Manitou six sport pitanjca

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

adminilamzor
Posts: 13
Joined: 17 Sep 2006, 11:53
Location: N.S.

Manitou six sport pitanjca

Post by adminilamzor »

Koje ulje za podmazivanje mi savetujete a da nije neko ne dostupno specijaln manitou ulje? Do sad sam par puta brizgao bagat ulje za sivace masine al previse je retko pa brzo izadje i upralja sve.. I jos jedno mozda banalno pitanje. Za cega sluzi ono stelovanje sa leve strane viljuske ? Jel za duzinu hoda ili za tvrdocu i sta mi savetujete da ga odvrnem skroz ili zavrnem? Poz.
adminilamzor
Posts: 13
Joined: 17 Sep 2006, 11:53
Location: N.S.

Post by adminilamzor »

Narode zar niko ne moze da pomogne? Negde sam nasao da se za pomazivanje koristi tzv tecna mast.. e sad gde ovo mogu naci i od kog proizvodjaca (a da nije manitou pre-m). Valjda ima nesto u auto/moto radnjama sto bi posluzilo? Aj plz hitno mi je .. presusila viljuska :)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Gvirni na forum cikloberze, pričano je o tome.
User avatar
nikolabg
Posts: 5
Joined: 12 May 2008, 14:14
Location: Beograd

Post by nikolabg »

Ja koristim Zefal ulje i ok mi je. Kupljeno je u Intersportu u Hrvatskoj, a verovatno ga ima i ovde kod nas. A u servisima sam video da koriste sprej sa teflonom, izmedju ostalog prodaju gao u Planetbike-u.
Aca1983
Posts: 10
Joined: 09 Feb 2009, 14:45
Location: Beograd

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by Aca1983 »

@adminilamzor

Vidi ovako, na osnovu onoga sto sam ja isprobao, a probao sam prilicno toga za podmazivanje, nekako dosao sam do zakljucka da mi je najbolje da podmazujem uljem WD40. Imas da ga kupis u gotovo svakoj radnji za auta, cak i na bolje opremljenim benzinskim pumpama. Uzmes tanku cevcicu koju dobijes uz bocu, stavis i pomalo prsnes. Okrenes i to je to, podmazujes prema potrebi-po osecaju sluha-bar ja tako radim. Lanac i zupcanike ocistis lepo pre nego li prvi put budes koristio WD40, a posle milina. To ulje ujedno sadrzi i aditive za skidanje rdje, ciscenje, lepo podmazuje, izbacuje vlagu, ...Sta znam, meni se lepo pokazalo, a bocicu od 250gr zaista nije tesko staviti u torbicu sa pomocnim priborom, i kad zatreba, malo prsnes na karike, i resis se cvrkutanja usled nepodmazanosti i habanja usled abrazija, ili ... Bocice WD40 su male od 250gr, srednje od 500gr, a nisam siguran, ali mislim da je najveca od 1litar. Evo, bas sam skoro(pre 5-6 dana) kupio jednu manju bocicu od 250gr, i kostala je 270dinara, a one od 500gr su kostale 520din. :wink:
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by milke »

Nemam first hand iskustva sa WD-40 kao sredstvom za podmazivanje bajsa, ali sam na mnogo mesta čuo kako ga ne treba koristiti. Evo i zašto (na engleskom, stvarno ne mogu sad da prevedem)
WD-40 was developed by the military in the 50s as a rust preventative solvent and de-greaser to protect missile parts. It quickly became a household item when people discovered it had thousands of other uses as a cleaner, rust-prevention agent, squeak-stopper and more. It also works wonders as a light lubricant on small items like hinges, locks, and toys.

Bicycle chains, on the other hand, are far too heavy and fast-moving for the lubricating power of WD-40 to have any effect at all. As a matter of fact, WD-40 will actually strip away any existing lubricant and leave your drivetrain dry - metal on metal. Basically, spraying
Ja koristim mašinsko ulje (za šivaće mašine, kupljeno u šnajderskoj radnji koja je tik uz dvorište bicikl. kluba :) )
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by Dejv »

Odsekao si zakljucak:
Basically, spraying this stuff on your chain is worse than using no lubricant at all!
A uzgred koliko se secam - WD 40 pored svega navedenog i nagriza metal.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Aca1983
Posts: 10
Joined: 09 Feb 2009, 14:45
Location: Beograd

