The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by Nikola »

Ljudi jel ide neko od vas još na ovu rutu http://danubebybike.eu/the-tour/route2.html ?
Emil i ja smo se prijavili pre nedelju dana i danas smo dobili konfirmacioni e-mail da smo učesnici. Ako neko još ide.. moglo bi ovo da nam bude mesto koordinacije oko viza i drugih stvari. Pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by bluealek »

Ja sam se lomio da li da ispunim prijavu, na kraju sam prelomio da to ne činim jer imamo zakazan prolazak kanjona Brnjice sa planinarima Železničara za 27. juni (koji je verovatno zanimljiviji od cele te ture) i nekako mi je glupo da po treći put za redom Goca vodi grupu kroz Brnjicu bez mene (prethodna dva puta me je posao sprečio).

Doduše, još jedan razlog zašto nisam bio siguran da to želim je što ne vidim neku naročitu atraktivnost te vožnje (sama činjenica da ću pedalirati u grupi od 400 likova raznih nacija i da će to verovatno biti natprosečno bezbedno jer će policija regulisati saobraćaj ne deluje mi po sebi nešto posebno atraktivno). Mogu da shvatim nekog zapadnog evropljanina koji tu nikada nije bio da krene, ali činjenica je da je ubedljivo najatraktivniji deo trase onaj kroz Srbiju, koji svi poznajemo (barem ja sam ga prošao nebrojeno puta, bićemo u tom kraju i 28. marta), tako da mi malo nije jasna ta silna euforija i guranje od strane naših bajkera da učestvuju.

Mislim ok, fešta, panevropski cirkus, snimaće to i televizije, turistički radnici u mestima kuda prolazi konvoj će trljati ruke jer im je to fantastična reklama, svo to besplatno piće, hrana i prenoćište koje organizator nudi biće debelo naplaćeno onima čiji se krajevi na taj način promovišu (bilo neposredno ili posredno), reklamiraće se i GTZ i svi oni koji parazitišu na GTZ-ovoj sisi, ali šta VI imate od toga? Ja mogu da smislim 1001 zanimljiviji način da provedem 4 dana na biciklu, u Srbiji ili izvan nje. Već samo maltretiranje oko vađenja vize je dovoljan razlog da kažem kako mi taj mazohizam uopšte nije jasan i da one koji su tako potrčali da se prijave priupitam da mi podrobnije objasne šta ih u celoj priči toliko uzbuđuje?
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by Nikola »

Mene pre svega uopšte tura ne uzbuđuje :) Radujem se što ću na primer ako budemo nekako iskombinovali da dođemo jedan-dva dana ranije pa da vidim malo Bukurešt u kojem inače nisam nikad bio. Radujem se što ću imati priliku da upoznam nove ljude.. iz Evropskih zemalja...to uopšte nije marketing... do sad u mom životu sam bio u Hrvatskoj - Grčkoj i u Segedinu :) .. možda si ti Sale bolje iskoristio one godine do 90-tih... ali eto to je moja istorija putovanja osim Srbije... još jedan od razloga je ... "što da ne" plaćena ti je klopa i smeštaj za tih pet dana ... Posetićemo i Turnu-Severin i prenoćiti tamo i čini mi se da je veoma interesantan grad. Naravno ovo sve je AKO budemo išli treba da rešimo vize koje inače nikad nisam vadio :) pa ne znam kakva je gnjavaža. By the way troškovi vađenja viza se refundiraju od strane organizatora.. trebaju ti samo dokazi o uplatama. Znači ti gledaš sa tog aspekta a ja gledam sa drugog... imaću relativno male troškove a videću relativno puno :D .

ps: inače ovu temu sam otvorio zbog još jednog potajnog razloga :) : od kad sam se prijavio za turu motala mi se ideja u glavi da kad već dobijem šengena mogao bih i da iskombinujem neku turu da na primer odem vozom ili autobusom do Sibiu-a i odande nekako da pređem glavni prevoj i kičmu Karpata i stignem do Vidraru jezera ...odatle tok sliva uglavnom vodi pored mnogobrojnih akomulacionih jezera i polako savija ka Bukureštu.. ukupna distanca ture bi bila po mojoj gruboj proceni negde oko 200-300 km..eto ali to su sve ideje... i ne bih išao sam... nažalost Emil ne može zbog poslovnih obaveza verovatno.. a ja se nadam da ću do tad biti Diplomirani bez posla (ili još bolje sa poslom ali onda ništa od ture :lol: ) tako da bi mi to bila odlična varijanta.. spoio bih i dunavsku rutu i karpate.

ps: vozna karta do Bukurešta u jednom pravcu je 33 evra
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by bluealek »

Nikola wrote:Naravno ovo sve je AKO budemo išli treba da rešimo vize koje inače nikad nisam vadio :) pa ne znam kakva je gnjavaža.
E vidiš, ovo mnogo toga objašnjava :wink:

