Kraljevo zemljotres

Edukativne teme o prirodi, ekološke i ostale teme vezane za njenu zaštitu. Upoznaj prirodu da bi umeo da brineš o njoj, i da bi ti ona dala više.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Kraljevo zemljotres

Post by Blaza »

Pozdrav
Jel neko u kontaktu sa kraljevcanima, kako su prosli? Nek se jave i iz ostalih gradova
pozz iz BGD, ovde se malko treslo... :roll:
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kraljevo zemljotres

Post by barda »

Ja pitao Kušu da li su živi ostali a on odgovori:

Živ sam i nepovređen a za materijalnu štetu me baš briga. Da je bilo malo jače bilo bi katastrofa. Sinu mi danas rođendan, tako da se rodio po drugi put.
Drmalo me više puta ali ovo noćas je bilo na ivici najgoreg. Ja sam na sedmom spratu i ceo dan radim generalku stana.
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Kraljevo zemljotres

Post by alazovic »

Hvala svima koji ste mene zvali i interesovali se kako smo!

Ja sam zemljotres dočekao u Beogradu i do ponoći bezbrižno ćaskao sa Saletom i Gocom u restorančiću na Bulevaru. Potom je zadrmalo i - meni spavanja više nije bilo! Rano ujutro, brzo pali za KV...

Moji su svi ok, mada mi nije do kraja jasno kako su neki pretekli...
Kuća u selu Sirča dobila nam je traku 'do not enter'. Totalna havarija, oštećenja prve vrste, kreveti gde su sinoc spavale 3 žene prepuni su šuta otpalog sa zidova, a one nekim čudom samo ugruvane. Prizor je poput onih iz ratova iz devedesetih, kao da je objekat mitraljezom gađan sa svake strane, spolja i unutra, dovoljan će biti malo jači vetar da je sravni do temelja.

Uzgred, epicentar zemljotresa je bio na Kotleniku, na čijim obroncima prema KV-u se Sirča i nalazi.

Kuća na Grdičkom brdu, gde su neki od vas imali priliku da prespavaju, puna je sitnih pukotina po zidovima, takodje i naš stan u gradu, ali ništa što malo glet mase i kreča ne može da sredi. Malo će biti teže da se sanira prozor na mojoj sobi na spratu kuće koji je malko iskočio iz štoka, a najlakše je bilo da se vrati ormar koji je krenuo da šeta po sobi...

Eto... Ne očekujte fotogaleriju sa ove ture, prosto ne želim da stvaram suvišne podsetnike na proteklih dvadesetak sati.

Ovo kuckam na telefonu ispred kuće, komp mi se baš i ne uključuje. Odo' da spavam, nadam se da se sve ovo smirilo dovoljno da se malo odmorimo.

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Kraljevo zemljotres

Post by bluealek »

Aco, hajde pošalji broj tvog ili Kušinog računa u banci, pa da se svako od fribajkera potrudi da da prilog koliki je u mogućnosti da se saniraju štete.

Znam da je teško vreme i da niko nema višak para, ali ako nas stotinak odvoji barem po onoliko koliko bi nas koštao neki malo skuplji bajkerski vikend sa hotelskim smeštajem, moglo bi tu da se sakupi i nekoliko hiljada evra, da se popravi ono najosnovnije.
User avatar
fermax
Posts: 43
Joined: 13 Sep 2010, 19:03
Location: Beograd

Re: Kraljevo zemljotres

Post by fermax »

Bio sam juče u Kraljevu. Stare kuće su dosta oštećene,a u novim i u stanovima će Moleri moći da zakrpe.
Moj sinovac Marko,freebajker,koga ste imali prilike da upoznate na Besnoj kobili ,je dobio 4 kopče na glavi.Pala su mu
vrata od ormana na glavu dok je spavao. Biće sve ok. Proći će nas i ovo ,kao i sve do sada. Podržavam Saletov apel za pomoć u svakom smislu.

*Molim Kraljevčane da stave bicikle na sigurno mesto,kako bi ih zaštitili od eventualnih oštećenja usled smirivanja tla* :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kraljevo zemljotres

Post by barda »

fermax wrote: Moj sinovac Marko,freebajker,koga ste imali prilike da upoznate na Besnoj kobili ,je dobio 4 kopče na glavi.Pala su mu
vrata od ormana na glavu dok je spavao.

