa nekim prevoznim sredstvom koje nije bocikl. Zapravo i planiram da pobegnem 250 km od kuce da bih uzivao u divljini a ne u drustvu nametnutog nam cuvara. Nadam se da su ti objasnili o kakvoj se pratnji radi kada su ti trazili novac za istu. Kapiram da su ljudi iz Srbija Sume zaduzeni za cuvanje prirodnih dobara a ne punoletnih gradjana. Sto se mene tice ako budem isao priklonicu se odluci vecine i nikako ne zelim da miniram organizaciju ove voznje ali se nadam da ce pratilac biti u stanju da mi izda fiskalni racun za usluge koje pruza. Takodje imam blagi osacaj da smo prvi kojima ce pruziti zadovoljstvo ove vrste.
Željko
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by bluealek »

Zorane, nismo se najavili, već su oni nazvali nas :)

Naravno, da cela stvar uopšte nije najavljena na sajtu, nego da smo se pokupili u jedan ili dva auta kao i svih prethodnih godina i otišli tamo, nit bi nam neko nešto rekao, nit bi nas iko uopšte primetio. Dok bi oni shvatili da je tuda iko prošao (ako bi uopšte shvatili), mi bismo odavno već bili kod kuće.
brod
Freebiker
Posts: 25
Joined: 03 Jun 2008, 23:36

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by brod »

Platićemo, ali očigledno je neraspoloženje učesnika prema ovoj meri. Da li i planinari moraju da plate, i da li je to već uključeno u njihov aražman?
Ovo neće poremetiti nešu akciju, nadam se, ali i ja da kažem koju kad je već otvorena tema. Insistiram da dobijemo fiskalni račun ili drugu potvrdu o plaćanju.
Javna preduzeća ili državne ustanove i institucije mogu izdavati fiskalne račune za usluge koje naplaćauju, ako ne, onda njihove usluge moraju biti propisane tarifnikom koji je usvojen od strane skupštine i objavljen u Službenom listu RS.

Cilj moga palamuziciranja je da precizno znamo šta smo platili. Nadam se da svi shvataju da nije problem u 200 dinge nego da se niko bez razloga ne iživljava nad nama.

Da ne paranoišem, ali ne mogu se oteti utisku da su to kontra mere onome što najavljuje Vlada prema lokalnoj samoupravi.

NPR: Paranoja 1

Čupavca Nikoliu Zlatanovića zaustavlja lokalni policajac u ataru sela xxxx na domaku Kladova. Prilikom pretresa "rutinske kontrole" ličnih svari pronalazi i oduzima zgužvani sendvič sumnjivog porekla i sadržine. Laboratorijskom analizom se ustanovljava da uzorak sadrži ehgfloriju stetrhysknvidis, bakteriju koja u uslovima Vlaške sredine izaziva epidemiju itd.

Brod
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by barda »

Pored goriva, putarine, sendviča i ostalih sitnica, platićemo i naknadu za korišćenje šumskih puteva u visini od 200din
(kao putarina NS - Beograd od 80km - koji ima 6 traka :shock: )

Stvarno nije stvar u tih 200din, ali izgleda da ćemo se morati navići i na plaćanje tih usluga - pre ili kasnije.
Prvi koraci su najteži, ali je stvar u tome da oni stvarno nešto korisno urade sa tim novcima - a to je stvar unutrašnje kontrole, koja u Srbiji nije na zavidnom nivou 8)

I, stvarno Sale, kako je on mislio da nas prati :?:

P.S. Upisao sam gore jedan glas, ali dodaj još jedan
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by bluealek »

Bane, ne sumnjam da su pažljivo proučili naš godišnji program i da su primetili i Gocina dva ovogodišnja izleta na Đerdapu. Tako da bih bio iznenađen ako se ne bi i njoj obratili tim povodom. Naravno, očekujem da će sa jednakom pedanterijom pročešljati i programe drugih planinarskih društava gde izleta na područje Đerdapa nema malo i da će prema svima imati isti aršin.

