Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by bluealek »

Pokrećem novu temu vezano za one koji su se zainteresovali za "uvertiru" Šomrde čisto da bi bilo preglednije i da se ne bi poruke u onoj temi nagomilale preko svake mere (a i da ne bismo one koji su zainteresovani samo za vožnju po Šomrdi 12. aprila zatrpavali nepotrebnim porukama).

Šta je ideja sa vožnjom po istočnom Homolju 11. aprila? Ta vožnja bi se svakako razlikovala od one narednog dana po nekoliko stvari:

1) Bila bi u priličnoj meri istraživačkog karaktera (isprobali bismo neke stazice po grebenima Homolja koje još nisam prošao).
2) Bila bi dobrim delom vožena po jednotračnim pešačkim stazicama koje prate grebene, van kolskih puteva, sa podlogom na kojoj bi često bilo popadalog granja i sličnih prepreka koje usporavaju kretanje (dakle, i bukvalno OFF-ROAD).
3) Poenta bi bila pre svega u druženju sa planinarskom grupom koja će proći svojom trasom preko Dupeš Čoke (u toku vožnje/šetnje i nakon toga).
4) Kilometraža bi bila prilično mala, iako bi dan bio većim delom ispunjen.

Homoljske planine (naročito taj istočni deo) su nalik na Frušku Goru, odnosno moglo bi se reći kao neka extreme varijanta Fruške Gore - potpuno obraslo u gustu šumu, veoma strme padine ispresecane mrežom potočića po kojima je van puteva i staza teško pedalirati, tako da je pametno, kada se jednom dokopate vrha grebena, da se istog držite što duže možete. Što se tiče samih dolina Grabove i Todorove reke, one su, barem što se tiče makadamskih puteva, slepe - nastavljaju se u mrežu sumnjivih i strmih uglavnom pešačkih staza. Bilo bi jako lepo pronaći udobnu "vezu" ove dve doline sa putevima po ostatku Homolja, barem za bajseve.

Moja ideja je da krenemo u kontra smeru od planinarske grupe (da parkiramo u dolini Todorove reke, blizu česme, gde bismo možda i kampovali naredne noći), odakle uz potok Dupeš, padinama Kraku Dupeš, lagano penje solidan šumski put. Taj put praktično izlazi na Kraku Mustafa (667 m), odakle bismo hvatali greben ka Dupeš Čoki (670 m), na kojoj bismo sačekali planinarsku grupu. Nakon toga, produžavamo dalje grebenom ka Gloginu, odakle bi trebalo da postoji solidnija grebenska stazica ka Čoka Api, koja se ubrzo priključuje na šumski put koji se sa severozapada spušta u dolinu Grabove reke. Krug bismo zatvorili spustivši se niz Grabovu reku do Debelog Luga.

Na kraju druženje sa planinarima koji takođe završavaju svoj krug u Debelom Lugu, onda oni idu busem kući, a mi palimo logorsku vatru na Todorovoj reci, ili se selimo do Rajkove pećine i kampujemo tamo. Sutradan sve prema planu za 12. april i krug po Šomrdi.
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by rajko55 »

Sale daj nam malo imena mesta i tajming skupa za 11 jer ne dolazimo svi iz BG i ne baratamo svi planinarskim pojmovima (ja licno sam planinar pripravnik :D ).pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by bluealek »

rajko55 wrote:Sale daj nam malo imena mesta i tajming skupa za 11 jer ne dolazimo svi iz BG i ne baratamo svi planinarskim pojmovima (ja licno sam planinar pripravnik :D ).pozdrav
Debeli Lug :)

A što se tajminga tiče, biće manje više sinhronizovan sa planinarskom grupom. Pretpostavljam da će se stići tamo do jedno 10 sati.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by bluealek »

Da bi bilo potpuno jasno šta očekuje one koji se pridruže u subotu na "zagrevanju" za nedeljnu Šomrdu, podvući ću bitne razlike između ova dva dana, i dati par ilustracija.

Krug preko Dupeš Čoke, Glogina i Čoka Ape nije dug, ali verujem da će vam tih 21 km koliko je planirano da prevezemo tog dana biti sasvim dovoljno, jer je bar 7 km od toga po "single trail" stazicama koje izgledaju otprilike ovako (ovo je konkretan snimak dela trase koju ćemo proći, napravljen prošlog proleća):

Image

Da biste sagledali monolitnost prašume kroz koju ćemo proći, bacite pogled na trasu u Google Earth projekciji:

Image

Dakle, ovo:

1) Neće biti vožnja već prevezenim putevima (kao što je to slučaj sa usponom na Šomrdu u nedelju).
2) Značajnim delom uopšte neće biti vožnja kolskim putevima, već davno zaboravljenim pešačkim stazicama, kojima se jedva još nazire trasa po grebenima Homolja.

Da takav poduhvat ne bi na biciklima bio potpuno besmislen (poput recimo iznošenja bicikla na Maglić), za uspon na greben poslužićemo se jednim od retkih preostalih kolskih puteva u tom kraju, kako bismo se ipak bez guranja bicikala uz izuzetno strme padine Homoljskih planina dokopali grebena u blizini vrha Kraku Mustafa. Odatle počinje naše 7 kilometarsko "grebenarenje" preko suvog lišća, popadalih grančica, trave i bršljena, gde ćemo na Dupeš Čoki napraviti kraću ili dužu pauzu, kako bismo sačekali Gocinih pedesetak planinara - hodača na njihovom putu iz doline Grabove u dolinu Todorove reke (na toj tački nam se trase ukrštaju).