*Molim Kraljevčane da stave bicikle na sigurno mesto,kako bi ih zaštitili od eventualnih oštećenja usled smirivanja tla* :)
I neka stave biciklističke kacige na glavu kada se spremaju na spavanje, da bi se zaštitili od pada maltera usled smirivanja tla :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Kraljevo zemljotres

Post by alazovic »

bluealek wrote:Aco, hajde pošalji broj tvog ili Kušinog računa u banci, pa da se svako od fribajkera potrudi da da prilog koliki je u mogućnosti da se saniraju štete.

Znam da je teško vreme i da niko nema višak para, ali ako nas stotinak odvoji barem po onoliko koliko bi nas koštao neki malo skuplji bajkerski vikend sa hotelskim smeštajem, moglo bi tu da se sakupi i nekoliko hiljada evra, da se popravi ono najosnovnije.
Mislim da će i ostali KV-ljani da se slože, ali za sada nam je dovoljna i ova vaša moralna podrška...
Za materijalno ćemo već nekako da se snađemo, ovih dana Raško i ja samo pokrivamo kuću u Sirči, a na proleće ćemo morati da je srušimo, pa ponovo sagradimo.

Iako sam rekao da neću da kačim slike, evo jedne koja pokazuje kako sve to izgleda:

Image

Dok smo popravljali crep, Raško je probacio Sneška Belića kaširanog od papira kroz jednu od rupa na krovu da se nasmejemo, čisto da i nama bude lakše...
Upravo nam je bio u poseti čovek iz građevinske inspekcije - kaže da je pitanje vremena kad će neki zid da popusti, a kuća da se sruši kao kula od karata. A letos je bila kompletna renovirana!

Pozdrav, odo' sebi da popravim odžak, pa pravac u Sirču na prepokrivanje...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Kraljevo zemljotres

Post by milke »

Edit: Izvinjavam se zbog mega posta, nisam imao nameru da ispadne ovoliki al'.. eto :P Nije obavezno za čitanje :D

Kakvo iskustvo...
Setio sam se da je Aco iz kv-a pa sam svratio na foruče da vidim kako je on prošao.. Užas :(
Sad sam pokušao da malo skrenem misli izlaskom sa društvom, ali svi i dalje o tome pričaju te se vratih kući..

A Kraljevo je prilično razoreno. Mislim da nema zgrade u centru koja nije pretrpela neko oštećenje, a ima i sravnjenih i dosta iseljenih.
Ljudi su potrešeni, žele da vrate svoje domove u normalu, žele instant pomoć.. TV stanice stalno dobijaju pozive građana da dođu i snime njihov dom jer misle da to povećava šanse da im bude pružena neka pomoć. A naša Vlada je hitno donirala 50 hiljada evra pomoći :? A 40 hiljada evra iz državne kase su plaćeni portreti bivših predsednika skupštine za koje se ni ne zna ko je tačno naručio.

Moja zgrada je prilično oštećena, bukvalno nema zida u stanu koji nema pukotinu, a sa vrha vise komadi zida koji su se posle sinoćnjeg snažnog potresa ponovo obrušili.. Tad su došli i vatrogasci, ali peške, da bi nam rekli da vozilo ne može da uđe u (pre 2 meseca renoviranu) ulicu u centru, Cara Lazara. Kako neko može tako da projektuje ulicu da vatrogasno vozilo ne može da dođe do 8 stambenih ulaza?? Vatrogasac je samo slegao ramenima i rekao da je ovo Srbija.. Savetovali su nam da ne budemo u stanu, izlepili trake i otišli..
Al' gde ćemo..
Pronašli smo nekako jednog majstora i sutra ujutru će sam, ručno da smakne taj zid koji visi i da sazida jedan odžak kako bi mogli da se grejemo. Wish me luck da sutra ne drmne dok sam na krovu :P

Veliki deo ljudi čiji su domovi pretrpeli oštećenja iz svog džepa finansiraju popravke jer komisije za procenu štete nisu obišle ni trećinu prijavljenih objekata, a najavili su kišu za ponedeljak. Ali ima i onih kojima su 4-5 crepova skliznuli sa krova i polomili se, pa su prijavili štetu i nadaju se da će dobiti neke pare :( Bruka..

