Shimano 440

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Shimano 440

Post by Trulex »

Moram da zamenim Deore pogon sa nekim slicnim u smislu kvaliteta i cene, pa sam nasao ovaj sa oznakom 440, posto se ne razumem bas puno u oznake ne znam kako se kotira 440 u odnosu na Deore, i jos jedno pitanje, da li se pogon kupuje iskljucivo nov ili moze i polovno da prodje.
Hvala unapred
Pozdrav
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

440 je slabija serija od Deore serije. Naravno da mozes da kupis i polovan pogon ali ne suvise polovan i potrosen, jer ces morati da menjas sajbne, srednju gotovo sigurno, a mozda i veliku. Onda se to vec ne isplati. Truvativ ima takodje odlicne pogone pored Shimano-a
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Kada smo vec kod toga, da li bi mogao neko da kaze gde se svrstava 445, ima li jos nekih slicnih serija. Da li bi mogao da se i napravi neki spisak Truvativ pogona i ekvivalentnih (po kvalitetu) Shimano. Isto bi moglo i za SRAM menjace. Znam neka poredjenja, ali bilo bi lepo kad bi se sve izlozilo na jednom mestu. Nadam se da ne trazim previse... :?
= \¯¯\° _(zzz...)
( ) / ( )
User avatar
Istar Genome
Posts: 50
Joined: 13 Apr 2005, 22:39
Location: Zajecar

Post by Istar Genome »

Zamisao sjajna,podrzavam ideju pa ako neko zna i hoce da nam napise bilo bi sjajno...ja sam letos bio pri lovi i kupio si za rezervu lanac HG-73 i zadnje deore zupcanike...da sedi zlu ne trebalo. :wink:
Nema mesta gde mozete traziti um
on je kao otisci nogu
ptica na nebu.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Tekst o komparaciji Sram-Shimano moze da se vidi na link-u:
http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?t=254

A konkretnije je: serije sa "cetvorkom" su ispod Deore serije koja se smatra uvodom u MTB. U ovim cetvorkama je tzv i no-name serija, dakle delovi bez imena grupe. Ima ih vise ali nisu nesto ni vredne pomena.
Kod pogona stvar je sledeca:
Truvativ-ov Noir je u klasi XTR-a, oba modela su najjace kategorije i jednih i drugih. Noir je karbon, XTR alu sa karbonom na srednjoj sajbni. I jedan i drugi su u 7075 seriji alu legure. Stylo je nesto kao XT-XTR prelaz, i on je full 7075, dok je kod XT-a samo velika sajbna u toj leguri. Firex je kao LX, s tom da je on kombinacija 6061/7075 a LX nema 7075, stavise, mala sajbna je celik, dok su kod firex-a sve alu. Svi ovi modeli imaju integrisane patrone, sto je odlican sistem. Capriolo IMA i rezervne delove za iste, Planetbike - jok. Da samo napomenem da je 7075 jedna od najkvalitetnijih i najtvrdjih legura od aluminijuma.
Zadnji menjaci:
X0 - XTR
X9 - XT
X7 - LX i tako redom, s tim da je X0 daleko tehnoloski prevazisao XTR - na njemu ima i titanijuma, karbona...Sama cena govori tome u prilog!
Prednji menjac - X gen u klasi sa XT-om.
Sifteri - kao i kod zadnjih menjaca. X0 su takodje sa karbonom, CNC alu obradom, XTR od sledece sezone takodje ima CNC obradu na svojim sifterima, ono sto je upecatljivo je da se polako "samaraljke" gube iz upotrebe, a krece ponovo i dominacija klasicnih zadnjih menjaca, ne "rapid rise" tehnologije.
Sto se lanaca tice, Shimano XTR je moj favorit, Sram ima dobrih ali su dosta skuplji od pomenutog.
Kasete: 990 red je najjaci model u Sram klasi. Odlicna je a kosta duplo manje od XTR kasete koja ima titanijuma ali...
980 je u klasi XT, 970 kao LX, 950 kao Deore...
Stav autora teksta: Na 2 bajka imam Shimano XTR-XT kombinacije, na trecem SRAM X7-X9. Za mnogo manje novca SRAM odradjuje svoj posao fenomenalno!!! Sifteri X7 rade odlicno, zadnji menjac X9 sa kratkim kavezom takodje. Kasete su im takodje odlicne, imam i 990, 970, 950 i sve rade bez ikakvih problema i preskakanja!
Image

MTB-VRH brate!!!
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Evo pod uticajem predhodnog posta nazvao sam Capriolo i Deore pogon kosta 5800, a Truvativ ekvivalent za Deore, bar su mi tako oni rekli, je
Blejz i kosta 3098 dinara i patrona manje od 700 din, znaci skoro duplo.
Da li ove cinjenice govore da bez razmisljanja pazarim Truvativ?
Pozdrav
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Tako je! :D
Image

MTB-VRH brate!!!
Post Reply