Stitnik rama od lanca, kaseta, WD40...

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Stitnik rama od lanca, kaseta, WD40...

Postod adminilamzor » 17 Sep 2006, 12:12

Prvo pozdrav svima ovo mi je prvi post :)
Interesuje me gde kod nas ima i kako se to po naski zove ovo :
Slika
Znaci traka koja cuva deo rama od lanca a ne mora da bude lizard skins firma.
I jos jedno pitanje! Pocelo je da se cuje "pucketanje" iz pogonske osovine prilikom okretanja pedala u jednoj tacki. E sad sta je u pitanju? Ja onako laicki mislim da je lezaj otisao? Jel to moze da se zamene ili mora cela ta pogonska osovina? :?:
adminilamzor

Pridružio se: 17 Sep 2006, 11:53

Re: Pitanjca

Postod Goran » 17 Sep 2006, 13:15

adminilamzor je napisao:Pocelo je da se cuje "pucketanje" iz pogonske osovine prilikom okretanja pedala u jednoj tacki. E sad sta je u pitanju?

Ja imam sličnu situaciju. Otprilike čuje se jedan 'otpuckaj' po jednom punom okretu pedala.
Nakon jedne vožnje po šljunku i sitnom pesku klinička slika se pogoršala. Meni je to bilo dovoljno simptomatično da postavim dijagnozu.
Dakle, pretpostavljam da je u pogon ušao sitni pesak ili krupna prašina. :)
Inače nema nikakvog lufta i odlično se okreće.

Ako mene pitaš, vozi tako i ne obraćaj pažnju. Ukoliko se to pojača ili te baš smeta onda idi u servis da se skine, očisti i pravilno zategne (za skidanje treba poseban ključ itd...) a možda i da se stavi nova patrona kada se već otvara ceo pogon jer mislim da ona nije tako skupa.

Pozz
.
Korisnikov avatar
Goran

Pridružio se: 16 Jul 2006, 21:03

Postod mixitron » 17 Sep 2006, 16:36

Traka koja čuva ram od lanca se zove selotejp i može se veoma jeftino naći u obližnjoj fioci. Preporučuje se čišćenje rama pre aplikacije istog i menjanje u slučaju pojave oštećenja. ;)

Kurblu možeš zategnuti gedorom /beše 15/ iz prve kutije s alatom.
Poslednji put menjao mixitron dana 18 Sep 2006, 00:41, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
mixitron

Pridružio se: 23 Jun 2006, 22:44

Srednji pogon

Postod PETZA » 17 Sep 2006, 21:11

Skini patronu ocisti podmazi i nece se nista najverovatnije vise cuti! 8)
Korisnikov avatar
PETZA

Pridružio se: 25 Maj 2005, 15:53

Re: Srednji pogon

Postod mixitron » 18 Sep 2006, 00:38

PETZA je napisao:Skini patronu

To tako usput, dok odmara od pletenja točkova a pre nego što zameni ulje u hidraulici i amortu ;)
Korisnikov avatar
mixitron

Postod adminilamzor » 18 Sep 2006, 20:51

Hvala na odgovorima. Ovo sto kazes selotejp to sam pokusao al bzveze posto mi se oderao logo proizvodjaca bajka pa njega moram da skinem a da ne bi ostalo "golo" hteo sam da stavim nesto "fensi" :) Probacu bar sa crnom izolir trakom :)
adminilamzor

Postod mixitron » 18 Sep 2006, 21:36

adminilamzor je napisao:da stavim nesto "fensi" :) Probacu bar sa crnom izolir trakom :)

Uh, ona je debela i ističe se, eventualno ako imaš crn ram.
Imaš li možda nekog zaluđenijeg maketara među ekipom, da ti airbrushom odradi taj zeznuti deo rama?
Korisnikov avatar
mixitron

Postod adminilamzor » 20 Sep 2006, 15:06

Ne znam nikog sa air brushom al nije vazno mozda i ja uspem neke linije da izvucem .. videcu vec :)
btw jos jedno pitanjce da ne otvaram novu temu bezveze. Jel mogu sa wd40 da podmazem amortizer i to preko one cevcice posto ima na amortizeru rupice za podmazivanje? Kako se to uopste radi i kolko se podmazuje?
adminilamzor

Postod adminilamzor » 20 Sep 2006, 15:12

I jos nesto .. :D
Skinuh paknu zzyzx i videh da na njoj ima kajla koja drzi samu paknu ili gumu kako se vec zove sama kociona "traka" e sad pitanje. Dal ima kod nas da se nadje sam taj ulozak ili alternativa drugog proizvodjaca ali da pase taj ulozak.
p.s. ja ne vidim edit opciju?
adminilamzor

Postod alazovic » 20 Sep 2006, 15:25

Edit opciju dobijes kada se prijavis medju "Proverene korisnike" - gornji meni foruma/Korisnicke grupe. Posalji uredniku grupe (bluealek) zahtev na pp... to je to otprilike.

I MOLIM VAS, MOLIM VAS, MOLIM VAS, nemojte davati nejasan naslov temama (ova je imala naslov "Pitanje"), a i trudite se da ne trpate previse oblasti u jednoj temi. Slobodno otvorite novi thread, svi ce lakse da se snadju...

I jos jednom (ne odnosi se na prethodne postove), pretrazite forum pre nego sto zapocnete novu temu - mozda je vec jednom pricano o tome.

Hvala!
Slika
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Korisnikov avatar
alazovic
Freebiking druid

Pridružio se: 02 Feb 2005, 16:41

Postod mixitron » 20 Sep 2006, 17:14

Sa WDom možeš da kratkoročno podmažeš lanac (danas za danas), i to je to. Kak'i crno amortizer.

Inače, o tome čime se podmazuje je već pričano negde, pominjano je ulje za amortizere motora, koje pazariš u nekoj moto-radnji. E sad, kako se tačno podmazuje preko lube-porta, ne znam, mada mi to 'kroz cevčicu u rupicu' zvuči logično.
Korisnikov avatar
mixitron

Postod adminilamzor » 20 Sep 2006, 22:00

alazovic : primljeno 'k znanju.
adminilamzor

Postod misaxtr » 20 Sep 2006, 23:01

Ako je amortizer MANITOU, postoji specijalna metalna pumpica na koju se navrce njihova PREP M mast i tako se u viljusku ubrizgava mala kolicina masti radi podmazivanja. U tu svrhu moze da posluzi i neka druga redja mast, ali ne sme biti na bazi teflona. Podmazivanje se radi u zavisnosti od tipa, nacina i kolicine voznji. Minimum bi bio 1-2 puta mesecno. Ukoliko se nema bas nikakva mogucnost za ovaj nacin podmazivanja - periodicno se odvoji telo od nogica viljuske, ocisti i podmaze.
P.s. WD sluzi uglavnom za odmascivanje i kratkotrajno podmazivanje, tako da sto se tice nekih duzih voznji posebno po terenu - nije preporucljiv, pogotovu sto je i na silikonskoj bazi. Weldtite ima "dry lube", Zefal takodje, postoji odlican holandski teflonski sprej, motorex ima odlicne podmazivace...
Slika

MTB-VRH brate!!!
Korisnikov avatar
misaxtr
Freebiker

Pridružio se: 06 Jul 2005, 22:51

Povratak na Čekićara