E da, pretrpljeni strah je nemerljiv! Pri prvom potresu sam panično skočio iz kreveta i stao pod štok od vrata dok je nameštaj padao.. Kažu da je potres trajao 30 sekundi, ja sam do danas mislio da je 10 pa mi nije bilo jasno kako sam uspeo za tako kratko vreme da se snađem.
Sad pri svakom potresu skačem, a bilo je preko 50 drmanja iznad 2 stepena Rihtera od onog glavnog. Spavao sam 8-9 sati od utorka i ne znam kad ću moći ponovo bezbrižno da legnem u krevet.

Kažu da su ti mali potresi dobri jer se oslobađa energija tla, da je bolje da bude puno tih malih nego manje jakih.. A danas su mali potresi bili baš retki :?

Aco i ostali Kraljevčani, želim vam puno sreće i da ova kušnja prođe što pre, pa da se vratimo pedaliranju :)

P.P.S. Ova stranica je po defaultu stalno uključena na mnogim računarima u Kraljevu (drugar čak pored kreveta drži uključen laptop sa seizmičkim očitavanjima u realnom vremenu ):
http://www.emsc-csem.org/Earthquake/index.php
http://www.seismo.gov.rs/Seizmogrami.htm - stanica u Gruži

Kako je izgledao potres u.. onaj glavni, kad god da je bio:
Image
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Kraljevo zemljotres

Post by KUSHA »

Zahvaljujem se svim freebikerima,a bilo ih je puno(Rajko 55;Barda,Joka,Djole ,Sassa,Milan,Shebez itd.), koji su se putem telefona interesovali za kraljevački freebiking ogranak i nudili pomoć pa i da dodju da pomognu.Mogu da konstatujem da smo ovog puta imali mnogo" sreće" .Nikad bliži smrti a potpuno nemoćan da nešto preduzmeš.Upitanju su bile sekunde i mali deo Rihtera pa da se danima prebrojavamo."Bio jednom kraljevački freebiking ogranak"
Još jednom hvala.
User avatar
Polar
Freebiker
Posts: 308
Joined: 11 Sep 2009, 18:33
Location: Beograd

Re: Kraljevo zemljotres

Post by Polar »

Predlazem da se skupimo za vikend i umesto voznje biciklom, odemo u Kraljevo da pripomognemo kraljevačkom frebiking ogranku.
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Kraljevo zemljotres

Post by milke »

Danas se zemlja trese nešto južnije, kod Ušća, pa se jedno brdo odronilo i blokiralo ibarsku magistralu između Magiiča i Bresnika. Očekuje se da će do jutra uspeti da osposobe jednu traku za saobraćaj.

Još jedna loša vest je da je danas na planini Goč izbio šumski požar koji se brzo širio zbog snažnog vetra koji je duvao. Ne znam da li je do sad požar ugašen, ali je na snimcima bila očigledna velika šteta koju je vatra nanela toj planini.
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Kraljevo zemljotres

Post by arxmilan »

Polar wrote:Predlazem da se skupimo za vikend i umesto voznje biciklom, odemo u Kraljevo da pripomognemo kraljevačkom frebiking ogranku.
Mogli bi stvarno malo da ih posetimo :D MOgli bi i bajsem da odemo :D
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Kraljevo zemljotres

Post by zotja »

E sou sa mnom,individualni,ja tamo dajem oglas da primam skupe poklone a ovde ljudi u totalnoj havariji :( .Izvinite

Ne znam kako sam ovu temu ispustio.Nesto nisam ok u poslednje vreme pa se bas i ne osvrcem oko sebe na sajtu.Takodje sam i solo biker,nikog od vas licno ne poznajem te me solidarnost oko pruzanja moralne ili finansijske pomoci zaobisla.Bas se glupo osecam.

Ukoliko ste krenuli sa nekim donacijama sa ovog foruma daj te info na p.p. pa da uskacem.Pozdrav svim Kraljevcanima i drz te se.

Obrisite onaj oglas iz monumenta :) ,to je trebalo da bude kao neko zezanje.Hvala
Post Reply