28" točkovi

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

28" točkovi

Post by Easst »

Koristio sam srč, pročitao sam tu i tamo šta ste rekli za veće točkove, al moram i ovako da vas pitam.

Video sam jednu polovnu biciklu za 300 evra sviđa mi se, dobra mi je veličina (visok sam 193), al ima 28" točkove i slim gume, ono, trekking bicikla, pa sam sad u dilemi,

Do sad sam vozio neku sestrinu capriolu (capriola monitor), čisto dok ne kupim svoju, i taman sam naučio da radim bunny hop, i uopšte, volim da vozim po onim stazicama u košutnjaku, znači ništa posebno, ali nije asfalt...

jel može sve to sa 28" točkovima?

ili da vežbam bunny hop na sestrinoj kaprioli dok se ne raspadne?
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

samo da dodam, pošto nema edit, nije da skačem metar u vazduh ko što rade ovi na jutubu i to, samo bi da naučim da mogu komotno da naskočim na običan ivičnjak il da preskočim manju prepreku, ali dok to uvežbam lepo moram malo da drndam biciklu prekomerno
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Pa ne znam shta da ti kazhem. U ciklo krosu se se voze bicikle dosta slichne drumashima a vozi se teren. Gary Fisher je izbacio novi tochak za mtb od 29 incha (cola). Nije ne vozan city bike po terenu (ja sam vozio i drumasha po terenu tako da ide) ali nije predvidjen za to. To su touring bicikle namenjene za putovanja tako da mi se ne chini da cjesh biti zadovoljan sa njom po terenu.

Pozdrav

P.S. Ima edit ali ne znam koliko dugo traje ta opcija. <dodato u editu
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

To sto je tocak veci to ne smeta, ali smeta to, ako pozelis ikada da stavis neku "kramponku" da vozis van asfalta i dobro utabanih staza,
u toj velicini neces naci siru gumu od 1.5"
Kod nas 90% guma u toj velicini su gume za drumase,
i nadje se po koji beblji slick za hibrida,ili ako bas imas srece nesto sa nekom dubljom sarom,tipa Schwalbe Maraton.

Tzv. 29" odnosno siroka kramponka za 662 felnu(popularno zvana 28") se preko moze naci,
ali tesko da je taj hibrid predvidjen za takvu gumu,hocu reci u ramu/viljusci verovatno nema mesta za nju.

Dakle kupi 26" i nemas problema ni na asfaltu ni van njega.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

pa da to isto mislim, na osnovu ovoga što sam po forumu gledao kod nas nema ničeg osim slick guma za 28" točkove, a nešto se ne bih cimao da ih nabavljam.

U međuvremenu sam video bickl merida matts miami, nov oko tridesetak hiljada, ima tektro kočnice, deore xt menjač, devetofaznu kasetu, deore nable, a i ima i 22" ram na lageru.

Jedino što ima prednju viljušku tj amortizer suntour, a vidim vi nešto niste imali lepe reči za suntour ovde. E sad, ja ni ne planiram da skačem sa litica sa tim, jel taj suntour radi posao il je to nešto baš drndavo?

jeste, ovo se sad pretvorilo u pomozite mi da kupim novu biciklu temu, al reko da ne otvaram novu, a ipak moram vas iskusne da pitam pre nego što pazarim, jel dobra ta bicikla? :)

evo i kako izgleda:
Image

inače hvala vam na ovim odgovorima u vezi sa točkovima. kapiram ja da ta bicikla sa 28" točkova može da izdrži to po čemu bih je ja vozio, al ipak nije predviđena za to.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

istekao edit: mislim ne izgleda baš isto ovako, ram je drugačije ofarban :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

meni izgleda sasvim ok,pa jos ako nov kosta 30ak hiljada,to je vise nego odlicno.

