velicina rama - opet

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

velicina rama - opet

Post by maglaski »

Sto puta se tema velicine rama provlacila, pa sam resio da budem neuvidjajan :oops:

Elem, evo o cemu je rec. Imam 198cm (inseam - oko 97cm) i 120kg, a resio sam da kupim bicikl. Izbor je na POlar i Capriolo modelima. E, sad, Mirage pro bih najvise voleo, ali imaju samo XL model (22'', tj. 57 cm), a XXL je rasprodat. Prodavac bi mi narucio Mirage pro XL, ubedjuje me da mi je taman bicikla, ali crv sumnje mi kaze - ti si veliki, tebi treba xxl :) (prodavac tvrdi da je to za 2cm vece i nista ne znaci). Ali, ako omasim ram - tu nema menjanja. Sve ostalo bih mogao, ali ram ne! U malom sam gradu, a ni u okolnim gradovima nemaju na lageru MIrage pro, znaci moze samo da se naruci, nem aonog - probas pa uzmes ako ti odgovara. A da idem u BG da napravim probu, e to mi je prilicno daleko. Sta da radim? Da narucujem?

Capriolo modeli - cena im je otisla prilicno, a ni njih nemaju na lageru, znaci sve isto. Delovi su, a i ram, koliko se razumem, malo bolji na Polaru, u odnosu na recimo Gilu i sl.

Hajte, pomagajte
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: velicina rama - opet

Post by Nikola »

Koliko sam primetio ti želiš nov bicikl... nije baš tačno da ne možeš da menjaš ram... ja sam moj polar mirage prodao za 50 evra i mislim da si u pravu da će ti taj xl biti mali... mada treba probati... ako nisi već radio merenje na ovom sajtu uradi ga http://www.wrenchscience.com/Default.aspx idi na opciju mountain i onda na fit system.. prijavi se i dalje ćeš videti... mada moj savet sa kojim se ti najverovatnije nećeš složiti je da pratiš oglase i da uzmeš neku xxl dobru polovnu biciklu... ti supersize bicikli koliko sam primetio su uvek za nijansu jeftiniji od ostalih zazo što je tražnja za njima verovatno manja... i koji god dođe na oglas meni deluje ganc nov... evo i u ovom trenutku mislim da baš ima par jako dobrih ponuda.
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

Uspeo sam da pronadjem xxl ram i to jedva, u Nisu, pa je PB poslao bike mom prodavcu ovde (hvala im, stvarno su bili ljubazni i izasli u susret). Jutros sam ga preuzeo posle posla, i uspeo da izvozim nekih petnaestak km. Naravno, ushicen sam do krajnjih granica, sada se prilagodjavam, narocito straznje misice :)

Jedna me stvar interesuje (da ne pokrecem novu temu) u vezi sa amortizerom, koji je suntour xct2. Sa desne strane ima za podesavanje hoda, a koliko znam ima i zakljucavanje. E, sad, mogu taj tockic, dugmence, kako god, da vrtim, ali nista se ne desava, ne primecujem ni da ga zakljuca ni da ga totalno popusti. Kao da mu je hod toliki koliki je (mogu da ga "pribijem" rukama) i on ulegne, uvek isto. Da li to ne znam da rukujem s njim i u cemu je stvar?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: velicina rama - opet

Post by misaxtr »

Tvoj Suntour nema lock-out već ima podešavanje tvrdoće hoda u oba štapa.
Image

MTB-VRH brate!!!
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

Iskreno hvala puno na odgovoru.

Molio bih i dodatna objasnjenja za podesavanja. Naime, prodavac mi je rekao da je podesavanje samo na desnoj strani, ali kad ga vrtim - ne desava se ama bas nista! A za levu stranu mi je rekao da nista ne pipam jer bih mogao nesto da upropastim. A i to na levoj strani je prilicno tvrdo, pa se bojim ako ga cimnem malo jace da cu stvarno napraviti neki zijan

Mozda moja pitanja zvuce krajnje smesno, ali ko pita - ne skita

Hvala jos jednom
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: velicina rama - opet

Post by misaxtr »

