Raspoznavanje drveća

Edukativne teme o prirodi, ekološke i ostale teme vezane za njenu zaštitu. Upoznaj prirodu da bi umeo da brineš o njoj, i da bi ti ona dala više.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Raspoznavanje drveća

Post by barda »

Ono što me je oduvek "mučilo" kada odem u šumu je neraspoznavanje vrsta drveća... da li je to što nisam bio dovoljno pažljiv na časovima u školi, ili je prirodni proces zaboravljanja učinio svoje, ali rešio sam da nešto uradim po tom pitanju.

Zavod za zaštitu prirode je izdao i poster "Drveće Srbije" koji je jako velik i ne mogu da ga skeniram, eventualno da ga fotografišem, ali pretraživajući net došao sam do nekog materijala...
Naišao sam na deo priručnika koji na lep način opisuje vrste drveća i lepo je prikazano kako raspozanti određene vrste

Četinari
Image

Listopadno
Image

O svakoj vrsti su dati i osnovni podaci
Image

Ceo (deo) te knjižice možete skinuti ovde http://www.studiostudio.hr/download/drvece.pdf

Inače nauka o poznavanju vrsta drveća se zove dendrologija (Dendrologija ( grč. dendron-drvo ogos-riječ, nauka i grafein- pisati ) je nauka o poznavanju drvenastog bilja. Ona je dio botanike , koji se bavi sistematikom i vanjskom morfologijom drveća, grmlja i polugrmlja)

Da li vi imate neku literaturu ili link u tom smeru - kako lako raspoznati drvo ? :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Raspoznavanje drveća

Post by barda »

Evo, kao što sam i obećao poster Drveće Srbije - od Deda Mraza :D

Image
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Re: Raspoznavanje drveća

Post by forest »

Treba samo neko da ti pokaze sta je sta i naucices... ove slike iz prirucnika su jako korisne. U knjizarama ima jako dobrih prirucnika ali na engleskom. Ima jako dobrih dzepnih izdanja sa najosnovnijim vrstama. Na zalost nesto tako slicno na nasem jeziku ne postoji. Postoji knjiga Dendrologija i moze da se kupi na Sumarskom fakultetu u Beogradu ali to je bas profi knjiga iz koje se sprema ispit.
U principu za osnovno raspoznavanje u nasim sumama je javljaju od liscara: hrsat, bukva, javor, jasen, lipa a od cetinara smrca, jela, bor. E sada ako te bas zanima koja je konkretno vrsta, posto ima mnogo vrsta hrastova ili javora onda to zahteva malo vise edukacije... ali sve se da nauciti.
A drvece je najlakse raspoznati naravno po liscu. U periodu kada nema lisca drvece se se raspoznaje po kori, grancicama ili po pupoljcima (sto je najteze, mada neke vrste imaju pupoljke koji su karakteristicni). Npr svako ce prepoznati brezu po beloj kori ili bukvu po sivoj.
Post Reply