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by Aca1983 »

Nisam nesto s engleskim, pa cu staviti nasu varijantu uputstva za upotrebu koja je odstampana na boci WD40:
WD40 ULJE ZA HILJADU NAMENA NA POSLU I KOD KUCE:
-Sprecava skripanje: Prodire na sva mesta I podmazuje sarke, tockice, opruge, slavine, sivace I pisace masine, upravljace, lezajeve, kablove prozore, pedale,…
-Istiskuje vlagu: Istiskuje vlagu s metalnih povrsina, elektricnih I automobilskih spojeva, alata, bicikla, decijih kolica.
-Cisti I zasticuje: Otapa mrlje od pastelnih I uljanih boja, katrana, gume, lepka, I kamenca. Stvara zastitni film protiv rdje na biciklima, decijim kolicima, izvanbrodskim motorima I spravama.
-Odstranjuje zardjale cestice: Duboko prodire na sva mesta I odstranjuje zardjale cestice na maticama I vijcima, zasunima, upravljacima, kablovima, I drugim spojevima.
-Oslobadja zaglavljene mehanizme: Oslobadja I podmazuje brave, patent zatvarace, sivace I pisace masine, upravljace, lezaje I kablove.
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by milke »

Sorry Dejv, ne znam kako mi je promakla ta greškica :)

Evo prevoda gornjeg isečka na srpski (dokon sam večeras :) )
WD-40 je razvijen od strane vojske kasnih 50-ih kao sredstvo za prevenciju rđe i odmašćivač za zaštitu delova projektila. Brzo je postao deo kućnog invertara kad su ljudi otkrili da postoje hiljade drugih upotrebnih načina : kao čistač, za prevenciju rđe, protiv škripe i drugo. Takođe čini čuda kao lako mazivo na malim predmetima kao što su šarke, brave i igračke.

Lanci za bicikle su suviše teški i brzo-pokretni da bi mazivna moć WD-40 imala ikakvog dejstva. Čak šta više, WD-40 će zapravo skinuti svo već prisutno mazivo i ostaviti vaš pogon suvim - metal na meta. Praktično, prskanje ovoga na lanac je gore nego ne koristiti mazivo uopšte!
Inače, kompletan članak i dobre video tutorijale možeš pogledati ovde :
http://bicycletutor.com/no-wd40-bike-chain/
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
Aca1983
Posts: 10
Joined: 09 Feb 2009, 14:45
Location: Beograd

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by Aca1983 »

Dakle, vec neke 2 ipo godine sam habao lanac i zupcanike gore nego li da ih nisam ni podmazivao. :? Meni bas i nedeluju iole osteceni, al moz biti, necu da protivurecim, nisam profi majstor.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by bluealek »

WD je skroz ok, i pritom ima i jednu prednost u odnosu na klasična ulja - sa njim se ne lepi prljavština na lanac. A ta osobina je za vožnju po šumi i blatu dragocena.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by Dejv »

Ni na teflon sprej se ne lepi.

A ti sto ih vozis dve godine... Prvo - pod kakvim uslovima ih vozis? Koliko ih vozis?
Koliko ti se istegao lanac? Probaj da stavis novi zupcanik pa uporedi kako naleze... A i pogledaj sada koliko je istegnut (test za zatezanjem lanca preko zupcanika)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by shebez »

Ja koristim silikon sprej za potmazivanje marke Griffon iz Holandije ili Grcki Cosmos silikon sprej, zavisi sta nadjem da kupim. Mozda neko ima komentar vise za upotrebu tih sredstava?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by jagger »

Pri svakoj zameni ulja na kolima, ostane i za dolivanje do sledeće zamene i jos za bajs... Optima modriča "ulji" već godinama.. Ima shimano ona bezbojna ulja za biciklove i još neka teflonska sredstva, ali zbog cene sam se odluičio na jednostavniju varijantu.. S tim da ja imam neki trek (hybrid), točkovi 28-ice, više volim asfalt...
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Re: Manitou six sport pitanjca

Post by misaxtr »

Ja koristim silikon sprej za potmazivanje marke Griffon iz Holandije
Kupi od iste marke TEFLON sprej ( PTFE ) - mnogo bolja varijanta od silikon sprejeva.
WD 40 ne valja za lanac. bojle i teflon sprej nego WD
Image

MTB-VRH brate!!!
Post Reply