Preporuka slik guma

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
ninja2
Freebiking iskušenik
Posts: 43
Joined: 29 Jan 2006, 11:10

Preporuka slik guma

Post by ninja2 »

Do koje najmanje dimenzije ici kada su u ptanju slik gume. Sada na bajku imam 26#1.90.Vasa preporuka
User avatar
High_Octane
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2006, 13:15
Location: Smederevo

Post by High_Octane »

Mozda 26x1.75 i dobro napumpana, sve ispod toga rizikujes da ti se desi snake bite, posle toga mozes unutrasnju pravo u kontejner.
No Pain No Game
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Teram jednu takvu kinezaru, držim je na tri bara, napred, nikakvih problema cele sezone. Bušeno i krpljeno 2-3 puta.

(imao i pozadi, nju pumpao na malo više i bočni zid se provalio za dva meseca - ipak bez preterivanja)
User avatar
High_Octane
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2006, 13:15
Location: Smederevo

Post by High_Octane »

Pa dobro nisam mislio na kinez gumu, vec na neki michelin ili continental
No Pain No Game
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ma znam, al za jednog mišelina ima 4 kineza :) čim se čovek zanima za slikice, zove ga asfalt, a za asfalt se sve drži pri normalnoj vožnji.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Prije mjesec dana kupio sam drugaru za rodjendan dve 1.50. Firma je iz Ceske, nedavno se spominjala na jednoj od tema. Komad - 250 din. Preporuceni pritisak cca 5 bara. Neko rece da je firma O.K. Gume, naravno, nisu pravi slik, nego imaju urezanu plitku saru. Ove nisu isprobane, cisto informacija za koje novce se mogu naci, a da nisu kinezi.
Ja godinu i po vozim 1.75 slik ( Fulda? ) na oko 4.5 bara i nikada nisam imao nikakav problem, a kako vozim skoro iskljucivo asvalt planiram i nesto uze. Vjerovatno isto ove ceske na 1.50, ako ne i jos uze.
Moje misljenje: Ako ces da vozis asvalt, mozes ici i do 1.20. Prvo izmjeri vanjsku sirinu felne i na to dodaj par mm sa svake strane i dobijes sirinu gume koja moze proci. Ja sam inace vozio i gume koje su vrlo malo sire od vanjske sirine felne, ali onda moras pazljivo - iako ih duvas na 7-8-9 bara postoji opsnost, ne toliko od snake bite-a, nego od ostecenja felne prilikom udara. Mislim da je Ralic negdje okacio sliku jednog takvog tocka.
Poenta price: mogu i daleko uze od 1.75, ali: po asvaltu, primjereno naduvane i ne po mokrom ( Nedavno sam se prosuo, otuda poslednja opaska ). I ocekuj tvrdu voznju.
Pozdrav
Makarenko
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Te ceske gume su Rubena, koja je koliko-toliko poznata firma. Ima ih u Capriolu za 270 (Rubena Flash se zove model). U Planetu od tako jeftinih imaju samo Deestone koji je ipak Kinez. Od Nove godine u Capriolu se moze ocekivati i Kenda K-West (cca 300 din. Ralic u nekom od ranijih tema rece da ima odlicno iskustvo sa njom), jer pocetkom godine nabave sve i svasta pa teraju do kraja godine. :roll: Na novobeogradskom OTC-u postoji nekoliko radnji sa solidnim izborom, ali sad nemaju nista jer nije sezona.
Ako ti je hitno uzmi Rubenu, a mozes i da proveris kada ce da dobiju Kendu. Ako hoces neke fensi gume (za asfalt moze biti koristan kevlar zbog busenja, koje je u nasim uslovima vrlo moguce, pre neki dan je moj ortak zavrsio sa staklom u gumi, zavuklo se i napravilo rupcagu :?; na starom bajsu sam mnogo puta busio gumu) imas u Capriolu Michelin za cca. 1000 din, u Planetu Ritchey, a kazu da u Zrmanjskoj u bic. servisu Brdo postoji solidan izbor slikova (ali za 28", ne znam za 26"). Imas i Profu koji moze ako treba da donese i nesto iz Madjarske, ali ici ce tek na prolece.
Mislim da ce ti gume od 300 dinara dobro vrsiti posao. Nemoj ipak uzimati previse usku gumu jer je kod nas asfalt cesto izrovan, cisto zbog felne...
= \¯¯\° _(zzz...)
( ) / ( )
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Celu prošlu zimu sam proveo sa ćelavkama (stavio ih za novu godinu :) ) i sem dva uspešno iskontrolisana proklizavanja prednjom gumom (jedno planirano) nisam imao nikakvih incidenata. Čak sam vozio po ledu.
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

E pa svaka ti čast :). Ja sam prošle zime vozio na ovim 1.95 Kenda gumama:

Image

Image

Inače, pritisak sam zbog snega spustio na 1,5 bara, i mogu da kažem da su imale odličan grip. Vozio sam sa njima po nekoliko stepeni iznad nule, po snegu, u par navrata skoro 40 km/h, ali sam se čak i tad sigurno osećao (koliko uošte možeš sigurno na snegu da se osećaš? :D).

Čisto iz dokolice sam gume napumpao na standardnih 3 bara, i odmah sam primetio veliku razliku. Guma više nije imala tako dobar grip, bicikl je prilično bežao, a posebno to što sam malo preterao sa manevrima pa sam se razbio. :D

Pošto sam kupio Polar Mirage, ove zime ću imati priliku da isprobam Kendine poluslik gume po snegu, mada osećam da će to da prođe neslavno, obzirom na to da na jednoj malo jačoj uzrdici pre par godina nisam mogao da izvučem sa (ne baš puno) ćelavim kramponkama. Jednostavno nisam mogao da poverujem da točak proklizava i pokušavao sam nekoliko puta da se popnem, ali sam na kraju ipak morao da guram bicikl. Vođen iskustvom, pitam se da li ću sa poluslikovima uopšte uspeti da se pokrenem, a kamo li da upravljam ili kočim :D.

Što se tiče Kenda poluslikova, evo i njih:

Image

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Te polućelave će se verovatno bolje ponašati od najkineskijih, plastičnih kramponki.
Sećam se greške sa montiranjem istih kramponki sa starog bajka i odlaskom u polublatnjav, poluzamrznut teren. Joj.
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

mixitron wrote:Te polućelave će se verovatno bolje ponašati od najkineskijih, plastičnih kramponki.
Umm... ko je rekao da nisu bile kineske plastične kramponke? :D Bile su katastrofa, naročito na snegu. A kaži mi kako si ti uspeo po snegu da voziš sa slikovima?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Nisam pominjao sneg, nego led. (Jednom mi se omakla vožnja po nenajavljenom snegu, koja se završila tako što sam vozio 10km do kuće po šaku dubokoj bljuzgavici u spdicama i helankama, smrzo se k'o niko, i onda rešio da snežne vožnje odložim dok ne nabavim malo bolju garderobu ili dok u BG ne padne SNEG)

A po ledu bicikl voziš isto k'o i auto - bez naglih trzaja i mozgom bar 10m ispred prednjeg točka :)
Post Reply