Za fiskalni račun nemaš brige, zapravo juče je prvo pitanje gospođe iz računovodstva koja me je zvala bilo na koga da naslovi predračun jer, kaže, nije uspela da pronađe Freebiking u registru organizacija :) . Logično, jer ga i NEMA u registru organizacija 8) . Bilo bi apsurdno da tu naplatu realizujem preko Železničara, jer se ovaj konkretan izlet (za razliku od nekih narednih) ne realizuje preko Železničara, niti se nalazi u njegovom godišnjem programu. A pošto su i planinarska društva neprofitne organizacije, svako zvanično plaćanje sa računa koje se odnosi na nešto što se ne nalazi u kalendaru aktivnosti moglo bi da bude vrlo problematično i da dođe pod lupu nadzornog odbora i poreskih vlasti. Sad ću zvati gospođu i insistirati da je jedini izvodljiv način za plaćanje da joj platim eletronskim putem sa svog tekućeg računa kao fizičko lice (jer mi i jesmo, u pravnom smislu, samo nekolicina fizičkih lica koja su se dogovorila da se okupe na određenom mestu radi zajedničke aktivnosti), ili da onome ko se tamo pojavi u nedelju ujutro to platimo u kešu. Nadam se da će razumeti da ne postoji neki treći način da nam uzme novac.

Što se načina na koji će nas nadzornik pratiti tiče, ništa mi nije saopšteno do sada. Nešto sumnjam da će jahati bicikl, pre će biti da će se u nekoj od razdrndanih Niva Parka par puta provozati mimo nas trasom, a onda ugasiti motor i zadžonjati na nekoj od ključnih raskrsnica, da bi se uverio da smo baš tuda prošli. Svaka njegova korisnija i aktivnija uloga bi me iskreno iznenadila :wink:

A to šta očekujemo da će se raditi od tog novca... U optimističkom scenariju, imam svakakva očekivanja. Za početak, da putokazi na raskrsnicama šumskih puteva Đerdapa budu besprekorni. Onda da se šumski putevi redovno održavaju, da njihovi bageri bar jednom do dvaput godišnje prođu sve ključne puteve i da raščiste šiblje i popadale grane, umesto da mi taj posao radimo umesto njih. Da planinarske markacije budu ovek sveže i kvalitetne, i da se konačno realizuje markiranje čitave Đerdapske planinarske transferzale, što se najavljuje već više godina. Da na strateškim mestima u planini izgrade planinarska skloništa za posetioce koji se tu zateknu, gde bi se moglo prenoćiti na svom par stotina dugom putu duž Đerdapske transferzale. Da na svim bitnijim ulazima u unutrašnjost parka postave info punktove gde bi uvek nekoga bilo ko bi mogao posetiocima da pruži sve informacije koje im trebaju, uključujući i prodaju mapa, bilo papirnih ili elektronskih (kao i mogućnost da im te mape na licu mesta učita u GPS koji su poneli sa sobom). I tako dalje, spisak lepih želja je podugačak.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by shebez »

A sta ce biti ako se razdvojimo :?: :lol:
Da li cemo onda morati da platimo duplo ili troduplo u zavisnosti od broja grupa :?: :lol:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by IRalic »

Da da, nisam ja ni mislio da nije pametnije da svako da 200 dindzi i mirna backa, ali treba to gledati kao na ono,
kada "bogati zapadnjaci" dele slatkise i lovu lokalnoj decurliji u nekoj zaostaloj i siromasnoj nedodjiji.
Onda posle tih penzionera dodje biciklista, kojeg takodje smatraju za bogatog, pa onda navaljuju na njega da im nesto da.
A on niti ima gde to da stavi, niti je bogat da im kupi.(i zasto bi?)
Prevedeno na BG primer, dok god neko daje "neki diinar" ciganima na semaforu, dotle ce oni biti tamo.
Kada niko ne bude davao, oni ce otici. Vrlo prosta stvar.

Kad zarad svog uzitka prihvatis da platis tih koliko god dinara, oni ce to shvatiti tako da je to sasvim ok,
i da to mogu da naplate, i gledace da naplate svakom sledecem, i to ce polako biti i 300 i 400 i tako u nedogled ..
Ako nadju dovoljno budala koji ce stalno da placaju, blago njima.
Ko je pametan, recice u pravo to, idem tamo gde se ne placa, i jee vas vas NP kada ima i vecih lepota koje nisu u NP
Onda ce im ostati taj njihov lepo np, ali od njega dinara nece imati ..

A da, sumljam da se kretanje biciklom kroz sumu moze nazvati "javni saobracaj" :D
Znaci po sredi je to: onaj bogati bradonja iz beograda koji svaki put doteruje novi dzip .. a kad tera dzip,moze i da plati ..


Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by IRalic »

bluealek wrote: Naravno, da cela stvar uopšte nije najavljena na sajtu, nego da smo se pokupili u jedan ili dva auta kao i svih prethodnih godina i otišli tamo, nit bi nam neko nešto rekao, nit bi nas iko uopšte primetio. Dok bi oni shvatili da je tuda iko prošao (ako bi uopšte shvatili), mi bismo odavno već bili kod kuće.
Cekaj, hoces da kazes da od sada se moramo o tome dogovarati u cetri oka ? :D (telefonom se vise ne ispati, jer ce biti 10% skuplje :D )
Jer ako ovde pisemo, moguce je da ce nas neko sacekati tamo da nam naplati :D ojeeeej :lol:

Au ..



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by Nikola »

Evo ljudi cenovnik Nacionalnog parka http://www.npdjerdap.org/cen.html skroz dole spustite na dnu je... bome po ovome što sam video svi sakrite fotoaparate pošto se snimanje i fotografisanje naplaćuje 1400 din :lol: .. znači ovo još nisam nigde video.. Sale gde nas to vodiš :lol:

ps: plus ako vidite neku pticu ili divljač spustite glavu pošto će vas to koštati ni manje ni više 2000 din :lol: .. i uvek govorite da ništa niste videli
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by bluealek »

Nekakav zvanični cenovnik postoji kod njih na sajtu, može se naći na adresi

http://www.npdjerdap.org/cen.html

Misim da u njemu ima nekih nelogičnosti i nedorečenosti, tipa 4700 dinara za korišćenje terenskog vozila. Da li ti za 4700 dinara (na koliki vremenski period?) ustupaju recimo svoju Nivu (i da li je gorivo uračunato u cenu ili ga dodatno plaćaš), ili ti 4700 dinara naplaćuju da aminuju da ti svojim terencem ideš kroz Park? Ako je ovo drugo, ne verujem da će im to iko ikada platiti, jer je iznos gotovo jednak ceni goriva koje treba potrošiti od Beograda do onde i nazad, odnosno iznosu koji se plaća za neki ozbiljniji saobraćajni prekršaj. Drugo, 2000 dinara za POSMATRANJE divljači, a 1400 dinara za SNIMANJE!?! Da li ozbiljno veruju da će im to nekad neko platiti? Da li to znači da je to iznos koji treba da plate i novinarske ekipe kada dolaze da snimaju emisije o Parku??? Ne znam da li su svesni da sa takvom politikom više NIKAD NIKO neće snimiti neku emisiju o Đerdapu? Evo ja sam prvi za kraj meseca imao zakazano snimanje "Offroad avanture" (kreće uskoro na TV Enter) na području Đerdapa, ali ako mi kažu da očekuju da im bude plaćeno par stotina evra što za snimanje, što za špartanje oba terenca + quada po Parku, plan se momentalno menja i snimaćemo negde drugde. A oni će imati lep i potpuno prazan Park, od koga uskoro neće zarađivati NIŠTA, jer i ono malo turista što im je do sada dolazilo prestaće da dolazi, s obzirom da ih niko više neće podsećati na to da Park uopšte postoji.

U uslovima kada su se mnogim ljudima plate prepolovile, kada su mnogi ostali bez posla, kada oni koji imaju posla moraju duplo više da rintaju da sastave kraj s krajem, oni posetu prirodi pretvaraju u neku vrstu "ekskluzivne zabave", koja se cenom izjednačava sa odsedanjem u ekskluzivnim turističkim objektima. Kada treba ići na to da ljude privučeš povoljnošću svoje ponude, ti pokušavaš bezobrazno da ih "ošišaš" naplaćujući neke apsurdne stavke. 800 dinara za spavanje u lovačkim domovima recimo da je ok, ali sve ostalo je zbogom pameti. Ako ću istim aršinom da merim to koliko sam ja para potrošio da snimim topografiju NJIHOVOG Nacionalnog parka (i bivši direktor Saša Nestorović mi je priznao da niko nema veću količinu snimljene digitalne kartografije Parka od mene), onda ću lepo da im ispostavim račun na jedno 3000 evra, pa izvol'te gospodo da se sravnimo. Ako ništa nema za džabe, onda neka to barem bude obostrano.

