KAKO IZRAČUNATI DUŽINU POGONSKE OSOVINE ???

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

KAKO IZRAČUNATI DUŽINU POGONSKE OSOVINE ???

Post by Biodiesel »

Trebalo bi da počnem da sklapam trkački bicikl u skorije vreme (a i biće vremena preko zime koliko hoćeš) pa me zanima kako bi se mogla izračunati koja dužina osovine srednjeg pogona je potrebna iliti dužina patrone. Kako ja da znam da li na taj i taj ram ide ta i ta osovina? Mislim realno ima reda veličina od 127 do 131 mm. Nekako kad god sam sklapao bajs nikad nisam kretao od samog početka tj. suv ram...pa da krenemo... Uvek su tu bili neki stari delovi pa možeš da uporediš, izmeriš...Šac metoda ovde ne pali... :)

Poznato mi je da sa kraćom osovinom nikako ne možeš nacentrirati prednji menjač kada je na najmanjoj šajbni (bar je tako bilo pre više godinica sa onom mojom kapriolom :mrgreen: ) ili ako je predugačka prednji menjač neće moći da dohvati najveću šajbnu...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Pa vako,kupis,robas,pa ako je kratka,onda kupis duzu :lol:

Salu na stranu,duzina zavisi od pogona koji ces da koristis.
Recimo za dupli drumaski ide kraca osovina,a za triple duza.
I naravno zavisi od toga koliko je siroka caura pogona na ramu.
Ako je uobicajene savremene dimezije,za klasican Shimano double ide 113mm osovina,a za triple 117,mada se razlikuje od pogona do pogona,
i da li je cetvrtka ili octalink.
Recimo moja Tiagra triple,cetvrtka,zahteva 113,a vec ista takva,samo godinu dana novija zahteva 117.
Dakle,kada odlucis koji ces pogon da stavis,onda pogedaj u podacima koliku osovinu treba isti.

Takodje i ram igra vaznu ulogu u ceoj prici,tj koliko mesta za lancanike ostavljaju chainstay cevi.
Recimo sanse da nadjes mtb ram u koji ces da uglavis drumaski pogon,
sa standardnom preporucenom duzinom osovine,su veoma male,
ako mislis da lancanici ne testerisu o ram.
Sa drumskim ramom obicno nema takvih problema,ali ipak,to je jedan od faktora koji mogu da uticu na potrebu za nesto duzom osovinom.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

E ovako...pogon je 42-53 T 105 okta-linak :) sas kurble od 172.5 mm. A ram je onaj plavi iz kapriola. Baš zbog toga koliko mesta ostavljaju chainstay cevi se i brinem. Koliko košta oktalink onako otprilike...(pa do.... :) ). Pa da isprobamo tu probaj pa ako ne valja probaj opet... :lol:

OT...E jes bezveze kad se nešto glupo preladiš i razboleš, a do kraja leta ima još možda par ovako lepih toplih dana..... :roll:
Post Reply