Viljuske koje su kombinacija elastomera i opruge i koje na sebi imaju samo podesavanje tvrdoce hoda ukoliko nisu od nekog jaceg brenda tipa RockShox, Manitou i sl. ( pa cak je i tada diskutabilno ), generalno kao i da nemaju podesavanje. Vrlo retko se primeti razlika kada je u pitanju ova vrsta stelovanja, jer su ovo prakticno bazicne viljuske, bez ulja, vazdusnog ogibljenja i sl. stvarcica koje za razliku od ovih rade i imaju efekta. Dakle, u tvom slucaju - pogotovu gledajuci tvoju masu - ovo stelovanje na Suntour-u tesko da moze da se primeti - cak i ako ima nekog efekta. U realnosti, sam hod "dugmeta" koje treba da sluzi da kada se zavije viljuska radi tvrdje a kada se odvije malo mekse, veoma je kratak, pa i to doprinosi da efekta gotovo da i nema. Ovaj tip viljuski ( pogotovu one sa elastomerima ) imaju jos jednu slabost - a to je hladno vreme. Naime, elastomeri se pri hladnom vremenu stvrdnu i onda i viljuska gubi elasticnost i ima daleko manji i daleko tvrdji hod.
Image

MTB-VRH brate!!!
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

Ako sam, dakle, dobro razumeo, ovakve suspenzije su - mamipare :)

A ako je podesavanje hoda u oba stapa, znaci mogu da podesavam i sleve strane bez bojazni da cu nesto zabrljati, tj. slomiti i sl.?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: velicina rama - opet

Post by misaxtr »

1. tako je, s tim da je u nekim situacijama ipak bolje imati amort nego tvrdu viljušku ( mislim prvenstveno na teren )

2. Možeš, neće se ništa zeznuti, inače kod bazičnih amorta koji imaju i malo delova unutar njega - nema bog zna šta ni da se zezne, naravno, ne preteruj sa silom ;)
Image

MTB-VRH brate!!!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: velicina rama - opet

Post by Dejv »

misaxtr wrote: ne preteruj sa silom ;)
Nemoj nista na silu - ako nece lagano - uzmi veci cekic ; )
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

:)

hvala...

Al' kad sam vec poceo da ispitujem, hajde onda jos i ovo. Imam problem sa prebacivanjem lanca na najveci zupcanik (srednji pogon). Moj prodavac je tu nesto petljao, sto nije pomoglo, pa mi je onda rekao da,posto ima veliki hod, treba malo duze da zadrzim do kraja rucicu menjaca kad prebacujem na taj,najveci zupcanik. I to zaista pomaze. Interesuje me da li je to zaista tako, ili da nadjem boljeg majstora...
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: velicina rama - opet

Post by misaxtr »

posto ima veliki hod, treba malo duze da zadrzim do kraja rucicu menjaca kad prebacujem na taj...
:lol: :lol: veliki hod....probaj kod pravog majstora....posto predpostavljam da nisi vican da sam to sredis - ako ne znas, bolje i nemoj dirati. Kakvi god sa su sifteri - njihov hod je identican kada se govori o prednjem menjacu - samo treba nastelovati kako treba ceo sistem.
Image

MTB-VRH brate!!!
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

Hvala na odgovoru. Eto, sta da se radi, majstori k'o majstori :?
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: velicina rama - opet

Post by milke »

Mada bi ti najbolje bilo da pronađeš neko upustvo za podešavanje na netu i onda odvojiš malo vremena i sam skapiraš i namestiš... Nije teško a sigurno je bolje nego da se za svaku sitnicu cimaš do servisa.
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: velicina rama - opet

Post by shebez »

Pa ako nema bas iskustva neka prvi put odveze kod majstora, ali da vidi tamo sta on i kako radi. Pa sledeci put neka i sam proba da namesti.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
maglaski
Posts: 12
Joined: 26 Jan 2009, 19:06

Re: velicina rama - opet

Post by maglaski »

Hvala svima...

Do prvog servisa mi je potrebno tridesetak km, tako da od toga dok je ovako "locikavo" vreme nema nista. Nasao sam dosta materijala na netu, ali imam psiholosku barijeru da krenem sam s tim, pa ako moze malo dodatnih objasnjenja na sta posebno da obratim paznju, nesto sto se i podrazumeva a nema u ovim uputstvima... ... Meni je sva ova situacija nejasna totalno. Prodavac od koga sam kupio bike drzi servis u gradu i koliko sam shvatio ovo ne bi trebalo da bude neki ozbiljan problem, ali tri puta sam vec bio kod njega i ... culi ste sta mi je covek rekao... veliki hod i sl. Stvarno takve gluposti upropaste ushicenje zbog novog bajka
Post Reply