Meni je vađenje viza proteklih godina do te mere izašlo na nos (a morao sam da ih vadim i za putovanja gde tamo gde odem na neko poslovno trtomuđenje čak i ne prespavam!), da sam svim svojim poslodavcima stavio do znanja da više NEMAM NAMERU da izlazim iz ove zemlje dok nam se ne ukinu vize, pa makar to bilo i do kraja života. Dosta mi je šikaniranja i nadmenog odnosa uobražene EU stoke po ambasadama, formalnog zajebavanja oko beznačajnih sitnica i teranja da čekam satima u redovima za vađenje nekog idiotskog papira u situacijama kada je svima jasno zašto idem na put. Toliko puta su me terali da za svako putovanje vadim posebnu vizu da su mi na kraju napunili pasoš do poslednje stranice, a lepo su mogli da mi daju vizu na duži rok jer je iz kolekcije viza u pasošu moj putnički profil bio više nego očigledan. Čovek jednostavno mora da ima ličnog dostojanstva i da zna kad treba da kaže DOSTA. Eto još jednog razloga zašto mi se nije ispunjavala prijava za to.

I još jedan savet - potrudi se kako znaš i umeš da NE DIPLOMIRAŠ pre nego što podneseš zahtev za vizu, jer potvrda da si redovan student jedino još ima šanse da ti je donese. Kao diplomirani besposličar bojim se da nećeš ući u EU, sem možda ako ti predsednik Rumunije lično pošalje garantno pismo.
Nikola wrote:By the way troškovi vađenja viza se refundiraju od strane organizatora.. trebaju ti samo dokazi o uplatama. Znači ti gledaš sa tog aspekta a ja gledam sa drugog... imaću relativno male troškove a videću relativno puno :D .
Ma ok, u celoj priči TROŠAK vize je zanemarljiv. Ono bez čega nema svrhe da uopšte podnosiš zahtev za istu je garantno pismo od organizatora. Nude li to uopšte?
Nikola wrote:ps: inače ovu temu sam otvorio zbog još jednog potajnog razloga :) : od kad sam se prijavio za turu motala mi se ideja u glavi da kad već dobijem šengena mogao bih i da iskombinujem neku turu da na primer odem vozom ili autobusom do Sibiu-a i odande nekako da pređem glavni prevoj i kičmu Karpata i stignem do Vidraru jezera ...odatle tok sliva uglavnom vodi pored mnogobrojnih akomulacionih jezera i polako savija ka Bukureštu.. ukupna distanca ture bi bila po mojoj gruboj proceni negde oko 200-300 km..eto ali to su sve ideje...
OVO je već dovoljno opravdanje i motiv! Vrlo rado ću ti se u tome pridružiti onog trenutka kada nas više ne budu tretirali kao zemljane drugog reda i kada budemo mogli da ulazimo u Rumuniju kao sav normalan svet. Štaviše, kada se to desi, mislim da bi trebalo da proslavimo napravivši veliku Freebiking feštu turom kroz Rumuniju, Bugarsku i Grčku! Mada bih se i Karpatima više nego zadovoljio :wink:
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by Nikola »

bluealek wrote: Ma ok, u celoj priči TROŠAK vize je zanemarljiv. Ono bez čega nema svrhe da uopšte podnosiš zahtev za istu je garantno pismo od organizatora. Nude li to uopšte?
Ovo piše u pismu ..You are also responsible for having a valid passport and relevant visas for the Tour. We advise that you enquire about visa regulations as soon as possible... tako da ne znam .. moguće da pružaju takvu vrstu podrške :?

Još jedna stvar... izgleda da će to sa vizama stvarno biti malo zajebano... dodatno komplikuje i sam program putovanja.. znači ide se u Bukurešt zbog registracije i onda se busom isti dan prelazi u Bugarsku...u bugarskoj se vozi dva dana pa se onda prelazi u Srbiju...iz Srbije se prelazi onda ponovo u Rumuniju :? i tamo se noći jedan dan... sad nek me neko prosvetli šta meni treba Ruumunska tranzitna ili Bugarska tranzitna :lol: ... kolko ulazaka važi Rumuska a kolko Bugarska a jooj :D .

ps: Onda smo se Sale za Karpate dogovorili :wink:
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by bluealek »

Hm, da je samo prelazak iz Rumunije u Bugarsku i nazad to ne bi bilo strašno jer se to i ne računa kao prelazak granice, ali stvar žestoko komplikuje potreba za povratkom u Srbiju, pa onda ponovo ulazak u Rumuniju. Dakle, treba ti šengen za više ulazaka, a to je nešto što se jako, jako teško dobija. Znajući radni status većine onih za koje čujem da su se prijavili za ovu turu, bojim se da može da se desi da iz Srbije NIKO ne dobije vizu ukoliko organizator ne potegne ozbiljne političke veze i svojski zalegne za to da u konvoju bude i ekipa iz ovog konc logora... A onda će se stvar najverovatnije rešiti tako što će da vas skupe na gomilu i da vam izvade grupnu vizu, znači nema improvizacija i muzičkih želja na putu do Bukurešta.

Mada me na kraju zaista ne bi iznenadilo kad bi "srpski tim" u celosti izostao. Stranci jednostavno NEMAJU POJMA kakav nam ponižavajući status postavlja NJIHOVA vlast i često kad im ispričam kroz šta sam sve morao da prođem da bih došao do vize jednostavno ostaju zgranuti, fali samo da nakačim žutu traku na ruku.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by IRalic »

Huh, da .. lepo si ti to zamislio, i zelim ti srecu u punom ostvarenju plana ! :)

Ali .. prvo Bugarska i Rumunija nisu u Shengenu. Ali u EU jesu, sto je malkice manji problem sto se tice vize, ali ipak problem.
Mislim da je u celoj stvari krucijalno vazno da se uz predaju folmulara prilozi i pozivno pismo od organizatora,
sa jasno napisanim razlogom,i trajanjem tvog putovanja,kao i to da organizator snosi SVE! troskove tvog boravka
i eventulano naknadno nastalih troskova (nikad se ne pojavis tamo,odnosno pobegnes,trazis azil ili sta ti ja znam..onda tvoja nedaj boze povreda i medicinski tretman/transport..onda recimo kakva steta materijlana napravljena od tvoje strane..)
Bez toga si prepusten sam sebi, sto je u tvom slucaju prilicno zeznuto, a jos vise kad budes diplomirani student,a jos i nezaposlen ;)
Bices prinudjen da objasnis razlog svog putovanja, ako i da pokazes da za to imas love.Obicno pravila EU drzave odredjuju kakvih 100 eura na dan boravka,
i moras da pokazes da tu lovu imas na racunu, plus da se osiguras putnickim osiguranjem na ceo period trajanja putovanja.
A potrebno je da pruzis i dokaze o smestaju za ceo period putovanja, sto je jako tesko kada je putovanje zamisljeno kao sator varijanta,
jer jednostavno nemas nikakav papir kao npr rezervacija hotela, koji to moze da potvrdi.
I tako dalje i tako dalje .....

Bojim se da ako organizator ne obezbedi pozivna pisma i garancije pokrivanja troskova, da su izgledi za dobijanje vize prilicno mali.
Odnosno takve vize tipa "znate ja bi da idem da sa tamo nekim vozim bicikl par dana.." pa jos i multi-ulaznu ..

Inace kada kakva organizacija i daje pozivno pismo, njegovo trajanje je striktno ograniceno da period trajanja dogadjaja ili vec sta je u pitanju,
i sa veoma tesnim vremenom za odlazak/dolazak, tako da sve i ako daju podrsku u tom smislu, sumljam da ce to biti dovoljno vremena da se izvozas po Karpatima.



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
sel_emil
Freebiker
Posts: 124
Joined: 11 Mar 2008, 16:46
Location: NOVI SAD

Re: The Danube by bike--- Bukurešt - Beograd

Post by sel_emil »

Pozdrav,
čitam i razmišljam :?:
danas sam imao prilike da vozim sa jednom malom novosadskom grupicom ambicioznih biciklista početnika, sreli smo se u Beočinu pa prešli na drugu stranu pa lagano nasipom duž Begeča, Fjutoga i Vjeternika. Totalno sam se SKENJAO količinom djubreta koje se nalazi dužinom CELOG puta!!! :?:
Baš sam razmišljao o toj Dunavskoj vožnji i razmišljao sam treba li gledati i tudje djubre kad ga imamo ovde u izobilju, u svim veličinama i bojama i smradovima. Dunav inače ne volim mnogo ali ovo danas me je potuklo totalno.
Što se tiče viza, verujem da će biti problema jer se taj detalj nigde ne spominje i nisam siguran hoće li bilo koja evropska organizacija da garantuje za mene, ipak ja mogu da poludim na suncu i da se poserem nekog kulturnom evropljaninu na bisage i onda će da se svi ljute na mene... :roll: ,
šalu na stranu, učinila mi se kao cool ideja i Nikola i ja smo se prijavili onako iz zezanja čisto da probamo, nisam euforičan i što sam stariji to sam više prokleto realan i ponekad me to nervira, ali šta da radim....čini mi se da će biti problema sa vizama. Trebalo bi pitati tu finu gospodu koja oće da nas časte jer smo pametni i lepi kako, i hoće li u opšte da nam izadju u susret. Bojim se utopije. Inače mi je mizerno čekati po redovima, za to je Sale u pravu.
Sve mi se čini da čemo orati po domaćem terenu, a karpati i kojekakva jezera ce da čekaju neke druge bajkere, sad but true :oops:
Pozdrav
Emil NS
Post Reply