Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Edukativne teme o prirodi, ekološke i ostale teme vezane za njenu zaštitu. Upoznaj prirodu da bi umeo da brineš o njoj, i da bi ti ona dala više.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by Caligvla »

Neverovatno. Ali zaista neverovatno. :evil: :x :evil:

Deponija pored plaže u Zrenjaninu?

Planovima da se u blizini popularne „Peskare” izgradi regionalno odlagalište smeća koje bi opsluživalo Zrenjanin i okolne opštine oštro se protive ljubitelji prirode koji bi da područje oko jezera proglase zaštićenom zonom

Popularna zrenjaninska plaža „Peskara” iznenada je došla u žižu pažnje ovdašnje javnosti usred decembra, iako to nikako nije doba godine kada se razmišlja o sunčanju i kupanju. Povod je bila oštra reakcija zrenjaninskih ljubitelja prirode, koji su došli do saznanja da se u blizini bistrih jezera planira izgradnja regionalne sanitarne deponije.

Jezera na „Peskari”, smeštena pored prigradskog naselja Mužlja, nastala su dugogodišnjom eksploatacijom peska. Pretpostavlja se da su ove vodene površine, kroz pesak koji je prirodni filter, povezane podzemnim putevima s rekom Tisom i poslednjih godina se sve više uviđa da je reč o, za grad Zrenjanin, neprocenjivom i nedovoljno iskorištenom ekološkom bogatstvu. Najpre su sportski ribolovci uredili jedno od jezera, pretvorivši ga u oazu pecaroša, a pre dve–tri godine peskovite plaže najvećeg jezera postale su omiljeno okupljalište u vreme žarkih letnjih dana.

Nekoliko kilometara dalje iskopavanjem peska za potrebe izgradnje autoputa na Koridoru 10 nastaje novo jezero za koje hidrolozi kažu da će biti veće, dublje i mnogo lepše od – Palićkog. Sve nabrojano se nalazi u blizini „Carske bare”, zaštićenog prirodnog rezervata nastanjenog retkim pticama, a čitav kompleks poseduje izuzetne prirodne lepote, kakvih nema nigde u Banatu, tako da je o turističkom potencijalu nepotrebno trošiti reči.

Dejan Jovanov, gradski ekolog i član Saveta za razvoj, potvrđuje za naš list da će u blizini „Peskare” uskoro početi gradnja regionalne deponije:

– Postoje svi uslovi za bezbedno odlagalište smeća. Postrojenja za reciklažu i preradu otpada biće podignuta na sigurnoj udaljenosti od „Peskare”, biće primenjivana najnovija tehnološka dostignuća i zagađivanja okoline uopšte neće biti [da li je moguce da misle da im verujemo?!?] – kaže Jovanov i precizira da će regionalna deponija opsluživati, osim Zrenjanina, i Sečanj, Kovačicu, Titel i verovatno Žitište.

– Ovde će se odlagati samo onaj otpad čije će se širenje sprečavati geotekstilnim barijerama, pa neće biti mogućnosti da se zagade okolne vode – naglašava Dejan Jovanov.

Ovdašnji ekolozi pak smatraju da je teško objasniti nameru da se regionalna deponija podiže pored najperspektivnije turističke zrenjaninske oaze. Oni sada vode akciju da se „Peskara” što pre proglasi zaštićenom zonom, a taj status bi omogućio da se deponija može podići samo na udaljenosti većoj od tri kilometra.

Mirjana Ćurić, koja je, kao i Jovanov, magistar ekologije, kaže da ovo područje svakako što pre treba da se stavi pod zaštitu:

– Po kriterijumima koji važe u EU, najmanje 10 odsto neke teritorije mora da bude pod posebnim režimom ekološke zaštite. U Vojvodini taj prostor jedva prelazi 5,5 odsto – kaže za naš list Mirjana Ćurić, podsećajući da je ostvarivanje ekoloških standarda EU naše Ministarstvo za životnu sredinu predvidelo baš za 2010. godinu.

– To je šansa i za „Peskaru” i mi moramo da se izborimo za to da nju štiti zakon – dodaje Mirjana Ćurić, dok Predrag Šimšić, iz Kluba sportskih ribolovaca „Banat”, član Ekološke organizacije Zrenjanina, koji je bio u prvim redovima kada se uređivalo pecaroško jezero, dodaje da čitav prostor oko jezera treba pošumiti, urediti i staviti na raspolaganje građanima, čime bi „Peskara” bila trajno zaštićena od svakog zagađivanja.

(Đuro Đukić, Politika, 07.01.10.)
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by Gruja »

Ma trebalo bi da od cele naše jadne zemlje naprave deponiju za evropu pa da uživamo u smeću!!
Ala smo stoka, pa to je strašno!!!!!
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by arxmilan »

grujo, sasvim te podrzavam.
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by Caligvla »

Kupaliste je bombona. Ima tri jezera. Najvece je za kupanje (jedino uredjeno), ono srednje je iskljucivo za pecarose (a dolaze cak iz Italije da pecaju i love oko grada), a ovo najmanje, zvanicno, samo za vadjenje peska.

Mi smo stoka, bre. Sta drugo da kazem... Ovi su se nameracili, tako da bez masovnog protesta nema nista... a ni to ne garantuje pobedu. Zamisli molim te tih ekologa. Prave deponiju na kupalistu 200 metara od kuca i basti, a ovamo, kao, centar pesacka zona i duvanski dim je najveci neprijatelj covecanstva (a vodu iz gradskog vodovoda ne smemo da pijemo vec godinama). Mi smo uvek bili kozmeticari. Muka mi je od licemerja.

Image
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by Gruja »

Caligvla wrote: Mi smo uvek bili kozmeticari. Muka mi je od licemerja.
Ovim si baš pogodio u srž! Samo kozmetika i forma da se zadovolje, a suština i sadržaj nisu ni najmanje bitni. To gledam na sve strane i zaista je mučno, previše mučno doživljavati sve to!
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Lokacija za novu deponiju: gradsko kupaliste!

Post by Caligvla »

Nista... Jedino da probamo da pucamo na zasticenu listu nekakvim masovnim lobiranjem, a istovremeno da informisemo ljude kakav se zlocin sprema (info kampanje, tribine...). Proletos je meta bila Carska bara (jedinstveni ekosistem u Evropi) jer je neki privatnik koji je tu nesto kao zakupio oko rezervata resio da dozvoli svojim gostima, nouveau-bizmismenima, da love i pecaju po njemu!

Malo off-topic: Sto se tice nove infrastrukture, svaki put kad Zrenjaninci cuju o tako nekom projektu, pa jos kad je isti okarakterisan kao savremen i bolji od svega drugog sto imamo -- oni se najeze. Mi smo bili toliki genijalci da smo srusili most (ovekovecen u pesmi Cetri konja debela :) ) koji je projektovao isti onaj studio koji je projektovao Ajfelovu kulu i zamenili ga soc-realistickom betonskom plocom koja povezuje dve obale Begeja. To i ne zasluzuje da se zove most. Imamo i most na suvom. Imamo i soc-realisticki "Vodotoranj" od 13 spratova posadjen usred secesionisticko-barokno-neoklasicistickog centra grada . I bolnicu koja se podize od 1985. ("Skadar na Begeju") i koja je vec progutala oko 70 miliona evra. Lista je podugacka...
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Post Reply