Čisto za vašu informaciju, jutros sam im uplatio traženih 2800 dinara za nedelju, a za dalje ćemo da vidimo šta će biti i da li će uopšte ičega biti.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by bluealek »

Nikola wrote:Sale gde nas to vodiš :lol:
ps: plus ako vidite neku pticu ili divljač spustite glavu pošto će vas to koštati ni manje ni više 2000 din :lol: .. i uvek govorite da ništa niste videli
Vodim vas kod ljudi koji izgleda da nisu svesni u kojoj zemlji žive i šta rade. Pokušaću da ih urazumim, ukoliko budem mogao da imam ikakvog uticaja na njih, u protivnom ćemo ih nakon nedelje 12. aprila 2009. pustiti da uživaju sami u svom praznom parku. Ne radi se o tome da li će meni i onima koje dovodim sa sobom iz nekog interesa "opraštati" citirane tarife - ako ih budu dosledno sprovodili, jednostavno im niko više neće dolaziti. Prva će planinarska društva prestati da organizuju izlete na Đerdap, to mogu 100% da im garantujem (planinari gledaju svaki dinar i ljudima propadaju ture kad za 100 dinara dignu cenu prevoza, za 225 dinara viška reći će "samo što dalje od Đerdapa").
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by Nikola »

Mislim da će najbolja varijanta biti da mi platimo tom pratiocu i da mu kažemo da ne mora da ide sa nama :lol: .. ovako će nas smarati da nam pokazuje neku divljač... a ja ne želim da ih gledam... a ne želim ni da fotografišem :lol: .
sssasa
Freebiker
Posts: 116
Joined: 07 Apr 2009, 17:48
Location: pozarevac

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by sssasa »

...sve je to prihvatljivo dok ne dodjemo u situaciju "das im prst a oni ti otkinu ruku do lakta". Jos jedan od primera u kome se vidi kako ' domacinsko ophodjenje prema zajednickom dobru moze biti kontra produktivno. Iz dosad procitanog kapiram da su oni u fazonu "dosli su,idemo da ih osisamo". Razumem da nacionalna blaga kao takva treba cuvati ali oterati posetioce time sto ce im naplacivati i "vrsenje nuzde iza drveta i popijenu vodu sa izvora"(malo karikiram) stvarno nema smisla. To sto ce park ostati netaknute prirode gubi smisao ako to niko ne vidi,poseti,uziva u njemu. Nacin na koji oni to cuvaju naplacujuci i jutarnju izmaglicu definitivno je nebulozan. Ovaj put placamo sledeci put ILEGALA.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by IRalic »

sssasa wrote:To sto ce park ostati netaknute prirode gubi smisao ako to niko ne vidi,poseti,uziva u njemu.

Eeeee, oni misle na duge staze ! Da vasi unuci mogu da uzivaju u cistom parku, a ne da ga vi tockovima izorete pre nego se oni i rode :D


Ovaj put placamo sledeci put ILEGALA.
Da, samo pazite da vam ne okace na bajseve, ili na vas, kakve "lokatore" pa da vas vataju na nekom ekranu kad spedeci put "ilegalno" dodjete u park :mrgreen:

Da se naplacuje slikanje divljaci, to razumem, ali samo ako divljac posle na ruke dobija svoj deo u gotovini ;)
Divljac je ta koja je odradila posao, a ne rendzeri ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Naknada za pratnju u NP Đerdap

Post by barda »

Hteli smo u Evropu, evo nam Evropa sa sve zajedno demokratijom i kapitalizmom!

I u NP Fruška Gora su prošlog prvog maja naplaćivali ulaz kolima u NP, što mislim da će i ove godine da urade... i biće to sve češće i češće...

Ni kod naših komšija nije ništa bolja situacija sa naplaćivanjem i ulazom u NP Severni Velebit
http://www.np-sjeverni-velebit.hr/novi_ ... k_2008.htm (kao da su ovi naši prepisali cene i malo obogatili "ponudu")
A od tih novaca bi trebalo da se park održava, čisti, uređuje, mada nije baš tako...
http://www.takeadventure.com/index.php? ... &Itemid=20
I kod njih ista priča - seku se šume, probijaju novi putevi, ostavljaju konzerve, kante od ulja, planinarski domovi i skloništa propadaju,dok objekti šumskog gazdinstva blistaju. Park je pod zaštitom UNESCA...

Jedan primer iz Crne Gore.
Raspitujem se i planiram da u maju odem na splavarenje Tarom koja jednim delom prolazi kroz NP Durmitor koji za taksu uzima 50e po splavaru :shock:
Ako neko hoće da prođe celim tokom Tare u tri dana neka spremi 220e...

To polako dolazi i u Srbiju!

P.S. neću više ići u offtopic
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply