predavanje

Edukativne teme o prirodi, ekološke i ostale teme vezane za njenu zaštitu. Upoznaj prirodu da bi umeo da brineš o njoj, i da bi ti ona dala više.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

predavanje

Post by arxmilan »

naleteo sam jutros na ovo na netu...ja idem pa ako hoce jos neko od freebikera
Centar za
predavacku delatnost Zaduzbine Ilije M. Kolarca

ZADUZBINA ILIJE M. KOLARCA
Centar za predavacku delatnost

Postovani,
pozivamo vas na


P r e d a v a nj e

KANJONI I KLISURE
SRBIJE

Govore
mr Ana Milanovic, Geogradfski fakultet J. Cvijic
mr Jelena Calic, Geogradfski fakultet J. Cvijic
mr Marko V. Milosevic, Geogradfski fakultet J.
Cvijic

Cetvrtak, 2. decembar u 18 casova
Mala sala Kolarceve zaduzbine
Ulas slobodan
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
Muma Paduri
Freetreker
Posts: 17
Joined: 26 Jun 2009, 20:25

Re: predavanje

Post by Muma Paduri »

Milane, reci koju o čemu je bilo reči, kako je bilo...
Pošto smo zakasnili, i propustili priliku :-((
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: predavanje

Post by ZoranV »

Evo mogu i ja umesto Milana.
Predavanje je bilo o klisurama i kanjonima Srbije, ali ne sa nekog turističko-planinarskog aspekta već više sa geografskog, geološkog, geomorfološkog, etnografskog pa čak i ekonomskog aspekta. Bilo je tri predavača i svaki je imao po jedan segment da prezentuje. Premda sam očekivao da će biti tako nešto u pitanju, ipak sam mislio da će malo više reči biti o prirodnim lepotama. Međutim, to je ovog puta izostalo, ali moram priznati da me je veoma zainteresovao i ovakav stručni način prezentacije jedne oblasti koja me veoma interesuje. Bilo je dosta zanimljivo sa obiljem slajdova i dijagrama, predavači su bili sasvim koncizni i jasni u svojim izlaganjima.
Bili smo upoznati sa načinom nastanka klisura i kanjona, sa njihovom podelom, geološkom strukturom, itd... Pomenuti su svi poznatiji kanjoni:
Lazarev, Jerma, Uvac, Brnjica, Trešnjica, Lim, Vratna, Gradac ...
i klisure:
Đerdap, Sićevo, Ovčar-Kablar, Bagrdanska, Grdelička ...
Takođe smo saznali kakav uticaj imaju klisure i kanjoni na ekonomski aspekt područja na kome se nalaze, uticaj na naseljavanje i raseljavanje ljudi, suživot sa graničnim područjima a takođe i uticaj na saobraćajnu strukturu Srbije.
Meni je sve ovo bilo zanimljivo ali na žalost sve to je trajalo nepunih sat vremena. Nakon toga sam prokomentarisao da kada se drže predavanja u planinarskom društvu, sve to traje nešto duže a uglavnom je u pitanju samo jedan predavač. Da nisu sputani ograničenim vremenom koje dobiju za prezentaciju, planinari bi sigurno mogli i dva-tri sata da iznose svoje utiske i da pokazuju fotografije, naravno sa svim mogućim obiljem informacija kojima raspolažu. Ovde su njih troje sve to završili za sat vremena, pa mislim da je moglo i da se produži malo jer je tu sigurno bilo još dosta tema koje su mogli da obrade.
Eto, od mene toliko, a voleo bih da i Milan ili ostali koji su bili napišu nešto o svom viđenju ovog dešavanja!
Pozdrav, Buca
User avatar
Muma Paduri
Freetreker
Posts: 17
Joined: 26 Jun 2009, 20:25

Re: predavanje

Post by Muma Paduri »

Hvala ti Buco. Pojedoh se od muke što sam promašila vreme, prpustila taj događaj. A upravo su to aspekti koji mene jako zanimaju. Ostaje mi da se nadam da će prirediti reprizu.
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: predavanje

Post by ZoranV »

Goco,
nema na čemu da mi se zahvaljuješ, samo sam u najkraćim crtama dao presek tog dešavanja. Pravo da ti kažem, iznenadio sam se kad sam video da tebe nema s obzirom da znam koliko ti je bitna ova tematika. Ali dobro, šta je tu je, verovatno će biti još prilika da se ponovi ovakvo predavanje.
Pozdrav!
Post Reply