Uz malo sreće, neće biti previše potrebe za guranjem, ali rekao bih da će ova vožnja na skali koja se koristi za definisanje tehničke težine u Freebiking Atlasu biti jaka "osmica". Dakle, za one koji su nenaviknuti na šumske vožnje možda će biti "s one strane" užitka 8)

Koliko je to sve zgodno za slik gume ili drumaše, zaključite sami. Ko ne bude želeo da krene u ovo istraživanje davno zaboravljenih grebenskih stazica (za koje čak ni lokalci iz Debelog Luga nisu znali da mi kažu sa sigurnošću da li još uvek postoje, jer tamo NIKO više ne zalazi), može da ostane dole da se opušteno vozika dolinom Todorove reke ili asfaltnim putevima oko Debelog Luga.
User avatar
sel_emil
Freebiker
Posts: 124
Joined: 11 Mar 2008, 16:46
Location: NOVI SAD

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by sel_emil »

Čini mi se da će biti zanimljivo u subotu, definitivno će ići Nikola Kopilović, Marko Bošković, Nikola Zlatanović i ja. Upravo razmišljam o varijanti da mi krenemo u petak uveče, šta misliš Sale gde bi nam bilo zgodno da noćimo u petak, možda i neku vatricu sa kobajama i pivom da organizujemo :?:
Emil NS
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by bluealek »

Dolina Todorove reke je kao stvorena za kampovanje, loženje vatre, ispiranje zlata (tamo naš prijatelj Perica, poslednji homoljski ispirač zlata i radi), prizivanje vlaških vradžbina, itd. Jedino što je malo glupo da po mraku tražite mesto za šator. Možda bismo mogli da zamolimo Pericu da vas dočeka u Debelom Lugu i da vas sprovede do neke zgodne livade uz Todorovu reku? Na jedno kilometar od početka doline postoji ozidana česma, možda bi u njenoj blizini bilo najzgodnije ulogoriti se. Onda ujutro lepo natenane upoznate okolinu i sačekate da pristigne ostatak ekipe 8)
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by rajko55 »

To Sale samo daj ADRENALINA :D sto ga ima vise to bolje :D pozdrav
marko
Posts: 26
Joined: 23 Mar 2005, 14:55
Location: Novi Sad

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by marko »

Evo mene nazad iz ilegale, koliko beše, 2-3 godine? :-)

Samo da se javim, pa se vidimo za vikend...
brod
Freebiker
Posts: 25
Joined: 03 Jun 2008, 23:36

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by brod »

Ja sam zainteresovan da se priključim. Moj auto je na raspolaganju, za broj mesta ću biti siguran u toku dana.
Nemam šator, spavao bih u autu, nadam se da se može prići planiranim kampovima. Ako je dole navedena ekipa već u petak na terenu rado bih im se priključio oko vatrice. Veoma mi se sviđa ideja da zbrišem iz BGD već u petak.
sel_emil wrote:Čini mi se da će biti zanimljivo u subotu, definitivno će ići Nikola Kopilović, Marko Bošković, Nikola Zlatanović i ja. Upravo razmišljam o varijanti da mi krenemo u petak uveče, šta misliš Sale gde bi nam bilo zgodno da noćimo u petak, možda i neku vatricu sa kobajama i pivom da organizujemo :?:
Emil NS
Dakle, eventualni saputnici i usputnici kontakti na Forum, Mail, telefon 064/224 9 554

Pozdrav

Bane Rodić
brod
Freebiker
Posts: 25
Joined: 03 Jun 2008, 23:36

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by brod »

Ja sigurno idem, kod mene ima mesta za 2 čoveka i 2 bika. Rado bih krenuo sutra, polazak između 16 i 19 h, kako se dogovorimo.
1. Molim Emila ili nekog iz NS da mi jave da li kreću sutra, ne bih baš da budem sam tamo u petak uveče.
2. Sale ako je upoznat sa rasporedom u kolima, neka mi sugeriše, ako ima ljudi koji bi pošli u subotu, a trebaju prevoz nije problem.
2a. Ako u Subotu ima mesta u nekom autu, mogu da se priključim, da smanjimo troškove.
2b. Ako postoji problem sa prevozom do Kladova, mogu da krenem i sam pa da omogućimo taj transfer za nedelju.
2c. Moguće sve opcije
Pišite, zovite!

Bane R.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Dupeš Čoka 11. aprila - neke ideje

Post by bluealek »

Bane, sugerisao sam Željku da se čujete, jer on kreće sam iz Zrenjanina u subotu u zoru, pa je nekako glupo da obojica idete u po jednom praznom autu. Što se mene tiče, ja ću takođe kretati u subotu ujutro, pretpostavljam prethodno pokupivši Yurija, drugog Baneta i Shebeza. S tim što mi instinkt govori da Yuri nije 100% siguran, pa može da se dogodi da bude mesta da neko uskoči u zadnji čas.

U subotu ujutro bi trebalo da kreće još jedan auto iz Novog Sada, dok će se Emilova ekipa novosadista dopunjena Nikolom Zlatanovićem obreti pored logorske vatre u dolini Todorove reke već u petak uveče. Najavio sam ih Perici (čuveni debeloluški ispirač zlata), zamolivši ga da ih sprovede do neke zgodne livade pored česme na Todorovoj reci, jer sami po mrklom mraku čak i uz pomoć GPS-a mislim da nema šanse da uklavire zgodno mesto.
Post Reply