A SunTour,pa kolko para tolko i muzike,ali za rekreativca vise nego dovoljno.
Kad se (ako se) s'ebe,kupis takvu istu jeftinu,zamenis i teras dalje :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Da ne otvaram novu temu, imam 28" gume koje već dugo pomalo ispuštaju tako da moram da dopumpavam malo svakih 10-15 dana.
U poslednje vreme jedna je počela malo jače da pušta (čuje se šššššš... na ventilu pa pretpostavljam da na ventilu onda pušta i ona druga).
Elem, skinem ja ventil (dunlop ventil, ali nema nikakve gumice spolja, samo neke rupice okolo i krstić u dnu, gumica je valjda negde unutra) i odem u, da ne reklamiram, jednu od one tri radnje i oni mi ladno kažu: Mi ne držimo ventile!
Onako zbunjen odem u prvi servis i kupim, naravno, polovan - onaj klasični sa navučenom gumicom.
Pošto su gume uske, pumpam ih na prilično visok pritisak, ali sa ovim "novim" ventilom to nikako ne uspevam.
Interesuje me kakav ja to ventil imam i da li je normalno da guma, zbog starosti, pomalo ispušta ne samo na ventilu.
Alternativa mi je da vratim stari ventil i zatvorim ga plastičnom kapicom (pokazalo se kao efikasno, ali nisam uveren i dovoljno sigurno rešenje).
Help!
.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Goran wrote: Alternativa mi je da vratim stari ventil i zatvorim ga plastičnom kapicom (pokazalo se kao efikasno, ali nisam uveren i dovoljno sigurno rešenje).
Help!
.
Alternativa je da lepo odes u jednu od te tri prodavnice i otvoris se 100-200 dinara za novu gumu :lol:

Ja preferiram kalsican auto-ventil (AV oznaka na kutiji)
Ako imas gume tanje od 1,35 auto je mal presirok(pogotovo ako je i felna uska) te moras koristiti Presta ventil (SV)
Dunlop (taj sto si opisao,sa navucenom gumicom) ima oznaku DV
i ja ga iz dna duse mrzim.
Od ranog detinjsva! :D
Da ti ispadne kila dok naduvas (preveliki otpor gumice) a sto veci pritisak,to veci otpor,
ne retko ispustaju podosta vazduha,i nemas pojima koji je pritisak unutra jer manometar i gumica nece da moze ..
Ne znam koji je retard uopste izmislio tako nesto ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

IRalic wrote:...Dunlop (taj sto si opisao,sa navucenom gumicom) ima oznaku DV
i ja ga iz dna duse mrzim.
Od ranog detinjsva! :D
Da ti ispadne kila dok naduvas (preveliki otpor gumice) a sto veci pritisak,to veci otpor,
ne retko ispustaju podosta vazduha,i nemas pojima koji je pritisak unutra jer manometar i gumica nece da moze ..
Ne znam koji je retard uopste izmislio tako nesto ..
Pozzz
Dobro, dobro, nemoj da kukash :D. Ja od skoro vozim takvu gumu, DV, na 4bara i ok radi, ne pushta.
Shto se tiche tih Auto ventil guma i mane oko uske rupe, pa ima bushilica i da se proshiriti rupa. Znam iz iskustva za MTB felne da su bile proshirivane rupe za ventil i nisu pucale na tim mestima.

Pozdrav
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
sveta
Posts: 15
Joined: 08 Aug 2007, 11:50

Post by sveta »

Sorry za malo zakašnjenje,ali tek sam skoro video ovu temu :D
Ja vozim Meridinog crossway-a 8700,dakle klasično hibrid luče sa
28" točkom, uz koji sam dobio neku 40c gumu,koliko se sećam i imao
sam isti problem: kako do šire gume za dvadeset osmicu točak :D
Pošto je kod nas ponuda sranje,malo sam se potrudio i naručio preko
Jankovića Švalbeove "Little Albert" gume, koje su 622-54 i baš sam
zadovoljan kako se to ponaša na terenu.Dakle,dobri obruči,dobre gume,
i hibrid ne zaostaje mnogo za klasičnim MTB-om,a neuporedivo je
lakši za makljanje na nekim ravnim deonicama!Opet, to je moje lično
mišljenje :D Svako treba da prilagodi bajk svom stilu vožnje,ja sam
hibrida odabrao jer odgovara manje-više svim onim što sam ja želeo
da vozim (duže ture,grad,lakši offroad) :lol:
Post Reply